Skvelé tipy, ako s príchodom jari naštartovať vašu záhradu

Deň jarnej rovnodennosti už nastal a väčšina záhrad sa tak pomaly začína prebúdzať zo zimného spánku. Mnohé druhy rastlín počas zimy svoj rast zastavila, aby si šetrili energiu, pričom sa spoliehali na uložené živiny pod pôdou. S väčším počtom slnečných dní sa však všetko začína prebúdzať a svoj rast obnovovať. Aby to však nemala vaša záhrada tak náročné, je potrebné jej práve v tomto období poskytnúť adekvátnu starostlivosť.

Tu je návod, ako pripraviť vašu milovanú záhradu na vegetačné obdobie, vďaka čomu vám bude robiť až do neskorej jesene obrovskú radosť.

Prekontrolujte v akom stave je záhradné náradie a aku kosačka

Vytiahnite svoje záhradnícke náradie z pivnice alebo garáže a uistite sa, že je v prevádzkovom stave. Vyčistite aj záhradnícke nožnice alkoholom, aby ste zabránili šíreniu zvyškov chorôb z minulého roka.

Nabrúste nástroje, ktoré to potrebujú, vrátane záhradných nožníc, nožníc na živý plot a nožov kosačky na trávu. Akumulátorové náradie napájané z batérie nabite a na modeloch poháňaných plynom alebo benzínom vymeňte filtre. Moderné aku kosačky vám úpravu nedostupného trávnika mimoriadne uľahčia.

Odstráňte staré lístie

Aby vám záhrada robila radosť bohato rastúcimi a kvitnúcimi rastlinami, musíte im na to vytvoriť ideálne podmienky. Začnite tým, že odstránite z ich okolia staré lístie a trávu.

Minuloročné listy sú v zime dobrým biotopom pre opeľovače, no teraz, keď sa otepľuje, je čas odstrániť všetky zvyšné listy na záhone, najmä tie okolo rastlín, ktoré sú náchylné na choroby.

Dôvodom je, že na listoch a úlomkoch môžu prežívať spóry rôznych chorôb, ktoré sú okolo týchto rastlín a môžu ich infikovať v novej sezóne. Navyše, odstránenie lístia vám pomôže vidieť rast nových rastlín a vyhnúť sa šliapaniu na jemné výhonky, keď pracujete vo svojej záhrade.

Zrežte trvalky

Skorá jar je aj ideálny čas na zníženie minuloročných spotrebovaných trvaliek, aby sa pripravili na nový rast. Prerezávanie je ideálne aj na účely tvarovania. Je však ideálne ho robiť, keď sú rastliny v pokoji. Tak na to nezabudnite a používajte nožnice, ktoré ste si očistili a dobre nabrúsili.

Predbehnite burinu

Aby burina nepohltila vašu záhradu, je dobré odstrániť ju ešte pred aktívnym vegetačným obdobím. Vhodná je mechanická cesta, pretože herbicídy môžu vašu záhradu poškodiť. Motyka je na tento účel skvelé záhradné náradie.

Burinu môžete obmedziť aj tak, že ju zakryjete mulčom. Ak už sú v pôde semená buriny, mulč môže zabrániť slnečnému žiareniu dostať sa k týmto semenám, takže nebudú klíčiť a vy si potom môžete svoj vytúžený odpočinok na záhrade a v pohodlnej záhradnej hojdačke vychutnávať v nádhernom prostredí.

Zvážte hnojenie

Trvalky, kríky a stromy ho zvyčajne veľa nepotrebujú, pretože príliš veľa hnojiva môže spáliť korene a poškodiť lístie. Letničky a zelenina to naopak bez adekvátnej vzpruhy nezvládnu.

Ak ale plánujete hnojiť, aj načasovanie je dôležité. Odporúčame vám počkať, kým teplota pôdy nepresiahne 10 a viac stupňov. Zvyčajne je to koniec marca až polovica apríla. Najprv pôdu prevzdušnite, aby sa živiny dostali hlbšie, a pred mulčovaním aplikujte hnojivo.

Pridajte mulč

Nakoniec to najdôležitejšie. Aj niekoľko centimetrov mulča môže zabrániť odplaveniu pôdy pri búrkach, miernych teplotách pôdy a uzamknutí vlhkosti. Ak vám mulč zostal z minulého roka, môžete ho zhrabať, aby ste osviežili jeho vzhľad. Vždy sa však odporúča používať mulč z miestnych zdrojov, ako je ihličie, pokosená tráva a listy, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako možnosti zakúpené v obchode. Ak dávate prednosť mulčovaniu z obchodu, hľadajte certifikované produkty, pretože je menej pravdepodobné, že obsahujú farbivá a chemikálie, ktoré by mohli poškodiť vašu záhradu – a životné prostredie. Uvidíte, že aj s týmito jednoduchými krokmi bude vaša záhrada na príchod nového ročného obdobia lepšie pripravená a počas roka váš tešiť svojou krásou.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *