Čo je Alzheimerova choroba a aké sú jej príznaky?

Čo je Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je spájaná najmä s ľuďmi v seniorskom veku, avšak čoraz viac sa týka aj mladších ročníkov. Dochádza pri nej k úbytku mozgových buniek, a teda k strate ich funkcie. Aké sú najčastejšie príznaky Alzheimera?

                  Alzheimer je neurologická porucha

Alzheimerova choroba je degeneratívne ochorenie, ktoré postihuje mozog. Keďže mozgové bunky postupne ubúdajú, dochádza aj k poklesu intelektu. Degenerácia mozgu má za následok aj problémy s pamäťou, dezorientáciu v čase aj na dobre známych miestach, zmeny v správaní a čoraz menšiu schopnosť fungovať samostatne.

Človek s Alzheimerovou chorobou potrebuje starostlivosť, pretože najmä v neskorších štádiách si už nedokáže poradiť ani s bežnými každodennými činnosťami, ako je osobná hygiena, nákup alebo obliekanie.

                  Príznaky Alzheimerovej choroby 

Medzi časté príznaky Alzheimera patrí aj:

  • zmätenosť,
  • strata pamäte,
  • zhoršenie koncentrácie,
  • zhoršená komunikácia, napríklad neschopnosť nájsť vhodné slová,
  • problém s organizáciou a plánovaním,
  • problém s rozpoznávaním osôb a vecí,
  • zhoršenie schopnosti riešenia priestorových úloh,
  • odkladanie predmetov na miesta, napríklad odloženie kľúčov do chladničky a pod.

Na začiatku sú tieto príznaky mierne a postupne sa zhoršujú. Nepríjemné na celom ochorení je, že príznaky sú podobné bežným prejavom starnutia, takže sa nástup Alzheimera a jeho liečba môžu odkladať a riešiť až v pokročilom štádiu, čo môže byť problém.

                  Prevencia Alzheimerovej choroby

Keďže nie je známa presná príčina vzniku Alzheimerovej choroby, nie je možné jednoznačne určiť ani najlepšiu cestu nápravy. Avšak udržovať sa v mentálnej aj telesnej kondícii je dobrá prevencia nielen voči tomuto ochoreniu. Pravidelný pohyb, trénovanie mozgu novými úlohami a zdravú stravu môže doplniť aj lipozomálny antistres komplex, ktorý obsahuje výťažok z vysoko bioaktívnej ashwagandy a šafranu. Tento prípravok sa užíva pri strese, úzkostiach, depresiách a zlom spánku, ktoré negatívne vplývajú na duševné aj telesné zdravie

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *