Ako sa zbaviť myší v podkroví domu a z kuchyne

Myši v podkroví

Počujete v noci, keď dom utíchne, zvuky nad hlavou? Alebo si všímate zvláštne pachy či vône? Potom je veľmi pravdepodobné, že máte v podkroví zamorené myši. Podkrovné priestory sú rajom pre myši! Je to pre ne bezpečné teplé miesto, kde sa môžu ukryť, pretože myši uprednostňujú odľahlé priestory, kde je menšia pravdepodobnosť, že sa stretnú s ľuďmi a domácimi zvieratami.

myši v dome

Príznaky, že mám v podkroví myši

Myši sú nočné tvory, ktoré sa cez deň radšej skrývajú a od súmraku do úsvitu hľadajú potravu. Môže sa však stať, že myši môžu získať prístup k zdrojom potravy bez toho, aby sa priblížili k vašim spálňam, takže ich nemusíte vždy počuť.  Tu je niekoľko bežných príznakov aktivity myší, ktoré môžete hľadať vo svojom objekte.

  • Trus. Prvým príznakom je zvyčajne myší trus, ktorý môžete nájsť v kuchynských zásuvkách a skriniach, pretože myši sa môžu prehrýzť a dostať do skriniek zo zadnej strany a spod dosiek.  Je veľmi pravdepodobné, že ak nájdete trus v kuchyni, nájdete ich aj v podkroví. skontrolujte malé a tmavé „zrnká trusu“ napríklad na vrchoch skríň či pozdĺž soklov.
  • Mastné stopy – spôsobené ich telom, ktoré sa pravidelne otiera o steny, podlahy a lišty, tmavé škvrny okolo otvorov alebo v rohoch.
  • Močové stĺpiky – pri usadenom alebo silnom zamorení sa telesný tuk v kombinácii so špinou a močom hromadí do malých kopčekov, vysokých až 4 cm a širokých 1 cm.
  • Hluk a škrabkanie. Väčšina ľudí si ako prvé všimne hluk, ktorý nemusí nevyhnutne vychádzať priamo z podkrovia, ale z vnútra vašich stien, zvyčajne keď idete spať a dom je najtichší.  Keďže myši sú nočné tvory, ich zrak je prispôsobený skôr tme, takže s príchodom noci sú myši aktívnejšie.  Myši sa dostávajú do miestností v dome, kde sú zdroje potravy a vody, cez medzery v stenách a podlahových doskách, takže pri ich pohybe môžete počuť škrabanie a hryzanie.
  • Hniezda – Myši používajú ľahko rozdrobiteľné materiály, ktoré potom vystielajú ďalšími mäkkými materiálmi. Skontrolujte podkrovia, podhľady, duté steny, pod podlahovými doskami a za chladničkami, pod sporákmi a v šatníkových skrinkách.
  • Stopy – V prašnom prostredí, ako sú nepoužívané podkrovia a pivnice, sa môžu objaviť stopy hlodavcov a chvosty. Ak chcete skontrolovať aktivitu, posypte ich múkou, mastencom alebo porcelánovou hlinou a na druhý deň skontrolujte, či sú stopy čerstvé.
  • Živé alebo mŕtve myši – spozorovanie myší počas dňa môže byť známkou silného zamorenia.
  • Silný zápach – Myši často močia a ich moč má silný zápach podobný čpavku. Čím je zápach silnejší, tým bližšie ste k aktivite myší. Tento zápach môže pretrvávať dlho (aj po odstránení zamorenia). Ak je v dome viac myší, tento zápach bude silnejší, dokonca môžete vidieť stopy moču na hornej časti kuchynských povrchov a pracovných dosiek, po ktorých sa pohybovali.
...

Prečo majú myši rady podkrovie domu?

Myši obľubujú podkrovné priestory z mnohých dôvodov, pozrime sa na niektoré z nich nižšie a na to, ako ich možno vyriešiť, aby sa vaše podkrovie zbavilo hlodavcov. Existuje mnoho spôsobov, ako sa myš môže dostať do vášho domu. Myši môžu liezť po odkvapových rúrach, skákať z konárov stromov alebo sa dostať na strechu iným spôsobom.  Ak sa myši dostanú cez strechu, prvým miestom, ktoré vo vašom dome nájdu, je podkrovie. Takže prvým dôvodom, prečo si obľúbili vaše podkrovie, je pohodlie a práve to je prvé miesto, ktoré našli.

  • Myši dávajú prednosť blízkosti zdrojov potravy, aj keď nie je pravdepodobné, že by ste v podkroví skladovali potraviny, v noci sú schopné získať prístup k vode a zdrojom potravy vo vašom dome.
  • Myši často prichádzajú do domu, aby unikli chladnému počasiu, preto je pravdepodobnejšie, že ich aktivitu nájdete v chladnejších mesiacoch. Keďže teplo stúpa, podkrovný priestor môže byť jedným z teplejších miest v dome, čo je pre myši ideálne.
  • Myši sú nervózne plaché tvory, ktoré uprednostňujú priestory s množstvom bezpečných úkrytov. Ak v podkroví uložíte škatule, vytvoríte pre myši ideálne prostredie na život a poskytnete im bezpečné úkryty.
  • Avšak aj prázdne podkrovie je pre tieto plaché hlodavce dobrou voľbou, pretože myši majú rady odľahlé miesta, kde sa ľudia a domáce zvieratá nevyskytujú.
  • Izolácia podkrovia – je to ideálne miesto pre myši, ktoré si tu môžu vytvoriť tunely a cestičky cez izoláciu, aby mali rýchle únikové korene a bezpečné cesty, ktorými sa dostanú do dutín stien.

Prečítajte si aj:

Myši v kuchyni

V mojej kuchyni je myš, čo mám robiť? Kontrola myší je potrebná viac v chladnejších mesiacoch, pretože títo chlpatí škodcovia sa dostanú do našich domovov a urobia si tam viac než pohodlie. S chladným počasím znamená, že myši budú hľadať úkryt pred nepriaznivými chladnými podmienkami a s väčšou pravdepodobnosťou sa usadia vo vašom dome, bez toho, aby platili nájomné!

Najlepším spôsobom, ako zabrániť zamoreniu vášho domova, je prevencia proti myšiam. Vyhnite sa premnoženiu! Pomocou nášho zoznamu kontrol vašej nehnuteľnosti:

  • Skontrolujte dom, či sa doň nedostanú cez veľmi nejaké vstupné otvory, dôkladne skontrolujte všetky izby, nezabudnite, že sa môžu dostať aj cez tie najmenšie otvory.
  • Všetky malé miesta vstupu utesnite drôtenou vlnou alebo výplňou (tmelom), dokonca aj malé trhliny, všetko pomáha.
  • Upratajte svoj majetok na jar, hĺbkovo vyčistite všetky priestory a odstráňte všetky odpadky z úložných priestorov/záhrad.
  • Uistite sa, že vaše nádoby potravín sú vzduchotesné, obilniny, ryža, cestoviny, atď. sú v uzavretých nádobách bezpečne uložené. Pre nevítaných návštevníkov je menej atraktívne, aby sa u vás zdržiavali, ak ich odrežte od prísunu potravín.

Kde hľadať myši mimo domu

Mylná je predstava, že myši sú problémom len v zime, myši domové sú aktívne po celý rok. Kde by ste teda mali začať kontrolovať vonkajšie priestory vášho domu alebo firmy, aby ste zistili príznaky výskytu myší?

  • Prístrešky – skontrolujte základne drevených dverí, či v nich nie sú medzery a stopy po ohlodávaní. Myši poľné sa do kôlní a hospodárskych budov dostávajú skôr pri hľadaní uskladnených potravín, najlepšie ovocia a zeleniny.
  • Garáže – overte, či nie sú okolo rámov dverí medzery alebo či nie sú na spodku drevených dverí vyhryznuté otvory. Ak máte integrovanú garáž, skontrolujte aj okolie vnútorných dverí a všetky vetracie otvory, ktorými by sa mohli dostať do iných vnútorných priestorov.
  • Kompostéry – kompostéry lákajú myši, pretože sú teplé a obsahujú potravu. Skontrolujte veko a dno kompostérov, či v nich nie sú diery a stopy po ohlodávaní.
  • Vegetácia – prerastená vegetácia, najmä v blízkosti stien, môže slúžiť myšiam ako úkryt a hniezdo. Vínna réva, kríky a previsnuté konáre v blízkosti nehnuteľnosti môžu myšiam poskytnúť šplhacie zariadenie, z ktorého sa dostanú do vchodov v odkvape alebo na streche.

Mačky proti myšiam

Myši sa boja mačacieho pachu. Ak máte v blízkosti myši a máte mačku, je pravdepodobné, že myši cítia ich prítomnosť. Mačky vylučujú chemickú látku, ktorá odrádza myši od vášho domova, táto chemická látka sa nachádza v slinách vášho domáceho maznáčika, čo spúšťa zmyslové orgány vo vnútri myši a spôsobuje hrôzu. Aj keď vaša mačka nie je stroj na zabíjanie, dokáže pasívne brániť váš domov.
Mačky to vnímajú ako hru. Od prvého dňa, keď si privezieme mačku, my majitelia jej visíme na šnúrkach a iných hračkách, ktoré pripomínajú tvar a správanie myši, jednoducho preto, aby sme upútali jej pozornosť a na chvíľu ju zabavili. Pomáha nám to vytvoriť si s nimi puto prostredníctvom hry, napomáha mentálnej stimulácii, a tak bojuje proti prípadnej nude a úzkosti. Ako si teda viete predstaviť, keď vaša mačka uvidí živú myš, pravdepodobne to v nej vyvolá hravú stránku a bude ju chcieť chytiť.
Mačky budú brániť svoj domov. Váš huňatý priateľ sa nebude chcieť deliť o svoj domov s myšami, bez ohľadu na to, či je alebo nie je prirodzeným lovcom, je pravdepodobné, že vaša mačka ich bude prenasledovať, aby ich prinútila odísť.

eTip: Pasca Strend Pro na hlodavce.  je ideálna na odchyt potkanov, lasíc a iných hlodavcov. Predstavuje humánny a bezbolestný spôsob odchytu zvierat. Mechanizmus spúšťania je jednoduchý, funkčný a rýchly. Pasca je vyhotovená zo zvarovaného pletiva, ktoré je pozinkované a dostatočne odolné aj voči nepriazni počasia

Fakty o myšiach

  • Je známych viac ako 30 rôznych druhov myší.
  • Myši sú všežravé, jedia takmer všetko, sú vždy hladné a za noc sa najesť môžu 15 až 20-krát, takže je pravdepodobné, že si založia domov veľmi blízko zdroja potravy.
  • Myši sa dokážu pretlačiť cez veľmí úzky otvor
  • Keďže im neustále rastú zuby, prehryznú čokoľvek vrátane elektrického kábla, aby si obrusovali zuby na pohodlnú úroveň.
  • Myši sú minigymnasti, výborne skáču, šplhajú a plávajú, ľahko dokážu vyskočiť na kuchynskú pracovnú dosku z podlahy!
  • Samička myši sa rýchlo rozmnožuje a môže rodiť mláďatá už od mladého veku (od 2 mesiacov). Jedna samička myši môže mať za jeden rok až 150 potomkov, pomyslite si, ako rýchlo sa myši dokážu rozmnožiť a preplniť váš domov!
  • Naši chlpatí votrelci nie sú naučení ani na nočník, neustále zanechávajú malé množstvo moču a až 100 výkalov denne, keď pobehujú po vašich domoch. Behajú po pracovných doskách a povrchoch na prípravu potravín a šíria choroby, ako je salmonela, hantavírus a Weilova choroba.

Otrava na myši

Tradičná múdrosť pri kontrole škodcov znie: najprv zabiť a potom sa pýtať. Ale keď ide o kontrolu hlodavcov, tento prístup v skutočnosti nefunguje. Mnohým ľuďom sa v súčasnosti nepáči ani myšlienka zabíjania voľne žijúcich zvierat. Vedia tiež, že je to nesprávne z viacerých dôležitých dôvodov, v neposlednom rade aj z dôvodu ohrozenia iných voľne žijúcich živočíchov.

Ani ten najlepší jed na myši nefunguje

To je dobrý začiatok! Môžete použiť najlepší jed na myši na trhu, ale nezabráni tomu, aby sa myši dostali do vášho domu. Dôvodom je, že váš domov alebo priestory vašich podnikov sú prirodzeným prostredím myší. Žijú v stenách budov a v noci prichádzajú do ľudských obytných priestorov, aby si hľadali potravu. Položenie jedu na myši môže niektoré myši usmrtiť, ale nezabije všetky. Jedným z dôvodov je, že myši sa rozmnožujú tak rýchlo, že miera ich usmrtenia nestíha.

Otrava na myši, áno alebo nie?

Jed na myši predstavuje riziko pre iné voľne žijúce zvieratá, domáce zvieratá a deti. Myši sú voľne žijúce zvieratá. A hoci sa ich pomocou návnady s jedom nezbavíte, mnohým z nich ublížite. Rovnako dôležité je, že sú súčasťou širšieho potravinového reťazca. Myši sú konzumované inými cicavcami a vtákmi. Výsledkom je sekundárna otrava iných voľne žijúcich zvierat. Vzhľadom na ich relatívne nízku hmotnosť patria medzi najviac ohrozené dravé vtáky, niektoré z nich vzácne a chránené druhy. Otrava hlodavcov môže byť škodlivá aj pre domáce zvieratá, najmä mačky, ktoré častejšie chytajú myši zasiahnuté jedom. Pri výbere najlepšieho jedu na myši, ktorý nájdete, si preto uvedomte, že môže byť účinnejší na zabíjanie vzácnych vtákov než na odstránenie myší z vášho domu.

Myši sú voči jedom odolné

Podobne ako baktérie, ktoré sú odolné voči antibiotikám, aj myši si vytvárajú odolnosť voči rodenticídom. Takže môžete položiť to, čo považujete za najlepší jed na myši, a v skutočnosti zvieratá kŕmite! To znamená, že zamorenie myšou ešte zhoršíte. Myši boli nájdené žijúce v krabiciach s návnadami – prečo chodiť ďaleko, aby ste ich kŕmili? Táto rezistencia rastie, takže účinnosť jedu na myši sa postupne znižuje.

Najlepší jed na myši

Existuje jednoduchá alternatíva – ochrana proti myšiam! Najlepší jed na myši je žiadny jed na myši. Správnym prístupom (podľa nás) je izolácia proti myšiam. Jednoducho povedané, myši žijú v tkanine budov, v blízkosti zdroja potravy, v ľudských obytných priestoroch vo vnútri budovy. Ak im tento zdroj potravy prerušíte, nemajú inú možnosť, ako sa presťahovať. Takto funguje ochrana proti myšiam.
Jed na myši škodí voľne žijúcim živočíchom

Pasce na myši, lapače, lepidlá

Tradičné pasce na myši, známe aj ako pasce na myši s pružinou, sú komerčne dostupné a široko používané. Lapače sa umiestňujú pozdĺž ciest, ktorými sa hlodavce pohybujú, a môže sa použiť atraktant, ako je potrava alebo materiál na hniezdenie. Keď sa spustí pružinový mechanizmus, kovová tyč praskne a hlodavca usmrtí. Lepové pasce na myši sa často umiestňujú na podobné miesta ako lapacie pasce. Po stretnutí s pascou sú myši znehybnené lepivým povrchom. Hlodavce chytené do pasce zomierajú na podchladenie, pretože sa nemôžu hýbať a udržať si telesnú teplotu.

...

Profesionálna firma na odstránenie myší z domu

Či už máte myši v podkroví, alebo kdekoľvek vo vašej nehnuteľnosti a nepomôžu vám naše rady a odporúčania, budete asi musieť zavolať na pomoc profesionálnu spoločnosť na hubenie škodcov, ktorá sa o problém postará. Myší sa dá veľmi ťažko zbaviť, je veľmi dôležité, aby sa odstránili všetky známky zamorenia a aby sa objavili a utesnili všetky miesta ich vstupu do vášho domu.

Aby ste dostali problém s myšami v podkroví pod kontrolu, môže si to vyžiadať aj viacero návštev, aby sa problém úplne odstránil. Keď je zamorenie pod kontrolou, technik zabezpečí, aby boli všetky miesta vstupu utesnené, vykoná sanitáciu priestoru, aby sa zabezpečilo odstránenie prípadných zápachov.

ako sa zbaviť myši

Búranie mýtov o prírodných repelentoch proti myšiam

Ľudia sa už po stáročia hrajú na “lovenie myší” a postupom času sa podelili o svoje triky, tipy a babské rozprávky o tom, ako sa prirodzene zbaviť myší. Koľko z nich sú však len mýty a ktoré DIY riešenia na boj proti myšiam môžu skutočne pomôcť tieto hlodavce vyhnať?

Existujú prírodné odpudzovače myší, ktoré fungujú?

Väčšina prírodných odpudzovačov myší, na ktoré zvyčajne myslíte, ako napríklad mäta pieporná, guľôčky proti moliam a ultrazvukové zvukové vlny, v skutočnosti pri riešení zamorenia myšami veľa nezmôžu. Je možné, že zaznamenáte krátkodobý, dočasný účinok – uvidíte v okolí menej hlodavcov, ale tieto metódy trvalo neodstránia myši z vášho domu alebo obchodných priestorov.

Myši potrebujú len trochu potravy (približne 3 g denne) a materiálu na hniezdenie, aby sa udomácnili. Keď si nájdu bezpečné a teplé miesto mimo dosahu predátorov, nebudú sa sťahovať von a radšej sa zmierujú s ultrazvukovými zvukovými vlnami alebo naftalínovými guľôčkami, ako by mali riskovať odchod.

Odradia myši naftalínové guľôčky?

Existuje “stará múdrosť”, že umiestnením naftalínových guľôčok v blízkosti hniezda myši odradí, pretože naftalín (silne zapáchajúca biela látka) v naftalínových guľôčkach znižuje schopnosť krvných buniek prenášať kyslík a ovplyvní myši. Množstvo naftalínu v naftalínových guľôčkach je však príliš malé. Je dostatočné na to, aby odradilo mole a iný hmyz, ale nemá žiadny viditeľný vplyv na hlodavce. Aj keby ich zápach naftalínových guľôčok v blízkosti ich hniezda dráždil, myši si jednoducho vyhryznú iný vchod, aby sa im vyhli.

Odpudzuje myši  mätový olej?

Existuje ďalší mýtus, ktorý predpokladá, že keďže myši sú pomerne citlivé na pachy, vysoká koncentrácia mätového oleja (ktorý je pomerne silný) naruší ich čuch a odradí myši od vášho domu. Mäta pieporná môže pomôcť osviežiť váš domov (a prípadne zamaskovať zápach vášho problému s hlodavcami), ale určite vás nezbaví neželaných nájomníkov. Myši majú ostrý čuch, identifikujú špecifické pachy a rozlišujú medzi pachom potravín a pachom predátorov.

Mätový olej ich môže na chvíľu podráždiť, ale neodradí myši od vášho majetku. Tak ako väčšina plynov a výparov, aj vôňa mätového oleja sa nakoniec rozptýli a už nebude pôsobiť na pozemné oblasti obývané myšami.

Fungujú ultrazvukové odpudzovače hlodavcov?

Na trhu je niekoľko ultrazvukových zariadení na odpudzovanie hlodavcov, ale ich dlhodobá účinnosť bola vždy otázna. Je možné, že dokážu odradiť myši, ktoré nemali šancu usadiť sa v danej oblasti. Ultrazvukový zvuk však môže byť pohlcovaný nábytkom a inými pevnými predmetmi, čím sa v každej miestnosti vytvoria mŕtve miesta, kde sa myši budú môcť hluku vyhnúť. Takisto potenciál potravy a úkrytu bude vždy prevyšovať podráždenie zvukom.

Ako odpudzovať myši

Pokiaľ ide o odpudzovanie hlodavcov, ako sú myši, kľúčová je prevencia. Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť sami, aby ste myši prirodzene odradili a pomohli zabezpečiť svoje priestory pred neželanými chlpatými návštevníkmi.

Udržujte svoj majetok v dobrom stave

Prvým krokom je kontrola interiéru aj exteriéru vášho domu na potenciálne miesta vstupu a ich následné utesnenie, aby ste myšiam znemožnili ľahký prístup. Myši sú skvelí lezci, ktorí sa šplhajú po drsných vertikálnych povrchoch a prechádzajú po tenkých kábloch a drôtoch. Nezabudnite skontrolovať, či nie sú medzery vyššie alebo na streche a v podkroví, nielen pri zemi.

Môžu myši prehrýzť minerálnu vlnu v podkroví?

Utesnenie malých otvorov vo vašom dome, aby ste zabránili ľahkému prístupu myší, je vhodné, ale je pridanie minerálnej vlny ako súčasť opravy prospešnejšie ako len utesnenie medzery? Je nepravdepodobné, že by myši prehrýzli minerálnu vlnu, ale ak nie je dostatočne pevne zabalená, jednoducho ju vytiahnu. Použitie kombinácie minerálnej vlny a tmelu (pružného tmelu) je účinnejším riešením utesnenia medzier. Ak chcete myši odradiť od používania vzduchotechnických tehál alebo vetracích otvorov (najmä ak sú poškodené), skúste použiť jemné pozinkované drôtené pletivo, ktoré umožní cirkuláciu vzduchu a zároveň nepustí myši von.

Udržujte čistotu a poriadok

Myši sa kŕmia málo a často, na prežitie potrebujú napríklad také tri zmrazené hrášky pod mrazničkou, nejaké omrvinky zakliesnené medzi sporákom a skriňou alebo napoly zjedená sušienka dávno zabudnutá na boku pohovky sú viac než dosť! To znamená, že udržiavanie čistoty, aby pod chladničkami, sporákmi, pohovkami atď. nezostávali žiadne omrvinky, je pre ne životne dôležité. Myši sú citlivé na pach, preto uchovávanie potravín v pevných vzduchotesných nádobách (sklenených, kovových alebo z odolného plastu) zníži pravdepodobnosť, že potraviny vo vnútri ucítia, ale ak ich predsa len nájdu, hlodavce sa nebudú môcť ľahko prehryznúť cez obal, aby sa dostali k potravinám.

...
4.9/5 - (14 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Domácnosť. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *