Stojaca lampa do obývačky, oblúková, LED, na čítanie, ambient alebo minimalistická?

Neustále na očiach, stojace lampy sú nedocenenými hrdinami akéhokoľvek systému osvetlenia a poskytujú tak potrebné svetlo do rôznych miestností bez časovo náročnej inštalácie. Stojace lampy, ktoré ponúkajú rozsiahle ambientné osvetlenie aj priame osvetlenie plochy, sú dostatočne univerzálne, aby vyhovovali akejkoľvek nálade priestoru. Prinášame vám tipy a inšpirácie pri výbere najkrajšej stojacej lampy do vašej domácnosti.

stojacie lampy do bytu
Stojacia Lampa Qaudri

Nájsť tú najlepšiu však môže byť skutočnou výzvou. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo si treba všímať pri hľadaní dokonalej stojacej lampy.

Typy stojacích lámp

Všeobecná štruktúra stojacej lampy je jednoduchá:

  • robustná podstava, ktorá stabilne stojí na podlahe;
  • vysoká tyč vystupujúca zo základne; a
  • svetlo, ktoré môže byť priame alebo rozptýlené.

Zatiaľ čo základ zostáva rovnaký, stojace lampy majú rôzne štýly, z ktorých každý má svoje vlastné jedinečné funkčné výhody.

Ambientné stojace lampy

Najbežnejším typom stojacích lámp sú ambientné lampy určené na poskytovanie všeobecného svetla priestoru. Sú zakončené tradičným tienidlom lampy, ktoré rozptyľuje svetlo pre polopriame osvetlenie, vďaka čomu sú skvelé do rohu obývacej izby alebo vedľa pohodlnej pohovky či kresla. Spravidla poskytujú dostatok svetla na čítanie, hoci nie sú tak zaostrené ako svetlo z lampy na čítanie — ale o tom neskôr.

eTip: TK Lighting Harmony blackvyrobené kombináciu kovu, plastu a tkaniny v „zig-zag“ dizajne. Výborná voľba do moderných obývacích izieb.

najkrajšia stojacia lampa

Sú navrhnuté tak, aby poskytovali bežné svetlo bez ohľadu na smer alebo zameranie. Lampa so sprievodným tienidlom umožňuje rozptýlenie svetla po celej miestnosti a nepriame osvetlenie. Ambientné stojacie lampy sú najlepšie do obývačiek a často sa nachádzajú v rohu alebo v zadnej časti miestnosti.

eTip: Stojaca lampa CINDA TYP 6 urbanistickom štýle s novinovou potlačou.

stojaca lampa urbanistický štýl

Stojace lampy na čítanie

Stojaca lampa určená na čítanie poskytuje priamejšie a jasnejšie svetlo ako iné typy stojacích lámp. Ak hľadáte lampu na rozjasnenie vášho obľúbeného kútika, pracovného stola alebo miesta, kde sa venujete iným každodenným úlohám, lampa na čítanie zvyčajne ponúkne jasnejšie osvetlenie plochy priamo pod ňou.

eTip: Stojaca lampa na čítanie TrioStojanová lampa MOTEL od značky TRIO. Skladá sa z kovovej konštrukcie vo farbe matná mosadz a čierno-zlatého textilného tienidla..

Pre väčšiu všestrannosť hľadajte lampu na čítanie so sklopným tienidlom, ohybným ramenom alebo inými možnosťami nastavenia, aby ste mohli svetlo presunúť presne tam, kam potrebujete.

Stojace lampy smerujúce dohora

Štruktúrou sa podobajú ich tradičným tienidlovým náprotivkom. Tieto stojace lampy sa vyznačujú tienidlami smerujúcimi nahor.

eTip: Trojitá stojacia lampa Martha.

stojacia lampa

Jedinečný smer tohto štýlu tienidla robí zo svetlo skôr akcent ako ambientné osvetlenie alebo osvetlenie plochy a môže pridať rozmer rohom a stenám vďaka svojmu vrchnému osvetleniu.

eTip: SEARCHLIGHT DRAGONFLY – rustikálna stojaca lampa s orientálnym nádychom bude stredobodom pozornosti vašej obývacej izby. Vyrobená je zo skla v mozaike a kovu v patine.

rustikálna stojaca lampa

Stojaca LED lampa

Riešenia LED osvetlenia sú na vzostupe. Na trhu je už teraz k dispozícii viac produktov a alternatív LED, než kedy bolo v prípade tradičných žiaroviek a kompaktných žiariviek (CFL), energeticky úsporných žiaroviek. Zatiaľ čo niektoré produkty LED môžu vyzerať ako akákoľvek iná žiarovka alebo žiarivka, rozmanitosť produktov, nová terminológia zavedená priemyslom osvetlenia a skutočnosť, že LED diódy predstavujú odlišnú technológiu, než na akú sme boli zvyknutí po desaťročia.

eTip: Na trhu je k dispozícii veľmi veľa unikátnych LED stojanových lámp, napríklad stojaca lampa Kerala (Trio).

Oblúková stojaca lampa

Zatiaľ čo štandardné podlahové lampy zostanú pomerne stabilné na mieste, kde ich umiestnite, oblúková stojaca lampa môže ponúknuť trochu viac pohyblivosti. Kombinujúc lampu na čítanie a ambientnú stojaciu lampu, majú oblúkové lampy tyč, ktorá sa rozpína hore a von.

eTip: SEARCHLIGHT GIRAFFEtelo tejto dizajnovej 1,8 metrovej stojacej lampy je z kovu a z mramorového podstavca v medi.

oblúková stojaca lampa

Keď je tyč nastaviteľná, môžete tienidlo presunúť priamo nad plochu, aby ste ju priamo osvetlili, čo je ideálne pri čítaní na stoličke alebo práci pri stole.

eTip: Markslojd CHESTERstojanová lampa vyrobená v lákavej kombinácii čiernej farby s tou zlatou bude ozdobou v každej modernej domácnosti. Môžete si ju nastaviť podľa potreby, buď na osvetlenie miestnosti alebo ak si chcete niečo pútavé prečítať.

ako vybrať lampu do bytu

Ostatné oblúkové lampy môžu duplikovať efekt vrchného svetla, tiahnuc sa nahor a nad priestor, takže ich možno použiť v konverzačných priestoroch obývacej izby alebo dokonca nad jedálenským stolom.

eTip: Stojaca lampa Aurelia.

stojaca lampa elegantná

Koľko lámp potrebujem?

Ako už bolo spomenuté vyššie, neobmedzujte sa iba na jeden konkrétny typ lampy. Aká veľká je vaša obývacia izba? Ak máte väčšiu izbu, tak budete potrebovať viac lámp, aby bola vaša miestnosť dostatočne osvetlená. Menšie miestnosti môžu potrebovať iba jednu alebo dve lampy. Takže si premyslite, koľko lámp potrebujete? A chceli by ste rôzne štýly alebo zachovať jednotný štýl?

Je zrejmé, že každá stojaca lampa má svoju vlastnú jedinečnú estetiku. Je dôležité zvoliť si stojaciu lampu, ktorá nielen dobre vyzerá, ale aj zodpovedá priestoru, do ktorého ju chcete umiestniť. Na obrázkoch niekedy vyzerá stojaca lampa skvele, je však dôležité vziať do úvahy mierku a to, ako bude lampa vyzerať vo vašom konkrétnom priestore. Aké parametre je ešte potrebné mať na pamäti?

Cena stojacej lampy

Cena stojacích lámp sa môže ohromne líšiť od lacných, čisto funkčných modelov až po tisícky eur za umelecké alebo dizajnové kúsky. Všeobecne platí, že čím zložitejšia estetika alebo žiadaný názov, tým bude kúsok drahší.

eTip: Ak hľadáte originálny a skutočne atypický kúsok, môže vás zaujať stojanová lampa CATALINA.

Ale podstata stojacej lampy často znamená, že fantastický dizajn môže slúžiť ako umelecké dielo pre miestnosť, v ktorej sa nachádza.

Akú veľkosť stojacej lampy potrebujem?

Veľkosť sa taktiež môže pomerne dosť líšiť. Tienidlové lampy alebo lampy smerujúce dohora, hoci sú vysoké, zaberajú z dôvodu svojej vertikálnej orientácie iba málo miesta, vďaka čomu ľahko zapadnú do okolitého priestoru. Oblúkové stojace lampy zaberajú viac miesta kvôli svojmu horizontálnemu predĺženiu. Je dôležité vedieť, koľko priestoru máte na umiestnenie stojacej lampy, aby ste mohli aktívne hľadať správnu veľkosť.

eTip: 120 cm vysoká stojacia lampa Francesco.

minimalistická LED lampa

Ak si vyberiete trojnohú lampu, uistite sa, že máte dostatok miesta na podlahe a v okolí, aby lampa nepôsobila stiesnene alebo sa o ňu nezakopávalo.

Je dôležitá výška stojacej lampy?

Výška je ďalším faktorom, ktorý treba brať do úvahy. Čím vyšší je svetelný zdroj, tým ďalej sa svetlo rozšíri. Je to skvelé riešenie pre ambientné osvetlenie, ale môže byť menej ideálne pre osvetlenie plochy, kde chcete mať svetlo bližšie a zaostrené, ale mimo dosahu, aby ste si do lampy pri sedení nebúchali hlavu.

eTip: Ak hľadáte unikátny dizajn stojanovej lampy, tak by ste mohli zamerať svoj zrak na SORRENTO. Zaujme veľmi moderným a príťažlivým dizajnom, ktorý upúta pozornosť hneď na prvý pohľad.

Zvážte tiež rozsah všetkého ostatného v miestnosti – ak máte nízky nábytok, uistite sa, že vybraná lampa nebude nad tým všetkým komicky týčiť. Niektoré stojace lampy majú nastaviteľnú výšku, čo sa môže hodiť, ak zvyknete veci často meniť. Nakoniec, zvoľte si stojaciu lampu, ktorá umožňuje skrytie zdroja svetla mimo úroveň vašich očí, aby ste predišli nepríjemnému zážitku. Ak teda stojíte nablízku, ten by mal byť zakrytý tienidlom.

Aký štýl stojacej lampy sa mi páči?

Stojace lampy majú tisícky štýlov, a aj keď ste si ujasnili všetky vyššie uvedené body, môže to byť stále mätúce.

eTip: Ak sa vám páči industriálny štýl, možno vás zaujme stojacia lampa v retro štýle, kov, rose gold.

Pre inšpiráciu sa opäť obráťte na svoj celkový domáci dekor. Chcete, aby lampa splývala s aktuálnym štýlom alebo chcete, aby vyčnievala a pútala pozornosť? Máte radšej zemitú keramiku alebo modernú oceľ a sklo?

Stojaca lampa – zhrnutie

Ako vidíte, je veľa otázok, ktoré by ste si mali položiť skôr, ako sa ponoríte do nákupu stojacej lampy do vašej obývacej izby. Skôr asko si začnete prezerať lampy, mali by ste si premyslieť každý zo spomínaných faktorov. Najmä ak nakupujete online, tieto otázky vám ušetria čas a peniaze.

Veríme, že sme vás trochu inšpirovali pri výbere dokonalej stojacej lampy, ktorá ideálne zapadne do vašej domácnosti.

4.9/5 - (17 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *