Ako odstrániť pleseň z matraca, tipy na údržbu a čistenie matracov

Na fyzické a duševné zdravie má priamy vplyv váš spánok. Ten ovplyvňuje kvalita matraca, no zároveň aj jeho kondícia. Ak ste už investovali peniaze do kúpy matraca, je nevyhnutné sa o neho aj patrične starať a udržiavať ho čistý a zdravotne neškodný. Každú noc v spánku z nás opadnú odumreté kožné bunky, ktoré sa preosejú cez naše plachty a skončia na vašom matraci. Rovnako aj roztoče, ktoré sa živia týmito kožnými bunkami. Niektoré matrace tiež spôsobujú plesne, najmä ak sa v spánku veľa potíte. Ak máte alergiu alebo astmu, špinavý matrac zhoršuje vaše príznaky. Ďalším nepríjemným príznakom znečisteného matraca môže byť jeho zápach.

ak oodstrániť pleseň z matraca
Ako odstrániť pleseň z matraca

Ako odstrániť pleseň z matraca

Všetci vieme, aké škodlivé môžu byť plesne pre naše zdravie. Zbaviť sa jej zo stien a kúpeľne je samozrejmé riešenie, ale plesne môžu číhať aj na miestach, na ktoré by ste ani nepomysleli! Konkrétne – na vašom matraci. Napadnutie matraca plesňou môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, najmä ak už máte zdravotné ťažkosti, napríklad astmu. Nehovoriac o nepríjemnom zápachu, ktorý plesne vydávajú. Vyskúšajte naše jednoduché tipy, ako odstrániť pleseň z matraca.
Dôvodov, prečo sa váš matrac stal terčom plesní, môže byť mnoho. K jej vzniku môže prispieť pot, vlhký vzduch, neošetrené škvrny a vlhké škvrny. Najlepším spôsobom, ako sa vysporiadať s plesňou, je prevencia. Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktorými sa o to môžete pokúsiť:

  • vyhýbajte sa sušeniu oblečenia v interiéri;
  • udržujte prúdenie vzduchu;
  • pravidelne vetrajte miestnosť otvorením okien;
  • používajte odvlhčovač vzduchu, aby ste udržali vlhkosť v spálni na minimálnej úrovni.

Metódy na odstránenie plesne z matraca

Existuje niekoľko metód, ktorými sa môžete pokúsiť zbaviť plesní na matraci. Majte však na pamäti, že nemusia dostatočne dobre fungovať, ak pleseň prenikla hlbšie do vnútra peny. Tieto techniky sú najúčinnejšie pri odstraňovaní povrchovej plesne. Najlepší čas na čistenie matraca je teplý, slnečný deň, pretože ho budete musieť vyložiť na slnko, aby vyschol.

Potieranie alkoholom

dezinfekcia matraca od plesne
Dezinfekcia matraca od plesne

Táto metóda je veľmi účinná pri riešení rastu plesní na tkaninách. Je to jednoduché a rýchle riešenie, ktoré dokáže váš matrac zbaviť plesní. Budete potrebovať vysávač, alkohol na potieranie, teplú vodu a dve čisté utierky.

  1. Vysávajte. Vysajte obe strany matraca, aby ste uvoľnili a odstránili nečistoty.
  2. Pripravte si čistiaci roztok. Zmiešajte rovnaké diely liehu na potieranie a teplej vody.
  3. Pleseň vydrhnite. Do zmesi namočte čistú handričku, vyžmýkajte ju a krúživými pohybmi škvrnu vydrhnite.
  4. Opláchnite. Novou handričkou namočenou v teplej vode a vyžmýkanou opláchnite miesto. Uistite sa, že handrička nie je príliš mokrá, pretože to môže len podporiť rast plesní.
  5. Nastriekajte dezinfekčný prostriedok. Po opláchnutí postriekajte celý matrac dezinfekčným prostriedkom na čalúnenie.
  6. Matrac vysušte. Umiestnite matrac na slnko, aby sa vysušil. Slnečné svetlo pomáha urýchliť schnutie a zabraňuje ďalšiemu rastu plesní.
vydrhnutie matraca
Vydrhnutie matraca pri čistení od plesne

Peroxid vodíka

Peroxid vodíka je tiež účinným riešením problému s plesňami. Táto metóda však trvá o niečo dlhšie vzhľadom na to, že postup musíte opakovať. Pred použitím tejto metódy vždy skontrolujte štítok svojho matraca. Peroxid vodíka je bieliace činidlo a väčšina výrobcov neodporúča matrace bieliť. V takom prípade sa držte radšej našej prvej účinnej metódy. Budete potrebovať: vysávač, peroxid vodíka, teplú vodu, nylonovú kefu.

  1. Vysávač: Najprv matrac povysávajte z oboch strán. Odstránite bielizňový prach, aby ste sa zbavili nečistôt, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie pokožky.
  2. Pripravte si roztok. V miske zmiešajte jeden diel peroxidu vodíka a tri diely teplej vody.
  3. Plesne vydrhnite. Pleseň odstráňte pomocou čistiaceho roztoku a nylonovej kefy.
  4. Umiestnite matrac na slnko. Postavte matrac na slnečné svetlo a nastriekajte malé množstvo zmesi na povrch.
  5. Postup opakujte. Po zaschnutí postup zopakujte, aby ste odstránili všetky zostávajúce spóry a baktérie.
  6. Vysušte. Matrac nechajte vyschnúť na slnku.

Starostlivosť o matrac

Pravidlá starostlivosti o matrac sa môžu líšiť podľa jeho typu. Nasledujúce tipy vám pomôžu predĺžiť životnosť vášho matraca.

Otáčajte matrac

  • Prečo je potrebné otáčať matrac? Kľúčom k dlhej a zdravej životnosti matraca je jeho preklápanie. Každodenné spanie na rovnakom mieste spôsobí, že sa matrac časom nerovnomerne opotrebuje. Ak nebudeme matrac otáčať a nedáme mu priestor na zotavenie, možno budeme potrebovať nový matrac skôr ako si by sme očakávali. Okrem toho, rotácia matraca pomáha tiež udržiavať chrbticu v neutrálnom vyrovnaní, čo je kľúčový aspekt pre dobrý spánok a prebúdzanie bez bolesti.
ako čistiť matrac
  • Ako často by sa mal otáčať matrac? Pri výrobe matracov sa v dnešnej dobe používa toľko rôznych materiálov a ich kombinácií, že neexistuje univerzálna odpoveď na to, ako často je nevyhnutné otáčanie matraca. Vo všeobecnosti, značky matracov, ktoré odporúčajú rotáciu, udávajú každé tri mesiace až raz ročne. Základom je pravidelné otáčanie, preto si zapíšte pripomienku do mobilného telefónu alebo do kalendára.
  • Aký druh matracov je potrebné otáčať? Pokiaľ vám daný výrobca, od ktorého ste kúpili matrac nehovorí inak, je takmer vždy dobré matrac pravidelne rotovať.

Tu je zoznam typov matracov, ktorým pretáčanie prospeje:

Niektoré druhy matracov by sa naopak vôbec nemali otáčať, pretože sú vyrobené tak, že majú byť otočené iba jedným smerom. Po ich otočení by nebola bedrová zóna v správnom postavení. Z veľkej časti sú navrhnuté so špecifickými vrstvami a nebudú správne fungovať, ak sú obrátené hore nohami. Výrobcovia odporúčajú matrac otáčať nielen o 180 stupňov, ale aj prehodiť vrchnú a spodnú stranu.

Nedovoľte deťom skákať po posteli

Poznáte tú detskú radosť, keď skáču po posteli, však? Samozrejme, že pre deti je to veľká zábava, ale váš matrac určite nemá takú radosť. V prvom rade je skákanie nebezpečné, keďže môže dieťa spadnúť z postele alebo sa udrieť o hranu (v prípade masívnej postele si to určite budú pamätať).

V druhom rade takéto skákanie môže poškodiť stav vášho matraca alebo dokonca zlomiť rošt pod ním. Vysvetlite deťom, že skákať by mali len vonku v prírode alebo na trampolínach. Neodporúča sa ani sedenie na okrajoch matraca. Taktiež ho nikdy neohýbajte a neskladajte.

Používajte chránič na matrac

Prevencia je základ. Najideálnejšie je, ak ste si s kúpou matraca zaobstarali aj chránič na matrac.

chránič matraca

Pomôže vám ho ochrániť pred nečistotami a aj škvrnami. Odporúčame kúpu chrániča zo 100%-nej bavlny, ktorá sa môže prať v práčke pri 60°C, čo je teplota, ktorá zabíja prachové roztoče. Pre odstránenie škvŕn na chrániči matraca použite kvalitný odstraňovač na najodolnejšie škvrny. Kvalitnejší chránič je vybavený aj vode odolnou membránou, ktorá zaručí ochranu pred škvrnami od potu a pred zafarbením.

Udržujte ho v čistote, suchu a bez pachov

Čo je potrebné na čistenie matraca a zbavenie potenciálnych pachov? Aj napriek všetkým opatreniam sa do matraca dostane prach, peľ, roztoče a iné nečistoty. Základom čistenia je použitie vysávača. Matrace by sa mali vysávať každé 2 týždne. Je dobré ak máte nadstavec na čalúnenie, ale postačí aj ten základný. Najskôr je potrebné povysávať matrac len z jednej strany a neotáčať ho. Keďže naše telo cez jednu noc vypotí až 1,5 litrov potu, ktorý vsiakne do matraca a lôžkovín, časom ho bude cítiť.

Sóda bikarbóna na čistenie matraca

Na odstránenie pachov vám pomôže sóda bikarbóna. Posypte ňou celý matrac. Môžete ju hubkou jemne votrieť, aby sa dostala trochu hlbšie. Nechajte pôsobiť niekoľko minút. Sóda bikarbóna naviaže na seba vlhkosť a aj mastnotu. Po pol hodine až hodine matrac opäť povysávajte a to isté zopakujte po jeho otočení na druhú stranu. Na odstránenie škvŕn môžete použiť špeciálny čistiaci prostriedok proti škvrnám. Ak je to možné, odstráňte hneď ako si ich všimnete. Platí pravidlo, čím skôr, tým lepšie.

Typy matracov a ich čistenie

Špeciálne matrace si môžu vyžadovať iný spôsob údržby. Ako vyčistiť jednotlivé typy matracov?

  • Molitanový matrac – vysávač na mokré čistenie.
  • Latexový matrac – prírodný prací prášok pridajte do vody a vytvorte bubliny, ktoré naberte jemnou bavlnenou handričkou, vytlačte z nej prebytočnú vodu a matrac očistite. Nezabudnite nechať matrac dôkladne vyschnúť a až tak navlečte poťahy späť.
  • Penový matrac – vysávač a sódu bikarbónu.
  • Pružinový matrac – vysávač a sódu bikarbónu.
  • Prírodný matrac – keďže sú veľmi náchylné na vlhkosť, na čistenie sa používa špeciálny prášok, vlhké piliny alebo peny. Tie sa pôsobením vzduchu premenia na prášok.
  • Kokosový matrac – vysávač na mokré čistenie.
  • Detský matrac – vysávač. Údržbu vykonávajte vždy, keď meníte obliečky. Ako prevenciu odporúčame používať detské nepriepustné prestieradlo, ktoré zabráni presiahnutiu tekutín do matraca a je zároveň priedušné.
detské nepriepustné prestieradlo

eTip: Ideálne je mať doma viacúčelový vysávač na suché aj mokré vysávanie. Na základe prieskumu trhu a priam ideálnych recenzií od zákazníkov odporúčame viacúčelový vysávač Kaercher WD 2 plus.

Kaercher WD 3
  • Výborný sací výkon, možnosť vysávania na sucho i mokro
  • Možnosť využiť nielen v interiéri, ale aj v exteriéri či na upratovanie auta
  • Relatívne veľký objem nádoby (12 l)
  • Ľahká manipulácia vďaka nízkej váhe (iba 4,3 kg) a kvalitným kolieskam
  • Ideálny pre alergikov, pretože vrecká lepšie filtrujú prach a roztoče
  • Na konci leta pomôže odsať neodtečenú vodu z bazéna
  • Najlepší pomer cena / kvalita

Vymeňte matrac v správny čas

Aj pri najlepšej starostlivosti sa váš matrac nakoniec opotrebuje, zvyčajne po 7-ich až 10-tich rokoch. Tie kvalitnejšie môžu mať predĺženú záruku od výrobcu, ale po jej uplynutí je takisto dobre matrac vymeniť za nový. Ak patríte medzi alergikov, používanie matraca viac rokov ako je odporúčané, môže zhoršiť vaše alergie. Ak sme roky spali dobre a zrazu nás po zobudení začína bolieť chrbát, kríže, krčná chrbtica alebo máme bolesti kĺbov či stuhnuté končatiny, na vine môže byť starý, vyležaný matrac. Mohol časom zmeniť tvar a takto sa vyležať.

Ak ste práve vo fáze, kedy potrebujete nový matrac, prečítajte si aj potrobný návod ako si vybrať najlepší matrac.

Všimnúť si môžete aj viditeľné známky opotrebenia, napr. cítite pružiny, vytvorila sa priehlbina v strede matraca, hrčky alebo pri pohybe vydáva zvláštny zvuk.

Tipy pred kúpou nového matraca

Človek, ktorý sa dožije 70 rokov strávi v perinách až 33 rokov. Z toho 7 rokov sa len pokúša zaspať a 26 rokov prespí.

ako si vybrať najlepší matrac?

Inými slovami, každému je jasné, že výber správneho matraca a postele je naozaj veľmi dôležitý. Kvalitný spánok má osviežujúci a energizujúci účinok. Ak plánujete nákup matraca, pred kúpou si prečítajte tieto body, ktoré by ste mali vedieť:

  • Zamerajte sa na komfort. Najdrahší matrac neznamená automaticky, že bude pre vás najlepší. Pri výbere matraca zvážte niekoľko ďalších faktorov, ako je veľkosť, pevnosť a typ materiálov použitých v matraci.
  • Vyberte si matrac, ktorý bude najlepší pre vás. Dôležité sú aj testy a certifikáty kvality.
  • Vyberte si správnu veľkosť matraca podľa svojich potrieb.
  • Označenie matraca ako extra tvrdý jednej značky môže byť ekvivalentom strednej tvrdosti inej značky.
  • Testujte matrace, nemyslíme tým ľahnutie si na matrac na pár minút v obchode. Takto človek nedokáže zistiť, ako sa mu bude na matraci spať a ako sa bude cítiť po niekoľkých hodinách alebo dňoch. Neobávajte sa, ak by vám matrac nevyhovoval a nespalo by sa vám príjemne, či by ste dokonca pociťovali nejakú bolesť, stále ho môžete vrátiť späť predajcovi.
  • Recenzie od iných zákazníkov či známych môžu zúžiť veľké možnosti výberu.
  • Tvrdší matrac neznamená automaticky, že je lepší. Potrebujete dostatočnú tvrdosť, aby ste správne podporili chrbticu a ďalšie časti tela. Ale nadmerná pevnosť môže spôsobiť nepríjemné tlakové body a tým zabrániť chrbtici v udržiavaní jej prirodzenej krivky počas spánku.
  • Mäkší matrac nie je lepší. Spanie na veľmi mäkkom matraci môže spôsobiť zlú polohu tela a viesť až k bolestiam chrbta.
  • Viac-zónové matrace sú dobrou alternatívou. Hľadajte matrac, ktorý je mäkší v oblasti bedier a ramien, ale pevnejší v oblasti strednej chrbtice.
  • Stanovte si rozpočet a držte sa ho potom pri výbere. Je lepšie si nastaviť maximálnu možnú sumu, ktorú ste ochotní zaplatiť a neprekračovať túto sumu.
  • Zvážte všetky možnosti a vyberte si ten typ matracu, ktorý vám bude najviac vyhovovať.
  • Značkové matrace majú svoju hodnotu. Vyberte si dôvernú značku, ktorá je známa svojou kvalitou a zákazníckym servisom.
  • Čím dlhšia záruka, tým lepšie pre vás.
4.7/5 - (13 votes)

2 thoughts on “Ako odstrániť pleseň z matraca, tipy na údržbu a čistenie matracov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *