Údržba a čistenie práčky, tipy, rady, najlepšie pracie prostriedky

V dnešnej dobe je práčka neodmysliteľným spotrebičom v každej domácnosti. Na to, aby správne vykonávala svoju funkciu a vydržala vám prať čo najdlhšie, treba sa o ňu patrične starať. Kedy ste sa naposledy venovali údržbe vašej práčky? Treba si uvedomiť, že sme úplne závislí a spoliehame sa na naše práčky či sušičky, pretože mať čisté oblečenie je nevyhnutnosťou.

Aj samotné práčky sa potrebujú raz za čas preprať a to bez bielizne. To pomôže tomu, aby ste ju zbavili nepríjemného zápachu. Automatické práčky majú veľa miest, v ktorých sa usadzujú nečistoty, vodný kameň či plesne.

Práve tieto usadeniny majú za následok nepríjemný zápach. Pritom nemusia byť na prvý pohľad viditeľné a v konečnom dôsledku môžu vašu práčku aj poškodiť.

správna údržba práčky

Stačí urobiť naozaj zopár rutinných a veľmi jednoduchých činností, ktoré dokážu výrazne znížiť opotrebenie vašej práčky. Koniec koncov, práčky patria medzi drahšie spotrebiče v domácnosti, preto určite chcete udržať si ju v dobrej kondícii, aby vám vydržala niekoľko rokov.

V tomto článku môžete nájsť kompletného sprievodcu ako si vybrať najlepšiu práčku. podľa vašich individuálnych potrieb, preferencií a na základe vyhradeného rozpočtu.

Tipy a rady pre správnu údržbu práčky

➡ Skontrolujte hadice na práčke

Raz za čas je potrebné skontrolovať hadice, či nie sú na nich nejaké hrče alebo praskliny a či sú spoje pevné, poprípade, či držia tesnenia na zadnej strane práčky.

➡ Nepreťažujte práčku

Nadmerné množstvo bielizne môže poškodiť vašu práčku, preto si bielizeň radšej rozdeľte na menšie časti. Práčka by mala byť voľne naplnená, aby voda a prací prostriedok v nej mohli správne cirkulovať.

Pri funkcii rýchleho prania alebo pri úspornom umývacom cykle je potrebné znížiť počet špinavej bielizne, ktoré do pračky vložíte.

eTip: Pozrite si praktický návod na správnu údržbu práčky:

https://www.youtube.com/watch?v=k7R8aFhAIKU

:arrow: Používajte správny typ pracieho prášku

Uistite sa, že používate ten správny druh pre svoj model práčky. Veľa energeticky účinných práčok vyžaduje prací prostriedok s nízkou penivosťou.

Predchádzať znečisteniu práčky je možné aj používaním kvalitných pracích prostriedkov. Nešetrite na nich, dajte si hlavne pozor na tie najlacnejšie menej známe prípravky. Bielizeň môže byť voňavá, ale menej kvalitné aviváže by mohli zanechať viac usadenín vo filtri a hadiciach.

TOP značky pracích prostriedkov na trhu

Ariel široká ponuka kvalitných pracích výrobkov. Odporúčame obstaranie DUO balení, ktoré vám ušetria peniaze a zároveň budete mať doma k dispozícií prípravky na všetky typy oblečenia.  

prací prostriedok Ariel

Persilviac ako 100-ročná história hovorí sama za seba. Vybrali sme pre vás jeden z top výrobkov, Persil Duo Caps na farebné pranie. Sú ideálne pri odstraňovaní tých najväčších nečistôt a zároveň vynikajúco ochraňuje farby bielizne. Jednoducho stačí vhodiť kapsulu do bubna práčky. Veľkou výhodou je, že sú veľmi účinné aj počas prania pri nízkej teplote.

Persil Duo Caps na farebné pranie

Silanaviváž od spoločnosti Silan patrí medzi najpopulárnejšie na svete. Silan Supreme a Silan Sensitive sú špeciálne určené pre jemnú a citlivú pokožku. Veľkým bonusom je spolupráca Silanu s francúzskymi výrobcami parfémov. Výsledkom použitia luxusnej aviváže Attraction dosiahnete skutočne očarujúcu vôňu.

Lenor – produkty od značky Lenor sú veľmi obľúbené u ľudí, ktorí majú radi príjemnú a dlhotrvajúcu vôňu. Ak pociťujete z vašej práčky zápach, veľmi rýchlo sa ho zbavíte prípravkom Lenor aviváž na odtránenie zápachu.

Lenor aviváž

Calgon – v ponuke dominujú Calgon tablety, gél a špeciálne produkty určené na odvápnenie. Ak máte tvrdú vodu, bude pre vás ideálnou voľbou.

Calgon tablety

Weisser Riese – vhodný do rodín s malými deťmi. V testoch uspel pri odstraňovaní až 100 druhov rôznych škvŕn a nečistôt. Odporúčame Weisser Riese univerzálny prášok s extra silným čistiacim účinkom proti škvrnám.

najlepší univerzálny prášok na pranie

➡ Použite správne množstvo prášku na pranie

Neprekračujte predpísané množstvo daného pracieho prostriedku alebo aviváže. Ak je ho príliš veľa, môže zanechať zvyšky.

Ak zistíte, že vaša práčka nie je po praní čistá, skontrolujte, či používate správne dávkovanie. Pracie kapsule a tablety vám prácu s dávkovaním uľahčujú, ale ak používate tekutý prášok, overte pokyny dané výrobcom.

Neprimerané množstvo pracieho prášku môže pôsobiť agresívne napríklad na veľmi jemnú detskú pokožku. Preto pri praní detskej bielizne, okrem správneho dávkovania, dbajte aj na overené pracie prostriedky.

eTip: medzi mamičkami je veľmi obľúbený Lavatrice Baby hypoalergénny prací gél s avivážou a jemnou vôňou pre bábätká a deti.

top prací gél

➡ Vyčistite vnútro práčky a zásobníky

Áno, aj práčka sama o sebe sa musí umývať. Pomôže vám ju udržať čistú a voňavú. Ak je vaša práčka vybavená funkciou samočistenia, vynikajúce! Ale stále existujú činnosti, ktoré môžete spraviť, aby ste predchádzali problémom, akými sú napríklad vodný kameň alebo usadeniny.

eTip: aspoň raz  mesačne preperte na 90°C prázdnu dávku horúcej vody s dvomi šálkami čistého octu (maximálne 1 liter). Uprostred umývacieho cyklu pridajte ½ šálky saponátu. Nechajte celý cyklus dokončiť.

Namiesto octu môžete použiť práškový odvápňovač kyselina citrónová. Kyselina citrónová je menej agresívna, no zaručí minimálne rovnaký účinok. Jej výhodou je univerzálne využitie na ďalšie domáce spotrebiče ako rýchlovarné kanvice či umývačky riadu.

kyselina citrónová

➡ Utrite bubon, dvierka a tesnenie na práčke

Ak to urobíte raz mesačne, zaistíte, že vaša práčka nebude mať zápach, ktorý by mohol preniknúť do vašej bielizne.

eTip: na čistenie bubna či dvierok môžete použiť ocot v rovnakom podiele s vodou. Ak sa plesne usadili na gume, priložte na znečistené miesto handru namočenú v octe a nechajte pôsobiť 10-15 minút.

V prípade, že chcete staviť na istotu, veľmi obľúbený je Dr. Beckmann ošetrujúci čistič.

Dr. Beckmann ošetrujúci čistič práčky

Jeho pomocou veľmi ľahko odstránite vápnik, vápenaté usadeniny či zvyšky pracích prostriedkov tak z bubna ako aj z gumy. Zároveň poskytne ochranu proti korózii.

➡ Po praní nechajte dvierka na práčke pootvorené

Pocítili ste niekedy zápach z práčky pri jej otvorení, keď ste išli prať? Otvorené dvierka vám v tom môžu pomôcť.

eTip: keďže vo vlhkom prostredí sa darí plesniam, po každom praní nechajte dvierka práčky pootvorené niekoľko hodín, aby po praní poriadne vyschli.

➡ Ihneď po dokončení prania, prehoďte čisté prádlo z práčky do sušičky

Ponechanie mokrého oblečenia v práčke môže viesť ku vzniku plesniam.

eTip: aby sa na vašej bielizni po praní neobjavovali fľaky, je veľmi dôležité používanie zmäkčovača vody. Hlavne, ak ste napojení na prívod vody, ktorá je veľmi tvrdá. Zmäkčovače pomôžu zabrániť usadeninám vo vnútri práčky. Zároveň sa nebude tvoriť vodný kameň, ktorý môže poškodiť aj čerpadlo práčky. O tom, aké drahé sú opravy alebo náhradné diely na spotrebiče, asi nemusíme vôbec hovoriť.

Podľa skúseností a recenzií vám odporúčame Yellow & Blue zmäkčovač vody.

najlepší zmäkčovač vody

Jeho používaním výrazne zlepšíte výsledky prania v tvrdej vode a zároveň znížite spotrebu pracieho prostriedku.

Myslite na to, že vaša bielizeň je iba tak čistá ako vaša práčka. Držte sa preto spomínaných rád a s výsledkom prania budete vždy spokojní.

Ako môžem prať efektívnejšie a šetriť energiami?

  1. Oblečenie vždy perte pri teplote 30 ° C alebo nižšej. Moderné pracie prášky a čistiace prostriedky fungujú rovnako dobre aj pri nižších teplotách a ročne vám ušetria asi 10 EUR.
  2. Avšak, mali by ste občas spustiť i pranie pri vyšších teplotách, aby ste odstránili všetky baktérie alebo pretrvávajúce pachy.
  3. Práčku používajte iba doplna naloženú – dve polovičné prania spotrebujú viac energie ako jedna plná. Úsporný cyklus používajte vždy, keď môžete.
  4. Ak máte na niečom olejovú alebo mastnú škvrnu, namočte vec najskôr do odstraňovača škvŕn – niektoré odstraňovače škvŕn, najmä tie ekologickejšie, je potrebné do materiálu vtierať, takže to nemusí vyhovovať na všetko (napríklad na jemné látky).
  5. Perte oblečenie menej často – po nosení veci zaveste na vzduch a možno zistíte, že ich nakoniec nepotrebujete prať
  6. Po dokončení prania sa uistite, že je práčka úplne vypnutá – ak nejaké svetlá stále svietia, spotrebúvajú energiu a nakoniec vás stoja peniaze.

Moje spotrebiče sú už staršie – mám ich vymeniť?

Všetky moderné práčky a sušičky bielizne sú vďaka energetickému pokroku a prísnejším predpisom omnoho energeticky úspornejšie. Takže ak je vek vašej práčky viac, ako pár rokov, možno zistíte, že by ste mohli znížiť svoje účty upgradom na novúhoci by vyrovnanie nákladov na nové spotrebiče trvalo chvíľu, kým by sa úspory začali vracať.

Keď kupujete akýkoľvek nový spotrebič, dávajte pozor na výrazné modré logo Energy Efficiency Recommended – to znamená, že produkt je jedným z najefektívnejších vo svojej kategórii, takže spotrebuje menej energie a jeho prevádzka bude lacnejšia. Je však nepravdepodobné, že pôjde o najlacnejší model.

Keď ste si vybrali nový prístroj, nezabudnite zodpovedne zlikvidovať ten starý. Niektorí dodávatelia vám starý odnesú, ak nie, pozrite sa na miestne úrady alebo na recyklačné weby.

4.4/5 - (5 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Domácnosť. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *