Reflexná fólia za radiátor vám ušetrí peniaze, recenzie a skúsenosti

reflexná fólia za radiátor

Náklady na riešenia s reflexnými fóliami sú zanedbateľné, na druhej strane môžu byť úspory značné. Teraz, keď je tu zima, je načase nalepiť reflexnú fóliu. nikdy neviete, koľko tepla môže uniknúť cez stenu, aj keď je hrubá. V dnešnom článku vám vysvetlíme vlastnosti reflexnej fólie za radiátorom, ako funguje, ako ju nainštalovať a ako ju už roky používajú spokojní ľudia.

ako vybrať reflexnú fóliu za radiátor

Prečo používať reflexnú fóliu za radiátor?

Ako dobre fungujú reflexné fólie za radiátormi a je to dobrý spôsob, ako znížiť účty a udržať dom teplejší? Prinášajú radiátorové tepelnoizolačné fólie za radiátorom dostatočný úžitok? Zvyšujúce sa ceny energií a vysoké životné náklady nás teraz všetkých nútia hľadať tipy na úsporu energie a spôsoby, ako znížiť účty za domácnosť bez toho, aby sme museli obetovať pohodlie .

Radiátory sú stále jedným z najobľúbenejších spôsobov vykurovania a my sa tu pozrieme na jeden z bežných spôsobov maximalizácie ich účinnosti. Všetko, čo nám zabezpečí teplejšie bývanie bez toho, aby sme museli zvyšovať teplotu na termostate, je v súčasnosti vítané.

Čo je to reflexná fólia?

Radiátorové reflexné fólie sú jednoducho povedané plátom reflexného materiálu, ktorý sa umiestňuje medzi zadnú časť radiátora a stenu. Zvyčajne sú vyrobené z kovu (obyčajne z hliníka) alebo z tenkej dosky obalenej fóliou. Môžu sa používať s väčšinou typov radiátorov.

Stalo sa vám niekedy, že ste nechali v byte zapnuté kúrenie a vrátili ste sa po dlhšej neprítomnosti, ale kúrenie nebolo dostatočné? Existuje niečo také? Môžu k tomu prispieť faktory, ako sú zle utesnené dvere a okná a únik tepla cez steny z radiátorov. Ak sa pozriete na stenu, kde sa nachádza radiátor, pomocou infračerveného termografu, môžete zistiť, koľko tepla uniká. Nie vždy je potrebné izolovať alebo vymeniť dvere a okná. Stačí, ak za radiátor nalepíte reflexnú fóliu.

Úloha reflexnej fólie

Fólia za radiátorom má za úlohu zabrániť úniku tepla cez stenu, na ktorej je radiátor namontovaný. Zvyčajne sa pripevňuje na zadnú stranu radiátora pomocou magnetickej pásky alebo sa prilepí na stenu. Má vysokú mieru návratnosti tepla a takmer žiadne absorpčné vlastnosti, takže teplo nepreniká cez steny, ale odráža sa späť do miestnosti. Ak je fólia upevnená magnetickou páskou, nie sú potrebné žiadne ďalšie lepidlá, pasty ani úpravy samotného radiátora. páska by sa mala aplikovať priamo na fóliu. tento materiál mení svoje vlastnosti vplyvom tepla. Tvorí ho špeciálna kombinácia zložiek, ktorá vydrží roky bez porušenia. K dispozícii sú v rôznych dizajnoch, veľkostiach a povrchových úpravách, hodia sa za každý radiátor a pomáhajú usmerňovať a odrážať teplo.

Ako fungujú reflexné fólie za radiátor?

Aby ste pochopili, ako fungujú reflexné fólie za radiátormi, je užitočné si uvedomiť, že vaše radiátory vyžarujú alebo odovzdávajú teplo do miestnosti, ako aj do steny, na ktorej sú namontované. Je zrejmé, že veľmi chcete, aby teplo, ktoré vyžarujú prúdilo iba do miestnosti, ale musíte urobiť všetko pre to, aby ste minimalizovali akékoľvek tepelné straty cez stenu za nimi. To bude väčší problém pri vonkajších stenách (najmä tých, ktoré nie sú izolované) ako pri vnútorných priečkach.

Účelom reflexných fólii je odrážať teplo, ktoré by sa inak strácalo cez stenu, späť do miestnosti. Tým by sa mala zvýšiť účinnosť vašich radiátorov – čo nepochybne chcete dosiahnuť, ak ste si dali námahu s izoláciou steny. Najúčinnejšie bývajú pri použití na stenách v najviac exponovaných častiach domu – konkrétne na vonkajších stenách.

ako inštalovať reflexnú fóliu

Ako „inštalovať“ reflexnú fóliu za radiátor

Uistite sa, že sa fólia nepokrčí a dobre priľne k stene. Na pripevnenie fólie budete potrebovať kartón. Nasleduje samotná fólia, ktorú si budete musieť zaobstarať vopred. Budete potrebovať aj pevnú maskovacie pásku (najlepšou voľbou je elektrikárska páska). Ideálne je, ak má farbu, ktorá dopĺňa dizajn vášho interiéru. Po ruke majte aj obojstrannú lepiacu pásku alebo zošívaciu pištoľ, remeselný nôž, ceruzky, perá a pravítko.

Prečo by ste na upevnenie reflexnej pásky odporúčali použiť kartón? Je ľahká a podobne ako fólia poskytuje určitú izoláciu, takže je na tieto účely ideálna. Kartón môžete ľahko ohýbať, strihať a prispôsobovať polohe radiátora. Nie je potrebné investovať peniaze do krabice. Ľahko dostupná v supermarketoch, kde sa tovar po vyložení vyhadzuje. Tieto boxy sa často umiestňujú na vetvy, aby ich mohol použiť niekto iný a zbytočne sa nevyhadzovali. Keď teda máte všetko potrebné, môžete začať s inštaláciou. V nasledujúcej časti je podrobne opísaný postup a to, čo je na tento postup potrebné.

ako rezať reflexnú fóliu za radiator

1.      Rezanie reflexnej fólie

Najskôr je dôležité zmerať váš radiátor, aby ste poznali rozmery potrebnej reflexnej fólie. Fólia by nemala presahovať výšku radiátora a mala by byť aj v priestore medzi stenou a radiátorom. Rozmery tepelnoizolačnej fólie by mali byť vždy o niečo menšie ako rozmery radiátora. Na druhej strane, fólia by mala byť o niečo väčšia ako skrinka. Z fólie teda vystrihnite obdĺžnik a pripravte si kus kartónu rovnakých rozmerov. Ak používate škatuľu, rozoberte ju na plocho a nakreslite si, kde ju chcete rozrezať, aby ste sa k nej dostali.

2.      Lepenie reflexnej fólie za radiátor

Ak je fólia tenká, bude vyzerať lepšie, ak ju preložíte cez okraj krabice. Ak je materiál silnejší a hrubší, na prekrytie okrajov kartónu použite lepiacu pásku. V konečnom výsledku fólia vydrží dlhšie. Olepte teda všetky strany kartónu okolo okrajov. uistite sa, že horný okraj strany miestnosti je čistý. Na spevnenie hornej časti môžete použiť aj silnú pásku.

ako lepiť reflexnu foliu za radiator

3.      Ako upevniť reflexnú fóliu

Umiestnite reflexný materiál tak, aby strana, ktorá bude prilepená na kartón, smerovala nahor (to znamená, že vnútorná strana smeruje nahor a vonkajšia na zem). Reflexnú óliu môžete pripevniť ku krabici pomocou obojstrannej lepiacej pásky alebo zošívačky. Pre pevnejšie upevnenie odporúčame použiť aplikáciu obojstrannej lepiacej pásky na fóliu, aby pevne priľnula ku kartónu. Potom pripevnite kartón, preložte fóliu cez okraje a zaistite ju.

4.      Umiestnenie reflexnej fólie

Možno ju pripevniť na rukoväť, ktorou sa radiátor upevňuje na stenu. Ak to nie je možné, fólia má nesprávnu veľkosť alebo vzdialenosť medzi radiátorom a stenou je príliš malá, budete musieť vymyslieť iný spôsob. Tu sa dá zase použiť obojstranná páska alebo lepiaca pasta. Tá pevne drží papier alebo lepenku na stene. Samozrejme, ak je vaša fólia dostatočne hrubá a nechcete mať kartón navyše, nemusíte postupovať podľa tohto návodu. stačí odmerať, vystrihnúť a nalepiť na stenu za radiátorom.

Koľko peňazí vám môže ušetriť reflexná fólia?

Ušetrené peniaze budú samozrejme závisieť od veľkosti vášho domu, od toho, koľko radiátorov máte a ako často ich používate, od hrúbky vašich stien a od aktuálnej úrovne izolácie, ako aj od druhu paliva, na ktoré sa spoliehate pri vykurovaní vášho domu.

Ak sú vaše radiátory na vonkajších stenách, reflektory môžu znížiť tepelné straty cez stenu až o 50 %. Radiátorové fólie odrážajú sálavé teplo späť do do miestnosti. Pomáhajú znižovať energetické straty a šetriť vám ušetriť peniaze na ročných účtoch za palivo.

Samozrejme, je dôležité mať na pamäti, že tento druh úsporných opatrení bude prospešný v spojení s ďalšími krokmi na zlepšenie účinnosti vašich radiátorov. Naučte sa správne odvzdušňovať radiátory, aby fungovali efektívne, a investujte aj do termostatického radiátorového ventilu. Radiátorové tepelnoizolačné fólie skutočne dobre fungujú len vtedy, keď sú radiátory naozaj horúce a stena za nimi je studená.

Reflexná fólia, využitie a cena

Reflexnú fóliu môžete využiť na viacej účelov. Môžete napríklad vytvoriť ochrannú vrstvu na svojej kuchynskej linke a stenách pred hrubými olejovými škvrnami. Je využiteľná na ochranu zásuviek, skriniek a políc pred prachom a špinou Reflexná fólia je vodotesná, odolná voči plesniam a ohňovzdorná. Predchádza pretekaniu vody pod umývadlo a na iných miestach a zabraňuje tvorbe plesní. Odoláva teplotám až do 250 ° C, takže sa dá používať dlhý čas a nedeformuje sa. Cena reflexnej fólie sa pohybuje medzi 10-20 EUR za 3 metre (pri šírke cca 61 cm).

Môžete použiť kuchynskú fóliu ako reflektor na radiátor?

Hoci je to nepochybne lacný nápad, nemusí nevyhnutne priniesť najlepšie výsledky. Štandardná kuchynská fólia má tendenciu sa krčiť, trhať a práca s ňou je nepohodlná. Krátkodobo síce môže fungovať – za predpokladu, že sa vám ju podarí dostať na plocho za radiátor, ale pravdepodobne nevydrží tak dlho a nebude fungovať tak dobre ako výrobky, ktoré sú vyrobené špeciálne na tento účel.

4.5/5 - (13 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *