Nepodceňujte riziká! Ochrana zraku a tváre na pracovisku je dôležitá

ochranne okuliare

Pracovné prostredie skrýva viaceré riziká ohrozujúce (nielen) zrak a tvár zamestnancov. Mnoho úrazov na pracovisku je spôsobených práve chýbajúcou ochranou očí a tváre, prípadne nesprávnou voľbou týchto ochranných pomôcok. Aký typ nosiť vzhľadom na hroziace nebezpečenstvo?

Ochranné okuliare

Ochranné okuliare sú vhodné pre prácu v interiéri aj exteriéri, a to v prípadoch, keď sú oči vystavené rôznym fyzikálnym rizikám – odletujúce pevné častice, odrezky, sklenené črepy, prach a podobne. Sklá (šošovky) sú odolné voči nárazom a zároveň ponúkajú aj UV ochranu na úrovni 400 a viac. V ponuke nájdete nielen okuliare s transparentnými sklami, ale aj so žltými, pre vyšší kontrast a viditeľnosť v šere, a dymovými alebo modrými zrkadlovými sklami – vhodné pre prácu v exteriéri, pri ostrom slnku.

Uzavreté ochranné okuliare

Ide o tesne priliehajúce okuliare, ktoré úplne zakrývajú oči a bezprostredne blízku oblasť očí. Poskytujú ochranu pri práci so škodlivými chemikáliami, reaktívnymi alebo výbušnými materiálmi, kontaminovanými látkami a podobne. Oproti klasickým ochranným okuliarom lepšie tesnia aj proti aerosolom, jemnému prachu a striekajúcej kvapaline. Na druhej strane však disponujú nepriamym ventilačným systémom, tzn. nie sú tak vzdušné. Pri práci s veľkými časticami sú preto lepšie otvorené okuliare s priamym vetraním.

Tvárové štíty

Ochranné tvárové štíty chránia pred prachom, vzdušnými časticami, nebezpečnými kvapalinami, iskrami a odletujúcimi pevnými časticami. Sú odolné voči zahmlievaniu, poškriabaniu, UV žiareniu i vysokým teplotám. Zorník siaha zvyčajne od hornej časti lebky po bradu, po celej šírke hlavy. Môže byť číry polykarbonátový, číry acetónový (chemicky odolnejší) alebo môže ísť o drôtený štít (zachytávajúci odletujúce pevné častice).

Ochranné zváračské štíty

Poskytujú ochranu očiam, ale aj celej tvári (narozdiel od zváračských okuliarov), pred odletujucimi iskrami, rozstrekom kovu pri zváraní a rezaní plameňom, chránia oči pred UV a IR (infračerveným) žiarením. Výhodou niektorých modelov je aj samostmievateľný priezor a kompatibilita s okuliarmi a dýchacími polomaskami.

Je dôležité, aby zamestnávatelia a zamestnanci zodpovedne pristupovali k ochrane zraku a tráve na pracovisku. Je potrebné dodržiavať všeobecné zásady bezpečnej práce, ako aj používať dostupné ochranné pomôcky.

Ako sa vám páčil článok?
Tento článok bol uverejnený v kategórii PR článok. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *