Zbavte sa ich. Každodenné návyky, ktoré devastujú rodinný rozpočet a životné prostredie

Predpokladá sa, že trvá len 3 týždne, kým si človek vytvorí návyk. Minimum ľudí si už ale uvedomuje to, ako intenzívne nás niektoré naše každodenné návyky oberajú o peniaze a životné prostredie. Od šoférovania cez umývanie zubov až po plytvanie jedlom, každý z našich návykov nejakým alebo iným spôsobom ovplyvňuje životné prostredie.

Všetko, čo potrebujeme urobiť k náprave, sú malé zmeny v našom každodennom životnom štýle, aby sme znížili uhlíkový dopad na naše životné prostredie.

A aby sme vám plnenie tohto cieľa uľahčili a zlepšili tak vyhliadky do lepšej budúcnosti, niektoré z takýchto návykov, ktoré pomaly „zabíjajú“ životné prostredie, vám predstavíme, aby ste ich vplyv mohli eliminovať, o čo sa prostredníctvom špeciálneho systému EMAS snažia už aj mnohé firmy v našom okolí.

Nadmerné používanie plastov

Položky v predaji sú väčšinou balené v plastových obaloch. Navyše väčšina tašiek na prenášanie ponúkaných pri pokladni má tiež plastový charakter. Štatisticky obaly potravín tvoria takmer 70 % všetkého domáceho odpadu a odpadu, ktorý nakoniec skončí na skládkach.

Problém je v tom, že plasty sú hlavnou znečisťujúcou látkou pre životné prostredie, pretože nie sú schopné prirodzene sa rozkladať a majú životný cyklus, ktorý môže trvať tisícročia. To znamená, že čím viac plastov sa ukladá na skládky, tým viac si škodíme.

Triediť plast na jeho ďalšie spracovanie a ešte lepšie znížiť jeho spotrebu v našom živote, je ideálne riešenie, ako predísť katastrofálnym scenárom.

Kúpa nových spotrebičov namiesto opravy

Ďalším zlým návykom v našej spoločnosti je tvorba nebezpečného odpadu z pokazených spotrebičov v domácnosti. Len minimum ľudí si uvedomuje, že namiesto kúpy nového modelu, je pre našu peňaženku a prírodu lepšie, ak investujeme do oveľa efektívnejších Bosch náhradných dielov na práčku alebo ktorékoľvek iné spotrebiče v našej domácnosti. Eliminujete tým množstvo nebezpečného odpadu a ušetríte si peniaze.

Vyhadzovanie jedla ako odpadu

Mnoho ľudí si myslí, že úplne nevyprázdniť tanier počas jedla je formálnou slušnosťou. Na druhú stranu si treba uvedomiť, že ani vyhadzovanie jedla nie je správne, pretože často ide o základnú ľudskú potrebu, ku ktorej sa mnoho nešťastných ľudí vôbec nedostane. Z druhej strany je vyhadzovanie potravín pre životné prostredie ešte horšie, pretože lesy sa pre jeho potrebu klčujú a v procese pestovania, prepravy a spracovania vznikajú emisie.

Okrem toho, ak odpadové potraviny nie sú správne zlikvidované, môže to viesť k zvýšeniu organickej hmoty vo vodných tokoch a inom vodnom prostredí, čo môže zvýšiť rast rias.

Plytvanie vodou

Na splachovanie toalety sa pri každom cykle používa vedro vody. Ešte zničujúcejšie je, že len čo  spláchnete záchod, voda sa okamžite zmení na čiernu tekutinu, ktorá sa nedá použiť na žiadny iný účel, kým sa nespracuje v čističke odpadových vôd. V súlade s tým je použitie vody týmto spôsobom veľmi neefektívne, pretože používa vodu iba jednotlivo.

V rodinnom dome môžete z takéhoto odpadu vyrobiť kvalitné hnojivo. Alternatívou v bytoch by mohlo byť zníženie počtu spláchnutí záchoda alebo inštalácia záchodov s nízkym splachovaním. Podobne je to aj pri umývaní riadu a udržiavaní osobnej hygieny v kúpeľni. Správnym využívaním vody ako dôležitého zdroja šetríte nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie.

Emisie z nákladných áut prepravujúcich predmety a plastové obaly predmetov, ktoré idú na skládky, vytvárajú niekoľko vážnych problémov, ktoré je potrebné preskúmať a pomaly z nášho života odstrániť, aby sme mali na našu existenciu vo svojom okolí ideálne podmienky. Prispejete k tomuto cieľu aj vy?

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *