Menopauza, prejavy, lieky, čo proti návalom v menopauze

Menopauza je časový úsek 12 mesiacov po poslednej menštruácii ženy. Roky, ktoré predchádzajú tomuto bodu, keď sa u žien môžu vyskytnúť zmeny v mesačných cykloch, návaly horúčavy alebo iné príznaky, sa nazývajú prechod do menopauzy alebo perimenopauza. Menopauzálny prechod sa najčastejšie začína medzi 45. a 55. rokom života. Zvyčajne trvá približne sedem rokov, ale môže trvať aj 14 rokov. Trvanie môže závisieť od faktorov životného štýlu, ako je fajčenie, vek, v ktorom sa začína, a rasa a etnický pôvod. Počas perimenopauzy sa v tele výrazne mení produkcia estrogénu a progesterónu, dvoch hormónov produkovaných vaječníkmi. Menopauza je prirodzenou súčasťou starnutia a znamená koniec reprodukčného obdobia žien.

Čo je menopauza?

Menopauza je fáza života, keď prestanete mať mesačnú menštruáciu. Je to normálna súčasť starnutia a znamená koniec plodného, reprodukčného veku. Menopauza zvyčajne nastáva koncom 40. až začiatkom 50. roku života. U ľudí, ktorým boli chirurgicky odstránené vaječníky, však dochádza k “náhlej” chirurgickej menopauze.

Prečo nastáva menopauza?

Prirodzená menopauza – menopauza, ktorá nie je spôsobená chirurgickým zákrokom alebo iným zdravotným stavom – je normálnou súčasťou starnutia. Menopauza je definovaná ako úplný rok bez menštruačného krvácania, pričom neexistuje žiadna operácia ani zdravotný stav, ktorý by mohol spôsobiť umelé zastavenie krvácania, ako napríklad hormonálna antikoncepcia, hyperaktívna štítna žľaza, vysoká hladina prolaktínu, ožarovanie alebo chirurgické odstránenie vaječníkov.

S vekom sa reprodukčný cyklus začína spomaľovať a pripravuje sa na zastavenie. Tento cyklus nepretržite funguje od puberty. Ako sa blíži menopauza, vaše vaječníky produkujú menej hormónu nazývaného estrogén. Keď dôjde k tomuto poklesu, váš menštruačný cyklus (perióda) sa začne meniť. Môže sa stať nepravidelným a potom sa zastaviť. Môže dôjsť aj k fyzickým zmenám, pretože vaše telo sa prispôsobuje rôznym hladinám hormónov. Príznaky, ktoré pociťujete v jednotlivých fázach menopauzy (perimenopauza, menopauza a postmenopauza), sú súčasťou prispôsobovania sa vášho tela týmto zmenám.

Ako dlho trvá menopauza?

Menopauza je časový bod, keď ste prežili 12 po sebe nasledujúcich mesiacov bez menštruačného cyklu. Obdobie pred menopauzou môže trvať osem až desať rokov (perimenopauza). Čas po menopauze (postmenopauza) trvá až do konca vášho života. Priemerný vek menopauzy v Spojených štátoch je približne 51 rokov.

K akým hormonálnym zmenám dochádza počas menopauzy?

K tradičným zmenám, ktoré považujeme za “menopauzu”, dochádza vtedy, keď vaše vaječníky už neprodukujú vysoké hladiny hormónov. Vaječníky sú reprodukčné žľazy, ktoré ukladajú vajíčka a uvoľňujú ich do vajíčkovodov. Produkujú tiež ženské hormóny estrogén a progesterón, ako aj testosterón. Estrogén a progesterón spoločne riadia menštruáciu. Estrogén tiež ovplyvňuje, ako vaše telo využíva vápnik a udržiava hladinu cholesterolu v krvi. Keď sa blíži menopauza, vaše vaječníky už neuvoľňujú vajíčka do vajíčkovodov a vy budete mať posledný menštruačný cyklus.

Ako prebieha prirodzená menopauza?

Prirodzená menopauza je trvalé ukončenie menštruácie, ktoré nie je vyvolané žiadnym typom lekárskej liečby. U ľudí, ktorí prechádzajú prirodzenou menopauzou, je tento proces postupný a opisuje sa v troch fázach:

  • Perimenopauza alebo “prechod do menopauzy”: Perimenopauza sa môže začať osem až desať rokov pred menopauzou, keď vaječníky postupne produkujú menej estrogénu. Zvyčajne sa začína po štyridsiatke. Perimenopauza trvá až do menopauzy, teda do momentu, keď vaječníky prestanú uvoľňovať vajíčka. V poslednom jednom až dvoch rokoch perimenopauzy sa pokles estrogénu zrýchľuje. V tomto štádiu môže mnoho žien pociťovať príznaky menopauzy. Počas tohto obdobia však stále máte menštruačné cykly a môžete otehotnieť.
  • Menopauza: Menopauza je moment, keď už nemáte menštruáciu. V tejto fáze vaše vaječníky prestali uvoľňovať vajíčka a produkovať väčšinu estrogénu. Menopauza sa diagnostikuje, keď ste bez menštruácie 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.
  • Postmenopauza: Je to názov pre obdobie po tom, čo ste nemali menštruáciu po celý rok (zvyšok vášho života po prekonaní menopauzy). Počas tejto fázy sa u mnohých ľudí môžu zmierniť príznaky menopauzy, ako sú návaly tepla. Niektorí ľudia však naďalej pociťujú príznaky menopauzy aj desať rokov alebo dlhšie po prechode do menopauzy. V dôsledku nižšej hladiny estrogénu sú osoby v postmenopauzálnej fáze vystavené zvýšenému riziku viacerých zdravotných ťažkostí, ako je osteoporóza a srdcové ochorenia.

Čo je predčasná menopauza?

Menopauza, ak nastane medzi 45. a 55. rokom života, sa považuje za “prirodzenú” a je normálnou súčasťou starnutia. U niektorých ľudí však môže dôjsť k predčasnej menopauze, a to buď v dôsledku chirurgického zákroku (napríklad odstránenia vaječníkov), alebo poškodenia vaječníkov (napríklad v dôsledku chemoterapie alebo ožarovania). Menopauza, ktorá nastane pred 45. rokom života, sa nazýva skorá menopauza. Menopauza, ktorá nastane vo veku 40 rokov alebo menej, sa považuje za predčasnú menopauzu. Keď táto neexistuje žiadna lekárska alebo chirurgická príčina predčasnej menopauzy, nazýva sa primárna ovariálna insuficiencia.

Príznaky a príčiny menopauzy

Možno prechádzate do menopauzy, ak začnete pociťovať niektoré alebo všetky nasledujúce príznaky:

  • Návaly horúčavy (náhly pocit tepla, ktorý sa šíri po celom tele).
  • Nočné potenie a/alebo návaly chladu.
  • Suchosť pošvy; nepríjemné pocity počas sexu.
  • Naliehavosť močenia (naliehavá potreba častejšieho močenia).
  • Ťažkosti so spánkom (nespavosť).
  • Emocionálne zmeny (podráždenosť, zmeny nálady, mierna depresia).
  • Suchá koža, suché oči alebo sucho v ústach.

Ľudia, ktorí sú ešte v prechode do menopauzy (perimenopauza), môžu tiež pociťovať:

  • citlivosť prsníkov.
  • Zhoršenie predmenštruačného syndrómu (PMS).
  • Nepravidelnú menštruáciu alebo vynechávanie menštruácie.
  • Menštruácie, ktoré sú ťažšie alebo ľahšie ako zvyčajne.

U niektorých ľudí sa môžu vyskytnúť aj tieto príznaky:

  • Závraty srdca.
  • Bolesti hlavy.
  • Bolesti kĺbov a svalov.
  • Zmeny libida (sexuálnej túžby).
  • Ťažkosti so sústredením, výpadky pamäti (často dočasné).
  • Prírastok hmotnosti.
  • Vypadávanie alebo rednutie vlasov.

Tieto príznaky menopauzy môžu byť znakom toho, že vaječníky produkujú menej estrogénu alebo znakom zvýšeného kolísania hladín hormónov. Nie všetci ľudia majú všetky tieto príznaky. Postihnuté osoby s novými príznakmi búšiaceho srdca, zmenami močenia, bolesťami hlavy alebo inými novými zdravotnými problémami by sa však mali uistiť, že tieto príznaky nemajú inú príčinu.

Návaly horúčavy v menopauze

Návaly horúčavy sú jedným z najčastejších príznakov menopauzy. Je to krátky pocit tepla. Návaly horúčavy nie sú u každého rovnaké a neexistuje jednoznačný dôvod, prečo sa vyskytujú. Okrem horúčavy môžu návaly horúčavy sprevádzať aj:

  • Červená, začervenaná tvár
  • Potenie
  • Pocit chladu po horúčave

Návaly horúčavy nielenže sa u každého človeka prejavujú inak, ale môžu aj trvať rôzne dlho. Niektorí ľudia majú počas menopauzy návaly horúčavy len krátky čas. Iní môžu mať určitý druh návalov horúčavy po zvyšok života. Zvyčajne sú návaly horúčavy s pribúdajúcim časom menej závažné. Intenzita, frekvencia a trvanie návalov horúčavy sa u každého jednotlivca líšia.

Čo vyvoláva návaly horúčavy?

Existuje pomerne veľa bežných vecí vo vašom každodennom živote, ktoré môžu spustiť návaly horúčavy. Niektoré veci, na ktoré si treba dávať pozor, zahŕňajú:

  • Kofeín
  • Fajčenie
  • Pikantné jedlá
  • Alkohol
  • Tesné oblečenie
  • Stres a úzkosť
  • Horúce počasie

Môže menopauza spôsobiť rast ochlpenia na tvári?

Áno, zvýšený rast ochlpenia na tvári môže byť zmenou súvisiacou s menopauzou. Hormonálna zmena, ktorou vaše telo prechádza počas menopauzy, môže mať za následok niekoľko fyzických zmien na vašom tele, vrátane väčšieho množstva ochlpenia na tvári, než ste mohli mať v minulosti. Je to spôsobené tým, že testosterón je relatívne vyšší ako estrogén. Ak sa pre vás ochlpenie na tvári stane problémom, možnosťou môže byť depilácia voskom alebo používanie iných odstraňovačov ochlpenia.

Je ťažká koncentrácia a zabúdanie normálnou súčasťou menopauzy?

Bohužiaľ, problémy so sústredením a menšie problémy s pamäťou môžu byť normálnou súčasťou menopauzy. Hoci sa to nestáva každému, môže sa to stať. Ak máte počas menopauzy problémy s pamäťou, obráťte sa na svojho lekára. Bolo preukázané, že niekoľko aktivít stimuluje mozog a pomáha omladiť vašu pamäť. Medzi tieto činnosti môžu patriť napr:

  • Lúštenie krížoviek a iné mentálne stimulujúce činnosti, ako je čítanie a riešenie matematických úloh.
  • Obmedzenie pasívnych činností, ako je napríklad sledovanie televízie.
  • dostatok pohybu.
  • Nezabudnite, že depresia a úzkosť môžu tiež ovplyvniť vašu pamäť. Tieto stavy môžu súvisieť s menopauzou.

Môže menopauza spôsobiť depresiu?

Vaše telo prechádza počas menopauzy mnohými zmenami. Dochádza k extrémnym zmenám hladín hormónov, nemusíte dobre spať kvôli návalom horúčavy a môžu sa vyskytnúť zmeny nálad. V tomto období môže byť v hre aj úzkosť a strach. Všetky tieto faktory môžu viesť k depresii. Ak sa u vás vyskytne niektorý z príznakov depresie, poraďte sa so svojím lekárom. Počas rozhovoru vám lekár povie o rôznych typoch liečby a skontroluje, či nie je príčinou vašej depresie iné ochorenie. Problémy so štítnou žľazou môžu byť niekedy príčinou depresie.

Ďalšie prejavy počas menopauzy

Menopauza môže spôsobiť rôzne emocionálne zmeny vrátane:

  • Stratu energie a nespavosť.
  • Nedostatok motivácie a ťažkosti so sústredením.
  • Úzkosť, depresiu, zmeny nálady a napätie.
  • Bolesti hlavy.
  • Agresivita a podráždenosť.

Všetky tieto emocionálne zmeny sa môžu vyskytnúť aj mimo menopauzy. Niektoré z nich ste pravdepodobne zažili počas celého života. Zvládanie emocionálnych zmien počas menopauzy môže byť ťažké, ale je to možné. Lekár vám môže predpísať lieky, ktoré vám pomôžu (hormonálnu liečbu alebo antidepresíva). Pomôcť môže aj to, že jednoducho viete, že pocity, ktoré prežívate, majú svoje pomenovanie. Podporné skupiny a poradenstvo sú užitočnými nástrojmi pri zvládaní týchto emocionálnych zmien počas menopauzy.

Ako menopauza ovplyvňuje kontrolu močového mechúra?

Problémy s ovládaním močového mechúra (nazývané aj inkontinencia moču) sú bohužiaľ u ľudí prechádzajúcich menopauzou bežné. Existuje niekoľko dôvodov, prečo k tomu dochádza, vrátane:

  • Estrogén. Tento hormón zohráva vo vašom tele niekoľko úloh. Nielenže kontroluje vašu menštruáciu a podporuje zmeny vo vašom tele počas tehotenstva, estrogén tiež udržiava zdravú sliznicu vášho močového mechúra a močovej trubice.
  • Svaly panvového dna. Podporujú orgány vo vašej panve – močový mechúr a maternicu. V priebehu vášho života môžu tieto svaly zoslabnúť. Môže sa to stať počas tehotenstva, pôrodu a v dôsledku priberania na váhe. Keď svaly oslabnú, môže sa u vás vyskytnúť inkontinencia moču (únik moču).

Konkrétne problémy s ovládaním močového mechúra, ktoré môžete mať, môžu zahŕňať:

  • Stresová inkontinencia (únik moču pri kašli, kýchaní alebo zdvíhaní ťažkých predmetov).
  • Urgentná inkontinencia (únik, pretože váš močový mechúr sa stlačí v nesprávnom čase).
  • Bolestivé močenie (nepríjemný pocit pri každom močení).
  • Noktúria (pocit potreby vstávať v noci na močenie).

Začne sa u mňa menopauza, ak podstúpim hysterektómiu?

Počas hysterektómie vám odstránia maternicu. Po tomto zákroku nebudete mať menštruáciu. Ak ste si však ponechali vaječníky, nemusíte mať príznaky menopauzy hneď. Ak vám odstránia aj vaječníky, príznaky menopauzy budete mať okamžite.

Ako sa diagnostikuje menopauza?

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môže diagnostikovať menopauza. Prvým je diskusia o vašom menštruačnom cykle za posledný rok. Menopauza je jedinečná v tom, že sa diagnostikuje dodatočne. Ak ste celý rok (12 mesiacov po sebe) nemali menštruáciu, vstúpili ste do menopauzy a môžete byť v postmenopauze.

Liečba menopauzy

Menopauza je prirodzený proces, ktorým vaše telo prechádza. V niektorých prípadoch nemusíte potrebovať žiadnu liečbu menopauzy. Pri diskusii o liečbe menopauzy s vaším poskytovateľom ide o liečbu príznakov menopauzy, ktoré narúšajú váš život. Existuje mnoho rôznych typov liečby príznakov menopauzy. Hlavnými typmi liečby menopauzy sú hormonálna a nehormonálna. Je dôležité, aby ste sa počas menopauzy porozprávali so svojím lekárom a vypracovali si liečebný plán, ktorý vám bude vyhovovať. Každý žena je iná a má jedinečné potreby.

Ako vyzerá hormonálna liečba menopauzy?

Počas menopauzy vaše telo prechádza veľkými hormonálnymi zmenami, znižuje sa množstvo hormónov, ktoré vytvára, najmä estrogénu a progesterónu. Estrogén a progesterón sú produkované vaječníkmi. Keď vaše vaječníky už nevytvárajú dostatok estrogénu a progesterónu, môže sa použiť hormonálna liečba ako doplnok. Hormonálna terapia zvyšuje hladinu hormónov a môže pomôcť zmierniť niektoré príznaky menopauzy. Používa sa aj ako preventívne opatrenie proti osteoporóze.

Existujú dva hlavné typy hormonálnej terapie:

  • Estrogénová terapia (ET): Pri tejto liečbe sa užíva samotný estrogén. Zvyčajne sa predpisuje v nízkej dávke a môže sa užívať vo forme tabliet alebo náplasti. ET vám môže byť podávaná aj ako krém, vaginálny krúžok, gél alebo sprej. Tento typ liečby sa používa po hysterektómii. Samotný estrogén sa nemôže používať, ak ešte máte maternicu.
  • Estrogén-progesterónová/progestínová hormonálna liečba (EPT): Táto liečba sa nazýva aj kombinovaná liečba, pretože používa dávky estrogénu a progesterónu. Progesterón je dostupný vo svojej prirodzenej forme alebo aj ako progestín (syntetická forma progesterónu). Tento typ hormonálnej liečby sa používa, ak máte ešte maternicu.

Hormonálna liečba môže zmierniť mnohé príznaky menopauzy vrátane:

  • Návaly horúčavy a nočné potenie.
  • Suchosť pošvy.
  • Podráždenosť a výkyvy nálad.
  • Vypadávanie vlasov.

Riziká hormonálnej liečby

Tak ako väčšina predpísaných liekov, aj hormonálna liečba má svoje riziká. Medzi niektoré známe zdravotné riziká patria:

  • Rakovina endometria (zvyšuje sa len vtedy, ak máte stále maternicu a neužívate progestín spolu s estrogénom).
  • Žlčové kamene a problémy so žlčníkom.
  • Krvné zrazeniny.
  • Hlboká žilová trombóza.
  • Pľúcna embólia.
  • Cievna mozgová príhoda.

Tieto riziká sú nižšie, ak začnete hormonálnu liečbu do 10 rokov od menopauzy. Po tomto termíne je riziko kardiovaskulárnych ochorení vyššie. Existuje súvislosť medzi silnými návalmi horúčavy a nočným potením a vaším rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Nasadenie hormonálnej liečby je individuálne rozhodnutie. Prediskutujte so svojím lekárom všetky predchádzajúce ochorenia a vašu rodinnú anamnézu, aby ste pochopili riziká a prínosy hormonálnej liečby pre vás.

Aké sú nehormonálne terapie menopauzy?

Hoci je hormonálna liečba veľmi účinnou metódou na zmiernenie príznakov menopauzy, nie je ideálnou liečbou pre každého. Nehormonálna liečba zahŕňa zmeny stravy a životného štýlu. Tieto liečby sú často dobrou voľbou pre ľudí, ktorí majú iné ochorenia alebo sa nedávno liečili na rakovinu prsníka. Medzi hlavné nehormonálne liečby patria:

  • Zmenu stravy
  • Vyhýbanie sa spúšťačom návalov horúčavy
  • Cvičenie
  • Zapojenie sa do podporných skupín
  • Lieky na predpis

Diéta

Niekedy môže zmena stravy pomôcť zmierniť príznaky menopauzy. Obmedzenie množstva kofeínu, ktoré denne skonzumujete a obmedzenie korenených jedál môže zmierniť návaly horúčavy. Do svojho jedálnička môžete pridať aj potraviny, ktoré obsahujú rastlinný estrogén. Rastlinný estrogén nie je náhradou estrogénu, ktorý sa vo vašom tele vytváral pred menopauzou. Medzi potraviny, ktoré môžete vyskúšať, patria napr:

  • Sója
  • Cícer
  • Šošovica
  • Ľanové semienka
  • Obilniny
  • Fazuľa
  • Ovocie
  • Zelenina

Vyhýbanie sa spúšťačom návalov horúčavy

Niektoré veci vo vašom každodennom živote môžu byť spúšťačmi návalov horúčavy. Ak chcete zmierniť svoje príznaky, pokúste sa tieto spúšťače identifikovať a obísť ich. Mohlo by to zahŕňať udržiavanie chladnej spálne v noci, nosenie vrstiev oblečenia alebo prestať fajčiť. Pri návaloch horúčavy môže pomôcť aj zníženie hmotnosti.

Cvičenie v menopauze

Cvičenie môže byť ťažké, ak máte problémy s návalmi horúčavy, ale cvičenie môže pomôcť zmierniť niekoľko ďalších príznakov menopauzy. Pohyb vám môže pomôcť prespať celú noc a odporúča sa, ak máte nespavosť. Kľudné, pokojné druhy cvičenia, ako je napríklad joga, môžu tiež pomôcť s vašou náladou a zmierniť akýkoľvek strach alebo úzkosť, ktorú môžete pociťovať.

menopauza prejavy

Zapojenie sa do podporných skupín

Rozhovory s inými ľuďmi, ktorí tiež prechádzajú menopauzou, môžu byť pre mnohých veľkou úľavou. Zapojenie sa do podpornej skupiny vám môže nielen poskytnúť únik mnohých emócií, ktoré sa vám preháňajú hlavou, ale tiež vám pomôže zodpovedať otázky, o ktorých možno ani neviete, že ich máte.

Lieky na predpis

Lieky na predpis, ako je estrogénová terapia (estrogén v kréme, géle alebo tabletkách), antikoncepčné tabletky a antidepresíva (SSRI a SNRI), môžu pomôcť zvládnuť príznaky menopauzy, ako sú zmeny nálady a návaly horúčavy.

Môžem počas menopauzy otehotnieť?

Možnosť otehotnenia zaniká, keď ste po menopauze, ste bez menštruácie celý rok (za predpokladu, že neexistuje žiadna iná zdravotná podmienka pre nedostatok menštruačného krvácania). Môžete však otehotnieť počas prechodu do menopauzy (perimenopauzy). Ak nechcete otehotnieť, mali by ste pokračovať v používaní niektorej z foriem antikoncepcie, kým úplne neprejdete menopauzou. Predtým, ako prestanete používať antikoncepciu, obráťte sa na svojho gynekológa.

Pre niektoré ženy môže byť otehotnenie po dovŕšení 30. a 40. roku života ťažké, pretože dochádza k poklesu plodnosti. Ak je však otehotnenie cieľom, existujú liečby a techniky na zvýšenie plodnosti, ktoré vám môžu pomôcť otehotnieť.

Dlhodobé zdravotné riziká spojené s menopauzou

Existuje niekoľko ochorení, ktoré by vám po menopauze mohli hroziť vo vyššej miere. Riziko akéhokoľvek ochorenia závisí od mnohých vecí, ako je vaša rodinná anamnéza, váš zdravotný stav pred menopauzou a faktory životného štýlu (fajčenie). Dve ochorenia, ktoré ovplyvňujú vaše zdravie po menopauze, sú osteoporóza a ischemická choroba srdca.

Osteoporóza

Osteoporóza, ochorenie “krehkých kostí”, vzniká vtedy, keď sa vnútro kostí stáva menej hustým, čím sa stávajú krehkejšími a hrozí ich zlomenina. Estrogén zohráva dôležitú úlohu pri zachovaní kostnej hmoty. Estrogén signalizuje bunkám v kostiach, aby sa prestali rozpadávať. Ľudia strácajú v priemere 25 % kostnej hmoty od obdobia menopauzy do veku 60 rokov. Je to z veľkej časti spôsobené úbytkom estrogénu. Časom môže tento úbytok kostí viesť k zlomeninám kostí. Váš doktor môže chcieť časom otestovať pevnosť vašich kostí.

Koronárna choroba srdca

Koronárne ochorenie je zúženie alebo upchatie tepien, ktoré obklopujú srdcový sval. K tomu dochádza, keď sa v stenách tepien nahromadí tukový povlak (tzv. ateroskleróza). Toto hromadenie je spojené s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Po menopauze sa riziko ischemickej choroby srdca zvyšuje z viacerých dôvodov, vrátane:

  • Strata estrogénu (tento hormón tiež prispieva k zdravým tepnám).
  • Zvýšený krvný tlak.
  • Zníženie fyzickej aktivity.
  • Zlé návyky z minulosti (fajčenie alebo nadmerné pitie alkoholu).
  • Zdravá strava, nefajčenie a pravidelný pohyb sú najlepšími možnosťami, ako predísť ochoreniu srdca. Liečba zvýšeného krvného tlaku a cukrovky, ako aj udržiavanie hladiny cholesterolu pomocou liekov u vybraných rizikových osôb sú štandardom starostlivosti.

Pomôže hormonálna liečba predchádzať dlhodobým zdravotným rizikám?

Prínosy a riziká hormonálnej liečby sa líšia v závislosti od veku ženy a jej individuálnej anamnézy. Vo všeobecnosti platí, že mladšie osoby vo veku 50 rokov majú tendenciu mať z hormonálnej liečby väčší úžitok v porovnaní s tými, ktoré sú po menopauze vo veku 60 rokov. Ľudia, ktorí prechádzajú predčasnou menopauzou, sa často liečia hormonálnou terapiou až do veku 50 rokov, aby sa vyhli zvýšenému riziku, ktoré vyplýva z ďalších rokov straty estrogénu.

Menopauza a spánok

Niektorí ľudia môžu mať počas menopauzy problémy so spánkom počas noci a nespavosťou. Nespavosť je neschopnosť zaspať alebo zostať spať v noci. Môže to byť normálny vedľajší účinok samotnej menopauzy alebo to môže byť spôsobené iným príznakom menopauzy. Častým vinníkom bezsenných nocí počas menopauzy sú návaly tepla.

Ak vám návaly horúčavy nedovolia v noci zaspať, skúste:

  • Zostaňte v noci v chlade a noste voľné oblečenie.
  • Dobre vetrajte spálňu.

Vyhýbajte sa určitým potravinám a správaniu, ktoré vyvolávajú návaly horúčavy. Ak návaly horúčavy zvyčajne vyvolávajú korenené jedlá, vyhnite sa konzumácii čohokoľvek pikantného pred spaním.

Najčastejšie otázky pri menopauze

S menopauzou sa spája aj veľa otáznikov, preto sme pre vás zosumarizovali ďalšie najčastejšie otázky, ktoré zaujímajú ženy v menopauze.

Môže menopauza ovplyvniť môj sexuálny život?

Po menopauze má vaše telo menej estrogénu. Táto výrazná zmena hormonálnej rovnováhy môže ovplyvniť váš sexuálny život. Mnohí ľudia, ktorí prežívajú menopauzu, si môžu všimnúť, že už nie sú tak ľahko vzrušení ako predtým. Niekedy môžu byť ľudia aj menej citliví na dotyk a iný fyzický kontakt ako pred menopauzou. Tieto pocity spolu s ďalšími emocionálnymi zmenami, ktoré môžete prežívať, môžu viesť k zníženému záujmu o sex. Majte na pamäti, že vaše telo prechádza počas menopauzy mnohými zmenami. Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu zohrávať úlohu pri zníženej sexuálnej túžbe, môžu patriť:

  • Problémy s ovládaním močového mechúra.
  • Problémy so spánkom počas noci.
  • Stres, úzkosť alebo depresia.
  • Vyrovnávanie sa s inými zdravotnými stavmi a liekmi.

Pociťujú všetci ľudia v menopauze zníženie sexuálnej túžby?

Nie všetci ľudia pociťujú zníženú sexuálnu túžbu. V niektorých prípadoch je to práve naopak. Môže to byť spôsobené tým, že už nie je strach z otehotnenia. Mnohým to umožňuje užívať si sex bez obáv o plánovanie rodiny. Stále je však dôležité používať pri sexe ochranu (kondómy), ak nie ste v monogamnom vzťahu. Keď vám lekár stanoví diagnózu menopauzy, už nemôžete otehotnieť. Keď ste však v prechode do menopauzy (perimenopauza), stále môžete otehotnieť. Musíte sa tiež chrániť pred pohlavne prenosnými infekciami (STI) používaním kondómu. Pohlavne prenosnú infekciu môžete dostať kedykoľvek v živote (aj keď nemáte menštruáciu). Pohlavne prenosné choroby, ako je HPV (ľudský papiloma vírus), môžu viesť k rakovine krčka maternice.

Budem si užívať sex aj po menopauze?

Po menopauze by ste si mali byť stále schopná užívať sex. Niekedy znížená sexuálna túžba súvisí s nepríjemnými pocitmi a bolestivým pohlavným stykom. Po liečbe zdroja tejto bolesti (suchosť pošvy) si mnoho ľudí opäť užíva intimitu. Mnohým ľuďom môže pomôcť aj hormonálna liečba. Ak máte po menopauze ťažkosti s užívaním si sexu, poraďte sa so svojím lekárom.

Môže byť menopauza pozitívnym obdobím života?

Menopauza môže byť určite pozitívnym obdobím života. Mýty o tomto normálnom procese starnutia príliš často podporujú nesprávne predstavy. Hoci menopauza môže spôsobiť niektoré výrazné a nepríjemné zmeny, dajú sa účinne zvládnuť.

Ako zistím, že som v menopauze?

To, že ste dosiahli menopauzu, zistíte, keď 12 po sebe nasledujúcich mesiacov nemáte menštruáciu. Ak máte po menopauze akýkoľvek typ vaginálneho krvácania, obráťte sa na svojho gynekológa. Vaginálne krvácanie po menopauze môže byť príznakom vážnejšieho zdravotného problému, ako je rakovina endometria.

Môžem mať po menopauze orgazmus?

Áno, orgazmus môžete mať aj po menopauze. Po dosiahnutí menopauzy sa vám orgazmus môže zdať ťažko dosiahnuteľný, ale neexistuje žiadny fyzický dôvod, ktorý by vám bránil v orgazme. Používanie lubrikantov a zintenzívnenie predohry môže pomôcť pri nepríjemných pocitoch. Snažte sa byť s partnerom otvorená o svojich pocitoch a hovorte s ním o tom, čo vám robí dobre.

Môžem otehotnieť, ak som prešla menopauzou?

Nie, po menopauze nemôžete otehotnieť, pretože k ovulácii už nedochádza. Po uplynutí 12 mesiacov bez menštruácie sa považuje, že ste dosiahli menopauzu.

Menopauza u mužov?

Andropauza alebo mužská menopauza je termín, ktorým sa označuje klesajúca hladina testosterónu u mužov. Produkcia testosterónu u mužov klesá oveľa pozvoľnejšie ako produkcia estrogénu u žien, približne o 1 % ročne. Špecialisti medicíny často diskutujú o tom, že tento pomalý pokles testosterónu nazývajú menopauzou, pretože nejde o takú drastickú zmenu hormónov a nemá takú intenzitu vedľajších účinkov ako menopauza u žien.

Niektorí muži si túto zmenu ani nevšimnú, pretože k nej dochádza v priebehu mnohých rokov alebo desaťročí. Iné názvy pre mužskú verziu menopauzy sú vekom podmienená nízka hladina testosterónu, mužský hypogonadizmus alebo nedostatok androgénov.

Menopauza je prirodzenou a normálnou súčasťou procesu starnutia. Keď ste v menopauze, máte za sebou 12 mesiacov bez menštruácie. Bežne sa vyskytujú príznaky ako suchosť pošvy a návaly horúčavy. Buďte otvorení a povedzte svojmu lekárovi o všetkých príznakoch, ktoré pociťujete a o tom, ako ovplyvňujú kvalitu vášho života. Môže vám odporučiť liečbu na zvládnutie vašich príznakov a na to, aby ste sa cítili pohodlnejšie.

4.8/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *