Je lepšie behať v šortkách alebo legínach?

behanie v šortkách

Existuje mnoho rôznych názorov na to, čo si obliecť pri behu. Niektorí ľudia uprednostňujú šortky, iní legíny. Ktorá možnosť je teda lepšia? Beh si okrem oblečenia a obuvi vyžaduje len minimálnu výbavu. Hoci si môžete pribaliť bežecký pás, batoh alebo fľašu na vodu, neexistuje veľa spôsobov, ako môžete zmeniť svoju výbavu, aby ste zlepšili svoj bežecký výkon. Výber medzi šortkami a pančuchami však môže. Hoci sa mnohí zameriavajú na správny pár topánok, výber oblečenia je rovnako dôležitý, ak nie dôležitejší, ako vaše bežecké topánky. Tu sú výhody a nevýhody bežeckých šortiek a legín.

šortky legíny na beh

Bežci rozhodne nie sú známi tým, že by sa vyhýbali chladu a dažďu. Získali si povesť bežcov, ktorí sa za každého počasia predvádzajú na trati s holými nohami v úsporných bežeckých šortkách. To však platilo až do príchodu celkom dobrých bežeckých legín, ktoré poskytujú oveľa väčšie krytie pre dni, keď je viac dažďa. Ktoré sú teda pre vás najlepšie? Riešime otázku bežeckých šortiek verzus legín, aby sme vám pomohli vybrať tú najlepšiu možnosť pre váš pohodlný beh.

Šortky vs. legíny

Čo si obliecť v rôznych poveternostných podmienkach? Pri tomto výbere je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov. Po prvé, myslite na počasie. Ak je vonku chladno, pravdepodobne sa budete chcieť rozhodnúť pre legíny. Udržia vaše nohy v teple a pomôžu vám vyhnúť sa prípadným zraneniam z chladného počasia. Na druhej strane, ak beháte v horúcom počasí, šortky sú možno lepšou voľbou. Pomôžu vám zostať v chlade a nespôsobia vám prehriatie.

...
...

Ďalšou vecou, ktorú treba zvážiť, sú vaše preferencie. Jednoducho povedané, niektorí ľudia považujú šortky za pohodlnejšie ako legíny. Neexistuje tu žiadna správna alebo nesprávna odpoveď – ide o to, v čom sa cítite najpohodlnejšie. Čo je teda lepšie – šortky alebo legíny? Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Všetko závisí od podnebia a vašich preferencií. Nech už si vyberiete čokoľvek, uistite sa, že sa cítite pohodlne, a užite si beh!

Porovnanie behu v šortkách a leginách

Na túto otázku nemožno odpovedať s istotou, pretože je založená na individuálnych preferenciách. Niektorí bežci uprednostňujú legíny, zatiaľ čo pre iných sú pohodlnejšie šortky. Výber toho, čo je pre jednotlivca najpohodlnejšie, je v konečnom dôsledku na ňom. Tu sa pozrieme na výhody a nevýhody jednotlivých možností, ktoré vám pomôžu urobiť najlepšie rozhodnutie pre váš vlastný beh.

Výhody behu v šortkách

Šortky sú rôzne, od priliehavých až po voľné, ale bežnejšie je, že kompresné šortky používajú muži aj ženy. Keďže sú priliehavé, poskytujú odolnosť proti vetru a mierne zvyšujú rýchlosť. Vo väčšine predajní nájdete klasické šortky, šortky pod kolená a capri v akejkoľvek farbe alebo veľkosti.

šortky na beh
 • Šortky vás udržia v chlade

Vďaka menšiemu množstvu látky na tele zostanete počas behu v chlade. To je dôležité najmä v horúcom počasí.

...
 • Šortky sú ľahké

Legíny môžu spôsobiť, že sa budete cítiť ťažší, najmä keď sa začnete potiť. Voľné alebo kompresné šortky však nespôsobia, že sa budete cítiť ťažko alebo akoby vás brzdili. Je menej pravdepodobné, že sa budú odierať ako legíny.

 • Vďaka šortkám ste aerodynamickí

Pokiaľ nosíte priliehavé šortky, máte vďaka nim pocit, že bežíte rýchlejšie. Šortky vám poskytujú väčšiu voľnosť pohybu.

Nevýhody šortiek pri behu

Muži a ženy s veľkou hmotnosťou sa začnú odierať, ak sa rozhodnú behať v šortkách. Voľné aj kompresné šortky sa v zime nedajú nosiť, pokiaľ nie sú kombinované s pančuchami. Môžu sa vyhrňovať a byť nepohodlné. Ak si nedáte pozor, môžete sa viac spáliť. V chladnom počasí sa môžu ťažšie vrstviť. Šortky sa odierajú a nedajú sa používať v zime.

Výhody behania v legínach

Legíny sa dnes vyrábajú v širokej škále farieb a veľkostí. Niektoré z najlepších legín pre ženy majú veľkosť od XXS do XXXL a zobrazujú všetky odtiene pod dúhou. Aj keď je rozmanitosť dôležitá, nie je to jediný dôvod, prečo by ste chceli nosiť legíny namiesto šortiek.

legíny na beh
 • Legíny sú teplé

Legíny sú optimálnym odevom na nosenie v zime, pretože vás udržia v teple a odvádzajú chorý pot od pokožky. Zároveň poskytujú ochranu pred slnkom, dažďom a snehom. Dajú sa nosiť za každého počasia.

 • Legíny zabezpečujú cirkuláciu vzduchu

Keďže legíny sú tesne pri tele, táto dodatočná podpora zvyšuje cirkuláciu krvi v nohách. Pomáhajú odstraňovať metabolický odpad zo svalov a znižujú výdaj energie.

 • Legíny poskytujú odolnosť proti vetru

Priliehavé legíny nezachytávajú vietor, nespomaľujú vás ani neovplyvňujú váš celkový krok. Takisto je menej pravdepodobné, že sa zachytia o veci.

 • Legíny znižujú odreniny

Ak máte väčšie stehná, legíny znížia odieranie a bolestivosť pri cvičení. Ponúkajú väčšie krytie a môžu byť pohodlnejšie.

Nevýhody legín počas behu

Niektoré typy legín sú obmedzujúce, priesvitné a sú drahšie ako šortky. V teplom počasí vám v nich môže byť naozaj teplo. Môže byť náročné nájsť pár, ktorý dobre padne. Niektoré typy legín sú obmedzujúce alebo dokonca presvitajú. Vo väčšine prípadov sú drahšie ako šortky.

Ktoré sú teda lepšie? V konečnom dôsledku je to na vás. Zamyslite sa nad tým, čo je pre vás najdôležitejšie, a na tom založte svoj výber. Ak chcete zostať v pohode, vyberte si šortky. Ak chcete viac zakryť, vyberte si legíny. Ak chcete mať možnosť vrstvenia, vyberte si legíny. A ak máte obmedzený rozpočet, vyberte si šortky.

Prečítajte si aj:

Tipy na štýl šortiek a legín

Ak hľadáte štýlový a pohodlný spôsob, ako zostať toto leto v pohode, šortky a legíny sú skvelou voľbou. Ako ich však obliecť, aby vyzerali čo najlepšie? Tu je niekoľko tipov:

 • Vyberte si správnu dĺžku. Šortky by mali byť dostatočne dlhé, aby zakryli zadok, ale nie také dlhé, aby vyzerali ako sukňa. Legíny by mali byť dostatočne dlhé, aby vám siahali po členky.
 • Zvážte materiál. Šortky a legíny z ľahkých materiálov, ako je ľan alebo bavlna, sú ideálne na leto.
 • Kombinujte ich so správnym vrchným dielom. Tielko alebo tričko bude vyzerať skvele so šortkami, zatiaľ čo tunika alebo dlhé tričko doplní legíny.
 • Noste správnu obuv. Sandále alebo topánky s otvorenou špičkou sú dobrou voľbou ku šortkám, zatiaľ čo legíny vyzerajú skvele s teniskami alebo lodičkami.

Kompresné nohavice/šortky poskytujú ešte viac pozitív

Nakoniec sú pančuchy lepšou investíciou, ale kompresné šortky aj pančuchy ponúkajú ešte viac výhod pre váš beh. Tu sú informácie o tom, čo získate používaním kompresných pančúch/šortiek:

 • Ľahší tréning
 • Menšia svalová únava
 • Prevencia preťaženia
 • Nižšie riziko bolesti svalov
 • Väčší výkon
 • Lepšia schopnosť skákať
 • Okysličenie svalov
 • Podpora slabín
 • Sú pohodlnejšie
 • Lepšia regenerácia po náročných tréningoch

Pri výbere kompresných pančúch alebo šortiek je dôležité, aby vám dobre sadli. Ak budú príliš tesné, nevyužijete výhody, ktoré vám kompresné oblečenie môže priniesť.

Prečo má väčšina bežcov krátke šortky?

To je dobrá otázka. Krátke šortky sú jednou z tých vecí, ktoré mnohí nebežci v súvislosti s behom nechápu. Dôvod, prečo bežci nosia krátke šortky, je dvojaký: po prvé, je tu základná filozofia; po druhé, je tu funkčnosť.

Pokiaľ ide o filozofiu, behanie sa vo svojej podstate posúva smerom k mysleniu “menej je viac“. Je to v podstate minimalistická aktivita. Menej rozptýlenia, menej nadmerného pohybu, menej hmotnosti… to všetko prináša lepší výkon. Beh je ako forma meditácie. Bežecké opojenie je prakticky stavom zenu. Beh je nezávislosť a sloboda v jednej činnosti. Posledná vec, ktorú počas seriózneho behu chcete, je niečo “navyše”. Moje najlepšie behy sú v šortkách, topánkach… a nič viac… niekedy asi hodinky a slnečné okuliare? Pri behu sa chcete cítiť rýchlo a slobodne. Nie je žiadnou výhodou, ak sa okolo vás povaľuje kopa látky navyše. Prečo Gréci na pôvodných olympijských hrách súťažili nahí?

Funkčnosť krátkych šortiek

Hovorme o funkčnosti. Ak ste niekedy boli v posilňovni s vážnymi vzpieračmi, pravdepodobne ste sa čudovali, prečo je na stenách toľko zrkadiel. Na jednej strane sa mnohým ľuďom páči márnivosť toho, že vyzerajú a cítia sa dobre, ale existuje aj funkčný dôvod, prečo venovať pri zdvíhaní veľkú pozornosť svojej forme. Podobne aj pri behu chcete presne vedieť, čo sa deje s vašimi nohami. Napríklad ja pri behu často sledujem svoj tieň, aby som posúdil, ako dobre sa mi darí minimalizovať dodatočný pohyb. Ak bežím popri sklenenom okne, pozriem sa, aby som sa uistil, že som vzpriamený a držím ruky správne, alebo určím, či začínam vyzerať unavene.

Ak by som mal na sebe dlhé alebo plandavé šortky, bolo by ťažšie toto všetko vyhodnotiť. V neposlednom rade sú kratšie šortky jednoducho pohodlnejšie na behanie. Prečo by ste mali chcieť, aby vás dodatočná látka zväzovala a plandala okolo končatín, ktorými najviac hýbete?

Anekdoticky, keď som vonku a kladiem kilometre a vidím iného bežca a on má všetky druhy doplnkov navyše, vesty, vrstvy, farebné koordinácie, nosiče telefónov, náhradné fľaše na vodu, fitness trackery atď., môj inštinkt predpokladá, že ten bežec pravdepodobne až tak veľa nebehá alebo že je v tomto športe relatívne nový (a nie je na tom nič zlé, pretože vždy rešpektujem niekoho, kto sa učí milovať tento šport).

Naopak, ak je chladný deň a vidím vonku niekoho, kto napriek chladu beží bez trička (alebo v športovej podprsenke), sčervenalý sústredeným úsilím, v ošúchaných topánkach, možno so starými hodinkami Timex a pohybuje sa cieľavedome, potom oveľa skôr vidím úžasné svalnaté a spevnené nohy, ktoré tohto bežca rýchlo nesú. Myslím, že zistíte, že väčšina nadčasových športov sa vykonáva s minimálnym množstvom oblečenia. V súťažení (najmä v behu) je veľmi dôležitý mentálny prvok; vaša predstava o vlastnom tele je jeho veľkou súčasťou. Prečo ho zakrývať viac, než je nevyhnutné?

Záver

Bez ohľadu na dĺžku by všetky dobré bežecké nohavice mali byť pohodlné, odvádzať vlhkosť a neprepúšťať, navrhnuté tak, aby umožňovali – a rozhodne nebránili – dobrému pohybu pri behu. Pokiaľ nežijete niekde, kde je celoročne konštantne teplo alebo zima, je ideálne mať v zásuvke bežeckej výbavy k dispozícii oboje. Potom si môžete dovoliť luxus (alebo hlavolam) vybrať si zakaždým, keď si idete zabehať.

capri nohavice na beh

Hľadáte niečo medzi tým? Vyskúšajte capri nohavice! Sú dlhšie ako šortky, ale kratšie ako legíny, sú to pančuchové nohavice, ktoré sa nachádzajú niekde medzi kolenami a polovicou lýtok. Ponúkajú väčšie krytie a teplo ako šortky bez toho, aby ste museli behať v plnej dĺžke, čo z nich robí dobrú voľbu na behanie medzi ročnými obdobiami. A hoci lýtka nie sú najpotivejšou časťou tela, dolná časť nohy otvorená vzduchu vás prekvapivo udrží v chlade, keď sa tréning alebo deň oteplí.

Capri sú menej dusivou voľbou ako celoprepínacie legíny, ak máte tendenciu “behať v horúčave” (čo znamená, že sa rýchlo prehrejete aj počas chladných dní). Sú k dispozícii v rôznych gramážach, materiáloch a s väčšou alebo menšou kompresiou, a preto sú pravdepodobne najvšestrannejšou voľbou vo vašej skrini.

Hlavným rozhodujúcim faktorom medzi týmito dvoma možnosťami sú preferencie. Možno sa v legínach cítite nepríjemne, pretože sú príliš priliehavé, alebo sa vám nepáči množstvo kože, ktoré šortky ukazujú. V takom prípade noste voľné tepláky, ktoré sa držia pri členku. Ak budete mať na pamäti naše tipy, budete určite vyzerať elegantne a cítiť sa v pohode po celý rok, nezáleží, pre čo sa nakoniec rozhodete.

4.8/5 - (9 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Šport. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *