Turistika na Slovensku, vyberte sa na túru s deťmi

turistika na Slovensku

Turistika s deťmi je skvelý spôsob, ako ich už v mladom veku priviesť k pobytu v prírode, ale pre plánujúceho rodiča môže byť aj odstrašujúca.Odporúčame vám, aby ste toto leto vytiahli deti na túru, pretože súčasťou zachovania divočiny pre budúce generácie je naučiť mladých ľudí vážiť si prírodu a tešiť sa z nej. Tu je desať tipov, ktoré vám pomôžu.

turistika na Slovensku s deťmi
  1. Nech je to nenáročné a zábavné. Aspoň na niekoľko prvých výletov si vyberte túru, ktorá nie je príliš dlhá ani príliš namáhavá. Nezabudnite, že pre deti je túra o zážitku. Výber trasy, ktorá má nejaké prvky – či už ide o jazero, potok, vodopád alebo niečo iné, deti zaujme a dá im cieľ, ktorý môžu dosiahnuť. A nezabudnite, že ide o cestu, nie o cieľ. Ak vaše dieťa viac zaujíma, ako si kľaknúť na kolená a preskúmať podrast, je to zážitok na celý deň – vždy bude ďalšie pokračovanie.
  2. Čas je váš priateľ – tak si ho naplánujte veľa. Deti sú prirodzení prieskumníci a chcú všetko zdvihnúť a dotknúť sa všetkého. To je jedna z najlepších vecí na turistike – deti môžu objavovať a skúmať toľko prírodného sveta – uistite sa, že majú čas na to, aby si divočinu poriadne užili.
  3. Pripravte sa na všetko. To platí v podstate pre každú túru bez ohľadu na to, či sa jej zúčastňuje dieťa alebo nie. Vždy sa uistite, že máte pribalené základné veci na turistiku. Ďalšie potreby vhodné pre deti sú: vlhčené obrúsky alebo vreckovky, balzam na pery, ďalekohľad, lupa, terénny sprievodca (aby ste deti upozornili na veci), fotoaparát a bezpečnostné píšťalky pre každé dieťa (a naučte ich, na čo slúžia a kedy ich majú používať).
detské turistické topánky
  1. Dbajte na vhodné turistické oblečenie pre deti. Vrstvy, vrstvy, vrstvy. Uistite sa, že ste si vzali dostatočné množstvo oblečenia pre prípad, že by sa vaše dieťa počas pobytu na trase ochladilo. Vždy si vezmite oblečenie do dažďa. Detská nepremokavá bunda okrem mokrého počasia môže byť aj skvelým pomocníkom v boji s nepríjemným vetrom. Nezabudnite na čiapky a rukavice pre každého, aj v lete môžu byť chladné rána. Uistite sa, že vaše deti majú vhodnú turistickú obuv, v závislosti od terénu to môže byť od sandálov až po turistické topánky. Nakoniec vždy zabaľte každému dieťaťu náhradné oblečenie a nechajte ho v aute na návrat z trasy – je pravdepodobné, že vaše deti budú mokré alebo zablatené!
  2. Naplánujte si časté zastávky na doplnenie energie. Turistika si vyžaduje veľa energie. Deti s nedostatkom energie sa často rovnajú mrzutým deťom. Udržujte svoje dieťa šťastné a motivované početnými malými prestávkami na doplnenie tekutín a jedla. Energetické prestávky môžete využiť aj ako spôsob, ako udržať dieťa v pohybe, a to tak, že poviete: “Pri tejto lávke si urobíme prestávku a dáme si občerstvenie.” Je pravdepodobné, že kým si dajú toto občerstvenie, budú mať chuť pokračovať. Vezmite si so sebou aj rôzne druhy občerstvenia pre prípad, že by sa vaše dieťa stalo na chodníku vyberavým.
detské nepremokavé turistické oblečenie
  1. Vyberte si vedúceho a uistite sa, že sa striedajú. Deti milujú pocit, že sú zodpovedné. Ak sa deti striedajú vo vedení turistickej skupiny, môže im to pomôcť cítiť sa silnejšie. Len sa uistite, že sa vo vedení striedajú, inak by to mohlo viesť k hádkam na ďalšej trase. Tým, že necháte deti viesť, môžete sa tiež uistiť, že tempo je dostatočne pomalé, aby mohli držať krok.
  2. Nech je to zábava! Kľúčom k úspechu túry je udržať motiváciu detí a zábavu – tak prečo nespojiť tieto dve veci? Vytvorte hry, ktoré sa môžete s deťmi hrať na trase. Nechajte ich hľadať znaky voľne žijúcich zvierat (trus, vtáčie diery v stromoch, kožušiny) alebo počítať druhy divokých kvetov. Zorganizujte hľadanie odpadkov a nechajte ich nájsť veci hrboľaté, zapáchajúce, malé, veľké, živé, mokré… zoznam je dlhý!
  3. Verte v silu pozitívneho posilňovania. V tom sú rodičia vynikajúci a nemalo by to zostať na začiatku chodníka. Pri turistike sa predbiehajte v tom, aby ste svojmu dieťaťu hovorili, ako dobre šliape, ako silno vyzerá a aké je rýchle – aj keď to tak nie je. Deti potrebujú počuť, že robia úžasnú prácu, najmä ak sú na trase prvýkrát (povedali by sme, že dospelí to potrebujú rovnako, naozaj!).
  4. Nezanechávajte stopy. Deti sú budúcimi správcami našich verejných území, takže by sme ich mohli začať učiť, ako sa starať o prírodu, lesy a hory už v mladom veku. Na túre sa uistite, že všetky odpadky sú pozbierané. Na tento účel sa vždy hodí plastové vrecko na zips. Aby ste túto myšlienku ešte viac posilnili, môžete si vziať aj malé vrecko na odpadky a požiadať deti, aby cestou späť k autu pozbierali všetky odpadky, ktoré uvidia.
  5. Často chodievajte na túry. Založte si rodinnú tradíciu, že budete chodiť na túry jeden alebo viackrát do mesiaca. Deti milujú pocit dobrodružstva a robenia niečoho nového. Pre deti je k dispozícii široká škála trás, terénov a pamiatok, na ktoré sa môžu pozerať. Keďže deti trávia počas týždňa veľkú časť času v interiéri, turistika cez víkend je ideálny spôsob, ako ich dostať von, či už do mestského parku alebo na chodník v divočine.
Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.