Sezóna sa blíži. Pripravte sa na jej príchod s kvalitnou prilbou na hlave

Patrí jazda na dvoch kolesách k vašim najväčším záľubám? Potom by ste sa spolu so vstupom do nového roka mali pripraviť aj na príchod najbližšej sezóny a myslieť pritom najmä na svoje pohodlie a bezpečnosť. A práve so správnou moto prilbou urobíte pre svoju ochranu a komfort najviac, pretože pri nehode ochráni vašu hlavu pred život ohrozujúcimi zraneniami a zároveň vám pri rýchlej jazde bude poskytovať maximálne pohodlie.

Aby ste si takýto doplnok vybrali správne, dali sme dokopy všetko, čo potrebujete o prilbách vedieť.

Prečo je dôležitá a ako dobrá prilba chráni?

Moto prilby chránia tak, že vytvárajú v okolí hlavy, ktorá je pri jazde na motorke najviac ohrozenou časťou tela, špeciálnu vrstvu. Dalo by sa povedať, že chráni vašu hlavu dvakrát. Bez ohľadu na materiál, vonkajší plášť rozdeľuje bodový náraz sily prostredníctvom vysokej elastickej deformačnej energie a je určený na zabránenie prenikaniu špicatých alebo hranatých predmetov.

Vlastné odpruženie zabezpečuje vnútorný materiál medzi vonkajším plášťom a podšívkou. Zvyčajne sa vyrába zo špeciálnych tuhých penových materiálov EPS z rodiny polystyrénu, ktoré absorbujú energiu nárazu. Zároveň poskytuje majiteľovi motorky pri rýchlej jazde výhľad aj za zlých podmienok viditeľnosti, rovnako dobre ako poľovníkovi v drsnej prírode termovízia uznávanej značky Zeiss.

Správnu, bezpečnú a komfortnú prilbu si však musíte vedieť vybrať, v čom by vám mohli pomôcť nasledujúce tipy.

Dobré tipy na nákup prilby na motorku

Výber novej prilby na motorku nesmiete podceniť, pretože so správnym modelom urobíte veľa pre svoju bezpečnosť aj pohodlie. Nejde predsa o doplnok, ktorý si kúpite len tak z rozmaru. Ako teda na to?

 • Na nákup si naplánujte dostatok času.
 • Hľadajte špecializovaných predajcov, ktorí majú v ponuke čo najviac značiek prilieb. To vám zvyšuje pravdepodobnosť rýchleho nájdenia vhodnej prilby.
 • Približne správnu veľkosť prilby určíte zmeraním obvodu hlavy v oblasti čela, nad ušami a vzadu na hlave. Obvod hlavy v centimetroch zvyčajne zodpovedá číselnej veľkosti prilby. Prilby rôznych výrobcov majú ale rôzne veľkosti. Preto je dobré si zvolený model vyskúšať.
 • Vaša prilba musí tesne priliehať na celú hlavu, bez toho, aby ju zvierala. Správne padnutie spoznáte podľa toho, že sa pri otáčaní prilby hýbe pokožka hlavy na čele. Vnútorné vybavenie ešte používaním trochu poľavuje, preto si nevyberajte príliš veľkú prilbu.
 • Svojho predajcu môžete požiadať o prispôsobenie interiéru prilby. U niektorých prilieb sa dajú prispôsobiť napríklad lícnice alebo vypchávky na temene hlavy.
 • Polstrovanie prilby by malo tiež úplne ležať na temene hlavy v oblasti temena. V opačnom prípade skúste väčšiu prilbu.
 • Podbradný remienok by sa nemal opierať o hrtan a podbradná spona by nemala tlačiť na spodnú čeľustnú kosť.
 • Ak nosíte okuliare, mali by ste si okuliare, ktoré používate na motorku, dať do prilby. Namiesto slnečných okuliarov pod prilbou si vyberte prilbu so zabudovanou slnečnou clonou.
 • Prilbu noste v obchode aspoň desať minút. Toto obdobie je dostatočné na zistenie možných tlakových bodov a prípadnej kožnej intolerancie výstelky.
 • Uprednostňujte prilby v jasných farbách.
 • Uistite sa, že pri zatvorenom priezore je dostatočná výmena vzduchu. Skontrolujte vlastnosti priezoru, ako je sklon k zahmlievaniu a optickú kvalitu pri úplne uzavretom priezore.

Ak si dáte na spomenutých detailoch pri nákupe záležať, prilba vám bude slúžiť dlho a kompletne chrániť vašu hlavu.

4.7/5 - (4 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii PR článok. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *