Tipy ako môžete aj v uzavretom priestore zlepšiť kvalitu vzduchu

elektrický difúzer

Javí sa vám vzduch vo vašej domácnosti ťažký, zatuchnutý a nekvalitný? Prvou reakciou bude zrejme otvorenie okna, čo ale v prípade rušného a prašného mesta nemusí byť ideálne riešenie. Ani v čase letných horúčav nie je vetranie oknom ideálny spôsob. Ako si teda poradiť a aj napriek uzavretému obydliu zlepšiť kvalitu vzduchu?

Tu je niekoľko spôsobov, ako ľahšie dýchať a zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri bez otvárania okna.

Poriadok a pravidelné čistenie môžu atmosfére domova výrazne pomôcť

Často si to vôbec neuvedomujeme, ale kvalita vzduchu v interiéri je závislá od toho, aký čistý priestor je. Aby ste teda aj bez nutnosti vetrania oknom kvalitu vzduchu v miestnosti zlepšili, dbajte na poriadok a jej organizáciu. Utierajte prach zo všetkých častí v byte alebo dome.

Pod kontrolou musia byť najmä roztoče a prach, ktoré z povrchov odstránite vysávaním a umývaním podláh či kobercov. Aby to ale malo svoj efekt, vysávanie by malo byť istené kvalitným HEPA filtrom, vďaka ktorému sa pri takomto upratovaní vráti do priestoru oveľa menej roztočov.

Udržujte roztoče pod kontrolou vysávaním kobercov a umývaním tvrdých podláh na týždennej báze. Pri použití vysávača vybaveného HEPA filtrom sa do miestnosti pri upratovaní vráti menej roztočov.

Ak nechcete, aby sa dostal do interiéru prach z ulice, na okná aplikujte siete, záclony, závesy alebo odolné vonkajšie rolety, ktoré okrem prachu vytvoria dokonalú bariéru aj nepríjemnému slnku a zaistia súkromie.

Regulujte vlhkosť pomocou odvlhčovača alebo difuzéra

Vlhkosť rast alergénov, ako sú roztoče a plesne v interiéri  podnecuje. Udržiavaním úrovne vlhkosti nie vyššej ako 60 % môžete ale rast týchto hlavných prispievateľov k znečisteniu vzduchu v interiéri obmedziť. Využiť na tento účel môžete inteligentné termostaty.

Použiť na zlepšenie kvality vzduchu v interiéri sa dá aj moderný elektrický difuzér, ktorý spolu s pár kvapkami esenciálneho oleja domov aj príjemne prevonia.

Využite na čistenie vzduchu živé rastliny

Bolo preukázané, že niektoré druhy rastlín prekvapivo dobre absorbujú a neutralizujú určité prchavé organické zlúčeniny. NASA urobila tento objav už v roku 1989, keď hľadala spôsoby, ako vyčistiť uzavretý a stagnujúci vzduch vo vesmírnych staniciach!

Umiestnením čerstvých izbových kvetov alebo zelených rastlín do bytu či domu klímu interiéru nielen skvalitníte, ale dodáte domovu aj príjemnú atmosféru rovnako ako spomínaný kvalitný esenciálny olej. To všetko bez nutnosti vetrania oknom a používania klimatizácie, ktorá navyše potrebuje na svoj chod drahú elektrickú energiu.

5/5 - (1 vote)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *