Celkovo ľudia trávia menej ako 10 % času spánkom na bruchu. Existuje dôvod, prečo je táto poloha spánku taká neobľúbená. Ak uprednostňujete spánok na bruchu, môže byť užitočné pochopiť, ako môže táto poloha zhoršovať bolesť a čo môžete urobiť, aby ste zmiernili jej škodlivé účinky. Spanie na bruchu môže zvýšiť pravdepodobnosť bolesti chrbta, krku a ramien. Najmä tehotné ženy by sa mali vyhýbať spánku na bruchu alebo na chrbte.
Je zlé spať na bruchu?
Spanie na bruchu má potenciálne nevýhody. Spánok na bruchu má síce niektoré výhody, ako napríklad zníženie chrápania, ale táto poloha môže spôsobiť namáhanie chrbta a krku. Toto napätie môže viesť k nekvalitnému spánku v noci a k bolestiam ráno. Čo sa stane, keď spíte na bruchu? Nie je zriedkavé, že sa ľudia ráno budia s bolesťami. U niektorých je táto bolesť spôsobená zranením alebo chronickým zdravotným problémom. U iných to môže byť spôsobené polohou počas spánku, najmä ak spia na bruchu.
Môžete mať nesprávne nastavenú chrbticu
Najlepšia poloha na spanie je taká, ktorá podporuje zdravé nastavenie chrbtice. Keď spíte na bruchu, váš trup sa prirodzene zaborí hlbšie do matraca kvôli svojej hmotnosti. V dôsledku toho sa môže váš chrbát vyklenúť, čím sa vaša chrbtica vychýli z neutrálnej polohy. Keď vaša chrbtica nie je vyrovnaná, pociťujete stres a napätie, čo môže viesť k bolestiam po prebudení.
eTip (najlepší matrac pre spanie na bruchu): Obojstranný taštičkový matrac BE Palmea New – o vaše pohodlie sa starajú a tvoria ho taštičkové pružiny, plsť, polyuretánová pena a latexová doska. Kokosová doska je vyrobená z prírodných kokosových vlákien. Flexibilitu tohto certifikovaného matraca zaručuje obojstranné využitie, môžete ho obracať podľa ročného obdobia. Navyše chladné zimné noci vás bude hriať prírodné ovčie rúno. Tvrdosť matraca je stredná (3) a stredne tvrdá (4). Maximálna odporúčaná nosnosť je 110 kg.
Môžete pociťovať bolesti chrbta, krku alebo ramien
Spanie na bruchu môže tiež zvýšiť riziko bolesti krku. Keď spíte na bruchu, musíte otáčať hlavu na jednu stranu, aby ste mohli dýchať. Otáčanie hlavy si vyžaduje vytočenie krku, čím sa krk dostáva do nerovnováhy so zvyškom chrbtice. Okrem bolesti chrbta a krku môže nesprávne držanie tela počas spánku viesť k ďalším komplikáciám, ako sú bolesti hlavy a ramien alebo rúk.
Môžete si všimnúť viac vrások na tvári
Keď je jedna strana vašej tváre pritlačená do vankúša, počas noci sa vaša pokožka naťahuje, ťahá a stláča. Spanie na bruchu tak môže prispieť k tvorbe vrások na tvári.
Riziká spánku na bruchu počas tehotenstva
Počas prvého trimestra tehotenstva môžete pohodlne spať v bežnej polohe na spanie. Ako však vaše brucho rastie, spánok na bruchu sa môže stať nepohodlným. Toto nepohodlie by mohlo narušiť spánok. Časom môže menej kvalitný spánok viesť k spánkovej deprivácii. Nedostatok spánku počas tehotenstva môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu, dlhšieho a bolestivejšieho pôrodu a popôrodnej depresie.
Zdravotníci odporúčajú tehotným ženám namiesto spánku na bruchu spať na ľavom boku. Táto poloha znižuje tlak na pečeň, ako aj na žily, ktoré vedú krv z nôh späť do srdca. Zlepšuje tiež prietok krvi k plodu, maternici a obličkám. Spanie na boku môže byť pohodlnejšie, ak použijete tehotenský vankúš na podopretie brucha a podloženie nôh. Kvôli všetkému spomenutému odporúčame tehotným ženám spanie na chrbte alebo boku.
Mali by ste zmeniť polohu počas spánku?
Ak spíte na bruchu a pociťujete stuhnutosť alebo bolesť, možno budete chcieť vyskúšať novú polohu spánku. Výskumy ukazujú, že spánok na bruchu je najhoršou polohou pre podporu chrbta. Spanie na chrbte alebo na boku ponúka podstatne viac zdravotných výhod a menej nepohodlia ako spanie na bruchu. Napríklad v jednej štúdii spáčov s bolesťami chrbta sa zistilo, že tí, ktorí prešli na spanie na boku alebo na chrbte, hlásili výrazne menšie bolesti chrbta.
Spanie na chrbte
Spanie na chrbte môže pomôcť zmierniť bolesti chrbta a znížiť riziko vzniku vrások na tvári. V tejto polohe je najjednoduchšie udržať si vyrovnanú chrbticu. Spanie na chrbte však môže tiež zvýšiť riziko chrápania a spánkového apnoe, pretože v tejto polohe sa jazyk ľahšie dostáva späť do hrdla.
eTip (najlepší matrac pre spanie na crbte): V tejto kategórii sú vhodnou voľbou matrace s pevným jadrom, ktoré je kompenzované mäkším materiálom na povrchu, väčšou prispôsobivosťou alebo zónovaním a preto sme pre vás vybrali matrac Exklusiv H2/H3. Pevné jadro je v jeho podaní samozrejmosťou vďaka výške až 29 cm, 7-zónovou profiláciou a jadrom s taštičkovými pružinami. Tento špeciálny systém prináša komfort a uvoľnenie v oblasti ramien a podporu v panvovej oblasti. Zároveň prispieva k správnej polohe ležania. Je perfektnou voľbou aj ako partnerský matrac pre manželskú posteľ, pretože dáva možnosť nastavenia tvrdosti vďaka postranným pútkam.
Spanie na boku
Ak vás trápi chrápanie alebo spánkové apnoe, lepšou polohou pre vás môže byť spanie na boku. Treba si uvedomiť, že aj spánok na bruchu môže znížiť riziko chrápania a spánkového apnoe, pretože táto poloha počas spánku prirodzene udržiava dýchacie cesty otvorené. Spanie na boku však poskytuje podobný ochranný účinok a prináša viac výhod ako spanie na bruchu. Spanie na boku môže napríklad pomôcť zmierniť pálenie záhy, chrápanie a bolesti chrbta. Spanie na boku je najobľúbenejšia poloha na spanie, ktorú uprednostňuje viac ako 60 % ľudí.
eTip (najlepší matrac pre spanie na boku): Odporúčame vám matrac Dormeo Air+ Select, ktorý má výšku až 27 cm a 5 zón pohodlia. Je správnou voľbou nielen pre tých, ktorí radi spia na boku, ale aj pre ľudí s rôznou hmotnosťou, výškou alebo polohou spánku. Je to vďaka kombinácii penových pružín s tradičnými taštičkovými pružinami, či možnosťou výberu akejkoľvek tvrdosti. Je až 8-krát priedušnejší ako penový matrac a dáva vám možnosť výberu medzi tvrdším alebo mäkším povrchom na spanie. Jej špecifická vrstva (Adaptive) ponúka dynamickú termoreguláciu, kedy vás počas chladnejších mesiacov udrží v teple a počas horúcich dní v chlade.
Zmena polohy spánku
Zmena spôsobu spánku môže byť náročná. Ak chcete prejsť zo spania na bruchu na spanie na boku alebo na chrbte, existujú techniky, ktoré vám pomôžu úspešne prejsť na spanie na boku. Môže vám pomôcť používanie vankúša, ktorý naučí vaše telo zostať v novej preferovanej polohe spánku. Umiestnenie pevných vankúšov, dodatočných prikrývok alebo dlhého vankúša na telo na oboch stranách vášho tela môže pomôcť zabrániť tomu, aby ste sa mohli ľahko prevrátiť na brucho.
Uvedomte si, že prechod zo spánku na bruchu do spánku na chrbte a na boku si môže vyžadovať iné vankúše a dokonca aj iný matrac. Ľudia, ktorí spia na bruchu, by mali používať tenký vankúš, ak vôbec nejaký používajú. Naopak, ľudia, ktorí spia na chrbte, často uprednostňujú vankúš so stredným loftom, zatiaľ čo ľudia, ktorí spia na boku, vyžadujú vankúš s vyšším loftom, ktorý vyplní vzdialenosť medzi krkom a okrajom ramena. V porovnaní s ľuďmi, ktorí spia na bruchu, preferujú ľudia, ktorí spia na chrbte a na boku, mäkší matrac, zvyčajne v rozsahu stredne tvrdého až stredne tvrdého matraca. To znamená, že ideálny matrac pre vás závisí aj od vašej telesnej hmotnosti.
Tipy na zlepšenie spánku na bruchu
Niektorým ľuďom sa napriek snahe nedarí pohodlne spať na chrbte alebo na boku. Ak sa vás to týka a nechcete prestať spať na bruchu, vyskúšajte tieto tipy, aby ste minimalizovali potenciálne nevýhody spánku na bruchu.
Používajte tenké vankúše
Keď spíte na bruchu, skúste spať s veľmi tenkým vankúšom pod hlavou alebo bez vankúša. Čím hrubší je vankúš, tým viac je namáhaný váš krk, pretože vankúš ho núti nakláňať sa smerom nahor. Keď spíte bez vankúša, s hlavou položenou priamo na povrchu matraca, je pravdepodobnejšie, že hlava a krk zostanú v jednej rovine s chrbticou. Ak chcete ešte viac vyrovnať chrbticu, položte si pod panvu tenký vankúš, pričom vankúš musí byť umiestnený medzi podbruškom a polovicou stehna. Toto umiestnenie zabráni tomu, aby sa stred tela zaboril do matraca príliš hlboko, a zmierni tlak na chrbticu.
Najlepšie vankúše na spanieInvestujte do pevnejšieho matraca
Najlepší matrac pre ľudí, ktorí spia na bruchu, je matrac na tvrdšej strane, s dostatočnou pružnosťou, aby uľavil vašim hlavným tlakovým bodom. Zvyčajne ide o matrac so stredne tvrdou až tvrdou tuhosťou, v závislosti od vašej telesnej hmotnosti a osobných preferencií. Ľudia s nižšou telesnou hmotnosťou môžu uprednostniť matrac na mäkšej strane tohto rozmedzia, zatiaľ čo ťažší jedinci majú tendenciu spať lepšie na tvrdšom matraci.
Robte ranné strečingy
Ráno môže byť prospešné zrovnať si chrbticu pomocou niekoľkých jemných ranných strečingov. Okrem toho, že pohyb pomáha uvoľniť napätie, môže vás aj prebudiť a dodať vám energiu.
Kedy sa radiť so svojím lekárom
Spanie na bruchu väčšina odborníkov na spánok neodporúča, ale existujú opatrenia, ktoré môžete prijať, aby ste si ho spríjemnili. Ak ste vyskúšali niekoľko spánkových polôh a stále nemáte pokojný spánok, poraďte sa so svojím lekárom. Na základe vašej osobnej anamnézy vám môže poskytnúť individuálne pokyny na zlepšenie spánku.
Možno vás zaujmú aj ďalšie naše články: