Jednoduché tipy, ako ušetriť vodu v domácnosti bez obmedzenia komfortu

Nielen elektrina, ale aj voda patrí zvyčajne k najdrahším položkám vo faktúre. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, pomocou ktorých je možné týmito vzácnymi zdrojmi šetriť a pritom neobmedziť komfort, na ktorý ste boli doposiaľ zvyknutí.

Ak si ich chcete osvojiť a naučiť sa s vodou správne šetriť, máme pre vás niekoľko zaujímavých a osvedčených tipov.

Neplytvajte vodou pri osobnej hygiene

Podľa zistení z praxe, denne na osobu spotrebujeme cca 100 litrov. Z toho na varenie, pitie a jedenie pripadajú asi 4 %, umývanie riadu a starostlivosť o auto či záhradu predstavuje z tejto spotreby zhruba 6 %, pranie bielizne 12 %, používanie toalety 27 % a kúpanie vo vani alebo sprchovanie až 36 %.

Najdôležitejšie preto pre vás a vašu peňaženku je, aby ste začali šetriť pri osobnej hygiene, kde sa vzácnou pitnou tekutinou plytvá najviac. Neznamená to obmedziť svoju údržbu, ale naučiť sa pri jej vykonávaní adekvátne využívať vodu.

Pomerne často si naplníme vaňu plnú vody, čo je príjemné, no strávime v nej iba pár minút a stojí nás to pritom obrovský objem spotreby vody. Ani pri sprchovaní nie sme moc k tomuto zdroju ohľaduplní. Napriek tomu, že ju nepoužívame, voda tečie zo sprchovej hlavice neustále. Skúste to zmeniť.

Obmedziť silu prúdu vody z hlavice, vypínať vodu, keď aplikujete na telo kozmetiku, prípadne využívať na čistenie tela vodou navlhčenú špongiu a potom sa dôkladne vodou opláchnuť, je jednoduché riešenie. Pomôže vám to znížiť nielen spotrebu vody, ale aj intenzitu čistenia veľkého septika, kde všetka voda z domácnosti končí.

Naučte sa šetriť pri praní

Vodu môžete ušetriť aj pri praní. V tejto súvislosti je potrebné zvážiť niekoľko faktorov.

Pri kúpe novej práčky dbajte na to, aby ste si kúpili model, ktorý šetrí vodu. Moderné Miele práčky sú v tomto smere ideálne! Tiež vám pomôže nepredpierať. Ak vaša bielizeň nie je obzvlášť znečistená, predpieranie je zbytočné. Perte iba s plným bubnom. Nezáleží na tom, či pračku naplníte len do polovice alebo ju naplníte úplne, množstvo vody potrebné na jeden prací cyklus zvyčajne zostáva rovnaké.

Správne splachovanie toalety je základ

Ušetriť môžete aj na splachovaní toalety. Samozrejme, neznamená to chodiť na záchod menej často, ale splachovať s menším množstvom vody. Väčšina moderných splachovacích nádrží má funkciu úspory vody už zabudovanú.

Splachovacie tlačidlo je rozdelené na dve časti pre úplné vyprázdnenie nádržky (asi 6 litrov) alebo polovičné množstvo (3 litre). Množstvo vody, ktoré potrebujete na spláchnutie toalety, závisí samozrejme aj od toho, čo je potrebné spláchnuť.

Ak chcete pri splachovaní toalety ušetriť ešte viac vody, môžete sa zaobísť aj bez splachovania pitnou vodou a prejsť na dažďovú. Na to sú však potrebné štrukturálne opatrenia a v prenajatom byte táto možnosť bohužiaľ neprichádza do úvahy.

Pomôcť znížiť spotrebu vody a účty by mohli aj nasledujúce opatrenia:

  • Pri umývaní rúk zatvorte kohútik medzi mydlom a opláchnutím.
  • Pri čistení zubov používajte namiesto vyplachovania úst pod tečúcou vodou pohárik na zuby.
  • Opravte kvapkajúce kohútiky.
  • Ak máte umývačku riadu, mali by ste sa zdržať ručného predumývania riadu. Riad sa takto čistí v samotnom stroji.
  • Nepúšťajte umývačku riadu poloprázdnu. Vždy počkajte dostatočne dlho na úplné naplnenie stroja.

Uvidíte, že ak si z týchto tipov urobíte pravidelný návyk, odrazí sa to na vašej spokojnosti i peňaženke.

5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *