Ako zariadiť efektívny pracovný kút priamo v obývačke?

Domáca pracovňa je už pomerne bežnou súčasťou našich domácností. Vyplýva jednak z vyšších pracovných nárokov, ale aj z trendu home-office. Postupne sa tak vymedzili zásady, ako domáce pracovne zariaďovať – na funkčnej a dizajnovej stránke. Dnes sa venujeme domácej pracovni ako „čistej tabuli“, ktorú chceme usporiadať. Máme na to všetko nevyhnutné?

Priestor, bez ktorého sa nezrealizuje ani domáca pracovňa

Moderné bývanie je dispozične úspornejšie. Domáca pracovňa sa len málokedynachádza v jeho základnom pláne. Musíme „improvizovať“, čo však vôbec nie je na škodu. Zisťujeme, ako sa rozšíril nábytkový a doplnkový sortiment, koľko všestranných a priestorovo úsporných modelov si vieme zabezpečiť. Kreatívne pracujeme aj v samotnom priestore. Pracovňa sa najčastejšie stáva súčasťou obývačiek alebo spální. Nevhodnou je hosťovská izba alebo akákoľvek prechodná izba pri dennom ruchu.

Konferenčný stolík

Pozor! To, že je pracovňa v jednom priestore s obývačkou, ešte neznamená, že disponujú spoločnou výbavou. Pracovňu zariaďujeme zvlášť – vo výslednom efekte sledujeme oddelene dva stolíky, moderný konferenčný stolík reprezentujúci typickú obývačkovú časť a stolík na pracovné záležitosti. Na základnom obývacom rozlišujeme najmä tvar, rozmery a dekoračné detaily, ktorými neohrozíme ani pohyb, ani celkovú atmosféru pri večernom sedení. Stolík je praktický, jednoducho sa ním manipuluje, a to aj v prípade konferenčných sád. V domácej pracovni sa osvedčujú odkladacie konferenčné stolíky alebo modely s výsuvnou doskou.

Komody ako praktické časti interiéru

Každá časť priestoru má mať vlastnú výbavu a nábytok. Ale… komody teoreticky môžu prepájať obývací a pracovný priestor. Treba si však vybrať trvácne komody z masívu, priestorovo funkčné a jednoduché na manipuláciu. Komoda môže mať charakter kombinovaného  priestoru zásuviek a šuplíkov, resp. otvoreného a zatvoreného úložného systému.

Základné parametre šírky, výšky a hĺbky si vyberáme podľa náročnosti práce na administratívne a iné záznamy. Popri týchto pracovných vystupuje množstvo domácich dokumentov, pre ktoré je komoda ideálna. Štandardné rozmery komody sú pritom 80 x 80 x 40 cm, vďaka čomu sa zmestia aj do menšieho rohu miestnosti. Môže sa však stať, že v určitom období využívame komodu viac na prácu ako na domáce účely. Potrebujeme ju presunúť, no najlepšie so všetkou vnútornou výbavou. Pre praktickosť vyberáme ľahšie komody s váhou do 20 kg.

Nástenná mapa pre lepšiu produktivitu pri práci?

Veľkolepá nástenná mapa vytvára skvelú dizajnovú stránku domácich pracovní. Ich široký sortiment dnes už umožňuje prehlbovať si vedomosti alebo motivovať sa k vyšším cieľom. Nástenné mapy majú podobu hesiel, výrokov, grafických máp, čísel alebo symbolov, známych v istej pracovnej oblasti.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *