Recenzia na Apple iPhone 13: lacnejší, dlhšia životnosť a lepší fotoaparát

iPhone 13 je menším vylepšením minuloročného skvelého iPhonu 12, s lepším fotoaparátom, väčším úložiskom dlhšou výdržou batérie a malým znížením ceny. Telefón má rovnaký všeobecný dizajn ako jeho predchodca. Jeho ploché hliníkové boky a predná a zadná strana z tvrdeného skla pôsobia rovnako robustne ako minulý rok. Je o 12 g ťažší a o niečo hrubší, ale pokiaľ ich neporovnáte vedľa seba, nie je to viditeľné. Pripravili sme pre vás detailnú recenziu na iPhone 13 od Apple.

iPhone 13 recenzia
Viac informácií

Recenzia na Apple iPhone 13

Obrazovka je ostrá, živá a o niečo jasnejšia ako u minuloročného modelu. Má obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, ktorá bola pre iPhony štandardom, ale spôsobuje, že je pri posúvaní menej plynulá ako väčšina konkurentov so systémom Android a tohtoročné modely iPhone 13 Pro so 120 Hz displejmi. iPhone 13 má najnovší procesor Apple A15 Bionic, ktorý je všestranne o niečo rýchlejší ako minuloročný A14 v iPhone 12, a dvojnásobné počiatočné úložisko s kapacitou 128 GB, čo bude pravdepodobne väčšine ľudí stačiť. Je to jeden z najrýchlejších telefónov, aké si môžete kúpiť.

Špecifikácia iPhone13

 • Obrazovka: (OLED) (460 ppi)
 • Procesor: Apple A15 Bionic
 • RAM: 4 GB
 • Úložný priestor: (128, 256 alebo 512 GB)
 • Operačný systém: iOS 15
 • Fotoaparát: duálny 12 Mpx zadný fotoaparát s OIS, 12 Mpx predný fotoaparát
 • Konektivita: 5G, wifi 6, NFC, Bluetooth 5, Lightning, ultraširokopásmové pripojenie a lokalizácia
 • Odolnosť voči vode: IP68 (6 metrov po dobu 30 minút)
 • Rozmery: 146,7 mm x 71,5 mm x 7,7 mm
 • Hmotnosť: 174 g

Dlhšia výdrž batérie

Výdrž batérie je vynikajúca. Telefón vydrží medzi jednotlivými nabitiami približne 46 hodín, pričom obrazovka sa za ten čas používa približne päť hodín vrátane 90 minút prehliadania na 5G, čo je dlhšie ako u väčšiny podobne veľkých konkurentov a minuloročného modelu. To znamená, že telefón pri dobrej opatrnosti takmer vydrží od rána prvého dňa do rána tretieho dňa, ale pravdepodobnejšie je, že bude potrebovať nabíjanie každú druhú noc. Úplné nabitie iPhonu 13 trvá 111 minút, pričom na 50 % sa dostane za 25 minút pomocou dodaného kábla Lightning a 45W napájacieho adaptéra USB-C.

najlepší iphone 13

Udržateľnosť

iPhone 13 obsahuje viac recyklovaného materiálu ako predchádzajúce zariadenia a konkurencia. Apple neuvádza predpokladanú životnosť batérie iPhonu 13, ale je možné ju vymeniť za približne 70 EUR. Batérie v podobných zariadeniach si po 500 plných nabíjacích cykloch zvyčajne zachovajú aspoň 80 % svojej pôvodnej kapacity. Smartfón je vo všeobecnosti opraviteľný, pričom mimozáručná výmena obrazovky stojí 266,44 GBP. Predchádzajúci iPhone 12 získal od špecializovanej stránky iFixit za opraviteľnosť šesť bodov z desiatich.

V iPhone 13 sa v rôznych komponentoch používa 98 % recyklovaných kovov vzácnych zemín, 99 % recyklovaného volfrámu a 35 % recyklovaného plastu, ako aj 100 % recyklovaného cínu v spájke hlavnej dosky a jednotky riadenia batérie. Spoločnosť vo svojej správe rozoberá vplyv telefónu na životné prostredie. Spoločnosť Apple ponúka aj systémy výmeny a bezplatnej recyklácie, a to aj v prípade produktov iných výrobcov.

iOS 15

iPhone 13 sa dodáva so systémom iOS 15, ktorý funguje na všetkých smartfónoch Apple od iPhonu 6S z roku 2015. Ten obsahuje rôzne novo pridané funkcie, ako napríklad rýchlejšiu lokálnu hlasovú interpretáciu pre Siri, vylepšené notifikácie a “režimy sústredenia” na odstránenie rušivých vplyvov, ako aj vylepšený dizajn prehliadača Safari a videohovory FaceTime s používateľmi iných zariadení než Apple. Spoločnosť Apple poskytuje aktualizácie softvéru pre svoje smartfóny dlhšie ako ktorýkoľvek iný výrobca. Môžete očakávať minimálne päť rokov aktualizácií softvéru a zabezpečenia, ale potenciálne až sedem rokov, takže telefón môžete bezpečne používať dlhšie.

Neprehliadnite ďalšie recenzie na telefóny:

Fotoaparát

Aplikácia fotoaparátu je jednou z najjednoduchšie použiteľných aplikácií s novými funkciami, ako sú fotografické štýly prístupné potiahnutím prstom. Na zadnej strane sú dva vylepšené 12-megapixelové fotoaparáty, jeden hlavný a jeden ultraširokouhlý; nie je tu optický zoom. Oba fotoaparáty sú väčšie a prepúšťajú viac svetla ako tie na minuloročných modeloch, čo je najviac viditeľné na hlavnom fotoaparáte.

recenzia na iPhone 13

Fotografie pri dobrom osvetlení sú detailné, ostré a dobre vyvážené aj pri scénach s vysokým kontrastom. Výrazne sa zlepšil výkon pri slabom osvetlení, takže špeciálny nočný režim budete potrebovať oveľa menej často a zároveň vytvoríte ostrejšie a vyváženejšie snímky. Ultrazoom je o niečo ostrejší a má aj lepší výkon pri slabom osvetlení, takže je použiteľnejší v interiéri. Skvelá je nová funkcia “fotografické štýly” pre statické zábery, ktorá umožňuje zvoliť rovnováhu medzi kontrastom, živosťou a tónmi. Predtým Apple zvyčajne uprednostňoval teplejší vzhľad v porovnaní s konkurentmi od Googlu a Samsungu, ktorý teraz môžete zmeniť nielen jednoduchým použitím filtrov.

V kvalite videa je iPhone stále o ligu vpred. Tohtoročnou novinkou je “filmový režim”, ktorý simuluje “stojaté zaostrenie”, keď filmári upriamujú vašu pozornosť na osobu alebo objekt tým, že keď sa pozrie smerom ku kamere, prepnú na ňu zaostrenie a rozostria popredie a pozadie. Je to veľmi zábavné, ale neviem si predstaviť, že by som s ním natáčal film. 12Mpx selfie fotoaparát je rovnaký ako v predchádzajúcich iPhonoch a začína sa prejavovať jeho vek. V jasnom svetle fotí dobré, ostré a detailné snímky, ale pri slabšom osvetlení, napríklad v krčme, má trochu problémy, čo často vedie k mäkším a rozmazanejším snímkam.

recenzia iphone13

Verdikt redakcie eTipy.sk

iPhone 13 si zachováva všetko, čo bolo na iPhone 12 skvelé, znižuje cenu o 20 EUR, zdvojnásobuje počiatočnú pamäť a pridáva dve významné vylepšenia: dlhšiu výdrž batérie a lepší fotoaparát.  To z neho robí jeden z najlepších telefónov, aké si môžete kúpiť, najmä ak vezmete do úvahy, že ho môžete bezpečne používať dlhšie ako ktorýkoľvek iný smartfón s viac ako päťročnou softvérovou podporou poskytovanou spoločnosťou Apple a navyše s rozumnými a dostupnými možnosťami výmeny batérie.

Viac informácií

Nie je dokonalý – chýba mu fotoaparát s teleobjektívom a obrazovka je pomalšia ako u konkurentov. Neoplatí sa ho upgradovať nikomu, kto má najnovší smartfón. Ale pre tých, ktorí chcú nahradiť tri alebo štyri roky starý telefón, by mal byť iPhone 13 veľmi blízko vrcholu vášho zoznamu.

Plusy:

 • lepšie fotoaparáty,
 • odolnosť voči vode,
 • Face ID,
 • dlhšia výdrž batérie,
 • skvelý výkon,
 • veľká obrazovka s menším výrezom,
 • odolný a ľahko sa drží,
 • 5G,
 • dlhá softvérová podpora.

Mínusy:

 • žiadne USB-C,
 • potrebujete vlastnú nabíjačku,
 • žiadny teleobjektív,
 • obrazovka pomalšia ako u konkurencie a iPhone13 Pro.
4.8/5 - (9 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Elektronika. Pridaj odkaz do záložiek.

2 thoughts on “Recenzia na Apple iPhone 13: lacnejší, dlhšia životnosť a lepší fotoaparát

 1. Rasto says:

  Kupil som si iPhone 13 na narodky:) a nelutujem, je to namakana masina. I ked som si musel zvyknut pri prechode z Androidu (Samsung), ale uz je to v pohode, fotoaparat robi neskutocne fotky, ktory vyuzivam aj profesionalne na svoj eshop.

 2. Jaro says:

  Na svoj iPhone 13 som veľmi hrdý, je fakt namakaný, má pokročilé a najnovšie funkcie. Najlepšie videá a fotky, aké som kedy robil s telefónom.. Ďalšie klady iPhone 13 podľa mňa
  +Jasnejší displej
  +Pôsobivý režim filmového videa
  +Najvyšší výkon
  +Veľmi dobrá výdrž batérie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *