Chladnička na víno, ako vybrať najlepšiu vinotéku do bytu

Každý správny milovník kvalitného vína, ktorý nemá vlastnú vínnu pivnicu, by mal svoje víno skladovať adekvátnym spôsobom v chladničke na víno. Vinotéka zabezpečí udržanie kvality vína či jeho správne zrenie pri ideálnej a hlavne stálej teplote a ochrane pred ultrafialovým žiarením.

vinotéka do bytu

Viete, kto je najväčším konzumentom vína na jednu osobu za rok? Francúzsko, Taliansko, Čína alebo niekto iný..? Odpoveď sa dozviete na konci článku.

Či už ste dlhoročným milovníkom vína alebo len začínate rozvíjať svoje chuťové bunky, správne uskladnenie vína je nevyhnutné pre získanie maximálneho pôžitku z každej fľaše. Či už si do kuchyne vyberiete vstavaný chladič na víno alebo samostatne stojacu chladničku na víno pre vyhradenú vínnu pivnicu, pridanie chladničky na víno do vášho domova je najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby vaše víno zostalo čerstvé a malo ideálne podmienky na zrenie. Budete tiež môcť bez námahy podávať svoje víno pri ideálnej teplote, aby ste maximalizovali jeho chuť.

Ako však viete, že keď máte na dnešnom trhu toľko chladiacich jednotiek, že si vyberiete chladničku na víno, ktorá je pre vás najlepšia? Je toho veľa, čo je potrebné zvážiť a preto sme zostavili tohto kompletného sprievodcu nákupom chladničky na víno. Rozoberieme všetky základné funkcie a pomôžeme vám zvážiť váš rozpočet, vkus a štýl.

A ak nie ste veteránskym nadšencom vína, nemusíte mať obavy! Pomôžeme vám tiež porozumieť základom skladovania vína, aby ste presne vedeli, ako udržiavať červené, biele a šumivé víno na krátkodobé potešenie alebo dlhodobé skladovanie. So správnym riešením na uchovávanie vína budete pôsobiť a vyzerať ako odborník.

Výber správnej chladničky na víno pre vašu domácnosť sa z dôvodu množstva druhov, možností a funkcií môže javiť veľmi náročný. Preto sme pre vás zosumarizovali všetky najdôležitejšie informácie a fakty, ktoré sú potrebné, aby ste si mohli vybrať najlepšiu chladničku na víno pre vás a vašu rodinu.

Zodpovieme vám najčastejšie kladené otázky a úvahy ohľadom chladničiek na víno:

1.Samostatne stojaca alebo vstavaná chladnička na víno?

2.Je lepšia termočlánková alebo kompresorová vinotéka?

3.Chladnička na víno s jednou zónou versus s dvomi zónami?

4.Chladnička na víno versus Chladiaca vitrína versus Chladnička?

5.Starnutie a vlhkosť vína

6.Čistenie a údržba vinotéky

Samostatne stojaca vs. vstavaná chladnička na víno

Voľne stojaca chladnička na víno je navrhnutá tak, aby bola umiestnená samostatne, zatiaľ čo vstavaná je vyrobená a špeciálne prispôsobená, aby mohla byť zabudovaná do vášho nábytku. Je to možné z dôvodu, že zabudovaná vinotéka má predný ventil, ktorý je umiestnený pod dvierkami a tadiaľ odvádza teplo preč z chladiacej jednotky.

eTip: Cenovo dostupnejšia vinotéka Hyundai VIN12A, v energetickej triede A+. Ponúka priestor na 12 fliaš na kovových drôtených policiach. Teplotné rozpätie 12 – 18 °C. Jej devízou je aj nízka hlučnosť.

najlepšia chladnička na víno

Čo by sa stalo, keby som do nábytku nainštaloval samostatne stojacu chladničku na víno?

Voľne stojaca vinotéka je vyrobená tak, aby odvádzala teplo zozadu, tým pádom toto teplo nemá kade uniknúť z krytu a nakoniec prehrieva aj samotnú jednotku.

Toto prehriatie zase citeľne zníži schopnosť chladiča udržiavať vnútornú teplotu a ochladiť vaše víno. Kompresor zariadenia sa pokúsi nadmerne kompenzovať jeho prehrievanie a tým sa môže nakoniec spáliť. Prinajmenšom riskujete skrátenie celkovej životnosti chladiča, pretože je kompresor nepretržite prepracovaný. Zároveň riskujete zrušenie platnosti záruky výrobcu prevádzkovaním voľne stojaceho zariadenia v zabudovanom priestore.

Existuje teoretická možnosť, ktorá mi umožňuje zabudovať do nábytku samostatne stojacu chladničku?

Áno, aj nie. Je to možné, ak okolo jednotky ponecháte dostatočný priestor na to, aby sa teplo vznikajúce počas prevádzky správne odviedlo. Dôrazne ale odporúčame ponechať medzeru aspoň 5-10 cm na každej strane chladničky, ako aj na hornej a zadnej, aby sa vytvoril potrebný prietok vzduchu okolo jednotky. P

reto na začiatku aj slovo „nie“, keďže s týmito medzerami nebudete schopní dosiahnuť skutočný vstavaný vzhľad. To vám umožní jedine kúpa vstavanej chladničky, čo vám aj my, ak chcete mať vinotéku zastavanú, jednoznačne odporúčame.

eTip: výborné recenzie od zákazníkov, kvalitné prevedenie a dizajn robia z Klarstein vinoték obľúbenú voľbu na skladovanie svojich obľúbených vín. Vinsider 24D ponúka priestor pre 24 fliaš, ktoré môžu byť chladené v rozmedzí od 5 – 22 °C. Eleganciu zaručí kombinácia ušľachtilej ocele, sklad a dreva a LED osvetlenie interiéru. Doraz dverí je možné zvoliť vpravo, ale aj vľavo.

vstavaná vinotéka Klarstein

Termočlánková vs. kompresorová chladnička na víno

Čo presne znamená termočlánkové chladenie?

Veľa menších (tzv. príručných) vinoték používa termoelektrické chladenie namiesto použitia tradičného kompresora a chladiva. Termoelektrický chladič vína obsahuje chladiaci uzol pozostávajúci z keramickej dlaždice, cez ktorú prechádza elektrický prúd.

Termočlánky (niekedy označované aj ako Peltierove články) pracujú na princípe tzv. termoelektrického javu. Ide o teplotný rozdiel v mieste spoja dvoch rôznych kovov pri prechode jednosmerného prúdu.

Aké sú výhody termoelektrických chladničiek na víno oproti kompresorovým?

Výhodou pre spotrebiteľov je fakt, že termočlánky neprodukujú vibrácie ani silný hluk. To bude mať za následok menšie rušenie sedimentov vo fľašiach vína. Majte na pamäti, že termočlánkové chladničky nie sú úplne tiché, pretože interné ventilátory potrebné na distribúciu studeného vzduchu, vydávajú určitý zvuk. Zvyčajne sú však tichšie ako kompresorové chladničky.

Ďalšou devízou je ich cenalacnejšia prevádzka vďaka nízkej spotrebe energie. Nevýhodou termočlánkových vinoték je, že sú obmedzené produkovaním teploty iba asi o 7 stupňov Celzia nižšie ako je teplota v miestnosti.

Ktorá chladnička na víno je pre mňa vhodná, termoelektrická alebo kompresorová?

V prípade, že bude chladnička umiestnená v miestnosti, kde nebude veľmi horúco a chcete voľne stojacu vinotéku, bude pre vás lepšou voľbou termočlánková. Ak býva v danej miestnosti oveľa teplejšie alebo máte väčšiu zbierku vína, lepšie vám bude slúžiť chladnička na báze kompresora. Takisto väčšina zabudovaných modelov obsahuje kompresor.

Jednozónová vinotéka vs. s dvomi zónami

Aký je rozdiel medzi jednozónovými a dvojzónovými chladničkami na víno?

Jednozónové vinotéky sú nastavené na rovnakú teplotu. Majú jednu reguláciu teploty a nerozdelený skladovací priestor na fľaše. Vhodné sú pre tých, ktorí majú tendenciu uchovávať iba biele alebo iba červené vína, keďže každý druh vyžaduje inú teplotu skladovania.

Dvojzónové vinotéky sú predelené a v každej zóne si môžete nastaviť požadovanú optimálnu teplotu pre daný druh vína. Ideálna pre ľudí, ktorí chcú udržať oba druhy vín bez nutnosti kupovať dve jednozónové chladničky.

eTip: Jednou z najpredávanejších dvojzónových chladničiek, ktorú vám môžeme odporučiť je Klarstein Barossa 34 Duo vinotéka.

dvojzonova vinoteka Klerstein
  • Dvojzónová vinotéka na uskladnenie 26 fliaš
  • Teplotné rozpätie od 5 do 18 °C
  • Elegantný dizajn s LED osvetlení pôsobí luxusne a hodí sa aj na vystavenie do reštaurácií alebo barov
  • Panoramatické okienko, bezpečnostné predné sklo s čiernym tónovaním ochráni fľaše od UV lúčov

V prípade, že hľadáte model s odlišnou kapacitou, pozrite si kompletnú ponuku vinoték Klarstein.

Je možné skladovanie bieleho a červeného vína v rovnakej vinotéke?

Pre archivovanie bieleho vína je najideálnejšia teplota medzi 10 až 12 °C a pre červené víno 15 až 18 °C. Jednoznačne najlepším spôsobom, ako umiestniť obe druhy vín, je kúpiť dvojzónovú vinotéku.

Teoreticky ich môžete skladovať spolu v jednej zóne tak, že umiestnite červené víno do horných políc, kde je teplota chladničky o trochu vyššia (rozdiel maximálne 2 °C). Avšak výsledkom takéhoto skladovania bude, že červené víno bude príliš studené alebo biele víno príliš teplé. Záleží na akú teplotu nastavíte hlavný termostat jednotky.

Môžem použiť vinotéku na skladovanie iných alkoholických nápojov?

Priemerná vinotéka neponúka chladenie pod 8 °C. Vzhľadom na toto obmedzenie odporúčame kúpiť špecializovanú chladničku alebo použiť klasickú chladničku v prípade, ak chcete skladovať iné nápoje ako víno.

Vinotéka vs. Chladiaca vitrína vs. Klasická chladnička

Aký je rozdiel medzi vinotékou, chladiacou vitrínou a klasickou chladničkou?

Vinotéku nie je možné nastaviť na takú nízku teplotu ako chladiacu vitrínu či klasickú chladničku. Chladnička a chladiaca vitrína sú si navzájom podobné, ale vitríny často neponúkajú nastaviteľné police alebo úložné priestory na dverách. Často majú sklenené dvere, aby bolo možné zobraziť ich obsah.

Starnutie a vlhkosť vína

Aké sú optimálne podmienky pre dozrievanie vína?

Víno starne zložitým procesom jemných chemických reakcií, ktoré si pre dosiahnutie optimálnych výsledkov vyžadujú špecifické podmienky. Týmito ideálnymi podmienkami sú stabilná teplota, relatívna vlhkosť vzduchu okolo 70 % a ochrana pred priamym svetlom.

Aj krátke vystavenie teplotným extrémom môže spôsobiť zlé starnutie vína, pretože dôjde k nežiaducim chemickým reakciám. Z týchto dôvodov je pivnica ideálnym prostredím pre dozrievanie vína.

Ako môžem dosiahnuť najlepšie výsledky zrenia vín vo svojej vinotéke?

Najdôležitejšou vecou, ktorú môžete urobiť, je udržiavať teplotu na stabilnej teplote (podľa druhu vína). Nevyhnutnosťou je vyvarovanie sa zmenám teploty. Odporúčame vinotéku s UV tónovaným sklom, aby ste minimalizovali rušenie svetla, ktoré pôsobí na vami skladované víno. Ideálne je chladničku skladovať na čo najtmavšom mieste.

Ak chcete dosiahnuť ideálnu vlhkosť okolo 70%, zvoľte si vinotéku s reguláciou vlhkosti alebo so silnou izoláciou, ktorá vám pomôže udržať konštantnú vlhkosť. Aby sa zabránilo vysychaniu korkov, vlhkosť musí byť minimálne 50%-ná.

Čistenie a údržba vinotéky

Aký je najlepší spôsob čistenia mojej vinotéky?

  • Odpojte chladničku od elektrickej siete a odstráňte z nej všetky predmety (fľaše na víno, police).
  • Vnútorné povrchy očistite jemným čistiacim prostriedkom na chladničky. Odporúčame použiť buď čistú teplú vodu alebo roztok sódy bikarbóny (2 lyžice zmiešanej s vodou).
  • Vyčistite police a zásobníky (ak ich máte) slabým roztokom saponátu.
  • Ak máte drevené police, tak ich vyčistite jemnou handričkou a čistiacim prostriedkom špeciálne určenom na drevo
  • Všetky vlhké časti potom osušte jemnou utierkou

Majte na pamäti, dbajte na to, aby ste minimalizovali vystavenie vody akýmkoľvek elektronickým alebo ovládacím častiam.

Na čo sa teda zamerať pri kúpe vinotéky? Zhrnutie

Pri porovnaní rôznych značiek a modelov je potrebné zamerať sa a porovnať nasledujúce funkcie.

Kapacita – je dostatočná na to, aby pokryla vašu zbierku a umožnila je prípadný rast v ďalších mesiacoch či rokoch?

eTip: Pre majiteľov väčšej zbierky vín odporúčame vinotéku Liebherr Wkr 4211.

liebherr vinotéka
  • Kapacita 377 l (200 fliaš)
  • Energetická trieda A+
  • Spotreba 133 kWh/rok
  • Výhodou je veľmi nízka hlučnosť, iba 40 dB
  • Drevené poličky
  • Detská poistka
  • Predĺžená záruka na 5 rokov

Liebherr ponúka širokú škálu naozaj kvalitných a testami ocenených vinoték v rôznych objemoch či prevedeniach, preto ak hľadáte iný rozmer alebo dizajn, pozrite si celú ponuku.

Teplotný rozsah – na ochladenie všetkých obľúbených druhov vín pri ideálnej teplote.

Jednozónová alebo dvojzónová – poskytujú flexibilitu teploty pre vašu kompletnú zbierku.

Samostatne stojaca alebo vstavaná – umožňuje umiestniť chladničku presne podľa vašich požiadaviek a predstavám.

Chladenie termočlánkom alebo kompresorom – ktoré udržuje vaše víno na konštantnej teplote.

Detský zámok – dbajte aj na bezpečnosť svojich detí.

Trojsklo alebo dobre izolované dvierka – na udržanie chladného vzduchu bez zbytočných únikov.

LED osvetlenie – ktoré šetrí elektrickú energiu a udržuje vo vnútri vinotéky minimum UV lúčov

Regálové police na víno – ktoré umožňujú skladovanie fliaš po ich stranách na účely dlhodobého správneho skladovania

Odolný a štýlový dizajn – ktorý je v harmónii so štýlom vášho príbytku a vydrží skúšky času.

Bonusové eTipy

Biele víno ideálne na archiváciu

Biele víno zreje vo fľašiach rýchlejšie ako červené, preto sa na archiváciu hodia pomalšie zrejúce odrody s vyšším obsahom alkoholu (minimálne 12 %):

  • Rulandské biele a šedé,
  • Rizling rýnsky a vlašský,
  • Sauvignon,
  • Chardonnay a pod.

Červené víno ideálne na archiváciu

Určite je zbytočné skladovanie lacných vín zo supermarketu a celkovo nekvalitné vína.  Odporúčame aj skladovanie burgundského vína či portské.

Vyberte správne umiestnenie chladničky na víno

Vinotéku položte na tvrdý, rovný a stabilný povrch, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Určite by ste sa mali vyhnúť umiestneniu na koberec. V prípade, že nemáte inú možnosť, zakúpte si tvrdú plastovú rohož, aby ste dokázali vytvoriť stabilnejšiu podložku. Chráňte ju pred priamym slnečným žiarením.

Skontrolujte odkvapkávač vo svojej vinotéke

Takmer všetky vinotéky majú malý zásobník či nádobku, ktorý zachytáva prebytočnú vodu. Tá nie je problémom, je to iba kondenzácia, ktorá sa vynáša z chladničky, aby sa mohla odparovať. V odkvapkávacej nádobe sa občas môže hromadiť voda, čo môže viesť k zatuchnutému zápachu alebo v ojedinelých prípadoch k pretečeniu vody na vašu podlahu. Skontrolujte raz za čas odkvapkávaciu misku a vylejte všetku prebytočnú vodu, aby ste predišli problémom skôr, ako nastanú.

Vyriešte problémy s kondenzáciou vinotéky

Všetky chladničky spôsobujú kondenzáciu v dôsledku teplotného rozdielu medzi interiérom a exteriérom. Za normálnych okolností nie je problém s prebytočnou vlhkosťou, ale niekedy môže dôjsť vo vnútri chladničky ku kondenzácii. Ak sa to stane aj vo vašej vinotéke, pridajte otvorenú škatuľu sódy bikarbóny, aby absorbovala prebytočnú vlhkosť.

víno, orechy, syr

Už vám nič nebráni v tom, aby ste si vychutnali kvalitne uskladnené zrejúce víno spolu s hroznom, kvalitným syrom a chrumkavými orechmi.

Nezabudli sme ani na otázku z úvodu článku a tu je odpoveď. Možno budete prekvapení, ale najväčším konzumentom je Vatikán s ročnou spotrebou 74 litrov vína za rok na 1 osobu. No čo, uhádli ste?

4.7/5 - (3 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *