Ako sa zbaviť bzdochy v dome, byte alebo záhrade?

Klesajúce teploty často prinášajú do bytov alebo domov bzdochy. Ako sa zbaviť bzdoch vo vašej domácnosti alebo záhrade? Sú tieto smradľavé chrobáky nebezpečné? V tomto článku vám poradíme ako bojovať proti bzdochám, čo robiť a čomu sa vyhýbať alebo ako dbať na účinnú prevenciu.

ako sa zbaviť bzdochy v záhrade

Bzdochy vylučujú z hrudných žliaz, ktoré sú umiestnené medzi prvým a druhým párom nôh, útočne zapáchajúcu tekutinu. Keď sú obťažované alebo napadnuté predátormi, produkujú túto tekutinu na obranu, aby odvrátili potenciálne ohrozenie svojho života. Zvyčajne sa nepovažujú za škodcov, pretože nespôsobujú výrazné straty na rastlinách; keď však vytvoria väčšiu skupinu, môžu sa stať značnými škodcami. Je potrebné spomenúť, že všetky smradľavky majú sacie ústne časti a široké telo, ale napriek tomu existujú rozdiely v ich sfarbení tela. Na základe tejto odlišnosti sa ďalej delia na pätnásť rôznych druhov. Z nich najznámejšími druhmi sú hnedé a zelené bzdochy.

Zamorenie bzdochami

Bzdochy už niekoľko rokov zamorujú domácnosti a záhrady tisícom ľudí na Slovensku. Hoci spôsobujú škody za milióny dolárov, zdá sa, že sa vymykajú spod kontroly. Na to, aby sme tieto chrobáky obmedzili, musíme najprv spoznať ich zvyky a životný cyklus, aby sme mohli prijať účinné opatrenia na kontrolu ich zamorenia. Dospelé bzdochy žijú niekoľko rokov a vedú aktívny život počas jarného obdobia. Počas chladného počasia zostávajú v nečinnosti na teplejších miestach, pretože sú studenokrvné a pri udržiavaní teploty sa musia spoliehať na vonkajšie prostredie.

Samičky bzdoch kladú množstvo vajíčok v počte od 30 do 100 pod listy nízko rastúcej vegetácie. Tieto chrobáky vytvárajú až štyri generácie ročne, pričom nymfy prechádzajú piatimi rôznymi štádiami, pričom po každom štádiu sa ich mäkká koža odlíči.

ako sa zbaviť bzdochy v dome

Keď sa stanú dospelými, vyvinú si tvrdý voskový štít, plnohodnotné krídla, ostré bodavé ústne častice a silné smradľavé žľazy. Tento pevný štít a silné lietajúce krídla ich chránia do takej miery, že im bežné chemikálie nemôžu ublížiť. V ázijských krajinách, ako aj v Severnej Amerike sa vyskytujú stovky druhov smradľavých chrobákov. Z nich sú najnebezpečnejšími škodcami zelená a hnedá bzdocha.

Ako sa zbaviť bzdochy v záhrade

Smradľavé chrobáky môžu napadnúť nielen domácnosť, ale aj záhradu. Živia sa rastlinnou šťavou, plodmi a semenami. Po týchto slovách je už ľahké pochopiť, že bzdochy priťahuje najmä teplo a svetlo. Počas letnej sezóny sa živia širokou škálou potravinárskych plodín. Najzraniteľnejšími plodinami sú sladká kukurica, hrušky, jablká, bobuľoviny, hrozno, paradajky broskyne a paprika. Prostredníctvom svojich ihlicovitých ústnych orgánov sajú rastlinné šťavy a vstrekujú do nich svoje sliny. V dôsledku toho rastliny zakrpatejú a plody sa sfarbia, okrem toho prenášajú niektoré choroby rastlín.

ako sa zbaviť bzdochy v byte

Rastliny však môžete ochrániť, pretože existuje niekoľko prípravkov, ktoré môžete použiť v boji proti smradľavým chrobákom v záhrade:

  • Na jar a v lete pravidelne kontrolujte rastliny, či sa v nich nenachádzajú bzdochy. Ak nejaké objavíte, opatrne ich odstráňte a umiestnite ďaleko od nich. Zabránite tak tomu, aby chrobáky napadli iné rastliny a nakladli do vašej záhrady vajíčka – a z nich sa vyliahli stovky nových „kamarátov“.
  • Proti smradľavému hmyzu pomáha aj neemový olej, repelent na rastlinnej báze. Ak ním rastliny postriekate, chrobáky na nich prestanú sať. Prípravky navyše bráni vývoju nýmf.
  • Bzdoch sa môžete zbaviť tak, že budete rastliny často zalievať. Bzdochy nemajú rady vlhkú pôdu – a v prvom rade sa v nej neusádzajú. Poznámka: Nie všetky druhy rastlín znášajú hojné zavlažovanie.
  • Úplne prirodzeným spôsobom boja proti smradľavým chrobákom je zavedenie predátorov do záhrady: žaby a ropuchy. O to viac sa môžete tešiť na krásne jazierko.

eTip: Sprej proti lezúcemu hmyzu BROS.

Ako sa zbaviť bzdochy v dome alebo byte

Pokiaľ ide o inváziu bzdoch v domácnostiach, bolo dokázané, že ide o prezimujúce dospelé jedince, ktoré sa počas zimného obdobia ukrývajú v domácnostiach v stave hibernácie. Vo všeobecnosti využívajú štrbiny okolo okien a dverí, pod alebo za základovými doskami a okolo výfukových ventilátorov alebo svetiel v stropoch.

ako sa zbavit bzdochy

1) Smradľavé chrobáky nezabíjajte, ale opatrne ich odstráňte.

Ak rozbijete smradľavé chrobáky plácačkou na muchy, rukou alebo na ne stúpite, zostane po nich intenzívny zápach. Dôvodom je to, že chrobáky vylučujú nepríjemný zápach, keď sú v nebezpečenstve. Preto je lepšie nechať smradľavé chrobáky vyliezť na kus papiera, prikryť ich sklom a vyniesť von. Alebo použite ručnú metlu s lopatkou. Dávajte pozor, aby ste sa chrobákov nedotkli rukou.

2) Nevysávajte bzdochy vysávačom

Bzdochy je lepšie nevysávať. V opačnom prípade bude vysávač zapáchať – a možno aj celý byt výfukovým vzduchom. Buď to nerobte, vrecko vysávača okamžite zlikvidujte, alebo na otvor vysávača nasaďte ponožku, aby bol hmyz vtiahnutý dovnútra a uviazol.

3) Ocot proti smradľavým chrobákom

Proti zelenému smradľavému hmyzu môžete bojovať priamo roztokom 240 mililitrov vody, 120 mililitrov octu a 60 mililitrov prostriedku na umývanie riadu. Všetko dajte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte na miesta v byte, kde sa smradľavé chrobáky často vyskytujú.

Tip: Môžete si tiež vyrobiť vlastnú pascu na ovocné mušky pomocou octu a tekutiny na umývanie riadu.

4) Postreky proti hmyzu

V obchode si môžete kúpiť sprej proti hmyzu. Používajte prírodné produkty, napríklad neemový olej, pretože chemické spreje proti hmyzu môžu byť zdraviu škodlivé. Na ochranu pred iným hmyzom, napríklad čiernymi muškami, môžete použiť aj spreje proti hmyzu a komárom.

5) Domáce spreje proti hmyzu

Bzdochy nemajú radi vôňu čpavku, borievky a klinčekov. Postriekajte zmesou zriedenou s vodou miesta, kde sa nachádzajú chrobáky.

6) Lepiace pásky

Lepiace pásky alebo obojstranná páska udržia chrobáky pripevnené. Stresujú sa však a vylučujú smradľavý sekrét.

7) Chráňte ovocie

Ak sa im podarilo preniknúť do vášho domu, mali by ste chrániť svoje ovocie, pretože chrobáky ho milujú. Ochranný kryt chráni ovocie pred hmyzom a inými škodcami, ako sú napríklad osy.

co pomaha proti bzdocham

Ako zabrániť zamoreniu bzdochami

  • Pri vetraní vypnite svetlo.

Smraďochy priťahuje najmä svetlo a teplo na jeseň. Preto nevetrajte večer pri zapnutých svetlách.

  • Ocot na okenné rámy

Smradľavých hmyzov sa môžete zbaviť aj tak, že na okenné rámy nastriekate octový roztok. Smradľavým chrobákom sa to vôbec nepáči. Zmiešajte 240 mililitrov vody so 120 mililitrami octu a 60 mililitrami prostriedku na umývanie riadu a roztok nalejte do fľaše s rozprašovačom. Mimochodom, smradľavé chrobáky nemajú radi ani vôňu klinčekov, čpavku a borievky.

  • Sieťky proti smradľavým chrobákom

Ak umiestnite sieťky proti hmyzu, hmyz bude mať problém dostať sa do domu.

  • Utesnenie fasády

Smradľavé chrobáky sa do domu dostávajú cez trhliny, roletové schránky a dutiny v stenách. Preto tieto miesta utesnite tmelom.

  • Postrek muriva

Ako preventívne opatrenie môžete okenné parapety, škáry, praskliny a murivo postriekať prírodným insekticídom, aby ste od hmyzu odohnali hmyz. Môžete to urobiť sami veľmi jednoducho: Zmiešajte pol litra teplej vody s trochou prostriedku na umývanie riadu a nalejte ju do fľaše s rozprašovačom. Namiesto prostriedku na umývanie riadu môžete použiť aj 2 čajové lyžičky neemového oleja alebo 4 čajové lyžičky cesnakového prášku.

Hnedé bzdochy

Hnedé mramorované bzdochy, vedecky známe ako Halyomorpha halys, sú hmyzom z čeľade Pentatomoidea, ktorý sa vyskytuje v ázijských krajinách, ako je Čína a Japonsko. Veľkosť dospelých jedincov hnedých bzdoch sa líši od jedinca k jedincovi a pohybuje sa od 1,5 cm do 2 cm. Keď sú nymfy, majú červenú farbu, ktorá sa po dosiahnutí dospelosti zmení na čiernu a nakoniec na hnedú. Hoci ich spodná strana zostáva biela aj po dosiahnutí dospelosti, od ostatných podobných chrobákov ich odlišujú hnedé nohy so slabým bielym pruhovaním.

pripravky proti bzdocham

Hnedý smraďoch sa považuje za poľnohospodárskeho škodcu, pretože spôsobuje rozsiahle škody na ovocí a zelenine. Medzi ich hlavné hostiteľské dreviny patria javor, breza, čučoriedka, katalpa, motýlí ker, pekan, červenka, hakruša, paprika, drieň, citrusy, uhorky, paradajky, slnečnica, jablone, hrušky, slivky a hrozno. Hnedé bzdochy používajú svoj chobot na vysávanie hostiteľských rastlín a v dôsledku toho vytvárajú nielen nekrotické plochy na povrchu plodov, ale spôsobujú aj stratu semien a prenos rastlinných patogénov.

Ďalšou charakteristickou vlastnosťou hnedých chrobákov je, že v zimnom období prechádzajú do stavu hibernácie a napádajú domy alebo stavby, kde teplota neklesá kriticky. Ich úkryty sa nachádzajú pod obkladom, oknami a rámami dverí. Na jar však zostávajú aktívne a živia sa rastlinami a zeleninou.

Zelené bzdochy

Zelené bzdochy, vedecky nazývané Acrosternum hilare, sú druhy smraďochov, ktoré patria do čeľade Pentatomoidea. Keďže pochádzajú z ázijských krajín, najmä z Japonska a Číny, nazývajú sa aj “ázijské smradľavky”. Určitými charakteristickými znakmi, ako sú smradľavé žľazy, široké telo a sací znak, sa podobá na smradľavého chrobáka hnedého. Rozdiel medzi zeleným a hnedým smraďochom však spočíva vo farebnej variabilite.

Ako naznačuje samotný názov, zelená bzdocha má jasne zelenú farbu. Ich dospelé chrobáky majú tiež oranžovú líniu, ktorá oddeľuje ich hlavu od tela. Na druhej strane nymfy majú spravidla čiernu farbu s nedostatočne vyvinutými krídlami; po dosiahnutí dospelosti tiež zmenia farbu na zelenú a na ich širokom tele sa objaví obranný štít.

ako zničiť bzdochy

Pokiaľ ide o ich hostiteľské rastliny, patria medzi ne najmä pomarančovníky, čerešne, sója a jablone. Spôsobujú značné škody v záhradách a na farmách, pretože pre svoju zelenú farbu zostávajú pre poľnohospodárov väčšinou nepovšimnuté. Okrem toho využívajú zelené rastliny nielen ako potravu, ale aj ako bezpečné útočisko počas obdobia rozmnožovania. Tu kladú vajíčka na hostiteľské rastliny v nadmernom počte a zvyšujú tak svoju rasu.

Čím sa živia bzdochy?

Bzdochy sú v podstate bylinožravé. Majú sacie a bodavé ústne časti, ktorými sa živia na rôznych plodoch a plodinách. Vysávajú šťavu z plodov a spôsobujú značné škody na rastlinách. Ich hlavnými hostiteľmi sú breza, čučoriedka, katalpa, motýlí ker, orech, červeň, hakruša, paprika, drieň, citrusy, uhorky, paradajky, slnečnica, jablone, hrušky, slivky a hrozno.

Poškodzujú rastliny viacerými spôsobmi: vytvárajú nekrotické plochy na povrchu plodov, poškodzujú semená alebo dokonca prenášajú rastlinné patogény. Niektoré ázijské druhy bzdoch lovia aj larvy chrobákov alebo húsenice, čím obmedzujú ničivých škodcov a sú pre rastliny užitočné. Ide o ich stravovacie návyky v letnom období; keďže si teplo nevytvárajú sami, musia sa spoliehať na vonkajšie prostredie, aby sa udržali v teple. Preto v chladných obdobiach roka zostávajú hibernovať.

Uštipnutie bzdochou

Bzdochy zvyčajne neštípu. Je faktom, že bzdochy sa živia ovocím a zeleninou a voči ľuďom nechovajú žiadnu zášť. Ľudí však hryzú, keď sa cítia ohrozené, a robia to preto, aby zabránili akémukoľvek ohrozeniu ich života. V dôsledku ich uhryznutia môže človek pocítiť bolestivý, ale neškodný opuch alebo vyrážky na postihnutej časti tela. Aj keď sa uhryznutie bzdochami zvyčajne považuje za nejedovaté uhryznutie pre človeka, pre malé deti a domáce zvieratá môže byť jedovaté.

Bzdochy nie sú pre človeka jedovaté. Niektorí ľudia si ich štipľavo páchnucu tekutinu mylne spájajú s jedom. Na tomto mieste treba poznamenať, že vypúšťajú zapáchajúcu tekutinu len preto, aby odradili predátorov. Zaujímavým faktom bude aj to, že v niektorých afrických krajinách, ako sú Botswana, Mozambik, Zimbabwe, Venda, Zambia a Južná Afrika, majú ľudia tendenciu jesť bzdochy, pričom to považujú za súčasť svojej kultúry.

čo pomáha proti bzdochám?

Čo priťahuje smradľavé chrobáky?

Bzdochu priťahuje potrava aj prostredie. Najviac ich priťahujú šťavnaté rastliny, ktoré nasávajú svojimi sacími ústami. Medzi tieto rastliny patria paprika, citrusy, uhorky, paradajky, slnečnica, jablko, hruška, slivka a hrozno. Čo sa týka prostredia, rozmnožujú sa v teplom počasí, pretože sú studenokrvné a na udržanie života potrebujú vonkajšie teplo. Zistilo sa, že ich priťahujú aj svetlé domy alebo miesta, kde sú vystavené jasnému slnku. Vo vnútri domov sú ich najobľúbenejšími miestami okenné parapety a rámy dverí, pretože tam majú vhodnú teplotu.

Lietajú bzdochy?

Áno, bzdochy lietajú. Hoci počas štádia nymfy nemajú krídla, a preto len šplhajú z jednej rastliny na druhú, sú pripravené lietať, len čo získajú plnohodnotné krídla. Keďže počas zimného obdobia zostávajú neaktívne, lietajú len zriedkavo, keď im teplota neposkytuje dostatok tepla. Niektoré druhy bzdoch, ako napríklad hnedý smrdutý chrobák, však opäť lietajú na teplejšie miesta, keď opúšťajú svoje rodiská.

Smrdí bzdocha?

Určite páchnu, keď sú obťažované alebo rozdrvené, majú veľmi odporný zápach. Bzdochy smrdia ako obranný akt, aby zabránili akémukoľvek ohrozeniu svojho života. Okrem toho tento zápach slúži aj na prilákanie iných smradľavých chrobákov do relatívne teplých a osvetlených oblastí.

4.6/5 - (15 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *