Ako odvzdušniť radiátor v paneláku či dome krok za krokom

ako odvzdušniť radiátor

Odvzdušňovanie radiátorov sa môže zdať ako nudná úloha, ale je to jeden z najlepších spôsobov, ako zlepšiť energetickú účinnosť a teplo vo vašich nehnuteľnostiach. Ak ste zaznamenali, že kúrenie nefunguje správne, problém vyrieši jednoduché odvzdušnenie radiátorov. Tento proces vypustí vzduch alebo plyn zachytený v jednotlivých radiátoroch, ktorý sa časom nahromadil, čím sa zabezpečí, aby sa vyhrieval celý radiátor. Prečítajte si návod ako odvzdušniť radiátor v paneláku či dome.

Ako odvzdušniť radiátor v byte

Čo znamená odvzdušnenie radiátora?

Odvzdušnenie radiátora znamená vypustenie vzduchu, ktorý sa zachytil vo vykurovacom systéme. Vypustenie tohto vzduchu vám pomôže efektívnejšie vykurovať váš domov a znížiť účty za energiu. Ak počujete búchanie potrubia alebo žblnkotanie radiátorov, je to zvyčajne znamenie, že by ste mali radiátor odvzdušniť.

Odvzdušnenie vykurovacieho systému je jednoduché, stačí postupovať podľa nižšie uvedených krokov, aby ste vyriešili problém, ušetrili peniaze a vytvorili teplý a útulný domov, do ktorého si môžete dať nohy hore.

Musím odvzdušniť radiátor?

Ak máte ústredné plynové kúrenie, ale vykurovací systém neudržiava teplo v nehnuteľnosti, možno budete musieť odvzdušniť jeden alebo viac radiátorov. V plynových systémoch sa totiž niekedy v radiátoroch zachytávajú vzduchové bubliny, ktoré bránia správnej cirkulácii tepla v zariadení. Odvzdušnenie radiátora pomáha zbaviť sa týchto bublín.

Ak mávate v byte často vysokú vlhkosť alebo plesne, môže byť jednoduchým odvzdušnením radiátorov dosiahnuté rýchle a účinné riešenie týchto problémov.

Prečítajte si aj:

Ako odvzdušniť starý radiátor

Radiátory inštalované v posledných 30 – 35 rokoch majú spravidla štandardizovanú metrickú veľkosť a môžete si kúpiť radiátorový kľúč, ktorý sa hodí na všetky radiátory vo vašej domácnosti. Zvyčajne majú jeden koniec plochý, aby ste ho mohli držať medzi palcom a ukazovákom a druhý koniec je štvorcový, aby ste ho mohli nasadiť na odvzdušňovací ventil.

Ako odvzdušniť starý radiátor

Vo výnimočných prípadoch sa v niektorých domoch s veľmi starými systémami ústredného kúrenia nachádzajú radiátory s imperiálnymi odvzdušňovacími ventilmi, na ktoré moderné radiátorové kľúče nepasujú. Tieto staršie radiátory sa stále dajú odvzdušniť pomocou imperiálnych hodinových kľúčov (kľúče tradične spojené s naťahovaním hodín). Hodinový kľúč veľkosti 12 (4,8 mm) bude pravdepodobne správnou veľkosťou pre veľmi starý radiátor, hoci sa oplatí zaobstarať si kľúče veľkosti 8 – 12, aby ste mali istotu.

Nech už máte akýkoľvek typ radiátora, oplatí sa investovať do jedného alebo dvoch kľúčov na odvzdušnenie radiátora. Nie sú drahé, ale môžu byť absolútne nevyhnutným nástrojom na to, aby vaše radiátory opäť správne fungovali a uspokojivo vykurovali vašu miestnosť.

Môžu však existovať aj iné dôvody, prečo kúrenie nefunguje tak, ako by malo, a tie by ste mali skontrolovať skôr, ako začnete. V prvom rade by ste sa mali uistiť, že pilotná kontrolka kotla svieti a že kotol netesní. Pokiaľ ide o netesnosti, mali by ste tiež skontrolovať, či na spodnej strane každého radiátora nie je hrdza alebo kvapky, pretože to môžu byť príznaky netesnosti samotného radiátora.

Po dokončení týchto krokov môžete prejsť k procesu odvzdušňovania.

Výber kľúčov na odvzdušnenie chladiča

Najprv si budete musieť zhromaždiť nejaké vybavenie. Väčšina radiátorov si vyžaduje odvzdušňovací kľúč, ktorý sa spravidla dodáva spolu so zariadením. Ak však neviete, kde je ten váš, mali by ste ho dostať v každom dobrom obchode pre domácich majstrov. Niekedy namiesto odvzdušňovacieho kľúča používajú domáci majstri malé rovné kliešte. Tomu by ste sa však mali vyhnúť, ak je to možné, pretože môžu spôsobiť poškodenie ventilov. Niektoré staršie radiátory môžu vyžadovať iné nástroje, ktoré sú vysvetlené nižšie.

Ako odvzdušniť starý radiátor

Ako odvzdušniť rebríkový či hladký radiátor v byte

Postupujte podľa týchto inštrukcií a podrobného návodu ako odvzdušniť radiátor krok za krokom.

Zapnite vykurovanie

Prvým krokom je zapnutie vykurovacieho systému. Predtým, ako prejdete k druhému kroku, sa uistite, že sú všetky vaše radiátory zapnuté a plne vyhriate, aby ste zabezpečili čo najvyšší tlak v systéme. V prípade, že bývate v dome, vypnite obehové čerpadlo, ak máte túto možnosť. Počkajte približne 30 minút, aby sa vzduchové bubliny vo všetkých radiátoroch akumulovali.

Ako odvzdušniť rebríkový radiátory v byte

Skontrolujte jednotlivé radiátory

Hneď ako dosiahnete teplotu, skontrolujte jednotlivé radiátory.Čo teda hľadáte? Vykurovanie by malo byť rovnomerné v celom radiátore – celý panel by mal byť horúci. Niekedy si však všimnete chladné miesta, najmä v hornej časti radiátorov. To znamená, že je potrebné odvzdušnenie. Je samozrejmé, že radiátory budú na dotyk horúce, preto si nasaďte tenké rukavice, aby ste sa nepopálili.

Zabezpečte odvzdušnenie

Po identifikácii chladných miest opäť vypnite vykurovací systém. Radiátory neodvzdušňujte pri zapnutom vykurovaní! Na začatie odvzdušňovania budete potrebovať buď vyššie uvedený kľúč na radiátory, plochý skrutkovač, alebo 12-bodovú súpravu nástrčiek, v závislosti od vášho radiátora.Jednoducho vložte kľúč alebo ovládač do ventilu, ktorý nájdete na jednom konci radiátora, buď v hornej alebo dolnej časti zariadenia.

Pod ventil umiestnite vedro alebo handru na zachytenie prebytočnej vody a potom otočte ventilom proti smeru hodinových ručičiek. Možno budete počuť syčanie plynu a potom sa voda vypustí. Majte na pamäti, že voda môže vytekať pomerne veľkým prúdom, preto sa uistite, že máte vhodnú nádobu na jej zachytenie.

Odvzdušnenie radiátora s kombinovanými kotlami

Ak váš vykurovací systém využíva kombinovaný kotol alebo iný kotol, ktorý si vyžaduje ručné dopĺňanie, odvzdušnenie radiátora môže znížiť celkový tlak vo vykurovacom systéme, čo znamená, že po skončení budete musieť kotol doplniť. Skontrolujte manometer na kotle, aby ste to zistili, a potom v prípade potreby použite plniacu slučku na doplnenie (často je to rukoväť na spodnej strane kotla).

Ak máte parné radiátory

Hoci väčšina nehnuteľností má v súčasnosti teplovodné radiátory, niektoré majú parné systémy. V týchto radiátoroch nájdete uprostred jednej strany vzduchový ventil. Tieto vetracie otvory je niekedy potrebné vyčistiť, najmä preto, že sú často pri dekorácii natreté farbou. Jednoducho vyčistite priechod k otvoru špendlíkom alebo ihlou, aby ste sa uistili, že odvzdušňovač funguje správne.

Ako často by ste mali odvzdušňovať radiátor?

Radiátory je vhodné odvzdušňovať raz ročne, aby ste mali istotu, že váš vykurovací systém funguje efektívne. Ideálny čas na tento úkon je približne na jeseň, tesne pred zimou, aby ste sa uistili, že váš systém funguje dobre skôr, ako klesne teplota a kúrenie bude zapnuté oveľa viac. Ak musíte odvzdušňovať radiátory častejšie ako raz ročne, mali by ste zavolať svojho inštalatéra alebo inštalatéra.

Ako odvzdušniť radiátor bez kľúča

Na odvzdušnenie radiátora bez kľúča môžete použiť plochý skrutkovač. Väčšina moderných radiátorov vyrobených za posledných 5 – 10 rokov má malý zárez, ktorý umožňuje zasunúť plochý skrutkovač do vypúšťacej zátky. Umiestnite plochú hlavu do zárezov odvzdušňovacieho ventilu. Ak chcete odvzdušniť radiátor, otáčajte proti smeru hodinových ručičiek, aby ste otvorili ventil, a v smere hodinových ručičiek, aby ste ventil zatvorili. Nezabudnite pod vypúšťací ventil podložiť starú handru alebo džbán, aby ste zachytili unikajúcu vodu.  Predtým, ako začnete, vypnite kúrenie.

Ak máte v radiátoroch zachytený vzduch, budete počuť syčanie unikajúceho vzduchu. Keď syčanie prestane a začne vytekať voda, môžete rýchlo dotiahnuť odvzdušňovaciu zátku otáčaním skrutkovača v smere hodinových ručičiek.

Ako odvzdušniť staré konvektorové radiátory

Nie všetky radiátory majú možnosť použitia plochého skrutkovača, najmä konvektorové radiátory, ktoré sú pomerne staré. V takejto situácii je odvzdušnenie radiátora ťažšie, ale nie nemožné – môžete vyskúšať iné nástroje, napríklad imbusový kľúč, malý kľúč alebo kliešte. Pred použitím niektorého z týchto nástrojov však buďte veľmi opatrní, pretože môžete odvzdušňovaciu zátku nenávratne poškodiť. Aj keď sa vám podarí odvzdušňovací ventil otvoriť a umožniť únik vzduchu, môžete mať problém s jeho opätovným zatvorením.

Ak nemáte kľúč na odvzdušnenie radiátora a váš radiátor vám nedáva možnosť použiť plochý skrutkovač, zvážte, či tento problém nepočká, kým sa vám nepodarí zohnať odvzdušňovací kľúč. Aj keď je frustrujúce, že problém nemôžete vyriešiť okamžite, odvzdušňovací kľúč je určený špeciálne na túto prácu a pomôže vám odstrániť problém bez poškodenia chladiča.

Ako zvýšiť účinnosť vykurovania

Okrem odvzdušnenia radiátorov existuje niekoľko ďalších jednoduchých krokov, ktorými môžete zlepšiť účinnosť vykurovacích systémov vo vašich nehnuteľnostiach. Po prvé, mali by ste zabezpečiť pravidelnú údržbu kotlov, aspoň raz ročne. Odporúčame takisto nainštalovať termostaty, ak ich ešte nemáte a nastaviť primeranú maximálnu teplotu. Ak ste pripravení pustiť sa do trochu väčšej úlohy, mali by ste tiež zabezpečiť, aby boli vaše nehnuteľnosti správne izolované. Hoci izolácia podkrovia je zjavne dosť náročná, môžete dosiahnuť významné, ale veľmi lacné zlepšenie jednoducho tým, že zabezpečíte, aby boli okná a dvere riadne izolované proti prievanu. Teraz už teda viete, ako odvzdušniť radiátor, plus niekoľko jednoduchých tipov na zlepšenie vykurovania. Čoskoro sa môžete tešiť z teplejších a energeticky úspornejších domovov.

4.9/5 - (8 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Domácnosť. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *