Ako vybrať varnú dosku? Plynovú, sklokeramickú alebo indukčnú?

Vaša varná doska je jedným z najdôležitejších prvkov vybavenia v domácnosti. Od prípravy pôsobivých jedál na pohostenie až po lahodné raňajky v nedeľu ráno, pravdepodobne budete svoju varnú dosku používať veľmi často. Samostatné alebo kombinované so vstavanými rúrami. Ako sa rozhodovať pri výbere elektrickej varnej dosky?

Ako vybrať varnú dosku? Sklokeramickú, indukčnú alebo plynovú?
Výber varnej dosky – plynová, sklokeramická alebo indukčná?

Preto je také dôležité si pred zakúpením novej starostlivo premyslieť svoje požiadavky. Či už ste vášniví domáci kuchári alebo chcete niečo prístupné a ľahko použiteľné, môžete si vybrať zo širokej škály typov varných dosiek. Každá ponúka množstvo výhod a funkcií, z ktorých sú niektoré vhodnejšie pre určitý životný štýl ako iné.

Aby sme pomohli demystifikovať proces výberu varnej dosky, vytvorili sme tohto sprievodcu, ktorý vám pomôže vybrať perfektnú varnú dosku, ktorá hladko zapadne do dizajnu vašej kuchyne a vyhovie vašim kulinárskym požiadavkám.

Kam umiestniť varnú dosku

To, kam svoju varnú dosku umiestnite, je úplne na vás a vašom dizajne kuchyne, aj keď môžete byť obmedzený na určitú oblasť, ak sa rozhodnete pre plynovú varnú dosku. Mnoho ľudí sa kvôli ľahšiemu použitiu rozhodne umiestniť svoju kuchynskú dosku priamo nad svoju rúru.

Pri umiestňovaní však môžete byť kreatívni. Napríklad, ak máte vstavanú rúru, možno budete musieť varnú dosku umiestniť vedľa. Prípadne môžete svoju varnú dosku umiestniť na ostrovček.

Nezabudnite, že možno budete chcieť pridať aj digestor (v prípade, že potrebujete poradiť s výberom digestora, môže vám pomôcť článok, kde sme sa tomu venovali – ako vybrať najlepší digestor), čo môže ovplyvniť umiestnenie varnej dosky.

plynové varné dosky

Akú varnú dosku si vybrať

V súčasnej dobe vidíme ústup obyčajných sporákov. Do kuchýň sa začínajú dostávať varné dosky v kombinácii so vstavanou rúrou.

Indukčné varné dosky

Indukčné varné dosky sú vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí hľadajú špičkovú technológiu. Namiesto produkovania tepla tepelným vedením tieto varné dosky ohrievajú vaše panvice elektrickým vedením. Vaše panvice sa v podstate stávajú zdrojom tepla procesom elektromagnetickej indukcie.

Princíp indukčného ohrevu:

Je však potrebné mať na pamäti, že ak si vyberiete indukčný model, možno budete musieť investovať do nového riadu; nie všetky panvice dokážu viesť teplo správnym spôsobom.

Indukčné varné dosky majú veľa výhod. Považujú sa za výrazne efektívnejšie ako tradičné plynové alebo elektrické modely, čo znamená, že vám pravdepodobne ušetria na účtoch za energiu.

Najlepšie indukčné varné dosky navyše majú lepšiu odozvu ako iné elektrické varné dosky, čo vám pri varení poskytne rýchlejšie a lepšie regulovateľné teplo.

eTip (indukčná varná doska): Electrolux EHH6240ISK (6600 W).

indukčná varná doska
 • Podľa nášho testu ponúka najlepší pomer cena / kvalita
 • Viaceré bezpečnostných prvkov – aktivovanie / zahrievanie, len ak na nej stojí nádoba; automatické vypnutie; indikátor zostatkového tepla; detská poistka
 • „Booster“ – funkcia rýchleho zahriatia určenej platne umožňuje veľmi rýchle varenie a tým šetrenie vášho času
 • Kvalitná indukčná technológia zaručuje ľahkú údržbu a hygienické čistenie
 • Príjemný dizajn
 • Jednoduchá montáž

Ako nainštalovať indukčnú varnú dosku:

Plynové varné dosky

Mnoho profesionálnych kuchárov uprednostňuje varenie na plynovom plameni a plynové varné dosky zostávajú populárne aj v domácnosti. Ponúkajú okamžité teplo a vynikajúcu reguláciu teploty, vďaka čomu budú vaše recepty zakaždým pripravené k dokonalosti.

Plynové varné dosky môžu byť výhodnejšie aj z hľadiska účinnosti, pretože ich nákup a použitie sú často lacnejšie.

ako vybrať plynovú varnú dosku

Ak uvažujete o plynovej varnej doske pre vašu kuchyňu, mohlo by vás zaujímať, ako ľahko sa bude varná doska čistiť. Našťastie, špinavá povesť týchto varných dosiek je minulosťou. Hľadajte plynové dosky zo skla pre elegantný dizajn a ľahko čistiteľný povrch.

eTip (plynová varná doska): Bosch POH6B6B10 (7700 W).

akú plynovú varnú dosku vybrať
 • Moderný a príťažlivý dizajn
 • Prepracovaný, najväčší horák (tzv. Wok-horák) má dodatočné stredové vyústenie plynu, čím sa zabezpečí rovnomernejšie zohrievanie veľkých hrncov a panvíc
 • Ďalšie dva horáky sú štandardné a posledný úsporný
 • Gumové tesnenie pod gombíkmi chráni proti zatekaniu kvapalín pod varnú dosku
 • Jednoduchosť údržby umocňujú samostatné mriežky na každom horáku
 • Bezpečnosť je zaručená termoelektrickou poistkou, ktorá uzavrie prívod plynu pri zhasnutí plameňa
 • Poteší aj prijateľná cena
 • Chýba detská poistka

Nezabudnite, že to najlepšie z oboch svetov môžete mať aj pre svoj celkový systém varenia. Mnoho kuchárov používa v kuchyni kombináciu plynovej varnej dosky a elektrickej rúry.

Sklokeramické varné dosky

Elektrické varné dosky, ktoré sa často označujú aj ako sklokeramické varné dosky alebo halogénové varné dosky, sú základom v kuchyniach po celom svete. Majú elegantný sklenený povrch a obzvlášť sa hodia do moderných kuchýň.

eTip (sklokeramická varná doska): Electrolux EHF 6547FXK (7100 W).

najlepšia sklokeramická varná doska
Sklokeramická varná doska
 • Praktická sklokeramická doska s viacerými vychytávkami
 • Je vybavená užitočnou oválnou zónou
 • Intuitívne dotykové ovládanie posunom
 • Multi zóna využiteľná pri akomkoľvek rozmere hrnca či panvice
 • Časovač na každej platničke, detská poistka, automatické vypnutie alebo „Sprintstart“ funkcia (zrýchlene zahriatie danej platničky na maximálny výkon) určite potešia
 • Funkciou „Stop & Go“ varnú dosku jedný dotykom vypnete a po vami zvolenom čase obnovíte s rovnakými nastaveniami

Aj keď niektorí tvrdia, že elektrické varné dosky môžu mať o niečo menšiu odozvu ako plynové alebo indukčné modely, často obsahujú inovatívne technológie, vďaka ktorým je radosť variť. Vďaka dotykovým ovládacím prvkom, časovačom a senzorom môžu byť prémiovou voľbou pre vášnivých kuchárov.

Kuchynské variče

Aj keď je kuchynský varič výrazne menej populárny ako iné typy varných dosiek, môže byť pre vás to pravé, ak hľadáte cenovo výhodnú možnosť. U tohto typu varnej dosky je výhrevné teleso zakryté kovovou platňou, ktorá pri varení prenáša teplo na vašu panvicu.

eTip (sklokeramický varič): Klarstein VariCook Duo (3000 W).

kuchynský varič
 • Multifunkčné použitie
 • Vďake jej mobilite ju môžete využiť aj na chate
 • Vďaka malým rozmerom sa zmestí aj do malej kuchyne
 • Prakticky zabudované držadlá

Pamätajte však, že hoci kuchynské variče bývajú najlacnejšie na kúpu, prevádzka môže vyjsť draho. Taktiež chvíľu trvá, kým sa zohrejú a ochladia, čo obmedzuje ich energetickú účinnosť a môže mať vplyv na bezpečnosť.

Materiál varnej dosky

Typ varnej dosky a materiál, z ktorého je vyrobená, často idú ruka v ruke. Môže to mať vplyv aj na celkový dizajn a atmosféru vášho priestoru. Či už máte modernú alebo tradičnú kuchyňu, môžete si vybrať zo širokej škály materiálov varných dosiek, ktoré vyhovujú dekoru vášho interiéru.

Sklenená varná doska

Či už sa rozhodnete pre indukčnú alebo plynovú varnú dosku, sklenené varné dosky bez pochyby vnášajú do každej kuchyne štýl a modernú eleganciu. Spravidla sa tiež najľahšie čistia, čo z nich robí ideálnu voľbu pre rušné kuchyne.

Sklokeramické varné dosky

Sklokeramické varné dosky dodajú vášmu prístroju špičkovú povrchovú úpravu, ktorá sa podobá vyššie uvedeným skleneným varným doskám. Hlavný rozdiel medzi sklom a sklokeramikou je typ vykurovania vašej varnej dosky.

ako vybrať sklokeramickú varnú dosku

Sklokeramické varné dosky bývajú tradičné elektrické, zatiaľ čo sklenené varné dosky môžu byť indukčné alebo plynové

Varná doska z nehrdzavejúcej ocele

Varné dosky z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa hodia do tradičných aj moderných priestorov, sú vynikajúcou voľbou. Spravidla nájdete tento materiál na plynových varných doskách; striebro je obzvlášť výrazné  ako pozadie pre liatinové horáky.

Príkon varnej dosky

 • Varná doska s príkonom do 3,6 kW – bude vám stačiť 10-ampérový istič
 • Ak má varná doska príkon nad 3,6 kW – potrebovať budete 16‑ampérový istič

V oboch prípadoch však odporúčame radšej 16‑ampérový istič

Ideálna veľkosť varnej dosky

Okrem typu a materiálu varnej dosky je ďalším dôležitým faktorom jej veľkosť. Pri plánovaní, do ktorej varnej dosky chcete investovať, je vhodný čas na premyslenie vašich kuchárskych postupov a požiadaviek na spotrebič. Je taktiež dôležité myslieť na priestor, ktorý máte k dispozícii pre svoju varnú dosku, najmä ak neplánujete kompletnú renováciu kuchyne.

Veľkosť a šírka spotrebiča

Štandardná šírka varných dosiek je 60 cm a táto veľkosť by sa mala hodiť do väčšiny kuchýň. Ak hľadáte niečo trochu väčšie, je niekedy možné namontovať 70 cm varnú dosku aj do štandardného priestoru. Pre dostatok priestoru na varenie sú k dispozícii varné dosky medzi 70 cm a 90 cm.

Od 60 cm plynových varných dosiek až po 90 cm indukčné varné dosky nájdete rôzne šírky pre väčšinu typov zdrojov paliva. Nezabudnite však merať skôr, ako investujete.

Počet platničiek / horákov na varnej doske

Okrem šírky vašej varnej dosky je ďalším dôležitým faktorom počet horákov alebo varných zón. Pre indukčné aj plynové varné dosky sú štandardom zvyčajne štyri horáky. Môžete však nájsť modely s dvoma horákmi, ak máte obmedzený priestor (niekedy sa im hovorí domino varné dosky).

Väčšie modely majú zvyčajne päť až šesť horákov, ktoré poskytujú dostatok flexibility pri príprave jedál. Ak je vaším zdrojom paliva plyn, na trhu nájdete plynové varné dosky s piatimi horákmi a plynové varné dosky so šiestimi horákmi.

Existuje veľa možností aj pre iné typy varných dosiek. Či už hľadáte indukčnú varnú dosku s piatimi kruhmi alebo väčší model, určite si nájdete tú pravú pre vašu kuchyňu. Niektoré elektrické modely majú tiež funkciu premostenia, ktorá vám umožní premeniť dve menšie varné zóny na jednu veľkú. To môže byť skvelou voľbou pre veľké hrnce alebo panvice.

Dodatočné technické špecifikácie varných dosiek

Funkčnosť vašej varnej dosky je prvoradá. Efektívnosť, jednoduché použitie a presnosť sú bezpochyby na prvom mieste vášho zoznamu priorít.

Najlepšie indukčné varné dosky, plynové modely a sklokeramické spotrebiče to všetko štandardne ponúkajú, ale možno budete chcieť ďalšie funkcie, vďaka ktorým bude varenie ešte príjemnejšie.

V závislosti od modelu, ktorý si vyberiete, môžete zvážiť ďalšie technické špecifikácie. Môžu to byť napríklad:

Wok varné zóny

Obdĺžniková zóna

Časovače a snímače

Flexibilné varné zóny

Funkcie Powerboost (nazývané aj Booster, Sprintstart alebo JetStart)

Nastavenie udržania tepla

Technológia virtuálneho plameňa

Zabudované odvzdušnenie

eTip: Trendom sú varné dosky s integrovaným odsávačom – Elica NIKOLATESLA PRIME BL/A/83 (7400 W).

varná doska so vstavaným odsávačom
 • Vstavaná indukčná doska z čierneho skla
 • Veľkým plusom je zabudovaný odsávač pár (tukovým ALU filter) v jej centrálnej časti
 • Uspokojí aj najnáročnejšieho spotrebiteľa vďaka veľkému množstvu funkcií
 • Programovateľný časovač, „Power Booster“, detská poistka či identifikátor teplej zóny po varení
 • Bez prítomnosti hrnca sa varná doska nezapne
 • Dotykový ovládací panel
 • Luxusný dizajn
 • Zvýšená, 5-ročná záruka

Či už si vyberiete elektrickú, indukčnú alebo plynovú varnú dosku, pred zakúpením stojí za to si premyslieť ďalšie funkcie alebo technológie, ktoré požadujete od vašej varnej dosky. Týmto spôsobom môžete zaistiť, aby váš nový spotrebič dokonale vyhovoval vám a vášmu životnému štýlu.

Varné dosky a bezpečnosť

Ak máte v rodine malé deti, bude bezpečnosť nepochybne dôležitým faktorom pri kúpe vašej novej varnej dosky. Dobrá správa je, že väčšina moderných modelov varných dosiek má veľa zabudovaných bezpečnostných prvkov, vďaka ktorým sa nemusíte strachovať.

Bezpečnostné funkcie sklenených varných dosiek

Mnoho plynových varných dosiek je vybavených funkciou detskej poistky, ktorá zaisťuje, že mladší členovia rodiny nemôžu sami zapnúť sporák. Všetky plynové varné dosky sú tiež vybavené technológiou zabezpečenia plameňu, čo znamená, že v prípade zhasnutia plameňa sa preruší prívod plynu.

Bezpečnostné funkcie indukčných varných dosiek

Indukčné varné dosky sú často považované za najbezpečnejší spôsob varenia.

Je to kvôli tomu, že po vybratí panvice prakticky nezostáva zvyškové teplo. Tiež sú vybavené indikátormi zvyškového tepla, ktoré jasne zvýraznia, ktoré oblasti vašej varnej dosky boli nedávno použité.

Experimenty pri používaní indukčnej varnej dosky:

Pamätajte, že indukčné varné dosky môžu byť nebezpečné pre osoby vybavené kardiostimulátorom alebo podobným zdravotníckym prístrojom. Ak vy alebo vaši rodinní príslušníci máte podobný spotrebič, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom.

Bezpečnostné funkcie sklokeramických varných dosiek

Na rozdiel od indukčných varných dosiek, sklokeramické varné dosky po použití udržia oveľa viac tepla. Indikátory zvyškového tepla vám však zaručia, že budete presne vedieť, ktorá oblasť vášho sporáka je stále príliš horúca na dotyk. Mnoho modelov má aj funkcie detskej poistky, čo sa môže hodiť, ak máte doma deti.

varné dosky spotreba energie

Či už radi listujete vo svojich kuchárskych knihách, alebo sa vaše kulinárske schopnosti obmedzujú na prípravu rýchlej večere, správna varná doska môže zmeniť vašu rutinu varenia. Od výkonného plynu až po inovatívne indukcie – na výber je veľa špičkových modelov – bez ohľadu na váš štýl varenia.

Vyberte si z elegantného skla, ľahko čistiacej sklokeramiky alebo lesklej nehrdzavejúcej ocele, ktoré dokonale dotvoria estetiku vášho priestoru.

Údržba a čistenie varnej dosky

eTip: Aby ste čo možno najviac predĺžili životnosť varnej dosky, nezabudnite na jej pravidelnú údržbu a čistenie. Samozrejmosťou by mali byť škrabka,  profesionálne čističe a odstraňovače škvŕn.

4.8/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *