Sprchové súpravy: premyslená starostlivosť

sprchovy kut

Starostlivosť o telo zahŕňa nielen vyváženú stravu, fyzickú aktivitu a odpočinok, ale aj pravidelnú očistu. A práve v tejto oblasti vám môžu pomôcť sprchové súpravy, ktoré popri bežnej očiste ponúkajú aj množstvo ďalších možností, ako podporiť vašu kondíciu.

Sprchové súpravy

 Čo je súčasťou sprchového setu?

Plný sprchový set obvykle pozostáva z ručnej sprchy so sprchovou hadicou, hlavovej sprchy, sprchovej tyče s pojazdným držiakom a prípadne sprchovej batérie (najčastejšie pákovej alebo termostatickej). Existujú aj sprchové súpravy bez sprchovej batérie alebo bez hlavovej sprchy. Vybrať si obvykle môžeme z variant inštalácie na stenu alebo pod omietku. V prípade inštalácie pod omietku je potrebné overiť, že sú súčasťou sprchovej súpravy aj podomietkové montážne telesá. Alternatívou k sprchovej tyči je fixný držiak na stenu, ktorý sa napevno privŕta na jeden bod na stene. Niekedy je držiak súčasťou sprchového kolienka.

TIP: Termostatická batéria je z hľadiska ovládania výrazne jednoduchšia a bezpečnejšia. Niektoré tlačidlové verzie potom umožňujú spustiť oba spotrebiče naraz.

Na čo sa zamerať pri výbere

Okrem technických parametrov a samotného designu je vhodné venovať pozornosť aj ďalším detailom, ktoré vám umožnia užiť si sprchovanie naozaj naplno:

  1. Zložitosť inštalácie. Moderné výrobky bývajú vybavené systémom rýchlej a jednoduchej inštalácie, napriek tomu je v prípade podomietkových súprav potrebný stavebný zásah (zabudovanie montážnych telies).
  2. Prepínanie medzi jednotlivými prvkami. U pákových batérií prepínanie obvykle zaisťuje mechanický prepínač s aretáciou. Vyskúšajte jeho „pohyblivosť“. Termostatická batéria ponúka vyšší komfort. Príslušný spotrebič zvolíte otočením rukoväte k danému symbolu. Tým ho zároveň spustíte a regulujete intenzitu prúdu. Niektoré tlačidlové varianty termostatických batérií umožňujú spustiť oba spotrebiče naraz.
  3. Prepínanie medzi prúdmi. Najčastejší spôsob je otočenie samotnej sprchovej hlavice, čo môže byť po čase trochu tuhšia záležitosť. Efektívnejší spôsob je možnosť prepínania pomocou ovládacieho tlačidla priamo na hlavici alebo pri ručnej sprche na rukoväti. U niektorých sprchových súprav vybavených termostatickou batériou prepínate prúdy priamo na batérii.
  4. Ručná sprcha. Vyskúšajte si, ako vám sprcha „padne“ do ruky a hlavne, aká „ťažká“ pre vás je, predsa len treba s ňou pohodlne manipulovať.
  5. Množstvo a typ prúdov. Zatiaľ čo hlavová sprcha obvykle pozostáva z jedného typu prúdu (veľmi príjemný je napríklad tropický dážď), ručná sprcha ich ponúka hneď niekoľko (najčastejšie masážny, relaxačný, kombinovaný). Aby ste si prúd hlavovej sprchy naozaj vychutnali, zvoľte väčšie rozmery, čím vodné lúče získajú možnosť zahaliť celé vaše telo.

Technologické bonusy

Vďaka moderným technológiám sa aj sprchovanie posunulo od bežnej očisty až na relaxáciu alebo naopak k fyzickej aktivácii. Vyberte teda také sprchové hlavice, ktoré vám tento zážitok prostredníctvom svojich prúdov umožnia. Ďalším aspektom je spotreba vody a s tým súvisiace náklady. Aj keď sprchovanie nespotrebuje toľko vody ako napustenie vane, stále môže byť spotreba relatívne vysoká. Preto má množstvo výrobkov zabudované technológie na úsporu vody (často môžu byť aj súčasťou sprchových batérií). Množstvo spotrebovanej vody sa výrazne zníži, váš zážitok však zostane aj naďalej intenzívny. Skvelým vylepšením sú rôzne technológie chrániace povrchy pred fyzickým poškodením či usadzovaním nečistôt a vodného kameňa.

Dôležitá je údržba

Aby zostala sprchová sústava krásna a najmä funkčná po mnoho rokov, je potrebná aj pravidelná údržba. Najväčšou témou je riziko vzniku vodného kameňa a tiež premnoženie nežiaducich mikroorganizmov, ktoré nám môžu spôsobovať nepríjemné komplikácie. Tieto riziká sa minimalizujú zabudovaním rôznych technológií, ktoré chránia povrchy, ale tiež uľahčujú údržbu samotných sprchovacích nopkov. Modernejšie výrobky majú aj samočistiace technológie, kedy stačí sprchové nopky po použití iba zotrieť prstami či vlhkou handričkou.          

Výhody a limity sprchovej sústavy

+ vyladená zostava sprchových prvkov, ktoré maximalizujú zážitok aj efektivitu sprchovania

+ funkčne aj esteticky zladené výrobky

+ časová úspora pri výbere ladiacich produktov

+ finančná úspora

– nie vždy nájdeme presnú kombináciu, ktorú sme si predstavovali

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *