Šetrenie elektrickej energie v domácnosti, tipy, ako spotrebovať menej elektriny

Energetická účinnosť je prospešná pre životné prostredie aj pre vašu peňaženku. Preto vám prinášame zoznam 15 jednoduchých spôsobov, ako znížiť spotrebu elektrickej energie, znížiť účty a prispieť k ochrane planéty.

ako ušetriť peniaze na elektrickú energiu

Uistite sa, že je váš zásobník na vodu správne izolovaný

Všetci to vieme, ale je to veľká vec. Keď si predstavíme žrútov energie, okamžite si spomenieme na sušičku bielizne alebo elektrickú sprchu. Ohrev vody však spotrebuje viac energie ako čokoľvek iné vo väčšine domácností a v niektorých prípadoch môže predstavovať polovicu vašich ročných nákladov na elektrinu. Náklady na ohrev vody môžete znížiť až o 30 % len správnou izoláciou nádrže. Kvalitný trojcentimetrový plášť zateplenia sa vám v krátkom čase vráti a ušetrí vám nemalé peniaze.

Medzi mnohými Slovákmi tiež panuje mylná predstava, že zapínanie a vypínanie ponoru spotrebuje viac energie a že je lacnejšie neustále udržiavať vodu teplú. To je nepravdivé. Ponorný ohrievač zapínajte len vtedy, keď potrebujete horúcu vodu. Nenechávajte ju zapnutú 24 hodín denne, 7 dní v týždni – pretože to len zvýši váš účet. 

Šetrite teplou vodou

Okrem toho, že šetrenie vodou, v tomto prípade teplou vodou, je dobré pre životné prostredie, bude dobré aj pre vašu peňaženku.  Ako už bolo spomenuté vyššie, ohrev vody spotrebuje veľa energie, preto sa uistite, že ňou neplytváte. Pri umývaní rúk, čistení zubov alebo oplachovaní riadu nenechávajte horúci vodovodný kohútik príliš dlho pustený, pretože tým doslova vylievate peniaze do kanalizácie. A je samozrejmé, že pri sprchovaní sa zvyčajne spotrebuje oveľa menej teplej vody ako pri kúpaní. Nechajte si preto vstup do vane na chvíle, keď sa naozaj potrebujete dlho a uvoľnene ponoriť! Alebo ešte lepšie, kúpte si sprchovací kút a úplne sa zbavte vane.  

Keď sa však sprchujete, snažte sa v nej nestráviť viac ako päť minút. Ak máte obľúbenú rutinu sprchovania (šampón, kondicionér, telový peeling, maska na tvár atď.), premýšľajte o tom, že by ste sprchu na minútu alebo tri vypli, kým sa napeňte a vydrhnete. Dokonca by ste si raz za čas mohli dopriať aj studenú sprchu – jej účinky sú vraj mnohonásobné! 

Používajte umývačku riadu

Verte tomu alebo nie, vaša umývačka riadu je účinnejšia ako vy. Plná umývačka riadu totiž spotrebuje menej ako polovicu elektrickej energie ako pri ručnom umývaní riadu a spotrebuje aj o niekoľko litrov menej vody. Len sa uistite, že ju zapínate len vtedy, keď máte plnú náplň.

eTip: Prečítajte si tipy ako vybrať umývačku riadu.

Vyberajte si chladnejšie (plné) umývanie

Až 80 % energie, ktorú spotrebuje vaša práčka alebo umývačka riadu, sa spotrebuje na ohrev vody, nie na chod práčky. (To je dôvod, prečo ekologické pranie často trvá oveľa dlhšie ako štandardné pranie – voda sa ohrieva pomalšie, aby ste ušetrili peniaze). Ak je to možné, vyberte si 30-stupňové pranie oblečenia a 50-stupňové pranie riadu. Vaše vrecko sa vám poďakuje a konečný výsledok bude prakticky rovnaký! Taktiež používajte práčku len vtedy, keď máte plnú náplň. Niektoré novšie práčky sú síce dostatočne inteligentné na to, aby vedeli, kedy máte polovičnú náplň, ale väčšina nie.

Znížte termostat

Väčšina domácností na Slovensku má nastavené kúrenie príliš vysoko, až na 22 alebo 23 stupňov.  Dvadsať stupňov by malo byť viac než dosť (ak vás to necháva trochu chladnými, zvážte, či si namiesto toho neoblečiete ďalšiu vrstvu oblečenia). Každým stupňom, ktorý stlačíte, môžete znížiť náklady na vykurovanie až o 10 %.

Kúpte si energeticky úspornejšie spotrebiče

Ak je čas vymeniť chladničku, práčku, sušičku alebo vysávač, je dobré pozrieť sa na energetické triedy. Moderné spotrebiče sú oveľa účinnejšie ako staršie modely, ale hodnotenie vám pomôže vybrať najúčinnejší model. Hodnotenia, ktoré boli nedávno aktualizované, sa teraz pohybujú od A po G, pričom A je najúčinnejšie. Najcennejšou informáciou je však skutočné množstvo elektrickej energie, ktoré sa spotrebuje za cyklus alebo za hodinu. Niektoré najmodernejšie práčky a umývačky riadu môžu napríklad vyprať celú náplň za približne jednu jednotku elektrickej energie (alebo približne 35 – 40 centov). Ak periete jednu dávku denne, môžete tak v porovnaní so staršími modelmi ušetriť 60 eur ročne – čo by malo vašu novú práčku zaplatiť už za niekoľko rokov!

Používajte zástrčku s časovačom pre vaše svetlá

Zástrčka s časovačom je nákladovo efektívny a jednoduchý spôsob, ako kontrolovať čas zapnutia a vypnutia vašich svetiel v domácnosti. Ich kúpa je pomerne lacná – základné stoja najviac okolo 10 EUR – a môžu vám pomôcť znížiť spotrebu elektrickej energie.

eTip: Digitálny časovač Brennenstuhl Comfort-Line IP20.

Časové zástrčky sú tiež dobrým spôsobom, ako zabezpečiť, aby bol váš dom dobre osvetlený, keď tam nie ste, čo je skvelé z hľadiska bezpečnosti.

Ak však radi miniete o niečo viac a budete môcť ovládať svoje svetlá a teplo zvonku, mali by ste sa zamerať na investíciu do inteligentného zariadenia, čo nás privádza k nášmu ďalšiemu bodu…

Myslite “inteligentne“

Inteligentné zariadenia umožňujú diaľkové ovládanie vykurovania a osvetlenia vášho domu prostredníctvom smartfónu alebo zariadenia pripojeného na internet. To znamená, že máte väčšiu kontrolu nad vykurovaním a osvetlením, čo umožňuje väčšie pohodlie a úspory na účtoch za energiu. Ak napríklad po práci uviaznete v dopravnej zápche a domov sa vrátite s hodinovým meškaním, môžete jednoducho nastaviť, aby sa kúrenie zaplo neskôr za vás, takže nebudete zbytočne míňať peniaze na vykurovanie prázdneho domu.   

Kúpte si úsporné žiarovky (LED)

Podobne ako pri ponorných žiarovkách vieme, že nám ušetria peniaze, ale väčšina z nás nevie presne, aký vplyv budú mať. LED žiarovka spotrebuje približne o 80 – 90 % menej elektrickej energie ako štandardná žiarovka a vydrží až 10-krát dlhšie. Výmena len jednej žiarovky vám ušetrí približne 6 eur ročne za elektrinu. Takže výmenou všetkých žiaroviek vo vašej domácnosti môžete ľahko ušetriť až 60 EUR ročne v závislosti od toho, koľko svetiel máte. To nie je zlé!

LED úsporné žiarovky

A keď odchádzate z miestnosti, zhasnite svetlá. Medzi mnohými Írmi panuje mylná predstava, že pravidelné zapínanie a vypínanie spotrebičov spotrebúva nadmerné množstvo elektrickej energie a že je možno lepšie nechať spotrebiče zapnuté väčšinu času. Je to nesprávne – najmä pokiaľ ide o novšie a modernejšie zariadenia. Ak odchádzate z miestnosti, hoci len na niekoľko minút, ušetríte peniaze tým, že vypnete svetlá, televízor alebo prenosný ohrievač atď.

Varte šikovne

Vo väčšine domácností spotrebuje rúra na každú minútu používania až o tretinu viac energie ako elektrická sprcha. Inými slovami, hodina používania rúry na prípravu nedeľnej pečienky predstavuje približne rovnaké náklady ako 15-20 minútová sprcha, pokiaľ nepoužívate mimoriadne účinnú rúru s triedou A. Preto vám inteligentnejšie varenie môže skutočne pomôcť ušetriť na účtoch. 

Po prvé, pri zapínaní rúry používajte časovač, aby ste presne vedeli, kedy dosiahla správnu teplotu. A keď počujete zvukový signál, okamžite vložte jedlo, aby ste neplytvali peniazmi za ohrev rúry, v ktorej nič nie je. Nenechali by ste predsa elektrickú sprchu bežať celé minúty, keď v nej nikto nie je, však? Vyhnite sa prílišnému otváraniu dvierok rúry. Pri ich otváraní môžete stratiť približne 20 % tepla, preto to nerobte, ak nemusíte, pretože rúra sa bude musieť sama zohrievať, a to si vyžiada viac energie. Dvere rúry udržiavajte čisté, aby ste sa namiesto toho mohli pozrieť dovnútra.

Keď je jedlo takmer upečené, vypnite rúru a využite nahromadené teplo na dopečenie jedla. Vaša rúra zostane na približne rovnakej teplote až päť minút. V závislosti od spotreby môžete ušetriť až 20 EUR ročne len vďaka tejto malej zmene. A keď skončíte s varením, ponechanie otvorených dvierok rúry počas jej chladnutia vám pomôže vyhriať domácnosť, ak je vonku chladno. Pri varení skúste namiesto rúry alebo sporáka používať mikrovlnnú rúru na prípravu menších jedál, pretože je to mimoriadne účinný spotrebič. Pokiaľ však ide o rozmrazovanie, ak máte čas, skúste nechať zmrazené potraviny rozmraziť v chladničke – zvyčajne budú chutnejšie a nevyžadujú si žiadnu energiu navyše. Keď už hovoríme o chladničkách…

Dávajte pozor na chladničku

Keďže vaša chladnička musí byť v prevádzke celý deň, každý deň, spotrebuje viac energie, ako by ste si mysleli. V skutočnosti sa náklady na prevádzku chladničky môžu blížiť k 10 EUR mesačne alebo viac. Každých 10 až 20 sekúnd, počas ktorých sú dvere chladničky otvorené, trvá približne 45 minút (a spotrebuje viac energie), kým sa chladnička ochladí na pôvodnú teplotu. Preto nenechávajte dvere otvorené príliš dlho, kým si zaobstarávate potraviny.

eTip: Prečítajte si tipy ako si vybrať chladničku.

A nevkladajte horúce potraviny priamo do chladničky alebo mrazničky. Chladnička alebo mraznička bude musieť pracovať mimoriadne intenzívne a spotrebovať viac energie na jeho ochladenie. Na dosiahnutie najlepšieho výkonu udržujte chladničku nastavenú na približne 3 alebo 4 stupne. Ak bude chladnejšia, ovocie a zelenina sa zničí.

Neprepĺňajte kanvicu

Na rýchly ohrev vody je potrebné prekvapujúce množstvo energie (a peňazí!). Preto keď budete variť kanvicu na ďalšiu šálku kávy, uistite sa, že používate len toľko vody, koľko potrebujete. Ak však chcete posunúť veci na vyššiu úroveň, uvarte ráno plnú kanvicu a zvyšok vody nalejte do termosky, v ktorej bude teplá po zvyšok dňa. Takto nemusíte variť kanvicu niekoľkokrát počas dňa.

Vytiahnite zo zástrčky

Niektoré spotrebiče môžu aj po vypnutí naďalej odoberať energiu (hoci tento problém už nie je taký závažný ako kedysi). Nazýva sa “pohotovostná” strata elektrickej energie, pretože sa často spája s elektronikou v pohotovostnom režime, je známa aj ako “fantómová” alebo “upírska” elektrina (z pochopiteľných dôvodov). Energia v pohotovostnom režime môže predstavovať 10 % alebo viac z celkovej spotreby elektrickej energie spotrebičov alebo 50 EUR alebo viac z ročného účtu za elektrickú energiu priemernej domácnosti. Preto pred spaním vytiahnite zástrčku zo zásuvky notebooku, televízora a iných spotrebičov. Je to nielen bezpečnejšie, ale aj úspornejšie.

Uľahčite si sušenie v sušičke prádla

Pri používaní sušičky bielizne si oblečenie rozdeľte na ľahšie a ťažšie a zvážte kúpu sušiacich guľôčok, ktoré môžete vkladať do sušičky pri každom zaťažení, pretože môžu ušetriť až 25 % času sušenia. Nepreťažujte sušičku a nesnažte sa vysušiť oblečenie na jednu náplň. Je to falošná úspora. Dve stredne veľké náplne sa zvyčajne usušia rýchlejšie ako jedna veľká náplň. A oblečenie vkladajte do sušičky len na minimálny možný čas: ak vyjde len trochu vlhké, vždy ho môžete dať do horúceho lisu, aby sa dosušilo cez noc.

eTip: Prečítajte si tipy ako vybrať sušičku bielizne.

Bojujte s prievanom

Budeme tu znieť ako vaša matka, ale udržiavanie zatvorených dverí, najmä medzi vykurovanými a nevykurovanými miestnosťami, je nevyhnutné na udržanie tepla a zníženie vašich účtov za vykurovanie. Dôležité je aj riešenie prievanu z okien, kľúčových dverí a dverí. Ak máte starý krb, ktorý už nepoužívate, pozrite sa na možnosť zaobstarať si komínový balón. Ak je vaša poštová schránka náchylná prepúšťať vietor, umiestnite do nej špongiu. A pozrite sa na kúpu lacného tesnenia okien.

Presuňte čas používania spotrebičov

Ak máte inteligentný merač alebo merač s nočným šetrením, zistite, či môžete svoju spotrebu presunúť na lacnejšie denné a nočné hodiny. Niektoré inteligentné tarify ponúkajú v niektorých dňoch počas víkendu elektrinu úplne zadarmo, zatiaľ čo nočné úsporné merače ponúkajú v zimnom čase od 23.00 do 8.00 (v lete od 12.00 do 9.00) až polovičnú cenu elektriny. Mnohé nové spotrebiče majú časovače s odloženým štartom, čo vám môže pomôcť vyhnúť sa spotrebe v čase špičky.

4.7/5 - (4 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Domácnosť. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *