6 dôvodov, prečo deti potrebujú čerstvý vzduch

V minulosti bol pre deti pobyt na čerstvom vzduchu základnou formou odpočinku a rozvoja. Trávenie voľného času mimo stien bytu alebo domu s priateľmi a spolužiakmi patrilo ku každodenným rituálom šťastného detstva. Dnes sa to vďaka modernej technike zmenilo. Aj pre viacerých rodičov je asi oveľa jednoduchšie, ak si deti v čase voľna zapnú mobil, počítač alebo televízor a majú svojich potomkov pod „kontrolou“. Z dlhodobého hľadiska to však nie je dobré riešenie, pretože dĺžka pobytu na zdravom a čerstvom vzduchu sa týmto spôsobom skracuje.

Aby preto vaše deti netrpeli už vo svojom rannom veku depresiami a rôznymi inými podobnými závažnými ochoreniami a poruchami, je nutné im dopriať pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu, čo im prináša množstvo výhod, s ktorými vás teraz zoznámime.

Vitamín D deťom posilní nielen imunitu

Dnešné deti nedostávajú dostatok čerstvého vzduchu a ukazuje sa to na rastúcom probléme, ktorým je nedostatok vitamínu D. Tento prvok podporuje obranyschopnosť tela. Vitamín D je ale tiež dobrý na to, aby vaše telo absorbovalo vápnik, čo má za následok silnejšie kosti. Už len to, že sa dostanete von a na slnko, môže zvýšiť hladinu vitamínu D u vášho dieťaťa, preto ho povzbuďte, aby sa vybralo von a užívalo si čerstvý vzduch! V kvalitnom lacnom detskom oblečení a s najbližšími priateľmi im čas na čerstvom vzduchu ubehne veľmi rýchlo.

Príroda pôsobí ako liek

Deti, ktoré trávia viac času vonku, s väčšou pravdepodobnosťou vedú aj zdravší život. Dôvod? Viac času stráveného vonku na kompletne osvetlenom športovisku alebo v inom špecifickom teréne znamená viac fyzickej aktivity, ktorá je skvelá pre všetky oblasti zdravia. Štúdie ukazujú, že deti, ktoré sú viac vonku, majú v dospelosti menšiu pravdepodobnosť vzniku srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku, cukrovky druhého typu alebo vysokého cholesterolu.

Deti, ktoré majú veľa čerstvého vzduchu, majú tiež väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať zdravšie srdce, pružnejšie kĺby a silnejšie pľúca ako deti, ktoré trávia viac času v interiéri.

Pobyt na čerstvom vzduchu zlepšuje zrak

Ak budú vaše deti tráviť veľa času za počítačom alebo s mobilom, umelé osvetlenie im môže časom poškodiť zrak. Svetlo, ktoré pochádza z vecí, ako sú mobilné telefóny, televízory a počítače, je v skutočnosti pre ľudské oko škodlivé. Naše oči – najmä mladé oči – nie sú stvorené na to, aby sa pozerali priamo do svetla po dlhú dobu, takže všetok ten čas strávený na mobilných telefónoch alebo iPadoch môže z dlhodobého hľadiska oči vášho dieťaťa poškodiť. Naopak, deti, ktoré trávia viac času vonku, majú menšiu pravdepodobnosť vzniku krátkozrakosti.

Dostať sa von a na čerstvý vzduch je preto vynikajúcou príležitosťou, ako sa môžu deti odreagovať a svoj zrak vyčistiť a uvoľniť od digitálneho „smogu“.

Menej stresu

Áno, aj deti sú vystresované! So všetkou stimuláciou z vecí, ako sú technológie a sociálne médiá, deti v tejto generácii vykazujú oveľa vyššie známky úzkosti a depresie ako generácie, ktoré im predchádzali.

Deti, ktoré trávia viac času vonku, vykazujú zlepšenú sebaúctu a znížené pocity depresie, hnevu a napätia. V skutočnosti môže byť čerstvý vzduch spolu s upokojujúcou atmosférou stromov a rastlín pre deti (aj dospelých) skutočne upokojujúci.

Lepšie sociálne zručnosti

Deti, ktoré sa hrajú vonku, sú často sprevádzané inými deťmi. Odloženie technológie a interakcia s ostatnými je pre najmenších preto skvelým spôsobom, ako si vybudovať sociálny rozvoj, ktorý dnešným deťom často chýba. Deti, ktoré sú častejšie vonku, sú nielen lepšie v interakcii a priateľstve s inými deťmi, ale tiež vykazujú počas života aj menej známok násilia.

Bystrejšia myseľ

Samotný akt ísť von hrať sa a objavovať pomáha deťom rozvíjať aj ich kreativitu a predstavivosť, čo podporuje ich kognitívne fungovanie v spoločnosti. Podľa štúdií vykonaných v súvislosti so štandardizovaným testovaním deti, ktoré dýchajú čerstvý vzduch, v skutočnosti dosahujú lepšie výsledky aj v škole a majú dlhšie rozpätia pozornosti. Takže, ak majú vaše ratolesti chuť tráviť svoj voľný čas na čerstvom vzduchu. Spolu s prichádzajúcou jarou a oteplením nie je dôvod na to, aby ste im v tom bránili.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *