Skvelé a jednoduché tipy, ako pripraviť záhradu na horúce letné dni

ako pripraviť záhradu na leto

Príliš veľa slnka a tepla neprospieva len nášmu telu, zvieratám a obydliu, ale aj rastlinám v záhrade. Počas dlhých a silných horúčav cez letný deň ich treba preto adekvátne chrániť. Najlepšie je konať s nadhľadom a pripraviť záhradu na prípadné horúčavy už teraz. 

Ako to urobiť bez náročnej práce a stresu?

Ako prvá musí byť na teplo v záhrade pripravená pôda

Ak sa na jarnú úpravu rozhodnete použiť výkonné píly na drevo, berte ohľad na to, aby ste rastlinám a kvetom moc neuškodili a nechali im niekde aj menší tieň. Dobre chránená musí byť najmä pôda, ktorá dodáva rastlinám silu.

Silná a robustná rastlina s hlbokými koreňmi si predsa s horúčavami a dlhším obdobím sucha  poradí oveľa lepšie. Preto sa prevencia tepla začína pri pôde, ktorá by mala byť čo najviac humózna a teda schopná ukladať vlahu. V horúcom období je tiež lepšie menej hnojiť minerálmi, pretože rastliny s nimi potom musia rásť umelo a rýchlo.

Aj burina môže pomôcť vašim kvetom a iným „obyvateľom“ záhrady prežiť horúce leto. Aj  ochranná vrstva mulča – vyrobená zo zvyškov plodín, lístia alebo buriny bez semien – umožňuje, aby pôda menej vysychala.

Užitočná je aj ovčia vlna. Na prvý pohľad prekvapivý prírodný produkt sa postupne rozkladá a uvoľňuje živiny – tak sa k rastlinám dostáva dusík, fosfor a draslík. Zároveň zadržiava vlhkosť a vlahu.

Adekvátnu ochranu si zaslúžia a potrebujú aj rastliny

Aby silné horúčavy neohrozili rastliny a kvety na vašej záhrade alebo terase, je dobré overiť si, v akých nádobách sú. Mnohé kvetináče môžu vysušovanie pôdy vplyvom silného slnečného žiarenia zvyšovať, čo kvetom spôsobuje šok. Umiestniť ich priamo do pôdy je lepšie, aj keď to možno zaberie čas a miesto.

Výhodou rastlín v kvetináčoch je azda iba to, že sú mobilné a môžete ich v prípade potreby premiestniť do tieňa.

Mladé stromčeky bez výraznej a tienistej koruny listov možno chrániť pred intenzívnym slnečným žiarením tiež. Za týmto účelom sa kôra natiera vápnom. Kvôli bielej farbe sa slnko potom lepšie odráža a kmene sa menej zahrievajú.

A pokiaľ sú stromy a iné záhradné objekty náhodou vysoké a na úpravu nedostupné, môžete ako pomoc na natieranie využiť služby profesionálnych výškových prác.

Časté kosenie trávnika nie je dobré riešenie

Krásny a krátky zostrih trávnika, o ktorý sa postarajú moderné benzínové kosačky, dodáva záhrade šmrnc, avšak v prípade letných horúčav môže byť pre pôdu hrozbou. Vyšší trávnik (na dĺžku 6 až 7 cm) vytvára dopadu slnka na zem bariéru, tieni a zabraňuje tomu, aby sa z pôdy tak rýchlo odparovala dôležitá voda a vlhkosť. Na časté kosenie trávnika počas sezónnych horúčav preto radšej zabudnite. Prípadne ho na pár dní vynechajte.

Poriadne zalievajte

Zalievanie záhrady je v lete najdôležitejšia forma údržby a starostlivosti. Tu si však treba posvietiť na kvalitu vody. V zásade sa odporúča mäkká voda s nízkym obsahom vápnika, ktorou môže byť napríklad tá dažďová.

Aj načasovanie zavlažovania je dôležité, najmä počas horúcich období. Ideálne je robiť tento úkon  večer, v noci alebo skoro ráno. Ak naopak polievate cez deň, voda sa odparuje príliš rýchlo a neposkytne rastlinám potrebnú vlahu. Rastliny by ste mali zalievať v lete tiež zospodu, pretože voda na listoch môže spôsobiť ich spálenie. Polievajte tiež prenikavo a intenzívne, ideálne do hĺbky 30 cm, aby mohla pôda aj korene vodu dostatočne absorbovať. Takto chránená záhrada by mala zvládnuť aj tie najvyššie denné letné teploty.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *