Silový tréning v domácich podmienkach: sú tyče a závažia základ?

silový tréning

Ak uvažujete o tom, že začnete so silovým tréningom a chystáte sa vybaviť si domácu posilňovňu nevyhnutným zariadením, ako sú tyče, závažia, tréningová lavica, podložka a ďalšie pomôcky podľa vašich finančných a priestorových možností, podelíme sa s vami o tipy z praxe, ktoré vám uľahčia rozhodovanie, čo potrebujete a ako postupovať.

Prečo je vlastne silový tréning dôležitý?

Skôr, než sa pozrieme na to, ako sa venovať silovému tréningu, pripomeňme si, prečo je vlastne dôležitý a komu je určený. Každý, kto si chce zlepšiť telesnú kondíciu a fyzickú zdatnosť, alebo sa venuje športom, či už rekreačne, alebo na profesionálnej úrovni, benefity silového tréningu pocíti na vlastnej koži. Vďaka nemu sa ľahšie rozvíjate vo svojej disciplíne.

Možno si však kladiete otázku, či je pre vás silový tréning podstatný, ak nie ste športovec, ale len bežný človek. Keďže každý jeden náš pohyb, už len obyčajné vstávanie ráno z postele, chôdza či akákoľvek iná činnosť, dokonca aj dýchanie, súvisí so súčinnosťou svalov, dôležitosť funkčnej svalovej hmoty asi ani nemôžeme zdôrazniť viac. Spevnením svalov svojmu telu uľahčíte každodenné fungovanie.

Začnite trénovať opatrne s vlastnou váhou

Základným stupňom silového tréningu je tréning s vlastnou váhou. Je to najlepší postup, ak si chcete vybudovať svalovú hmotu bez toho, aby ste naraz nepripravení na toľkú nadmernú záťaž riskovali zranenie ako natrhnutie väzov, zapálenie šliach.

Orientujte sa preto na komplexnosť a do svojho tréningového plánu zaraďte cviky zamerané na celé telo, nielen na konkrétne svalové partie. Kombinujte statické a dynamické cviky, aby ste si postavili solídny základ a vybudovali zdravú svalovú hmotu. Nič nepokazíte tým, ak váš plán bude zahŕňať kľuky, drepy, zhyby, mostíky, zdvíhanie nôh v ľahu či sede (prípadne na hrazde), no a neublížia vám ani stojky.

Vďaka tréningu s vlastnou váhou si dokážete posilniť hlboké svaly a ak zatúžite po nadstavbe, môžete svoje cvičenie neskôr okoreniť aj o kulturistické vybavenie. Bez tohto základu však nemáte na čom stavať. Nezabudnite na to, že naše svaly síce zvládnu aj nadmernú záťaž bez väčších problémov, no kĺby, väzy a šľachy treba na takúto záťaž postupne pripravovať.

Silový tréning s činkami pekne po poriadku

Keď si telo dostatočne pripravíte na silový tréning s fitness vybavením, nič vám nestojí v ceste bezpečne trénovať s ťažkými váhami a rozvíjať tak nielen jadro, ale aj jeho “vonkajší obal”. Spevnené vnútorné, tzv. hlboké svaly vám umožnia budovať aj tie vonkajšie, povrchové. Naopak by to tak elegantne nešlo.

Silový tréning s vybavením v pohodlí domova môžete absolvovať prostredníctvom viacerých druhov zariadení od činiek až po fitness stroje. Závisí od vašich priestorových, ale samozrejme aj finančných možností, čo všetko si do svojej domácej posilňovne zaobstaráte a výber určite ovplyvní aj to, aké máte ciele a ktoré svalové skupiny chcete posilniť. Iné vybavenie bude vyžadovať profesionálny športovec a iné bude stačiť amatérskemu nadšencovi.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, niekoľko jednoručiek a vzpieračských činiek nikdy nie je zlý nápad. Zacvičia si s nimi muži i ženy a oceníte aj ich všestrannosť pri rozvíjaní rôznych svalových skupín. Navyše si nevyžadujú takú investíciu ako fitness stroje a zmestia sa aj do malých bytov.

Na čo si dať pri nákupe tyčí pozor

Ideálne vybavenie domáceho fitka vyzerá pre každého inak, no vždy je dobré myslieť na kompatibilitu. Ak nakupujete tyče a doma už vlastníte nejaké závažia, ich priemer by mal korešpondovať s priemerom tyčí. Vyberajte si preto štandardné rozmery, či už sú to olympijské tyče s priemerom 50 mm, na ktoré nasadíte kotúče s rovnakým priemerom, alebo klasické rovné alebo ohýbané tyče s priemerom 30 mm, na ktoré nebudete mať problém zohnať závažia. Neštandardné rozmery vám poriadne skomplikujú situáciu, ak si budete chcieť rozšíriť arzenál.

Chcete mať istotu, že nakúpite dobre? Prezrite si ponuku internetového obchodu Hop-sport.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *