Ako sa odstrániť pleseň zo steny a okien

ako odstranit plesen zo steny a z okien

Plesne na stenách sú nielen nevzhľadné, ale môžu byť aj zdraviu škodlivé. Našťastie existujú spôsoby, ako zabrániť vzniku plesní na stenách a udržať váš domov zdravý. Prečítajte si praktické rady, ako odstrániť pleseň – a zabrániť jej návratu! Plesne na stenách a v okolí okien sú postrachom väčšiny domácností, ale našťastie je možné použiť každodenné čistiace prostriedky na ich odstránenie a zabránenie tomu, aby sa vám znovu objavili.

ako odstranit plesen zo steny a okien

Plesne, či už na stenách alebo iných povrchoch, ako sú podlahy alebo koberce, nie sú pre vaše zdravie dobrou správou, preto je veľmi dôležité riešiť aj ich príčinu. Prečítajte si stručný návod v jednoduchých krokoch, ako sa zbaviť plesní na stenách vo vašej domácnosti.

Čo sú to plesne a huby a prečo sa vyskytujú na stenách?

Pleseň je druh huby, ktorá sa vyvíja zo spór prenášaných vzduchom. Zvyčajne rastú vo vlhkých a teplých podmienkach bez veľkého prúdenia vzduchu, preto sa v domácnostiach často vyskytujú plesne v kúpeľniach a podkrovných priestoroch. Často je jednoducho spôsobená vlhkými podmienkami a nedostatočným vetraním, ale niekedy môžu byť plesne na stenách spôsobené netesnosťami z vodovodného potrubia, a to v interiéri aj exteriéri nehnuteľnosti. Zle izolované vykurovacie potrubia môžu tiež spôsobiť hromadenie vlhkosti za stenami.

Plesne je názov pre najbežnejší typ čiernej plesne na stenách, ktorá sa vyznačuje škvrnami, ktoré sa môžu rozšíriť na väčšie plochy, ak sa neošetria. Ak chcete zistiť, či máte na stenách pleseň, naneste na postihnuté miesto handričkou trochu bielidla. Ak tmavá farba po niekoľkých minútach zmizne, ide o pleseň. Ak nie, škvrna je pravdepodobne len špina.

eTip: Jedným z najúčinnejších prípravkom je Savo proti plesniam. Tento prípravok určený na odstránenie plesní, húb, rias, lišajníkov a kvasiniek s okamžitým a viditeľným efektom a dezinfekčnými účinkami. Možno použiť na omietky, murivo, kameň, mramor, žulu, prírodné drevo, keramiku, obkladačky, sklokeramiku, nepoškodený smalt, sklo, silikón. V prípade, že máte pleseň aj v kúpeľni, tak odporúčame špecializovaný prípravok Savo sprej proti plesniam do kúpeľne.

Prečo mám na stenách v spálni pleseň?

Plesne na stenách v spálni môžu byť skutočným problémom. Plesne v spálni sú zvyčajne spôsobené kondenzáciou alebo vysokou vlhkosťou, zvyčajne v dôsledku poveternostných podmienok. Môže byť spôsobená zlým vetraním a vlhkosťou vzduchu. Nezabudnite skontrolovať trhliny v oknách alebo odtokové rúry, ktoré by mohli spôsobovať hromadenie vlhkosti.

Pri používaní špeciálne vyvinutých čistiacich prostriedkov na plesne a huby vždy starostlivo dodržiavajte pokyny. Dbajte na to, aby ste sa chránili používaním ochranných okuliarov, rukavíc a tvárovej masky, ak je to potrebné, a pred pokračovaním vyskúšajte výrobok na malej ploche.

Budete potrebovať:

  • Kefu s tuhými štetinami
  • Handričku
  • Chlórové bielidlo
  • Vodu

Ako vyčistiť steny od plesní v troch krokoch

Je čas naučiť sa, ako vyčistiť steny od plesní a húb! Pozor, plesne môžu spôsobiť alergické reakcie a zhoršenie zdravotného stavu, takže ak máte rozsiahle problémy s plesňami na stenách, bude najlepšie vyhľadať odbornú pomoc. Ak riešite menšiu plochu, nezabudnite si nasadiť ochranné okuliare, rukavice a masku na tvár, pretože kontakt so spórami môže byť škodlivý. Počas odstraňovania plesní otvorte okná alebo v miestnosti použite ventilátor.

  1. Pripravte roztok chlórového bielidla a vody. Zvyčajne jeden diel bielidla na tri diely vody – alebo si zaobstarajte čistiaci prostriedok pre domácnosť, napríklad Domestos bielidlo v spreji, ktorého aktívnou zložkou je bielidlo.
  2. Sčernalé miesto vydrhnite. Pomocou kefy s tuhými štetinami vydrhnite začiernené miesto
  3. Dôkladne opláchnite a osušte. Opláchnite handričkou a vodou a nechajte uschnúť.

Ak tento postup nezaberie, existujú prípravky špeciálne určené na plesne a huby na stenách, ktoré môžu byť silnejšie, ale nezabudnite nikdy nemiešať čistiace roztoky, pretože to môže spôsobiť nebezpečné chemické reakcie.

Prečítajte si aj:

Odvlhčovač vzduchu proti plesniam

Čo robia odvlhčovače na zníženie vlhkosti v domácnosti? Postup je pomerne jednoduchý:

  • Mechanizmus ventilátora odvlhčovača nasáva vzduch z vašej domácnosti.
  • Tento vzduch sa vo vnútri odvlhčovača ochladzuje a vlhkosť sa kondenzuje na vodu
  • Voda sa oddeľuje do inej časti a suchší vzduch sa zľahka ohrieva
  • Tento vzduch sa potom vypustí späť do miestnosti s oveľa menšou vlhkosťou
  • Prístroj sa vypne, keď miestnosť dosiahne požadovanú úroveň vlhkosti alebo keď je nádoba na vodu plná

eTip: Odporúčame mobilný odvlhčovač vzduchu HONEYWELL TP-COMPACT. Kapacita odvzdušňovania 12 litrov za 24 hodín, bezozónové chladivo. Poteší vás aj jednoduché ovládanie pomocou praktického digitálneho panelu.

Ako používať odvlhčovač vzduchu

Rôzne odvlhčovače majú rôzny výkon, preto pred výberom zohľadnite veľkosť a vlhkosť vašej miestnosti.

  1. Odvlhčovač umiestnite do najvlhkejšej časti domu, ako je kúpeľňa alebo pivnica.
  2. Odvlhčovač nastavte na ideálnu úroveň vlhkosti, ktorá by sa mala pohybovať medzi 40 % a 60 %. Konkrétne pokyny nájdete v príručke k vybranému odvlhčovaču.
  3. Uvedomte si, že prvých niekoľko cyklov, ktorými odvlhčovač prejde, bude odstraňovať viac vlhkosti ako neskoršie cykly. Najprv bude odstraňovať prebytočnú vodu, ktorá sa nahromadila za určité obdobie vlhkosti, zatiaľ čo po pravidelnom spustení bude zbierať menšie množstvo vody na udržanie ideálnej úrovne vlhkosti

Ako odstrániť kondenzačnú pleseň zo steny a zabrániť jej vzniku

Všimli ste si okolo okien alebo v kúpeľni nepríjemné organické “nástenné umenie”? Môže to byť kondenzačná pleseň. Tento typ plesne vzniká, keď sa vlhký vzduch stretne s povrchom s nižšou teplotou, pričom vlhkosť nemá kam odísť. Možno ste videli, že sa pri okne alebo v chladných kútoch tvoria malé kvapôčky vody? Tieto vlhké podmienky sú ideálnou živnou pôdou pre plesne, preto sa budete chcieť kondenzátu zbaviť a vzduch čo najskôr vysušiť.

Odstránenie kondenzačnej plesne

  1. V prvom rade si pri tejto činnosti nasaďte ochrannú masku, ochranné okuliare a rukavice.
  2. Vyskúšajte sprej na báze bielidla (vždy najprv vyskúšajte prípravok na malej časti povrchu, až potom ošetrite celú postihnutú oblasť). Môžete tiež vyskúšať domáci sprej vyrobený z jedného dielu bieleho octu a jedného dielu vody. Prípravok nastriekajte na stenu a nechajte ho pôsobiť cez noc.
  3. Plesne a prípravok zmyte vlhkou handričkou a na odstránenie vlhkosti použite suchú handričku.

Tipy, aby ste zabránili návratu kondenzačnej plesne

  • Zvýšte vetranie v dome otvorením okna. Pozrite sa na vetracie otvory, či nie sú zablokované.
  • Ak do bytu nevpustíte čerstvý vzduch, trochu zvýšte termostat.
  • Čo najviac bielizne sušte vonku. Ak to nie je možné, zvážte investíciu do odvlhčovača.

Ako zabrániť opätovnému vzniku plesní na stenách

Keď ste si poradili s plesňou na stenách, ďalším krokom je pokúsiť sa zabrániť jej opakovanému výskytu. Tu je zopár tipov ako prevencia proti plesniam:

  • Kúpte si špecializovaný výrobok. Napríklad antimikrobiálny sprej môže pomôcť zabrániť opätovnému usadzovaniu spór. Farba proti plesniam sa dá kúpiť aj vo väčšine obchodov pre domácich majstrov.
  • Zvážte inštaláciu elektrického odvlhčovača v silne postihnutých oblastiach. Ten je ideálny na dlhodobú prevenciu proti plesniam.
  • Zvážte modernizáciu izolácie vášho domu. Niekedy, ale nie vždy, je príčinou problému zlá izolácia. Steny a stropy, ktoré sú správne izolované, budú menej postihnuté kondenzáciou, a teda aj plesňami.

Najlepšie tipy, ako sa zbaviť plesní, zahŕňajú minimalizovanie vlhkých podmienok, ktoré plesne tak milujú:

  • Kúpeľne, kuchyne a iné vlhké priestory udržujte dobre vetrané a čo najsuchšie.
  • Rozprestrite sprchové závesy a uteráky, aby vyschli.
  • Odstráňte netesnosti hneď, ako ich objavíte, aby ste zabránili prenikaniu vlhkosti do dutín a pod podlahy.

Nepodliehajte panike, ak sa pleseň a hniloba na stenách vrátia. Ide o bežný jav a teraz ste už tak trochu odborník na to, ako bojovať proti plesniam na stenách.

Ako odstrániť pleseň z okien

Čierna pleseň na oknách v okolí vášho domu je to posledné, čo chcete vidieť. Môže nielen poškodiť vaše okná, ale spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Prinášame vám návod na odstránenie a prevenciu plesní na oknách.

Čierna pleseň na oknách – prečo sa vyskytuje?

Každý druh plesne je škodlivý pre celkové zdravie každého, kto s ňou žije, ale čierna pleseň je obzvlášť znepokojujúca. Je známe, že sa tvorí tam, kde je vo vzduchu nadmerné množstvo vlhkosti. Čierna pleseň je známa tým, že vytvára vlhký zápach a môže sa šíriť cez farby, tapety a omietky, pričom môže spôsobiť vážne zdravotné problémy s dýchaním.

Je dôležité, aby ste neignorovali ani tie najmenšie náznaky čiernej plesne okolo okien alebo kdekoľvek inde v domácnosti.

Predchádzanie vzniku plesní na oknách

K vzniku čiernej plesne okolo okien alebo na parapetoch prispievajú najmä 2 faktory: netesnosti a kondenzácia.

Ak voda z vonkajšej strany zateká na parapet, je pravdepodobné, že okenný rám je poškodený a je potrebné ho opraviť alebo úplne vymeniť. Pokiaľ ide o kondenzáciu, ide o zníženie množstva vlhkosti vo vzduchu okolo vášho domu a existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť:

  • Ak máte okná s jedným sklom, vymeňte ich za dvojité alebo trojité, ktoré sú oveľa odolnejšie voči čiernej plesni.
  • Udržujte otvorené okenné vetracie otvory (trickle vent), ktoré sa nachádzajú v hornej časti okien a slúžia na privádzanie vzduchu zvonku, aby ste zabezpečili maximálne vetranie v celom dome.
  • Pri varení v kuchyni a umývaní v kúpeľni používajte odsávacie ventilátory.
  • Odstráňte izbové rastliny od okien, pretože uvoľňujú vlhkosť do vzduchu.
  • Kúpte si odvlhčovač vzduchu, ktorý bude odvádzať vlhkosť zo vzduchu.
  • Otvorte okná, aby sa váš domov dobre vetral – avšak len vtedy, keď nie je príliš chladno.

Ako odstrániť okennú pleseň pomocou octu

Ak sa chcete zbaviť plesní okolo okien pomocou octu, mali by ste si vždy nasadiť rukavice, aby ste sa vyhli podráždeniu.

  1. Naplňte fľašu s rozprašovačom bielym octom. Prípadne navlhčite handričku octom a utrite ju.
  2. Dôkladne nastriekajte ocot na pleseň.
  3. Ocot potrebuje čas na rozbitie plesne, preto ho nechajte pôsobiť 1 hodinu.
  4. Pomocou drhnúcej kefy a teplej vody pleseň vydrhnite.
  5. Utrite povrch teplou vodou a nechajte miesto vyschnúť.

Ak sa pleseň znovu objaví, skúste celý postup zopakovať. Možno budete chcieť skombinovať ocot aj s inými produktmi, ako je jedlá sóda alebo soľ, aby ste zvýšili šance na úspešné odstránenie čiernej plesne.

Ako odstrániť pleseň z dreva (drevených okien)

Pleseň na drevenom okennom ráme môže postupne viesť k jeho znehodnoteniu. Drevo zadržiava vlhkosť, čo z neho robí ideálny materiál pre vznik a rast čiernej plesne. Ak jedno alebo viac okien vo vašom dome prepúšťa vlhkosť, ktorá vedie k vzniku plesní, možno budete musieť najať odborníka na ich opravu alebo výmenu. V boji proti tomu môžete zvážiť natretie alebo zafarbenie drevených rámov a dôkladné vyčistenie škár rámov, aby ste zabezpečili, že budú bez prachu a vlhkosti.

eTip: Odporúčame univerzálny bezfarebný impregnačný náter, určený pre základnú preventívnu ochranu dreva BELINKA BASE – impregnácia proti škodcom a plesni.

4.9/5 - (7 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Domácnosť. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *