Digestor – kompletný sprievodca nákupom, rozdelenie, porovnanie, recenzie na najlepšie modely odsávačov pár

Od rozprávania sa s priateľmi pri káve až po pomáhanie deťom s domácimi úlohami po večeri, kuchyne ponúkajú naozaj multifunkčné využitie. Aj keď je príprava lahodných jedál primárnou funkciou vašej kuchyne, pravdepodobne v nej budete tráviť veľa času a venovať sa rôznym činnostiam. Je teda ľahké pochopiť, prečo sa kuchyňa nazýva srdcom domova.

S multifunkčnosťou prichádzajú ďalšie problémy. Ak sa priestor využíva na rôzne účely, môže sa stať, že výsledky spolu nebudú fungovať. Napríklad vôňa starostlivo pripraveného obeda môže prekážať improvizovanému popoludňajšiemu pečeniu. Rovnako možno nebudete chcieť, aby vône alebo zvyšky pretrvávali dlho po večeri napríklad aj v otvorenom priestore s obývacou časťou.

Tu na scénu prichádzajú digestory. Sú navrhnuté tak, aby odstraňovali pachy, vlhkosť a paru pri varení, vďaka čomu sú dokonalým spoločníkom každého varného systému.

Existuje široká škála digestorov a odsávačov pár, z ktorých si môžete vybrať a niektoré sa lepšie hodia pre určité systémy alebo kuchyne. Tento sprievodca je vytvorený, aby ste sa mohli inšpirovať pri výbere dizajnu a pomohla vám pri výbere toho pravého digestora.

Vyberte si typ odvetrávania digestora

Existujú dva hlavné typy odvetrávacích digestorov a každý funguje trochu odlišne. Ktorý si vyberiete, závisí od usporiadania vášho kuchynského priestoru, ako aj od vašich kulinárskych požiadaviek.

Extrakcia digestorov

Pokiaľ ide o výber digestorov, populárne sú stále odsávače pár. Je to primárne kvôli efektívnosti. Fungujú tak, že z vášho priestoru odstraňujú zápach, paru a dym, filtrujú vzduch pred jeho extrakciou vonku.

Je dôležité mať na pamäti, že tento typ odvetrávania je zvyčajne potrebné namontovať na vonkajšiu stenu (alebo tam, kde je možné pripojiť vetraciu hadicu smerom von).

Recirkulácia digestorov

Ak nie je možné si vybrať extrakčný odvetrávací digestor, ďalšou dobrou voľbou je recirkulačný digestor.

Tieto inovatívne spotrebiče používajú filtračnú technológiu na čistenie vzduchu pred jeho distribúciou späť do kuchynského priestoru. Robia to využitím čistiacich vlastností dreveného uhlia, a preto sú často známe ako karbónové digestory.

Kľúčovou výhodou tohto typu extrakčného digestora je to, že je možné ho umiestniť kdekoľvek vo vašej kuchyni bez potreby externého pripojenia.

Rýchlosť odsávania digestora

Rýchlosť odsávania je ďalším dôležitým faktorom pri výbere digestora. Na efektívne odstránenie zápachu, pary alebo dymu z vášho priestoru by malo byť vaše zariadenie schopné odsávať alebo čistiť vzduch rýchlosťou 12-krát za hodinu.

Rýchlosť odsávania potrebná pre vašu kuchyňu závisí od jej veľkosti.

Na určenie potrebnej rýchlosti odsávania budete musieť zmerať výšku, šírku a hĺbku vášho priestoru. Násobením všetkých troch čísel získate objem svojej kuchyne. Keď budete mať údaj o objeme, vynásobte toto číslo číslom 10. Výsledkom bude rýchlosť odsávania potrebná pre váš priestor.

Pred zakúpením si nezabudnite skontrolovať rýchlosť odsávania na vami vybranom modeli. Pomôžete tým zabezpečiť, aby efektívne fungoval pre vaše požiadavky.

Výber typu digestora

Okrem rýchlosti odsávania a typu odvetrávania je k dispozícii celá škála rôznych štýlov digestorov. Či už máte tradičnú kuchyňu alebo moderný priestor, máte k dispozícii množstvo dizajnových možností, ktoré vyhovejú každej estetickej voľbe.

Je potrebné mať na pamäti, že aký typ digestora si vyberiete môže mať vplyv aj na funkčnosť, pri výbere však myslite aj na štýl.

Digestor nemusíte zhoršovať váš celkový kuchynský dekór. Moderné kuchyne aj klasické priestory môže vylepšiť dobre navrhnutý digestor. V skutočnosti by sa váš digestor mohol stať centrom pozornosti.

Nástenné digestory

Ako už napovedá sám názov, nástenné digestory sú pripevnené k stene nad vašou kuchynskou doskou. Vyrábajú sa v širokej škále štýlov, povrchových úprav a tvarov, takže si môžete zvoliť dokonalú kombináciu pre vašu kuchyňu.

Sú vyrobené tak, aby boli viditeľné, čo vám umožní vyhrať sa s dizajnom digestora.

eTip (nástenný odsávač pár do komína, aj recirkuláciou cez filter): ELICA MOVIDA BL/F80 (šírka 80 cm, energetická trieda C).

 • Veľmi silný digestor s maximálnym odsávaním pár 730m3/h.
 • Kvalitné vyhotovenie a príťažlivý dizajn vďaka kombinácii nerezu a čiernej farby
 • Výklopný odsávač pár s horným/zadným vývodom vzduchu
 • Dotykové ovládanie a príjemné halogénové osvetlenie
 • Vyrobený z veľmi kvalitných materiálov
 • Vyššia vstupná investícia

Vertikálne nástenné digestory

Podobne ako nástenné digestory, aj vertikálne digestory spájajú efektívnu funkčnosť s vynikajúcim dizajnom. Uložené tak, aby vytvorili krásny dizajnový prvok, sú prémiovou voľbou pre tých, ktorí hľadajú výrazný vzhľad a výkonnú odsávaciu technológiu.

Výsuvné digestory

Štýlovým variantom sú výsuvné alebo teleskopické digestory. Môžu byť čiastočne integrované do vašich existujúcich skriniek alebo jednotiek a sú takmer neviditeľné, keď sa nepoužívajú.

eTip (výsuvný digestor z kuchynskej skrinky): Electrolux LFP316S (šírka 60 cm, energetická trieda C).

 • Elegantný a kompaktný dizajn
 • Ušetrí vám priestor vo vašej kuchyni, keďže je plne zabudovaný do kuchynskej skrinky
 • Jednoduché ovládanie
 • Kvalitné a úsporné LED osvetlenie
 • Umývateľný uhlíkový filter
 • Trochu zložitejšia montáž

Diskrétny digestor

Ak uprednostňujete elegantný štýl minimalizmu, môžete do svojho priestoru zabudovať diskrétny digestor. Často fungujú rovnako dobre ako viditeľné digestory a navyše disponujú bezproblémovým dizajnom.

eTip (výsuvný digestor z pracovnej dosky): Elica PANDORA GME BL A/90 (šírka 90 cm, energetická trieda A).

 • Nadčasový dizajn a luxusné prevedenie
 • Diskrétne zabudovaný do kuchynskej linky
 • Silný maximálny výkon 680 m3/h.
 • Nízka hlučnosť (57 dB)
 • Vyššia cena

eTip (veľmi tichý, max. 54 dB): Odsávač pár Elica ERA GR / A / 52 s 5-ročnou zárukou (šírka 53,5 cm, energetická trieda C).

 • Elegantne vstavaný digestor v kovovom dizajne
 • Recirkulácia, poprípade možnosť vývodu do exteriéru
 • Tukový filter ALU
 • LED diódové osvetlenie
 • Veľmi výhodná a prijateľná cena
 • Nižší sací výkon (max. 220 m3/h.)

Canopy digestory

Zvyčajne sú zabudované a úplné integrované do vašich skriniek, takže ponúkajú bezproblémový spôsob zabudovania digestora do vašej kuchyne. Neviditeľné, keď sa nepoužívajú, sú prémiovou voľbou pre tých, ktorí hľadajú diskrétny štýl.

eTip (dizajnový kúsok): Závesný ostrovný digestor Shumee (šírka 62 cm)

 • Kvalitné prevedenie z nehrdzavejúcej ocele
 • Unikátny tvar ponúka ideálne riešenie do moderných či minimalisticky orientovaných kuchynských liniek nad ostrovček
 • 3-vrstvový hliníkový tukový filter, ktorý môžete jednoducho odmontovať a umyť
 • Uhlíkový filter vám zároveň vyčistí vzduch v kuchyni
 • Dotykový LCD displej
 • Výškovo nastaviteľný vďaka závesným drôteným lanám

Klasické odsávače pár

Klasické digestory ponúkajú základný dizajn, ktorý je možné schovať pod kuchynské skrinky alebo jednoducho pripevniť na stenu. Je potrebné mať na pamäti, že týmto digestorom môže chýbať výkon a sú zvyčajne diskrétnejšie ako iné možnosti.

eTip (komínový odsávač pár): Gorenje WHC623E14X (šírka 60 cm, energetická trieda C).

 • Ponúka funkciu odsávania do komína a recirkulácie
 • Silné LED osvetlenie rozžiari aj okolie varnej dosky
 • Je vybavený maximálnym výkonom pri odťahu 408 m3 / hod.

eTip (do menšej kuchyne): Digestor GUZZANTI ZRW 60 X.

 • Ľudová voľba – pre tých, čo nechcú minúť veľa peňazí
 • Nízka hlučnosť
 • Látkový tukový filter proti mastnotám
 • Prepínač mohol byť kvalitnejšie spracovaný, avšak plní svoj účel

Ostrovný digestor

Ak sa vaša doska a rúra nachádzajú na vašom kuchynskom ostrovčeku, máte možnosť vytvoriť so svojím digestorom niečo skutočne špeciálne. Ak bude visieť priamo nad kuchynským priestorom, môžete zvoliť neobvyklé dizajnové prvky alebo povrchové úpravy, aby ste dosiahli výrazný vzhľad.

eTip (pár pre náročnejších): komínový odsávač Shumee (šírka 90 cm).

 • Extra výkonný digestor s maximálnou kapacitou odsávania 750 m3/h.
 • Štýlový dotykový LCD displej mu dodáva špecifický nádych
 • Čo určite oceníte je fakt, že napriek silnému výkonu je výborne odhlučnený (do 65 dB)

Digestory so spodným odsávaním

Populárna voľba pre ostrovný digestor, digestory so spodným odsávaním sú ďalšou diskrétnou možnosťou. Keď sú integrované do vašej ostrovnej jednotky, tieto digestory sú úplne skryté, keď sa nepoužívajú.

Čistenie a údržba digestora

Všetky digestory občas potrebujú čistenie a údržbu, aj keď niektoré sú v tomto ohľade pohodlnejšie. Pred investíciou do nového digestora by ste si mali premyslieť nasledujúce:                                                                         

➡ Materiál

Materiál vášho digestora bude mať vplyv na to, ako dobre sa čistí. Vynikajúco môžu vyzerať napríklad čierne digestory. Môže sa na nich však viac ukazovať mastnota alebo zvyšky škvŕn viac ako na iných. Sklenené odsávače pár vyzerajú rovnako elegantne a štýlovo, ale môžu vyžadovať pravidelnejšie čistenie, aby ste odstránili odtlačky prstov alebo zvyšky jedál.

➡ Dizajn

Dizajn digestora okrem dopĺňania estetiky ovplyvňuje aj to, ako ľahko sa čistí. Spravidla je najlepšie zvoliť elegantný model bez príliš veľa rohov alebo štrbín. V týchto priestoroch sa zvykne hromadiť mastnota a zvyšky, ktoré sa môžu ťažšie čistiť.

➡ Prístupnosť filtra

Uhlíkové digestory si vyžadujú pravidelnú výmenu uhlíkových filtrov, aby sa zaistil optimálny výkon. Avšak odsávacie systémy tiež potrebujú pravidelné čistenie ich filtrov, aby si udržali efektívne odsávanie. V tejto súvislosti zvážte pred zakúpením dostupnosť filtrov zvoleného modelu, aby ste zabránili problémom s čistením v budúcnosti.

Výber veľkosti vášho digestora

Pri výbere veľkosti digestora je zvyčajne najlepšie, aby ste zvolený model prispôsobili veľkosti kuchynskej dosky. Vytvoríte tak rovnováhu v celkovom dizajne kuchyne a zaistíte, aby váš digestor fungoval čo najefektívnejšie. Ak máte napríklad 70 cm dosku, vyberte si digestor v rovnakom rozmere.

Na trhu je veľa odsávačov pár, takže v požadovanej veľkosti a prevedení budete mať z čoho vyberať. Či už hľadáte 60 cm digestory, 90 cm digestory alebo 100 cm digestory pre veľké varné systémy. Určite nájdete ten pravý pre veľkosť vašej varnej dosky, ako aj pre váš štýl kuchyne (moderná, retro, minimalistická, škandinávska a pod.).

Dodajte svojmu kuchynskému priestoru nádych čerstvého vzduchu pomocou vynikajúceho digestora. Či už sa v kuchyni radi realizujete, alebo len chcete zabrániť prenikaniu pachov do vášho priestoru, môžete si vybrať zo širokej škály digestorov.

Najlepšie odsávacie systémy sú navrhnuté tak, aby fungovali efektívne a vylepšovali dizajn vašej kuchyne, čím vytvárajú štýl, ktorý dopĺňa vašu kuchyňu a vaše požiadavky na životný štýl. Vyberte si z nápadných dizajnov alebo minimalistických modelov, aby ste našli ten pravý. Dúfame, že ste sa inšpirovali.

4.7/5 - (4 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *