Pestovanie a starostlivosť o zeler: tipy a rady.

ako pestovat zeler

Zeler je zeleninou s vysokým obsahom vlákniny, vitamínu C a K, kyseliny listovej a minerálov. Jeho pestovanie a starostlivosť v záhrade môže byť náročné, ale výsledkom je zdravá a chutná zelenina. V tomto článku sa dozviete, ako pripraviť pôdu a semená, ako zavlažovať a hnojiť, ako bojovať proti chorobám a škodcom, ako zberať a uchovávať a ako použiť zeler v kuchyni.

ako pestovať zeler

Pestovanie zeleru: Príprava pôdy a semená

Zeler potrebuje dobre priepustnú a vlhkú pôdu, s pH medzi 6,0 a 7,0. Príprava pôdy by mala začať niekoľko mesiacov pred zasiatím semien. Odstráňte burinu a vyhrádzajte pôdu. Pridajte do nej organický materiál, ako napríklad kompost alebo hnoj. Ak máte ťažkú pôdu, pridajte piesok alebo perlit, aby ste zlepšili priepustnosť. Semená zeleru by sa mali zasiať do pôdy, keď je teplota približne 20 stupňov Celzia.

Základy starostlivosti o zeler: Zavlažovanie a hnojenie

Zeler potrebuje rovnomerné zavlažovanie. Ak pôda vysychá, rastlina bude mať horkú chuť a bude menej chutná. Zavlažujte pravidelne, ale nezalievajte nadmieru, aby ste sa vyhli hnilobe koreňov. Zeler potrebuje aj hnojenie, aby sa udržala zdravá rast a výživa. Hnojte raz za tri týždne organickým hnojom alebo hnojom s kontrolou uvoľňovania.

stopkový zeler

Stopkový zeler

Stopkový zeler, známy aj ako zeler na stonke. Je to zelenina s charakteristickou vôňou a chrumkavou štruktúrou, ktorá sa používa v mnohých kuchyniach po celom svete. Táto rastlina pochádza z oblasti Stredozemného mora a bola pestovaná už v starovekom Grécku a Ríme. Dnes sa pestuje po celom svete a je často používaná v kuchyniach Európy, Ázie a Severnej Ameriky.

Stopkový zeler sa líši od koreňového zeleru, ktorý sa pestuje pre svoj koreň. Stopkový zeler sa pestuje pre svoje tenké, chrumkavé stonky a lístie, ktoré sa používajú ako bylinky. Stopky sú často svetlozelené až zelenkastobiele a majú dutú vnútornú časť. Listy sú tmavozelené a môžu byť použité na dochutenie polievok, omáčok a iných jedál.

Stopkový zeler je bohatý na vitamíny a minerály, ako sú vitamín K, vitamín C, draslík a kyselinu listovú. Taktiež obsahuje vlákninu, ktorá pomáha regulovať trávenie a udržiavať zdravie čriev.

Ako použiť stopkový zeler v kuchyni

V kuchyni sa stopkový zeler často používa ako prísada do šalátov, polievok a omáčok. Môže sa tiež nakrájať na tyčinky a ponúkať ako zdravá alternatíva k čipsov a iných nezdravých snackov. Ak chcete využiť stopky aj listy, môžete ich použiť na výrobu domácej zeleninovej bujónovej zálievky alebo ako bylinkovú arómu do rôznych jedál.

Celkovo je stopkový zeler skvelou voľbou pre tých, ktorí sa snažia jesť zdravšie a vyváženejšie. Jeho príjemná chuť a vysoký obsah vitamínov a minerálov robia z neho skvelý prídavný prvok do mnohých jedál.

Boj proti chorobám a škodcom zeleru

Choroby a škodcovia môžu zničiť vašu úrodu zeleru. Ak zistíte, že vaša rastlina sa zmenila farbu na žltú alebo má iné príznaky, môže to byť znak choroby. Najlepšie je zničiť choré rastliny, aby sa zabránilo šíreniu choroby na ostatné zelerové rastliny. Škodcovia, ako sú slimáky a vošky, môžu tiež poškodiť zeler. Použite prírodné repelenty alebo insekticídy na boj proti škodcom.

Ako zberať a uchovávať zeler

Zeler je hotový na zber po 60 až 90 dňoch od zasiatia semien. Získa sa odreznutím z koreňa alebo stonky. Uchovávajte zeler v chladničke alebo v chlade s vlhkým hadričkom na vrchole, aby sa zabránilo vysychaniu. Zeler sa môže uchovávať aj v mrazničke, ak ho najprv nakrájate na kúsky a potom zabaľujete do plastových vriec.

Variácie varenia zeleru: Recepty na zdravé jedlá

Zeler sa dá použiť na mnoho spôsobov v kuchyni. Môžete ho variť, grilovať, pečiť alebo jesť surový. Zelerové polievky, šaláty a smoothie sú obľúbené recepty na zdravé jedlá. Môžete tiež použiť zeler ako základ pre omáčky alebo zeleninové prílohy.

zelerová vňať

Zeler v záhradke: Ako ho zasadiť a pestovať ako profesionál

Ak chcete pestovať zeler ako profesionál, musíte si dôkladne pripraviť pôdu a dodržiavať pravidelné zavlažovanie a hnojenie. Odporúča sa tiež pestovať zeler spolu s inými rastlinami, ktoré môžu pomôcť v boji proti škodcom a chorobám. Zeler by sa mal zasiať v riadkoch a od seba by sa mali nachádzať odstupy približne 30 cm. Pravidelným odstraňovaním buriny a kontrolou na škodcov sa môžete vyhnúť ťažkostiam pri pestovaní zeleru.

Pestovanie a starostlivosť o zeler môže byť náročné, ale s týmito tipmi a radami môžete mať zdravú a chutnú úrodu. Ak chcete pestovať zeler ako profesionál, musíte dodržiavať správne postupy v príprave pôdy, zavlažovaní a hnojení, bojovať proti chorobám a škodcom a správne zberať a uchovávať. S použitím zeleru v kuchyni môžete tiež vytvoriť zdravé a chutné jedlá.

5/5 - (3 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *