Kotol, do ktorého sa nemusí prikladať? Stavte na pelety

Určite poznáte krby a krbové kachle, ktoré si vyžadujú pravidelné manuálne prikladanie dreva. Krásne vyhrejú miestnosť a tvoria atmosféru. Rovnakú službu –⁠ ale bez práce –⁠ vám zaistia automatické peletové kotly a kachle.

Výhodou drevených peliet je, že všetky majú rovnakú veľkosť a tvar, čo je dané lisovaním. Vďaka tomu sa dajú používať na automatické prikladanie a samočinný chod kúrenia. A to dokáže využiť nielen peletový kotol, ale aj automatické kachle.

Pelety majú budúcnosť

Pelety sa vyrábajú na Slovensku, takže je to lokálne dostupné palivo. Pelety neobsahujú okrem pilín nič iné, žiadne chemikálie alebo lepidlá. Pelety majú vysokú výhrevnosť, sú ekologické a zostáva z nich len malé množstvo popola. Na rozdiel od dreva nepotrebujú vysychať, a tak majú hneď z výroby optimálnu vlhkosť.

Ďalšou výhodou je, že sa s nimi dobre manipuluje a dajú sa ľahko skladovať. Najčastejšie sa dodávajú v 15-kilogramových vreciach. Ak chcete používať kotol na pelety a vykurovať s ním celý dom, stoja za zváženie aj voľne sypané pelety, ktoré vám domov privezie cisterna. Na použitie v kachliach však postačia pelety vo vreciach.

Kachle: dizajn a vysoká účinnosť

Kotly na pelety sa v rodinných domoch, podobne ako krby, inštalujú najčastejšie do hlavnej obytnej miestnosti. Poskytujú nielen teplo na kúrenie, ale aj pútajú pozornosť. „Naše kachle na pelety ponúkame v dvoch základných dizajnových verziách a štyroch ďalších modifikáciách vyrábaných na zákazku. Líšia sa použitými kameňmi, ktoré predlžujú vyžarovanie tepla do miestnosti. Tým šetria spotrebu peliet a aj celkové náklady,“ vysvetľuje Ing. Jana Střiteská z českej spoločnosti OPOP. „V štandardnom vyhotovení si zákazníci môžu vybrať medzi pieskovcom a serpentínom a na objednávku z ďalších štyroch farieb,“ dodáva.

Nízku spotrebu paliva zaisťuje vysoká účinnosť peletových kachlí, ktorá v prípade OPOP šplhá nad 87 %. Znamená to, že kachle veľmi efektívne využívajú energiu peliet a nedochádza k stratám tepla. Do zásobníka sa vojde 35 kilogramov paliva.

Automatická prevádzka až 3 dni

V čom sa najviac líšia peletové kachle od kachlí na drevo? Rozdiel je značný a pri prevádzke to čoskoro uvidíte. Pri spaľovaní peliet si môžete užívať vykurovanie bez práce. Len čo dosypete pelety do zásobníka, nemusíte sa napríklad celý víkend o nič starať. Aj napriek tomu budú kachle kúriť a vy môžete sledovať plameň cez sklo kachlí. Obsluha peletových kachlí je jednoduchá a pri dopĺňaní paliva nevzniká žiadny neporiadok.

Peletové kachle ponúkajú

  • Automatické prikladanie až 3 dni
  • Automatické udržiavanie požadovanej teploty
  • Nastavenie diaľkovým ovládačom
  • Štart a ukončenie kúrenia na stlačenie tlačidla
  • Automatická regulácia výkonu

Jednoduché a moderné ovládanie kachlí

Nastavenie vykurovania sa robí na riadiacej jednotke kachlí, ktorá má všetko na povel. Veľmi pohodlné je uložiť si do pamäti vlastný rozvrh vykurovania, podľa ktorého budú kachle fungovať. „Naše peletové kachle ponúkajú denný alebo týždenný program kúrenia presne na mieru požiadavkám zákazníka,“ dodáva Ing. Jana Střiteská z OPOP.

Pre novostavby aj staršie domy Kachle či kotly na peletky sú výborný doplnkový zdroj kúrenia do všetkých typov stavieb – na chatu, do moderného bungalovu aj väčšieho domu. Môžete nahradiť staršie kachle na drevo a zbaviť sa sekania dreva a manuálneho prikladania. V nízkoenergetických a pasívnych rodinných domoch s rekuperáciou sa dajú pripojiť na systém centrálneho rozvodu vzduchu.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *