Turistika na Slovensku, vyberte sa na túru s deťmi

turistika na Slovensku

Turistika s deťmi je skvelý spôsob, ako ich už v mladom veku priviesť k pobytu v prírode, ale pre plánujúceho rodiča môže byť aj odstrašujúca.Odporúčame vám, aby ste toto leto vytiahli deti na túru, pretože súčasťou zachovania divočiny pre budúce generácie je naučiť mladých ľudí vážiť si prírodu a tešiť sa z nej. Tu je desať tipov, ktoré vám pomôžu.

turistika na Slovensku s deťmi
  1. Nech je to nenáročné a zábavné. Aspoň na niekoľko prvých výletov si vyberte túru, ktorá nie je príliš dlhá ani príliš namáhavá. Nezabudnite, že pre deti je túra o zážitku. Výber trasy, ktorá má nejaké prvky – či už ide o jazero, potok, vodopád alebo niečo iné, deti zaujme a dá im cieľ, ktorý môžu dosiahnuť. A nezabudnite, že ide o cestu, nie o cieľ. Ak vaše dieťa viac zaujíma, ako si kľaknúť na kolená a preskúmať podrast, je to zážitok na celý deň – vždy bude ďalšie pokračovanie.
  2. Čas je váš priateľ – tak si ho naplánujte veľa. Deti sú prirodzení prieskumníci a chcú všetko zdvihnúť a dotknúť sa všetkého. To je jedna z najlepších vecí na turistike – deti môžu objavovať a skúmať toľko prírodného sveta – uistite sa, že majú čas na to, aby si divočinu poriadne užili.
  3. Pripravte sa na všetko. To platí v podstate pre každú túru bez ohľadu na to, či sa jej zúčastňuje dieťa alebo nie. Vždy sa uistite, že máte pribalené základné veci na turistiku. Ďalšie potreby vhodné pre deti sú: vlhčené obrúsky alebo vreckovky, balzam na pery, ďalekohľad, lupa, terénny sprievodca (aby ste deti upozornili na veci), fotoaparát a bezpečnostné píšťalky pre každé dieťa (a naučte ich, na čo slúžia a kedy ich majú používať).
detské turistické topánky
  1. Dbajte na vhodné turistické oblečenie pre deti. Vrstvy, vrstvy, vrstvy. Uistite sa, že ste si vzali dostatočné množstvo oblečenia pre prípad, že by sa vaše dieťa počas pobytu na trase ochladilo. Vždy si vezmite oblečenie do dažďa. Detská nepremokavá bunda okrem mokrého počasia môže byť aj skvelým pomocníkom v boji s nepríjemným vetrom. Nezabudnite na čiapky a rukavice pre každého, aj v lete môžu byť chladné rána. Uistite sa, že vaše deti majú vhodnú turistickú obuv, v závislosti od terénu to môže byť od sandálov až po turistické topánky. Nakoniec vždy zabaľte každému dieťaťu náhradné oblečenie a nechajte ho v aute na návrat z trasy – je pravdepodobné, že vaše deti budú mokré alebo zablatené!
  2. Naplánujte si časté zastávky na doplnenie energie. Turistika si vyžaduje veľa energie. Deti s nedostatkom energie sa často rovnajú mrzutým deťom. Udržujte svoje dieťa šťastné a motivované početnými malými prestávkami na doplnenie tekutín a jedla. Energetické prestávky môžete využiť aj ako spôsob, ako udržať dieťa v pohybe, a to tak, že poviete: “Pri tejto lávke si urobíme prestávku a dáme si občerstvenie.” Je pravdepodobné, že kým si dajú toto občerstvenie, budú mať chuť pokračovať. Vezmite si so sebou aj rôzne druhy občerstvenia pre prípad, že by sa vaše dieťa stalo na chodníku vyberavým.
detské nepremokavé turistické oblečenie
  1. Vyberte si vedúceho a uistite sa, že sa striedajú. Deti milujú pocit, že sú zodpovedné. Ak sa deti striedajú vo vedení turistickej skupiny, môže im to pomôcť cítiť sa silnejšie. Len sa uistite, že sa vo vedení striedajú, inak by to mohlo viesť k hádkam na ďalšej trase. Tým, že necháte deti viesť, môžete sa tiež uistiť, že tempo je dostatočne pomalé, aby mohli držať krok.
  2. Nech je to zábava! Kľúčom k úspechu túry je udržať motiváciu detí a zábavu – tak prečo nespojiť tieto dve veci? Vytvorte hry, ktoré sa môžete s deťmi hrať na trase. Nechajte ich hľadať znaky voľne žijúcich zvierat (trus, vtáčie diery v stromoch, kožušiny) alebo počítať druhy divokých kvetov. Zorganizujte hľadanie odpadkov a nechajte ich nájsť veci hrboľaté, zapáchajúce, malé, veľké, živé, mokré… zoznam je dlhý!
  3. Verte v silu pozitívneho posilňovania. V tom sú rodičia vynikajúci a nemalo by to zostať na začiatku chodníka. Pri turistike sa predbiehajte v tom, aby ste svojmu dieťaťu hovorili, ako dobre šliape, ako silno vyzerá a aké je rýchle – aj keď to tak nie je. Deti potrebujú počuť, že robia úžasnú prácu, najmä ak sú na trase prvýkrát (povedali by sme, že dospelí to potrebujú rovnako, naozaj!).
  4. Nezanechávajte stopy. Deti sú budúcimi správcami našich verejných území, takže by sme ich mohli začať učiť, ako sa starať o prírodu, lesy a hory už v mladom veku. Na túre sa uistite, že všetky odpadky sú pozbierané. Na tento účel sa vždy hodí plastové vrecko na zips. Aby ste túto myšlienku ešte viac posilnili, môžete si vziať aj malé vrecko na odpadky a požiadať deti, aby cestou späť k autu pozbierali všetky odpadky, ktoré uvidia.
  5. Často chodievajte na túry. Založte si rodinnú tradíciu, že budete chodiť na túry jeden alebo viackrát do mesiaca. Deti milujú pocit dobrodružstva a robenia niečoho nového. Pre deti je k dispozícii široká škála trás, terénov a pamiatok, na ktoré sa môžu pozerať. Keďže deti trávia počas týždňa veľkú časť času v interiéri, turistika cez víkend je ideálny spôsob, ako ich dostať von, či už do mestského parku alebo na chodník v divočine.

Zľavy na wellness pobyty

Top 10 destinácií pre turistiku s deťmi

Ak hľadáte skvelé rodinné dobrodružstvá v prírode, nemusíte hľadať ďaleko. Slovensko je plné úchvatných miest, kde môžete stráviť kvalitný čas so svojimi deťmi a objaviť krásy našej prírody. Nielenže ponúka pôsobivú krajinu, ale aj rôznorodé aktivity, ktoré môžu zaplniť váš voľný čas. Tu je zoznam top 10 destinácií pre rodinnú turistiku na Slovensku.

1. Národný park Nízke Tatry

Národný park Nízke Tatry je ideálnym miestom pre rodinné dobrodružstvá. Okrem nádherných horských výhľadov ponúka aj množstvo turistických chodníkov rôznej obtiažnosti. Pre deti je skvelou voľbou výlet na Chopok lanovkou, kde si môžu vychutnať panoramatický výhľad.

2. Slovenský raj

Prečo nevyužiť možnosť odviesť svoje deti do skutočného “rajského” prostredia? Slovenský raj ponúka úžasné vodopády, skalné rokliny a dobrodružné turistické trasy. Deti budú nadšené prechádzkou cez lavičky, rebríky a úzké chodby, čo zabezpečuje skvelý zážitok.

3. Tatranská Lomnica

Pre rodiny, ktoré majú radi horskú atmosféru, je Tatranská Lomnica skvelou voľbou. Ponúka rôzne aktivity, ako sú horské lanovky, lanové parky a turistika na rôznych úrovniach náročnosti. Výhľady na Tatry a okolitú prírodu určite nezostanú nezaznamenané.

4. Oravský hrad a Oravský Podzámok

História sa stáva zábavou, keď sa vyberiete na Oravský hrad a Oravský Podzámok. Deti sa môžu stať malými rytiermi či princeznami a prežiť dobrodružstvo v stredovekom prostredí. Hradné hry, prehliadky a krásne okolité prostredie sú určite atrakciou pre celú rodinu.

5. Banská Štiavnica

Táto historická banícka oblasť ponúka oveľa viac ako len pamiatky. S kopcovitým terénom a krásnymi jazerami je Banská Štiavnica skvelým miestom na turistiku. Môžete podniknúť prechádzku okolo jazera, navštíviť banské múzeum alebo sa vydať na výlet do okolitých lesov.

6. Vysoké Tatry – Štrbské Pleso

Pre rodiny, ktoré majú radi horskú prírodu, je Štrbské Pleso neodmysliteľnou súčasťou zoznamu. Okrem jazera môžete podniknúť túru k vodopádom, sledovať faunu či využiť cyklotrasy.

7. Čičmany

Pre niečo trochu iné sa môžete vydať do Čičmanov, kde nájdete tradičné slovenské drevenice s charakteristickými maľbami. Pre deti je to zážitok, ktorý ich oboznámi s kultúrou a históriou Slovenska.

8. Malá Fatra – Vrátna dolina

Vrátna dolina v Malej Fatre je kombináciou krásnej prírody a zábavy. Prechádzky na čerstvom vzduchu, návšteva voľnopredajného dvora alebo jazda na kolobežkách po zjazdovkách – vo Vrátnom nájdete mnoho možností na aktívny oddych s deťmi.

9. Banská Bystrica – Skansen

Skansen v Banskej Bystrici je miestom, kde môžete na vlastné oči vidieť, ako sa žilo v minulosti. Deti sa tu môžu dozvedieť veľa zaujímavých vecí o histórii Slovenska a mať zábavu pri interaktívnych aktivitách.

10. Pieniny – Plte Dunajec

Romantická plavba na plťach po rieke Dunajec je skvelým zážitkom pre celú rodinu. Deti budú nadšené krásnymi výhľadmi na hory a zároveň si môžete vypočuť príbehy o historických a geografických zaujímavostiach.

Záver

Slovensko je plné nádherných miest, kde môžete tráviť čas so svojimi deťmi a objavovať krásy prírody a kultúry. Nech už si vyberiete akékoľvek miesto z tohto zoznamu, rodinné dobrodružstvá v prírode vám prinesú radosť, spojenie a nezabudnuteľné spomienky.

Pri plánovaní turistiky s deťmi na Slovensku je dôležité zohľadniť potreby a záujmy vašich detí. Vyberte si destinácie, ktoré ponúkajú rôznorodé aktivity a možnosti pre zábavu a vzdelávanie. Nezabudnite sa pripraviť na rôzne poveternostné podmienky a uistite sa, že máte dostatok občerstvenia a pitnej vody so sebou.

Týmto vám prajeme skvelé dobrodružstvá pri cestovaní po Slovensku s vašimi deťmi. Bez ohľadu na to, či sa vyberiete na horskú túru, navštívite historické pamiatky alebo si užijete zábavu na jazerách, vaša rodina si určite vytvorí nezabudnuteľné spomienky a posilní svoje vzťahy.

Nech vám vaše rodinné dobrodružstvá na Slovensku prinášajú radosť a šťastné chvíle, ktoré budete spomínať ešte dlho po návrate domov. Čakajú na vás krásy prírody, zábava a vzrušenie, ktoré s deťmi môžete zažiť práve na našom nádhernom Slovensku.

4.8/5 - (9 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *