5 spôsobov, ako premeniť vašu spálňu na oázu pokoja

Ak vezmeme do úvahy množstvo času, ktorý strávite spánkom alebo snahou zaspať, vaša spálňa by mala byť vrcholom pokoja. V skutočnosti je to ale často miesto, do ktorého sa ospalo uberáme bez rozmýšľania. Ide o miestnosť, ktorá je v mnohých prípadoch ukrytá pred zvedavými pohľadmi návštev, preto jej zariadeniu nevenujeme náležitú pozornosť, čo je chyba, ktorá sa odzrkadľuje nielen na jej vzhľade, ale aj vašom zdraví.

Aby ste preto zbytočne netrpeli a naopak si zariadili v spálni oázu pokoja, máme pre vás niekoľko tipov, pomocou ktorých môžete tento priestor osviežiť a vytvoriť v ňom ideálne podmienky na správny odpočinok.

Doprajte si novú posteľnú bielizeň

Jednoduchý spôsob, ako vylepšiť miestnosť spálne bez veľkej finančnej investície, je zaobstarať si novú, kvalitnú posteľnú bielizeň. Priznajme si to, „zožmolkované“ opotrebované a vyblednuté  obliečky na periny vás o spaní a relaxe moc snívať neprinútia. Pokúste sa to zmeniť, veď posteľná bielizeň veľa nestojí a jej inštalácia do priestoru vám nezaberie veľa času ani úsilia.

Aby to malo ten správny efekt, rozhodnite sa pre jemnú potlač v zemitých farbách a urobte zo svojej postele skutočný ústredný bod celej miestnosti. Uvidíte, že pri správnom a dobre zváženom výbere posteľnej bielizne sa vám navodiť v spálni správnu atmosféru určite podarí.

Kvalitný bytový textil, z ktorého si môžete vyrobiť vlastné obliečky aj sami, má svoju silu a dokáže premeniť priestor na luxusnú oázu harmónie a pokoja bez akejkoľvek námahy. Vyskúšajte!

Urobte si okolo postele poriadok a udržiavajte v priestore optimálnu teplotu

Je veľmi ľahké, aby sa váš nočný stolík premenil na skládku hrnčekov, liekov proti bolesti, kníh a iných vecí, ktoré ste tu časom nahromadili. Avšak, všetko, čo skutočne potrebujete, je kniha, ktorú práve čítate, nočná lampa a upokojujúca vonná sviečka. Ostatné veci by ste mali odstrániť, pretože vás zbytočne rozptyľujú, sadá na ne škodlivý prach a zaberajú zbytočné miesto.

Podobne je na tom aj vzduch v miestnosti, ktorý by mal mať svoju správnu teplotu. Pre spánok optimálnych 20 °C dosiahnete regulovaným vykurovaním a vetraním cez okná, na ktorých sú kvalitné siete proti hmyzu. Čím viac je vzduch v miestnosti na spanie suchý a príliš prehriaty, tým horšie sa vyspíte a budete vstávať s rôznymi bolesťami tela.

Nezabudnite na správny matrac

Starý previsnutý matrac ovplyvňuje nielen kvalitu vášho spánku, ale si môže tiež vybrať daň na vašom zdraví a pohode. Matrace, ktoré vás nepodporujú, môžu viesť k nesprávnemu držaniu tela pri spánku a namáhaniu svalov, čo vedie k bolestiam chrbta.

Odborníci odporúčajú vymeniť matrac, ak je starší ako 10 rokov. Pre maximálnu podporu si kúpte model s dvojitými pružinovými vrstvami, kde horná vrstva sa tvaruje podľa obrysov tela, zatiaľ čo spodná absorbuje rozloženie hmotnosti pre maximálne pohodlie.

Premiestnite svoj nábytok

Ďalší jednoduchý spôsob, ako premeniť svoju izbu na oázu pokoja, je pohrať sa s usporiadaním nábytku. Skúste presunúť napríklad posteľ do inej časti miestnosti alebo experimentovať s ústredným bodom miestnosti.

Podľa feng shui je optimálna poloha vašej postele – a tým aj dobrý spánok – pri stene uhlopriečne oproti dverám, no nie priamo oproti dverám alebo pod oknom. Tak si dajte na to pri rozmiestnení nábytku v spálni pozor.

Upravte osvetlenie

Na záver asi to najdôležitejšie. Osvetlenie spálne si treba pre svoje pohodlie a krásu priestoru tiež poriadne premyslieť! Drsné umelé osvetlenie uberá spálni na jej účele ako oblasti relaxácie. Umiestnite do priestoru preto jemnejšie osvetlenie, ako napríklad štýlové čajové sviečky, na bezpečné miesta v miestnosti, aby ste vytvorili príjemnejšiu atmosféru.

Alebo to vyskúšajte s LED stmievateľným osvetlením, pri ktorom môžete regulovať aj jeho veľmi dôležitú teplotu. Nezabudnite samozrejme na prirodzené denné svetlo, ktoré je potrebné regulovať správnou tieniacou technikou v okolí okien, ktorá by mala byť rovnako štýlová.

V takto zariadenej spálni bude po náročnom dni v práci alebo škole radosť spať a relaxovať.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *