Nunčaky na tréning bojových umení, ako si vybrať

tréningové nunčaky

Najznámejšia a všadeprítomná zbraň bojových umení (snáď okrem katany), nunčaky alebo “nunchaku”, sa nachádzajú v školách karate po celom svete. V 70. rokoch 20. storočia Bruce Lee používal nunchaku vo svojich filmoch a pomohol tak presláviť túto zbraň po celom svete. Dnes sú nunčaky stále veľmi populárne. Sú jednou z prvých zbraní, ktoré sa mnohí študenti karate učia používať, a to buď samostatne, alebo vo dvojici.  Tradične sa nunčak považuje za údernú zbraň.  V niektorých prípadoch sa nunčak môže použiť na zmarenie úderov inou zbraňou bez toho, aby skutočne zasiahol jednotlivca.

Ako si vybrať správne tréningové nunčaky

Tak ste sa rozhodli, že sa začnete učiť používať nunchaku! Dobrá voľba. Je to jedna z najzábavnejších a najvšestrannejších zbraní bojových umení, ktorá sa skvele hodí na súťaženie alebo jednoducho na učenie pre zábavu. Nech už sú vaše ciele akékoľvek, najlepší zážitok získate, ak budete mať správnu výbavu.

eTip: Pre začiatočníkov odporúčame tréningové nunchaku Decathlon.

tréningové nunčaky
treningove nunchaky

Aby ste si vybrali správne nunčaku, musíte najprv porozumieť sami sebe. Môže to znieť ako čudný spôsob nakupovania vybavenia pre bojové umenia, ale v skutočnosti je to dosť dôležité. Nunchaku možno používať na rôzne štýly bojových umení, takže existujú rôzne typy. Okrem toho je dobré zvážiť svoju osobnú telesnú stavbu, ako aj skúsenosti s používaním nunčakov. Keď budete vedieť, na ktoré štýly nunčaku sa zamerať, môžete ľahšie nájsť ideálny pár.

Pevný úchop a správna dĺžka

Priemerná dĺžka nunchaku je 30 cm (pre jednu z tyčí), ale v závislosti od účelu použitia a materiálov sa môže pohybovať od 20 do 35 cm. Ak chcete vyskúšať, ktorá veľkosť je pre vaše telo najvhodnejšia, pevne uchopte nunchaku za koniec, ktorý je najbližšie k spojovacej reťazi alebo lanu. Bez toho, aby ste ho pustili, držte nunchaku po dĺžke svojho predlaktia. Ak nunchaku siaha po lakeť, je jeho dĺžka vhodná na použitie.

Úchop by mal byť pohodlný aj v ruke, preto je dobré zľahka otestovať hmotnosť a úchop nunčaku. Nunčaky môžu byť okrúhle alebo osemhranné. Niektorí ľudia majú pocit, že uhly osemuholníkových nunchaku im poskytujú lepší úchop; iní neznášajú ich pocit a prisahajú, že s okrúhlymi sa im ľahšie manipuluje pri trikoch. Neexistuje žiadny nesprávny štýl (pokiaľ váš inštruktor neurčí, že potrebujete určitý druh) – všetko je otázkou preferencií.

Rozsah materiálov

Drevené nunchaku patria k najbežnejším typom a vyrábajú sa z rôznych druhov dreva. Na väčšinu tréningov sa odporúča ľahké drevo, pretože dokáže poskytnúť rýchlosť a údernosť ťažšieho dreva s menším rizikom poškodenia bojového umelca, cieľa a samotného nunčaku. Skúsení majstri bojových umení však môžu uprednostniť ťažké drevo.

Drevené a penové nunčaky

Pre začiatočníkov sú k dispozícii aj plastové alebo PVC nunčaky pre tých, ktorí sa začínajú učiť bojové umenia. Existujú aj penové nunchaku, ktoré sú skvelé pre deti.

Existujú aj hliníkové a grafitové nunčaky. Keďže sú ľahké, používajú sa predovšetkým na športové karate a demonštračné účely. Tieto nunčaky sú často vybavené reflexnou alebo holografickou páskou alebo inou ozdobnou vrstvou.

Odolné spojenie

Lano (v japončine “himo”) je tradičný materiál na spájanie nunčaku, ale časom sa môže opotrebovať. Spojenie reťazou alebo “kusari” je modernejším doplnkom, ale niekomu, kto je zvyknutý na “himo”, môže trvať dlhšie, kým si zvykne na spôsob, akým reťaz spôsobuje otáčanie nunčaku.

Profesionáli často nepovažujú jeden typ spojenia za lepší ako druhý, len za odlišný. Preto je vyskúšanie každého spojenia na osobnej úrovni v ktoromkoľvek bojovom umení, ktoré máte v úmysle praktizovať, skvelým spôsobom, ako zistiť, či je pre vaše preferencie lepšia pružnosť lana alebo hmotnosť reťaze.

Test rovnováhy

Tak ako musíte vedieť, ako správne vyvažovať svoje telo pri cvičení svojho bojového umenia, to isté platí aj pre nunčaku. Vyváženosť nunčaku skontrolujte tak, že ho položíte do stredu dlane v kolmom smere k zemi. Správne vyvážené nunčaky budú ťahať váhu palice k vonkajším okrajom. Nevyvážené nunčaky môžu pokaziť inak dobre vykonaný pohyb.

Ako používať nunčaky

Bez ohľadu na úroveň vašich zručností s nunchaku môže byť veľmi dôležité vybrať si správnu zbraň. Nesprávna veľkosť alebo materiál môžu viesť ku katastrofe, dokonca aj v rukách profesionála. Okrem toho, že sa poradíte so svojím učiteľom bojových umení alebo mentorom o tom, ako si vybrať vybavenie, je rozumným nápadom vyhľadať si na vlastnú päsť solídneho sprievodcu nunchaku v snahe pochopiť zložitosť štýlov nunčakov.

4.7/5 - (3 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Šport. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *