Ako vybrať správny televízor 2022, rozdelenie podľa uhlopriečky

Televízna a zvuková technológia sa neustále vyvíjajú, prispôsobujú a implementujú sa do nich nové inteligentné a pokrokové prvky. Z pohľadu laika sa výber televízora môže javiť ako spletitý vír žargónu a trendových slov, avšak nie vždy musí byť táto činnosť tak komplikovaná. Tento návod ku kúpe TV má pre vás slúžiť ako určitá brána; portál do širokého sveta televízie a zvuku, na prekonanie prekážok a pomoc pri hľadaní najlepších technológií pre váš domov. So svetom 4K UHD TV na dosah ruky, ktorý zahŕňa nielen televízory, ale aj prehrávače Blu-ray a streamovaný obsah, prichádza aj najlepší čas pre ponorenie sa do sveta televízorov. 

ako vybrať najlepší televízor 2022

Čo je to rozlíšenie televízora?

Rozlíšenie televízora označuje počet pixelov, ktoré tvoria obraz, pričom väčší počet pixelov umožňuje zobrazenie podrobnejších obrázkov. To v kombinácii s vylepšenými kontrastnými pomermi, výraznými farbami a inteligentnejšími technológiami spracovania obrazu vytvára neuveriteľný vizuálny zážitok.

Televízor – dôležitosť pixelov

Čím viac pixelov televízor má, tým ostrejší a detailnejší obraz dokáže zobraziť. Je to spôsobené tým, že pracuje viac pixelov za sebou, a tak sa v jednej konkrétnej oblasti vytvára viac detailov. Aj keď je potrebné vziať do úvahy ďalšie dôležité aspekty (tie si preberieme v nasledujúcej časti), rozdiel v kvalite obrazu je veľmi zreteľný.

Upozorňujeme, že obsah musí byť vo formáte 4K – mnoho streamovacích služieb, ako sú Netflix, Amazon, iTunes a Stan, ponúka čoraz viac relácií a filmov v rozlíšení 4K. S kvalitou 4K sa môžete stretnúť aj pri Blu-Ray prehrávačoch a diskoch, ktoré sú so 4K kompatibilné.

ako vybrať nový televízor

4K televízor

Už ste pravdepodobne niekde počuli o pojmoch “HD” a “Full HD”, no a 4K je v podstate ďalšou generáciou v rozlíšení obrazovky. 4K, tiež známy ako UltraHD, zaplní vašu obrazovku viac ako 8 miliónmi pixelov. Čo to však znamená?

Čím viac pixelov obsahuje vaša obrazovka, tým viac detailný a nasýtený bude váš obraz. Farby sa vám budú zdať jasnejšie a všetky obrázky, ktoré vaša obrazovka zobrazí, sa budú pýšiť neprekonateľnými detailmi a živosťou. Aby sme to uviedli na pravú mieru, televízor s rozlíšením 4K vám poskytne štvornásobok detailov oproti štandardnému modelu s rozlíšením HD.           

8K televízor

Poďme ešte o úroveň vyššie a povedzme si o 8K televízoroch. Televízory s rozlíšením 8K, ktoré poskytujú väčšiu čistotu obrazu, najmä na väčších obrazovkách, využívajú 33 miliónov pixelov; štyrikrát viac ako 4K obrazovky. Nevýhodou príchodu 8K je, že zatiaľ chýba obsah určený výhradne pre 8K obrazovky. Akýkoľvek obsah iný ako 8K, ktorý sa zobrazuje na týchto obrazovkách, však bude posilnený kúzlom upscalingu, čím sa kvalita obrazu podstatne zvýši. 

Rozlíšenie obrazovky:Ideálne pre:Zápory:
Ultra HDFilmové trháky, šport, hry a ďalší dynamický obsah s najlepším možným obrazom Budúce investície do televíznej technológie   Starší obsah Full HD je možné „upscalovať“ na Ultra HDFull HD má oveľa viac obsahu (keďže je na trhu oveľa dlhšie)
Full HDSledovanie Blu-Ray a všetkých bežných televíznych programov na najvyššej súčasnej úrovni. Ak nepotrebujete mať najnovšiu a najlepšiu kvalitu obrazu (najdostupnejšie) Malo priestorové bývanie (napríklad karavany a iné prenosné domácnosti) (Ultra HD sa ešte nevyrába v tak malých rozmeroch).Bývalý štandard pre obrazovky (bude postupne s vývojom Ultra HD vyradený.)

Veľkosť televízora

S televízormi, ktoré majú širokú škálu veľkostí, sa výber toho optimálneho rozmeru môže javiť ako nemožná úloha. Aby sme boli trochu technickí, vzdialenosť medzi televízorom a miestom, z ktorého ho budete sledovať, by mala byť 1,8-násobok uhlopriečky televízora. Je to tak preto, aby váš televízor zaberal najmenej 40% zorného poľa, čo vám napomôže ponoriť sa do vášho obsahu. Pretože veľkosti sú často udávané v palcoch, mohlo by to byť trochu mätúce. Ak si nie ste istí, či by konkrétna veľkosť bola vhodná pre vašu spálňu, obývaciu izbu alebo hernú miestnosť, najlepšou taktikou je zvoliť väčšiu veľkosť.

Prepočet palce na cm

Vonkoncom, veľkosť televíznej obrazovky závisí od osobných preferencií, a preto je tabuľka uvedená nižšie iba sprievodcom, ktorý vám pomôže sa zorientovať. Takže bez ďalších okolkov sa na to vrhnime.

Veľkosť obrazovky (v palcoch)Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť (cm)
32100
40120
43130
49145
55150
60180
65195
70210
75225
77230
82245
88265

eTipy (naše odporúčania televízorov podľa veľkosti uhlopriečky):

do 32 palcov / 82 cm = LG 32LM630B (LED) / 2K rozlíšenie / WiFi / webOS Smart TV / Bluetooth; televízor s dynamickým vylepšením farieb vďaka vyspelému procesoru; poteší aj veľmi nízka cena = Porovnanie cien

LG televízor

43 palcov / 108 cm = Samsung UE43TU7092 (LED) / 4K UHD / HDR / displej Crystal UHD zaručí realistický obraz; jeden z najlepších televízorov v tejto cenovej hladine, výborný pomer cena / kvalita, Smart TV s WiFi pripojením.

televízor Samsung

50 palcov / 127 cm = Samsung QE50Q80A (QLED), 4K Ultra HD smart televízor, ktorý ponúka úchvatný obraz plný jasných, farebných a dynamických detailov. Podporuje automatickú optimalizáciu obrazu a nechýba ani podpora HDR+. Šikovný procesor vám poskytne pohodlné a rýchle prechádzanie obsahu, ktoré bude ešte jednoduchšie vďaka ovládaču TM2050C.

4K televízor Samsung

55 palcov / 138 cm = Samsung QE55Q80T (QLED) a 139 cm = LG OLED55B9 (OLED) – podrobné analýzy a naše recenzie na oba televízory si môžete prečítať nižšie v tomto článku.

58 palcov / 146 cm = Philips 58PUS8505 (LED) – televízor 4K UHD so systémom Android TV, možnosť ovládania hlasom; Dolby Vision a Dolby Atmos zaručujú pocit zo zvuku, ako keby ste sedeli v kine; elegantnosť a pôžitok z pozerania obľúbeného filmu znásobuje podsvietenie Ambilight a LED svetlá na okrajoch televízora – Porovnanie cien

televízor Philips

Smart televízory

Samozrejme, so všetkými týmito úžasnými televíznymi obrazovkami a obrazovými technológiami budete chcieť aj skvelý obsah. Mnoho televízorov má inteligentné funkcie a prístup k Wi-Fi, čo otvára väčší svet domácej zábavy. Inteligentné televízory môžu ponúkať vstavané programy vrátane Netflixu, Spotify, Android TV, Google Assistant, Chromecast a ďalších, ktoré sú celkom dobre kompatibilné s obrazovkami 4K Ultra HD.

najlepšie smart televízory

Funkcia inteligentnej televízie samozrejme nie je určená iba pre modely 4K UHD, čoraz častejšie sa objavuje pri televízoroch Full HD, HD a 8K. Niektoré inteligentné televízory je možné dokonca ovládať pomocou inteligentných reproduktorov s podporou Google alebo Alexa. V niektorých prípadoch môže byť váš televízor integrovaný do už existujúcej alebo začínajúcej inteligentnej domácnosti.

Čo je to 4K upscaling?

Aj keď možno máte televízor s rozlíšením 4K, nie všetok obsah je vytvorený špeciálne na sledovanie v rozlíšení 4K, čo by mohlo trochu haprovať v kvalite. Podržte si však klobúky dámy a páni, pretože vizuálnu kvalitu je možné zlepšiť procesom známym ako „upscaling“. Upscaling v zásade berie obsah, ktorý nie je 4K, a vylepšuje ho, aby vyzeral živšie ako na televízoroch, ktoré nie sú 4K.

Je už však mnoho Blu-ray diskov a dokonca aj niektoré seriály na Netflixe, ktoré boli prerobené do rozlíšenia 4K, pričom sa tento zoznam stále predlžuje. Jedná sa samozrejme o vrchol zobrazenia na vašich 4K obrazovkách.

Prezeranie filmov z domu. Čo je to 4K Blu-Ray?

Okrem toho, že táto skratka znie veľmi zaujímavo, 4K Blu-ray je dokonalým spôsobom, ako si doma pozrieť filmy v rozlíšení 4K. Tieto dve skratky k sebe pasujú, napríklad ako víno a syr alebo sprchy a spev; proste tvoria skvelý pár. Aj ak už vlastníte zbierku bežných Blu-ray diskov, stále môžete sledovať svoje obľúbené položky a ako bonus ich prehrávač prepíše na úroveň vyššiu ako 4K. 

Aká je najlepšia technológia TV obrazoviek?

Ak ste strávili nejaký čas prieskumom televízorov, nepochybne ste sa už stretli so skratkami OLED a QLED, ktoré odkazujú na spôsob zobrazenia obrázkov. Aby sa zabránilo akejkoľvek zámene, môžu QLED, OLED a LED všetky odkazovať na to, ako sa rozsvieti obrazovka ako sa zobrazí obraz, zatiaľ čo HD, 4K a 8K sa vzťahujú na samotné rozlíšenie obrazu.. 

QLED televízor

Názov chránený ochrannou známkou Samsung, QLED alebo „Quantum dot Light Emitting Diodes“, sú špeciálne častice, ktoré absorbujú a redistribuujú svetlo dodávané LED panelom ako oveľa jasnejší a čistejší svetelný zdroj. Kvantové bodky, z ktorých sa skladajú televízne obrazovky QLED, sú svetelné kryštály, ktoré žiaria, keď na ne svieti svetlo.

Táto obrazovka/panel/film je v podstate presýtená kvantovými bodmi, ktoré pri vystavení svetelnému zdroju z panelu LED poskytujú farby so zvýšeným jasom, presnosťou a sýtosťou. 

eTip (QLED s uhlopriečkou 138 cm / 55 palcov): Samsung QE55Q80TPorovnanie cien

QLED televízor
 • Kvalitný QLED televízor strednej triedy od spoločnosti Samsung nestojí na piedestáli, ale ponúka živé HDR, sadu funkcií smerujúcich dopredu, prvotriedne HD a prepracovaný upscaling
 • Zameriava sa na bežných divákov a hráčov hier
 • Vylepšený procesor s ultra nízkym oneskorením obrazu a vynikajúcim OTS zvukom
 • Nemá Dolby Vision ani prehrávanie v režime Freeview
 • Dizajnovo nepatrí k top najkrajším QLED televízorom, ktorý si môžete kúpiť

Recenzia na QLED televízor Samsung QE55Q80T

 • Je pre vás najlacnejšou voľbou, ak chcete plnoformátovú podsvietenú QLED TV z radu Samsung TV 2020
 • Nepatrí medzi najtenšie obrazovoky, čo dizajnéri spoločnosti Samsung zmiernili mimoriadne tenkým panelom
 • So štyrmi HDMI portami ponúka pokročilé pripojenie, k dispozícii je aj 4K pri 60 Hz, čo sa napríklad vyžaduje od hier PlayStation 5 a Xbox Series X
 • Novinkou tejto sezóny je tiež Mobile Multi View s funkciou Casting, ktorá umožňuje súčasné sledovanie dvoch obrazoviek – hlavný TV obraz a váš smartphone
 • Samozrejmosťou je podpora programov ako Netflix, Prime Video, Disney Plus, Apple TV či YouTube (a mnoho ďalších)
 • Režim Ambient od spoločnosti Samsung prekračuje hranice tradičného televízora, pretože umožňuje aj vypnutej  QLED obrazovke slúžiť ako galéria pre obľúbené obrázky, premeniť vašu obývačku na umeleckú galériu (diela od renomovaných umelcov) alebo zobrazovať praktický režim hodín
 • TV model Q80T je schopný interpolovať jemné prvky detailov do obsahu HD a s nižším rozlíšením a vytvárať tak pôsobivý obraz v štýle UHD
 • Najnovšia iterácia procesora 4K Quantum od Samsungu zaisťuje super rozlíšenie a sýte farby
 • Z pohľadu kvality zvuku sa Q80T môže pochváliť pomerne radikálnym zvukovým systémom; nespolieha sa iba na stereofónne ovládače smerom nadol, ale je obohatený druhý pár do ľavej a pravej hornej časti displeja; celkový zvukový výstup je 60 W, čo je viac ako dosť
 • Ak plánujete hrať hry, tento model ponúka obdivuhodne nízke oneskorenie obrazu; zároveň si môžete zvoliť „Game Motion Plus“ mód, ktorý potláča rozmazanie a chvenie obrazu

OLED televízor

Televízne obrazovky OLED, alebo „Organic Light Emitting Diode“, využívajú na osvetlenie oblastí obrazovky materiál z organického uhlíka. Vďaka tejto technológii môžu obrazovky OLED na vás zapôsobiť svojou flexibilitou a tenkosťou. 

eTip (OLED TV s uhlopriečkou 139 cm / 55 palcov): LG OLED55BXPorovnanie cien

LG televízor
 • V prípade, že nechcete do OLED televízora investovať viac, v prípade modelu LG B9 ide o naozaj solídny nákup
 • Ponúka vám bohaté farby a veľmi ostré detaily
 • Inteligentná platforma webOS
 • Nie najnovšie spracovanie a jemný šum pri tmavých scénach
 • Neobsahuje HDR10+

Recenzia na OLED televízor LG OLED55BX

 • Patrí medzi najpodarenejšie kúsky zo sady OLED televízorov, kde mnohí z nás jednoducho hľadajú čo možno najlacnejší spôsob, ako si nejaký doma zaobstarať
 • Nástupca predchádzajúceho LG B9 televízora ponúka veľmi ostrý OLED panel umiestnený v lacnejších krytoch a poháňaný staršími procesormi, aby udržal cenu nižšiu ako jeho prémioví súrodenci LG C9, LG E9, LG B9 a LG W9 OLED
 • V porovnaní s predchádzajúcimi procesormi B8 a B9 ešte stále dôjde k výraznému zlepšeniu, aj keď odborné oko môže vidieť pokles vizuálnej kvality v porovnaní s prémiovejšími súpravami LG – s miernym pohybom v rýchlo sa pohybujúcich scénach; stále sa však jedná o veľmi kvalitný obraz, aký sa od panelu OLED dá očakávať
 • Otázkou je, či je tento pokles spracovania nevyhnutným kompromisom na udržanie nízkej ceny, alebo či bráni panelu BX v dosahovaní jeho potenciálu – a odpoveďou je trochu oboje
 • Čo sa týka dizajnu, tak aj tento model obopína minimálny rám s malou LED diódou pozdĺž spodného rámu, ktorá zobrazuje stav napájania televízora
 • Ako najlacnejší OLED televízor od LG používa o niečo menej prémiových materiálov, aj keď napríklad plastový kryt v zadnej časti súpravy je úplne neškodný z pohľadu užívateľa
 • Ak ste ich milovníkmi, tak budú pre vás plusom aj vyhradené tlačidlá pre Netflix a Amazon Prime Video
 • Diaľkový ovládač má mikrofón typu „hold-to-speak“, ktorý slúži na zachytávanie hlasových príkazov a hľadanie relevantných výsledkov na inteligentnej platforme
 • Google Assistant bude odpovedať na vaše otázky, s možnosťou prepojiť sa s reproduktormi Google Home pre hlasové príkazy alebo s Alexou prostredníctvom pripojených produktov Amazon Echo
 • Po pripojení hernej konzoly, ako je PS4 alebo Xbox One, sa tiež zobrazí upozornenie na pripojené zariadenie, vďaka čomu je ľahké preklikávať sa k rôznym vstupom bez toho, aby ste museli preskakovať rôzne produkty
 • Najdôležitejší na televízore je samozrejme obraz – a LG BX OLED ťaží z rovnakého OLED panelu ako jeho prémioví súrodenci; to znamená, že získate rovnaké prirodzene vyzerajúce odtiene a mapovanie tónov a širokú farebnú škálu pre bohaté a jemné obrazy – spolu so zvýšeným kontrastom, reguláciou jasu a rychlejšími obnovovacími frekvenciami pre plynulejší obraz
 • Vďaka prehrávaniu 4K / HDR bude všetko o krok ďalej, obraz zobrazuje neuveriteľné jemné detaily
 • Pomáha vám získať dynamický štandard Dolby Vision HDR pre tituly a aplikácie, ktoré ho podporujú – napr. Netflix a určité 4K Blu-ray disky – hoci vám môže chýbať konkurenčný štandard HDR10+ podporovaný spoločnosťou Samsung
 • Väčšina prémiových súprav ponúka iba jeden z týchto formátov, hoci niektoré značky, napríklad Panasonic, zabezpečujú kompatibilitu televízorov strednej a vyššej triedy s oboma, a preto je škoda, že to takto neponúkajú viacerí výrobcovia; podporovaná je aj HLG (Hybrid Log Gamma)
 • Výkon 4K / HDR v porovnaní so súpravami vyšších tried sa ukazuje v poklese jasu, čo znamená, že scény HDR nie sú tak priťahujúce, ako by mohli byť
 • Napriek poklesu spracovania však BX OLED netrpí v oblasti zvuku / audio – kanálový zvuk (2.2) a reproduktory (40 W) ponúkajú jemnú zvukovú kulisu a hĺbku na nízkych, stredných a vysokých frekvenciách – s možnosťou simulovať priestorový zvuk aj prostredníctvom zabudovaných ovládačov

LED televízory

Počnúc základmi, skratka LED znamená „Light Emitting Diode“. LED sa skladá z malých polovodivých žiaroviek, ktoré svietia pri pôsobení elektrického prúdu. Tieto konkrétne diódy poskytujú nádherný kontrast a sú veľmi efektívne čo sa týka využitia energie. 

Rozdiel medzi OLED a LED?

Hlavný rozdiel medzi obrazovkami LED a OLED spočíva v tom, ako prezentujú svoj obraz. LED využíva technológiu LCD a podsvietenie LED, zatiaľ čo obrazovky OLED podsvietenie nevyžadujú. OLED displeje sú zložené z organického materiálu, ktorý svieti pri aktivácii elektrickým prúdom. Každý pixel je vlastným nezávislým zdrojom svetla, ktorý umožňuje maximálnu kontrolu nad displejom. Dôležitejšie je, že každý pixel sa môže úplne vypnúť, čo predstavuje absolútnu čiernu farbu a neuveriteľný kontrast

Je kvalitnejšie QLED alebo OLED?

Ako ste si už asi všimli, QLED a OLED sú dve rôzne technológie zobrazovania obrazu, z ktorých každá má svoje vlastné výhody a nevýhody. QLED je LCD TV, ktorá využíva kvantové body, zatiaľ čo OLED TV medzi LCD TV vôbec nepatrí. Čo sa týka lepšej kvality, televízory QLED majú spravidla tendenciu byť jasnejšie ako ich OLED a LED náprotivky, čo ich robí skvelými pre svetlejšie miestnosti. Televízory OLED na druhej strane poskytujú vynikajúci kontrast vďaka svojej schopnosti dosiahnuť absolútnu čiernu farbu.

Televízory OLED bývajú cenovo drahšie ako televízory QLED. 

TV Technológia (ako je obrazovka osvietená)Ideálne pre:Zápory
QLED (Quantum dot Light-Emitting Diode) Novší typ energeticky efektívnej obrazovky LED / LCD. Spravidla lacnejšie ako OLED.Jasná, žiarivá farba – obzvlášť užitočná počas dňa a v svetlejších miestnostiach, pretože jasnejšia obrazovka prekoná svetelné vplyvy okolia.Nie tak tenké ako OLED (pretože QLED si vyžaduje priestor pre podsvietenie) Technológia sa spolieha na staršiu technológiu LCD
OLED (Organic Light-Emitting Diode) Pri OLED obrazovkách sa rozsvieti každý pixel osobitne. Výsledkom je veľmi ostrý a podrobný obraz s veľmi malým rozmazaním a lepšími pozorovacími uhlami v miestnosti.Bohaté, „prirodzené“ farby a jas – vhodné na sledovanie televízie v tmavších prostrediach. Tenký a ľahký displejIba LG ponúka širšiu škálu OLED (LG dodáva panely aj pre Panasonic, HiSense a Sony) Nie je momentálne dostupné v menších rozmeroch ako 55″
LED (Light-Emitting Diode)Najdostupnejšia vysoko kvalitná možnosť – dobrá voľba pre každé osvetlenieŤažšie a hrubšie ako OLED/QLED

Aké typy HDMI rozlišujeme?

S najväčšou pravdepodobnosťou ste už počuli o HDMI kábli. O šikovnom zariadení, ktoré vám umožňuje pripojiť k vášmu televízoru DVD prehrávače, herné konzoly a ďalšie. Kábel HDMI je navrhnutý na prenos nekomprimovaných video údajov alebo komprimovaných / nekomprimovaných digitálnych zvukových údajov do kompatibilných zariadení. Stručne povedané, kábel HDMI môže prenášať zvukové alebo vizuálne informácie medzi zariadeniami. S vylepšovaním technológie sa HDMI dočkalo aj niektorých vylepšení, a to vo forme eARC a ARC HDMI. 

Čo je to HDMI ARC?

„ARC“ je skratkou pre „Audio Return Channel“ a je bežným vybavením televízorov, zvukových panelov a prijímačov a umožňuje obojsmernú komunikáciu medzi zariadeniami pomocou jediného pripojenia HDMI. To môže obmedziť neporiadok v kábloch, ktoré by ste museli skrývať za televíznu skrinku, a pomôže vám to zjednodušiť vaše zapájanie.

Čo však môžete robiť s HDMI ARC?

Napríklad ak máte soundbar alebo zvukové zariadenie, môžete televízor pripojiť k soundbaru pomocou portu HDMI ARC. Tento kábel potom prenáša zvukové informácie o každom zariadení pripojenom k televízoru, napríklad o herných konzolách. Vďaka tomu nebudete potrebovať audio prijímač, najmä ak používate externé zvukové alebo iné zariadenia.

televízory

Čo je to HDMI eARC?

HDMI eARC je vylepšená verzia HDMI ARC navrhnutá tak, aby poskytovala čo najlepšie zvukové rozlíšenie z vášho televízora. Názov je toho dôkazom a výraz „eARC“ predstavuje „enhanced Audio Return Channel“. S eARC môžu byť zvukové signály v plnom rozlíšení prenášané medzi audio systémami vášho televízora. Patria sem formáty priestorového zvuku 3D, ako napríklad Dolby Atmos a DTS: X

Pomocou eARC môžu byť vaše zariadenia HDMI pripojené priamo k televízoru, ktorý potom z portu eARC prenesie nekomprimovaný a vysokokvalitný zvuk do zvukového panela alebo prijímača. 

Čo je to HDR?

Pokiaľ ide o výber vášho budúceho televízora, rozlíšenie je doslova iba polovicou celkového obrazu; Potrebujete vysoký dynamický rozsah (HDR), aby boli obrázky skutočne vynikajúce. HDR umožňuje televízorom produkovať vyšší kontrastný pomer, väčší objem farieb a jasnejší obraz, čo skutočne oživí váš obsah na obrazovke.

Aby ste to skutočne využili čo najlepšie, musíte sledovať obsah, ktorý už je v HDR, a vďaka streamovacím webom ako Netflix a Amazon Prime je tento obsah čoraz dostupnejší. Ak chcete získať skutočne úžasný zážitok z HDR, môžete si pozrieť 4K Blu-ray, avšak budete na to potrebovať kompatibilný 4K Blu-ray prehrávač. Rozoberme si rôzne typy HDR, s ktorými sa môžete stretnúť.

Čo je to HDR10?

Štandard všetkého obsahu HDR. Ak televízor podporuje prehrávanie HDR, bude podporovať aj HDR10. Ak je film alebo televízna relácia v HDR, je práve v HDR10.

Potrebujete HDR10+?

Jeden z novších formátov HDR, HDR10 + zvyšuje využitie dynamických metadát. To znamená, že každá snímka videa má svoju vlastnú konfiguráciu jasu, kontrastu a farebnej úrovne. Výsledkom je výrazné zlepšenie kvality obrazu v porovnaní s HDR10.

Čo je to Dolby Vision?

Kvôli vyžadovaniu špecifického hardvéru na prehrávanie obsahu v Dolby Vision bude mať akýkoľvek zobrazený obsah čo najbližšie k zdrojovému materiálu. Čo sa týka formátov HDR, Dolby Vision je už v obehu o niečo dlhšie, takže je k dispozícii viac dostupného obsahu, ktorý bude Dolby Vision podporovať.

 HDR10HDR10+Dolby Vision
Hĺbka farieb10 bit10 bit12 bit
MetadátaStatickéDynamickéDynamické
Značky, ktoré formát podporujúVšetkySamsung, Panasonic, TCL LG, Sony, Panasonic, Hisense
Štúdiá, ktoré formát podporujúVšetkyAmazon, Warner and Fox StudiosNetflix, Sony, Universal, Paramount, Lionsgate

Obnovovacia frekvencia a Rýchlosť odozvy

Zjednodušene povedané, obnovovacie frekvencia vyjadruje, ako často sa obraz na obrazovke mení alebo obnovuje, aby poskytol plynulý pohyblivý obraz. Aj keď sa to môže zdať príliš technické, obnovovacia frekvencia vášho televízora je dôležitým faktorom, ktorý treba brať do úvahy. Je pre vás obzvlášť dôležitá, ak radi sledujete rýchlo sa pohybujúci obsah, ako sú napríklad akčné filmy alebo šport.

Obnovovacia frekvencie sa meria v hertzoch (Hz) za sekundu, takže ak má televízor obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, úplne nový obraz sa zobrazí 60-krát za sekundu. Toto sa zdvojnásobí, ak má televízor obnovovaciu frekvenciu 120 Hz, nový obraz sa zobrazuje 120-krát za sekundu.

ako vybrať televízor uhlopriečka

Je vyššia obnovovacia frekvencia lepšia?

Stručne povedané, vyššia obnovovacia frekvencia znamená, že snímky, ktoré vidíte, budú jasnejšie a plynulejšie ako snímky zobrazené s nižšou obnovovacou frekvenciou. Ak ste niekedy videli, ako starší projektor hrá čiernobiely film, nepravidelný tok obrazu je výsledkom nízkej obnovovacej frekvencie. Vysoká obnovovacia frekvencia slúži na výrazné zníženie rozmazania obrazu (pohybové rozmazanie) a na zaistenie príjemného zážitku zo sledovania. 

Rýchlosť odozvy

Rýchlosť odozvy obrazovky meria čas medzi prijatým vstupným signálom a zobrazením obrazu na obrazovke. Vezmime si napríklad hernú konzolu. Z konzoly sa do televízora odosielajú informácie o hre a miera odozvy určuje, ako rýchlo sa tieto informácie zobrazia na obrazovke. Preto je nižšia miera odozvy pre hráčov lepšia, najmä v konkurenčných hrách.

Televízory, ktoré majú vyhradený herný režim, môžu dramaticky vylepšiť svoju rýchlosť odozvy odstránením všetkého interného spracovania, ako je upscaling a redukcia šumu, čo pre moderné herné konzoly nie je potrebné, pretože všetko toto spracovanie sa deje v konzole pred odoslaním signálu do televízora.

Rýchlosť odozvy však nie je dôležitá iba pre hráčov. Ak máte pre systém domáceho kina vyhradený prijímač alebo soundbar, televízor s vysokou frekvenciou odozvy vám môže narúšať synchronizáciu zvukových a obrazových signálov. To môže viesť k nezhode dialógov s obrazom na obrazovke, čo môže pôsobiť dosť nepríjemne. 

Upevnenie televízora na stenu

Ako vysoko umiestniť váš televízor? Pri montáži televízora na stenu je dôležité skontrolovať, či nie je namontovaný príliš vysoko alebo príliš nízko. Pri sledovaní televízie sa nechcete zbytočne nakláňať. Pri pohľade priamo vpred by vaše oči mali dopadnúť priamo do stredu obrazovky.

ako vybrať televízor 2022

Našťastie mnoho výrobcov televízorov teraz navrhuje svoje televízory pomocou priehľadných alebo nie moc viditeľných káblov, čo ešte viac zvyšuje atraktívnosť.

Typy nástenných konzol / držiakov

Nástenné konzoly pre televízory majú rôzne konfigurácie, v závislosti od hmotnosti televízora a spôsobu jeho interakcie. Spravidla si ich musíte kúpiť osobitne – pozrite si celú ponuku TV držiakov. Nižšie sme uviedli niekoľko druhov, aby ste získali lepšiu predstavu o tom, ako bude váš televízor vyzerať.

držiak na televízor

Audio a Domáce kino

Zatiaľ čo sa televízory stále stenčujú, kvalita zabudovaného audia stále zostáva na priemernej úrovni. Spárovanie televízora s kvalitným soundbarom, systémom Hi-Fi alebo systémom plného priestorového zvuku sa stáva čoraz populárnejšie. Väčšina televízorov neznie samo o sebe nejako extra, takže sa oplatí investovať do možnosti slušného zvuku, ktorá podporí váš nádherný televízny vizuál.

 KladyZáporyIdeálne pre:
SoundbarNajlacnejšie a veľmi jednoduché nastavenie (iba 1-2 kusy vybavenia) Oveľa lepší zvuk ako predvolený reproduktor TV Minimalistický dizajn sa elegantne a štýlovo hodí pod váš televízor (vrátane bezdrôtových možností)Nie taký silné ako priestorový zvuk (aj keď sú dostupné aj dvojdielne sady soundbar k dispozícii so samostatným basovým subwooferom) Chýba sila na zaplnenie väčších miestností (zvuk sa premieta iba z jedného všeobecného smeru)Malé miestnosti Kvalitné audio bez veľkých výdavkov a potrebných nastavení ako pri domácom kine Nájomníkov a všetkých, ktorí hľadajú kompaktný malý reproduktor
Systém domáceho kinaVytvára pohlcujúci filmový zážitok vo vašej domácnosti (najmä keď zvyšujete počet kanálov, napr. 3.1, 5.1, 7.1) Plnší a širší rozsah zvukuNastavenie zaberá viac času (a vyžaduje určité všeobecné znalosti o televíznom pripojení) Vyššia cenaRôzne veľké miestnosti Ak hľadáte k vášmu televízoru robustný kinový zvukový zážitok
4.8/5 - (64 votes)

4 thoughts on “Ako vybrať správny televízor 2022, rozdelenie podľa uhlopriečky

 1. solomon says:

  my mame uz druhy SAmsung televízor a sme velmi spokojni ako s obrazom, tak aj s cenou, jeden ma uz cca 8 rokov a stale fici co sme radi, druhy väcsi nieco vyse dvoch rokov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *