Ako vybrať kolieskové korčule: Jednoradové alebo dvojradové?

Chcete sa venovať korčuľovaniu, ale neviete, aké kolieskové korčule si vybrať a kúpiť? Tak ste na správnom mieste. Dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť a ešte viac, aby ste sa mohli správne rozhodnúť pri výbere dámskych, pánskych alebo detských kolieskových korčúľ. Zistite, z čoho sa korčule skladajú, aké sú rôzne druhy a štýly korčúľ, ako zvoliť správnu veľkosť, doplnky, ktoré si môžete kúpiť a ako sa o ne starať. Vstúpte s nami do sveta korčuľovania.

ako vybrať kolieskové korčule
 • Aké typy korčúľ existujú?
 • Ideálne kolieskové korčule pre deti a začiatočníkov
 • Aké korčule sú najlepšie pre stredne pokročilých/pokročilých korčuliarov?
 • Akú veľkosť korčúľ si zvoliť?
 • Aké príslušenstvo je k dispozícii pre korčule?
 • Čo tvorí kompletný pár korčúľ?
 • Ako sa starať o korčule

Základné typy korčúľ

Na výber máte z dvoch hlavných štýlov korčúľ, pričom každý ponúka jedinečné možnosti. Dva hlavné typy sú:

 • jednoradové korčule (tiež známe ako inline korčule) a
 • dvojradové korčule.

Ako vybrať kolieska na korčule

Inline korčule je možné vizuálne odlíšiť od dvojradových vďaka ich očividným vizuálnym rozdielom. Tento rozdiel je v konfigurácii koliesok.

Dvojradové korčule – Konfigurácia koliesok u dvojradových korčúľ sa veľmi podobá kolesám na aute, s dvoma kolieskami vpredu a dvoma kolieskami vzadu.

Inline korčule – Inline korčule (alebo jednoradové kolieskové korčule) majú dve až päť koliesok, ktoré sú uložené v ráme a usporiadané do jednej línie.

Brzdenie

Oba štýly korčúľ ponúkajú rôzne možnosti brzdenia.

Dvojradové korčule – U týchto korčúl sa brzdí palcom na nohe pomocou brzdy namontovanej na prednej strane

Inline korčule

U týchto korčúl sa brzdí pätou.

Inline korčule – výhody

 • Vyššia rýchlosť a jednoduchšie vyhýbanie sa prekážkam vďaka konfigurácii koliesok
 • Skvelé pre outdoorové korčuľovanie
 • Ponúkajú vynikajúcu oporu členkov

eTip: Pánske inline kolieskové korčule K2 F.I.T. 90 BOA – odolné fitness korčule pre rýchle a bezpečné rekreačné jazdenie s bezpečnou oporou členka a pohodlnou vnútornou výstelkou. Ma kvalitné ložiská a intuitívny upínací systém.

ako vybrat inline korcule

eTip: Dámske fitness kolieskové korčule OXELOv krásnej tyrkysovej farbe. Sú pohodlné vďaka penovej výstelke.

kolieskove korcule ako vybrat

Inline korčule – nevýhody

 • Halové korčuľovanie
 • Nie sú častým výberom začiatočníkov, pretože „inline“ kolieska si vyžadujú dobrú rovnováhu

Dvojradové korčule

Máte radi retro? S dvojradovými korčuľami sa vrátite do minulosti. Prečo sú v súčasnosti také “in”? Pretože na nich môžete robič čo len chcete. Či už zaujímavé triky, tancovať, alebo dosiahnuť veľkú rýchlosť.

Výhody dvojradových korčúľ

 • Halové korčuľovanie a jazda na hladkom vonkajšom povrchu
 • Ak vám nejde o rýchlosť, kolieskové korčule sú pomalšie, čo z nich robí skvelú voľbu pre začiatočníkov
 • Ponúkajú vynikajúcu stabilitu s konfiguráciou predných a zadných koliesok
dvojradové korčule

Dvojradové korčule a ich nevýhody

 • Náročné dosiahnuť vyššiu rýchlosť
 • Pomerne často neponúkajú takú oporu členkov ako inline korčule. To však závisí od dizajnu
 • Korčuľovanie na nerovnom povrchu

Najlepšie korčule pre deti a začiatočníkov

Výber prvého páru kolieskových korčúľ pre vás alebo pre vaše deti je vzrušujúcim a dôležitým obdobím, aby ste vybrali tie správne korčule, ktoré maximalizujú vaše potešenie alebo potešenie vášho dieťaťa. Existuje niekoľko faktorov, ktoré je treba zvážiť, ale aby sme vám to uľahčili, vytvorili sme päť základných kategórií.

detské kolieskové korčule

Typy korčúľ pre deti

Dvojradové korčule a inline korčule (alebo jednoradové korčule) ponúkajú množstvo rôznych výhod a nevýhod. Najdôležitejším rozdielom však je, že dvojradové korčule sú vhodné na vnútorné korčuľovanie a korčuľovanie na plochých povrchoch, zatiaľ čo inline korčule sú najlepšie na vonkajšie jazdenie.

eTip: Detské korčule pre dievča OXELO.

detské kolieskové korčule Decathlon

Štýl korčule

Vysoké korčule poskytujú skvelú oporu členkov, a preto sú skvelou voľbou pre začiatočníkov, ktorí pravdepodobne zažijú nejeden pád. Tieto korčule preto pomôžu predchádzať nadmernému pohybu členku.

kolieskové korčule pre deti

Materiál

Korčule vyrobené z umelých materiálov ponúkajú vynikajúcu priedušnosť a ľahkosť. Aj keď zatiaľ neponúkajú rovnaký dizajn ako kožené čižmy, pokroky v technológiách umožňujú výrobu veľkolepých a pútavých vzorov, ktoré sa budú vašim deťom páčiť.

Náš eTip: Detské korčule WORKER Reviro 2v1 univerzálne korčule s možnosťou zámeny in-line koliesok za nože na ľad. 

detské kolieskové korčule inSPORTline

Kolieska na korčuliach

 • Veľkosť – Korčule s menšími kolieskami sú pre začiatočníkov najlepšie, pretože sú pomalšie ako korčule s väčšími kolieskami.
 • Tvar – Kolieska s plochším profilom sú najlepšie pre začiatočníkov, pretože poskytujú väčšiu stabilitu a väčšiu priľnavosť a odpor, čím bránia dosahovaniu vysokých rýchlostí.

eTip: Detská súprava Action Darly Boyobsahuje dvojradové korčule s nastaviteľnou veľkosťou, ľahkú prilbu, chrániče kolien, lakťov a zápästia.

Ložiská

Ložiská na korčuliach triedy ABEC 1 až 7 sú najlepšie pre začiatočníkov, pretože sú dostatočne presné na to, aby umožnili jazdu s relatívnou ľahkosťou, ale zároveň na nich jazdec pociťuje dostatočnú kontrolu.

Najlepšie korčule pre pokročilejších korčuliarov

Ak sa považujete za stredne pokročilého alebo pokročilého jazdca, vaše možnosti pre základné prvky vášho nasledujúceho páru korčúľ budú pravdepodobne iné ako pre začiatočníkov. Pozrite sa na náš prehľad toho, čo odporúčame pre každú dôležitú funkciu korčule.

najlepšie kolieskové korčule

Typy korčúľ pre korčúľ pre pokročilých

V závislosti od toho, kde radi korčuľujete alebo od športu, pre ktorý korčule potrebujete, je pravdepodobné, že ste si už vytvorili preferenciu pre typ korčúľ, ktoré si chcete kúpiť. Ak chcete začať predvádzať na ulici freestylové triky alebo kaskadérske kúsky, potom sú pre vás vhodné agresívne korčule. Tieto korčule nemajú vstavané brzdy a majú špeciálne rámy na jazdenie na koľajniciach či rímsach.

Štýl korčule

Stredne vysoké a nízke korčule sú určené skôr pre pokročilých korčuliarov, pretože poskytujú väčšiu manévrovateľnosť a voľnosť pri vykonávaní odvážnejších kúskov než obmedzujúce vysoké korčule.

eTip pre náročnejších: Kolieskové korčule K2 Trio LT 100 BOA 2022 (unisex)unikátny upínací system na jeden pohyb. Ani nebudete vedieť, že ich máte na nohách vďaka pevnému a zároveň ľahkému hliníkovému rámu. Tieto kolieskové korčule majú naozaj veľmi kvalitné ložiská (ILQ 7). Tie zaručia bezproblémovú a plynulú jazdu. Dosiahnete na nich rýchlu jazdu kvôli trom veľkým kolieskam.

kolieskové korčule pre pokročilých

Materiál

Umelé materiály sú ľahké a priedušné, ale na druhej strane väčšiu stabilitu ponúka klasický kožený dizajn. Ten je však často drahší a ťažší ako synteticky vyrábané materiály.

Kolieska na korčuliach

 • Veľkosť – Menšie kolieska na korčuliach umožňujú lepšiu manévrovateľnosť v zákrutách a pri vykonávaní trikov, a sú preto ideálnou voľbou pre freestylistov. Väčšie kolieska, keďže sú vhodné pre vyššie rýchlosti, budú vyhovovať napríklad rýchlokorčuliarom alebo ľuďom, ktorý na korčuliach dochádzajú do práce.
 • Tvar – Špicaté kolieska sú skvelé pre väčšie kolieska na korčuliach s cieľom dosiahnuť vysoké rýchlosti. Veľmi ploché agresívne kolieska sú však skvelou voľbou pre pokročilého korčuliara, ktorý chce pravidelne vykonávať triky.

Ložiská

Pokročilý jazdec sa pravdepodobne rozhodne pre širokú škálu ložísk. Agresívni korčuliari často volia kolieska okolo triedy ABEC 5, zatiaľ čo korčuliari hľadajúci rýchlosť radšej siahajú po triede ABEC 9.

Akú veľkosť korčúľ si zvoliť?

Väčšina korčúľ sa bude zhodovať s vašou veľkosťou obuvi. Samozrejme, tako ako rôzne veľkosti, aj rôzne značky vám môžu zadnúť inak, v závislosti od tvaru vašej nohy.

Veľkosť chodidla

Ak si chcete overiť vašu veľkosť alebo veľkosť vášho dieťaťa, môžete to urobiť sami. Odporúčame vám mať pri tom ponožku, aby ste získali vernú predstavu o tom, aká veľkosť korčúľ je pre vás vhodná. Oprite zadnú časť päty o rovnú stenu a položte pod ňu kus papiera. Na papier potom zaznačte, kde končila vaša špička. Vezmite pravítko a zmerajte dĺžku.

ako vybrať veľkosť kolieskových korčúľ
Veľkostná tabuľka – kolieskové korčule

Výber správnej veľkosti korčúľ pre deti

Uistite sa, že sa vaše dieťa cíti v korčuli pohodlne. U inline korčulí s tesním zapínaním je dôležité, aby nebola korčuľa príliš tesná a aby sa v nej dieťaťu korčuľovalo príjemne.

Príslušenstvo

Existuje množstvo rôznych spôsobov, ktorými môžete svoje korčule vylepšiť alebo prispôsobiť tak, aby ste zmenili ich výkon alebo vzhľad. Od nových ložísk a koliesok až po rôzne šnúrky a brzdy – máte teda mnoho príležitotí urobiť zo svojich korčúľ unikát.

 • Kolieska – Ak chcete, môžete kedykoľvek zmeniť tvrdosť vašich koliesok! Jednoducho koliesko vyberte a nahraďte ho kolieskom, ktoré zodpovedá požadovanému rozmeru, veľkosti a tvaru
pánske kolieskové korčule
 • Ložiská – Ak chcete dosiahnuť vyššiu rýchlosť siahnite po ložisku s vyššou triedou ABEC.
 • Brzdy – Jeden z najobľúbenejších spôsobov vylepšenia bŕzd, najmä na dvojradových korčuliach, je pridávanie nastaviteľného dorazu. Vďaka tomu môžete ľahko nastaviť, pri akom sklone nohy sa korčuľa zastaví.
 • Šnúrky – Chcete si prispôsobiť vzhľad vašej korčule? Výmena šnúrok je lacným a efektívnym spôsobom, ako to docieliť. Jednoducho ich vymeňte za nové.
 • Tašky – Taška na korčule je naozaj skvelým pomocníkom. Udrží vaše korčule v suchu a výrazne uľahčí ich prepravu.

Čo tvorí kompletný pár korčúľ?

Korčule majú mnoho rôznych aspektov. U oboch typov korčulí (u Inline aj u dvojradových) však nájdeme tie isté základné prvky.

Topánka korčule

Základ každej korčule tvorí topánka, ktorá je najdôležitejším aspektom pre dosiahnutie optimálneho pohodlia. Rovnako ako všetky topánky, je dôležité zaistiť, aby topánka správne sedela. Ak vám korčuľa nesadne, môže to mať veľký vplyv na vaše korčuľovanie, alebo vás to môže od toho na dlhší čas odradiť.

Typy korčuľových topánok

Tri najbežnejšie štýly topánok na korčule sú „High Top“, „Mid Top“ a „Low Top“. Neexistuje žiaľ žiadna správna alebo nesprávna odpoveď, ktorý typ topánky je najlepší. Musíte sa rozhodnúť podľa druhu korčuľovania, ktorému sa chcete venovať.

“High Top” Korčule – Klasický vysoký dizajn korčúľ prináša nostalgický vzhľad a pocit a ponúka skvelú podporu členkov, čo z nich robí skvelú voľbu pre rytmických alebo začínajúcich korčuliarov. Tieto korčule nie sú vhodné pre jazdu do zákrut, pretože ponúkajú menší manévrovací priestor.

“Mid Top” Korčule – Tieto stredne vysoké korčule ponúkajú väčšiu flexibilitu ako vysoké korčule a väčšiu podporu ako nízke korčule. Vďaka tomu sú stredne vysoké korčule skvelou voľbou pre tých, ktorí sa chcú posunúť od začiatočníkov k pokročilejším korčuliarom.

“Low Top” Korčule – Nízke korčule väčšinou uprednostňujú tí korčuliari, ktorí chcú získať vysokú flexibilitu a predvádzať triky. Ponúkajú však menšiu oporu členkov.

Materiál

Korčule nájdete na trhu vyrobené z mnohých materiálov, z ktorých hlavným je syntetický vinylový materiál alebo koža.

 • Syntetický materiál – Syntetický materiál poskytuje vynikajúcu priedušnosť (napr. “Flyknit”) a znižuje hmotnosť korčule
 • Koža – Koža sa často nachádza na drahších korčuliach a poskytuje skvelý klasický štýl.

Aké sú rozdiely v kolieskach na korčuliach?

Veľkosť koliesok, trieda tvrdosti a tvar sa u rôznych korčulí líšia.

 • Veľkosť koliesok – Rozdiely vo veľkosti koliesok sú spôsobené rôznym typom dostupných korčúľ. Väčšie kolieska spravidla umožňujú vyššiu rýchlosť. Menšie kolesá ponúkajú rýchle zrýchľovanie a brzdenie.
 • Tvrdosť – Uvádza sa tiež ako trieda/stupeň tvrdosti kolesa, sa zapisuje číslom, za ktorým nasleduje veľké písmeno A. Tvrdosť sa uvádza na stupnici od 0 do 100. Typ korčuľovania často určuje, akú triedu/stupeň budete potrebovať. Mäkké kolieska sú skvelé pre hladké povrchy a poskytujú skvelú priľnavosť k tomuto typu povrchu. Tvrdé kolieska vydržia dlhšie a sú skvelé pre vysoké rýchlosti.
 • Tvar – Kolieska na korčuliach sa môžu vo svojom profile líšiť od plochého profilu po špičatý. „Špičaté“ kolieska poskytujú menší valivý odpor, ale budú mať menšiu priľnavosť. Ploché kolieska poskytujú skvelú jazdnú plochu a stabilitu, ako aj skvelú priľnavosť.

Čo je systém ložiskových tried?

Inline korčule a dvojradové korčule používajú triediaci systém ABEC, ktorý sa pohybuje na stupnici od 0 do 9. Čím vyššie číslo, tým väčšia presnosť a účinnosť. Nemusí to nutne súvisieť s vyššími rýchlosťami, ale poskytuje väčší „roll out“. „Roll out“ je v podstate zotrvačná doba, po ktorú sa kolieska po odrazení otáčajú.

Kolieskové korčule a najlepšie brzdy

Brzdy slúžia nielen ako metóda na spomalenie alebo ovládanie rýchlosti, ale môžu tiež poskytnúť skvelú platformu pre rýchlejší štart na určitých korčuliach.

najlepšie dvojradové kolieskové korčule
Dvojradové kolieskové korčule
 • Fixné predné brzdy – Tieto brzdy, ktoré sa nachádzajú na dvojradových korčuliach, sa pripevňujú na prednú časť korčule
 • Nastaviteľné predné brzdy – Nastaviteľná obdoba fixných predných bŕzd, ktorá sa bežne vyskytuje na dvojradových korčuliach
 • Zadné brzdy – Tieto brzdy, ktoré sa nachádzajú na kolieskových korčuliach, nútia jazdca využívať na brzdenie pätu namiesto palca

Ako sa starať o kolieskové korčule

Aby ste predĺžili životnosť a využili svoje korčule naplno, existuje množstvo jednoduchých postupov údržby, ktoré môžete vykonávať. Nech si vyberiete akýkoľvek štýl korčule, pozrite sa na naše najlepšie veci, na ktoré by ste mali dávať pozor.

Urdržiavajte kolieska v pohybe – Uistite sa, že sa kolieska správne otáčajú a nie sú nijak opotrebované alebo poškodené. Najmä pri mäkších kolieskach (nízke triedy ABEC) sa kolieska môžu ľahko poškodiť, ak ich vezmete na povrchy, na ktoré nie sú určené! Odstráňte všetky nečistoty a v prípade potreby vymeňte kolieska. Kolieska na kolieskových korčuliach sa dajú príležitostne otáčať, pretože je pravdepodobné, že sa na jednej strane opotrebujú viac ako na druhej.

Čistite ložiská – O ložiská sa nemusíte starať po každom korčuľovaní, ale odporúčame ich pravidelnú kontrolu. Musia byť udržiavané suché a a čisté, čo môže byť pre outdoorových korčuliarov náročné. Keď navlhnú, je dôležité ich vysušiť handrou a namazať, ak nie sú zavreté pod krytom.

Udržujte topánku čistú– Ak budete udržovať korčuľové topánky čisté a suché nielen, že budú vyzerať skvele, ale tiež sa tak vyhnete opotrebovaniu, ktoré by mohlo ovplyvniť váš korčuliarsky výkon. Korčule nechajte prirodzene uschnúť a vyhýbajte sa umiestneniu blízko zdroja tepla. Ak sú šnúrky na vašich dvojradových korčuliach rozstrapkané alebo poškodené, dajú sa tiež ľahko vymeniť.

kolieskové korčule pre dievča

Kontrolujte brzdy – Aby ste predišli nehodám, je potrebná pravidelná kontrola bŕzd! Brzdové doštičky sa môžu po náročnom použití opotrebovať alebo sa môžu uvoľniť. Uistite sa, že sú tesné, a vymeňte ich, ak už nevyzerajú byť schopné ďaľších jázd.

4.8/5 - (12 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *