Ako zamedziť roseniu zrkadla v kúpeľni

ako zamedziť roseniu zrkadla do kupelne

V dôsledku vysokej vlhkosti, ktorá sa uvoľňuje do vzduchu pri sprchovaní alebo teplom kúpeli, je kúpeľňa živnou pôdou pre kondenzáciu. Čím teplejšia je vodná para, tým viac vlhkosti sa môže vo vzduchu udržať a tým viac sa jej môže usadzovať na chladných povrchoch. Kondenzácia môže okrem zaparenia zrkadla spôsobiť aj väčšie problémy, ako je tvorba plesní, ničenie tapiet a iných povrchov a samozrejme aj zdravotné problémy z jej vdychovania. Ako sa vysporiadať s kondenzáciou v kúpeľni? Oboznámime vás s krokmi, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa zbavili tejto nežiaducej hmly.

ako zamedzit roseniu zrkadla do kupelne

Čo je to kondenzácia?

Po sprchovaní alebo kúpeli sa na oknách, stenách a zrkadlách tvoria kvapky vody, keď sa teplý vlhký vzduch ochladzuje týmito studenými povrchmi. Teplý vzduch tiež obsahuje viac vlhkosti, čo vedie k silnejšej kondenzácii. Nemusíte sa však obávať, existuje množstvo spôsobov, ako sa s kondenzáciou v kúpeľni vysporiadať, aby ste priestor udržali suchší a menej náchylný na vznik nevzhľadných plesní.

Kondenzácia súvisí s teplotou, vzduchom a vodnou parou. Vezmite si napríklad kúpeľňu, ktorá je vlhkým prostredím a pri sprchovaní alebo kúpaní sa do vzduchu uvoľňuje vlhkosť. Keď sa vlhkosť zmieša so vzduchom ako vodná para, nakoniec sa dostane do kontaktu so studeným povrchom a vytvorí sa vo forme kvapiek na povrchoch, ako sú zrkadlá a okná – to je známe ako kondenzácia.

Čím je vodná para teplejšia, tým viac vlhkosti sa vo vzduchu udrží, a preto sa kondenzácia stáva väčším problémom v kúpeľni, pretože z vody stúpa veľa pary.

Najlepší spôsob ako zabrániť kondenzácii v kúpeľni

Kondenzácia nielenže zahmlieva zrkadlá a okná, ale môže viesť aj k vzniku nevzhľadných plesní. Hoci kondenzáciu nikdy úplne nezastavíte, existuje niekoľko jednoduchých, ale účinných spôsobov, ako ju v kúpeľni znížiť.

Aby ste zabránili tvorbe kondenzátu v kúpeľni, mali by ste otvoriť okno a zapnúť odsávací ventilátor. Dvere do kúpeľne nechajte zatvorené, aby vlhkosť neunikala do iných priestorov vášho domu. Ak zabudnete otvoriť okno alebo zapnúť odsávací ventilátor, čoskoro si všimnete veľké množstvo vytvorenej kondenzácie. V poriadku, možno sa vám nebude chcieť otvoriť okno v mrazivé chladné ráno, ale nebude tam chladno dlho, pretože horúca voda a para kúpeľňu čoskoro zohrejú.

Studené povrchy stien, ako sú keramické obkladačky, tiež priťahujú kondenzát a jediným riešením, ako ho znížiť, je udržiavať kúpeľňu teplú. S týmto problémom môže pomôcť podlahové vykurovanie. Ak máte len okná s jednoduchým zasklením, možno budete chcieť zvážiť aj dvojité zasklenie. Jednoduché zasklenie je chladnejšie a priťahuje viac kondenzátu.

Otvorte okno

Otvorenie okien je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako znížiť kondenzáciu v kúpeľni. Hoci otvorenie okna nemusí byť počas rannej studenej zimnej sprchy na programe dňa, je to jednoduchý spôsob, ako pomôcť prebytočnej vlhkosti a pare uniknúť namiesto toho, aby sa držala na vodnej pare a dopadala na povrchy v miestnosti.

Zapnite odsávací ventilátor

Ak máte kúpeľňu bez okna, musíte použiť ventilátor. Odsávací ventilátor je skvelý spôsob, ako kontrolovať kondenzáciu. Odvádza vlhký vzduch z vašej kúpeľne a prenáša ho von. Odsávací ventilátor by ste mali častejšie čistiť, aby ste z neho odstránili prach a nečistoty – zaistíte tak jeho účinný chod.

Podlahové vykurovanie

Kondenzáciu priťahujú aj iné studené povrchy, ako napríklad keramická dlažba do kúpeľne. Investícia do podlahového vykurovania je skvelým dlhodobým riešením, pokiaľ ide o riešenie kondenzácie v kúpeľni a ako bonus pravdepodobne zvýši aj hodnotu vášho domu.

Zabezpečte dvojité zasklenie okien

V starších nehnuteľnostiach nemusia byť vždy namontované okná s dvojitým zasklením. Dvojité zasklenie pomáha udržať oveľa viac tepla ako jednoduché zasklenie, ktoré zohrieva chladnejšie povrchy, ktoré pravdepodobne priťahujú kondenzáciu. Montáž okien s dvojitým zasklením je ďalším dlhodobým riešením, ktoré tiež zvýši hodnotu domu.

Elektrická vykurovacia fólia pod zrkadlo

eTip: Vykurovacia fólia SAPHO – chráni zrkadlo v kúpeľni pred zahmlievaním. Fólia je dvojito laminovaná (ochrana proti vlhkému prostrediu) a opatrená samolepiace plochou, ktorou sa prilepí na zadnú stranu zrkadla.

Jej zapínanie je možné ovládať viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa pripojí paralelne na osvetlenie zrkadla, takže sa do chodu uvádza pri zapnutí svetla.

SAPHO – Elektrická vykurovacia fólia pod zrkadlo 38W, 40×40 cm

Postup inštalácie elektrickej vykurovacej fólie Sapho:

  1. zrkadlo odmastite liehom alebo iným odmasťujúcim prípravkom
  2. odstráňte z fólie ochranný papier na obojstranné samolepiace páske
  3. nalepte fóliu zozadu na zrkadlo
  4. pripojte vodiče paralelne k osvetleniu zrkadla

Následne utrite povrchy

Aby ste predišli vzniku plesní, je mimoriadne dôležité, ako sa kúpeľňa po sprchovaní alebo kúpaní v pare upraví. Nezabudnite vždy utrieť všetky povrchy, na ktorých došlo ku kondenzácii, ešte predtým, ako necháte zapnutý odsávač pár alebo otvorené okná, aby sa miestnosť vyvetrala. Použite suchú utierku, aby ste nasali čo najviac vlhkosti.

Odporúčame pravidelne kontrolovať steny, zariadenia a príslušenstvo, či sa na nich nevyskytuje pleseň počas chladných mesiacov. V prípade, že si si všimnete čierne škvrny, mali by ste rýchlo konať, aby sa problém nezhoršil.

Ako zamedziť roseniu zrkadla v kúpeľni

Kúpeľňové zrkadlá sa môžu rýchlo zapariť a pokryť kondenzátom. Existuje niekoľko riešení, ako tomu zabrániť. Môžete namontovať nové zrkadlo s vyhrievanou odprašovacou podložkou – tá udrží povrch zrkadla teplý, takže sa na ňom nebude tvoriť kondenzát. Ak nechcete modernizovať svoje zrkadlo v kúpeľni, môžete ho napeniť krémom na holenie a utrieť uterákom – zostane chvíľu bez hmly, je to také jednoduché.

Môžete tiež vyskúšať použiť roztok octu a vody v pomere 50:50. Do starej fľaše s rozprašovačom nalejte šálku vody a šálku octu, pridajte pár kvapiek prostriedku na umývanie riadu a nastriekajte na zrkadlo. Utrite ho uterákom a sklo by malo byť bez pary niekoľko dní. Ak chcete zabezpečiť, aby sa na zrkadle nevytvorili šmuhy, použite na jeho utieranie noviny.

Prečítajte si aj:

Ďalšie spôsoby riešenia kondenzácie v kúpeľni

Tu je niekoľko ďalších jednoduchých, ale účinných spôsobov, ako znížiť kondenzáciu v kúpeľni:

  • Zotrite vodu okolo umývadla a na podlahe.
  • Odstráňte prípadné netesnosti
  • Vyvetrajte vlhké kúpeľňové rohože a uteráky
  • Sprchujte sa s o niečo chladnejšou vodou
  • Na steny a stropy v kúpeľni naneste špeciálne vyvinutý antikondenzačný náter, napríklad SLOVLAK Premio Thermo – biela oteruvzdorná, interiérová maliarska farba plnená jemným keramickým plnivom s tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré zabraňujú kondenzácii a zároveň znižujú možnosť vzniku plesní.
  • Zvýšte termostat o niekoľko stupňov, aby sa vzduch v kúpeľni ohrial. Teplejší vzduch zohreje studené povrchy a zníži kondenzáciu.

Na udržanie teplejšej kúpeľne môžete použiť aj elektrický vyhrievaný držiak na uteráky – ten pomáha udržiavať teplotu stien a okien nad úrovňou kondenzácie.

4.8/5 - (5 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Domácnosť. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *