Ako si vybrať ponožky na turistiku, horolezectvo, voľný čas, beh či lyžovanie

ako vybrať správne ponožky

Outdoorové aktivity sú pre nohy náročné, preto je pár špičkových ponožiek prvou obrannou líniou pre suché, pohodlné nohy bez pľuzgierov. Aj keď “technické ponožky” môžu znieť smiešne, nemožno poprieť, že oproti starým celobavlneným ponožkám z rúrok predstavujú veľké zlepšenie.

Ponožky podľa aktivity

Viete o tom, že existujú rôzne typy ponožiek na rôzne príležitosti? Určite už viete o bežných a formálnych variantoch. Ale je toho viac, než sa na prvý pohľad zdá. Každý z nich sa vyznačuje jemnými rozdielmi v konštrukcii, poďme sa na ne pozrieť.

  • Športové/multisportovné ponožky: Táto široká kategória siaha od tradičných bielych ponožiek do posilňovne (aktualizovaných o tkaniny odvádzajúce vlhkosť) až po technické ponožky určené na crossový tréning a beh. Väčšina z nich poskytuje určité odpruženie chodidla, ale celkovo majú minimálny objem.

eTip: Nízke športové ponožky Artengo. Sú zosilnené na päte a špičke, čo zabráňuje oderu. Páči sa nám, že majú vetracie otvory a sťahovací pruh v strednej časti nohy, čím ponožky pevne držia na nohe a nesťahujú sa.

  • Bežecké ponožky: Tieto ponožky sa pohybujú od tenkých podšívkových ponožiek s veľmi malým polstrovaním až po ponožky s hustým polstrovaním v oblasti päty a priehlavku. Niektorí bežci uprednostňujú menšie polstrovanie, aby lepšie sedeli v topánkach, iní majú radšej väčšie polstrovanie pre väčšie odpruženie a menšiu únavu chodidla.
  • Vychádzkové ponožky: Tieto ponožky ponúkajú odpruženie a vlastnosti odvádzajúce vlhkosť pre kondičných chodcov.
  • Ponožky na voľný čas: Tieto ľahké ponožky sa síce vyznačujú ležérnym štýlom (farby, pruhy atď.), ale zvyčajne obsahujú výkonné tkaniny, ako je merino vlna.
  • Nízke turistické ponožky: Tieto relatívne tenké ponožky sú sú len o trochu vyššie než obuv, ale končia pod členkami. Odvádzajú vlhkosť a poskytujú mierne odpruženie v oblasti päty a priehlavku. Sú tenšie, najmä v hornej časti, ako polovysoké ponožky a môžu sa nosiť s podšívkou alebo bez nej.
  • Polovysoké turistické ponožky: Ich väčšia hrúbka poskytuje dobré prispôsobenie turistom s nízkym objemom chodidla (t. j. s úzkymi nohami alebo nízkym nártom). Ponúkajú viac polstrovania v oblasti päty a priehlavku ako nízke turistické ponožky a navyše tlmenie na hornej časti chodidla a nohy, ktoré poskytuje pohodlie na dlhých trasách.
  • Vysoké turistické ponožky (vhodné nielen pre horolezcov): Vysoké turistické ponožky sú najhrubšou možnosťou s väčším objemom a polstrovaním do chladných a drsných podmienok.

eTip: Turistické vysoké ponožky Quechua. Anatomický tvar (R/L) a 100 % elastická štruktúra zaisťujú podporu chodidla. Menej trenia a prehrievania je zaručené vďaka systému dvoch vrstiev.

  • Lyžiarske a snowboardové ponožky: Tieto ponožky sú polstrované v oblasti holene a zvyčajne aj pod chodidlom. Inak sú tenké a nie sú určené na poskytovanie výrazného tepla; skôr majú chrániť vaše nohy pred tlakovými bodmi a trením vo vnútri topánok. Ich konštrukcia slúži aj na to, aby nenarušovala energiu potrebnú na vykonávanie rýchlych obratov.

eTip: Lyžiarske ponožky Wedze. Vďaka hrubému froté teplý vzduch voľne cirkuluje okolo chodidla.

Špecializované ponožky

Tu je niekoľko možností ponožiek na viacero aktivít, ktoré treba zvážiť.

  • Ponožky s vložkou: Tieto sa nosia pod párom bežných turistických ponožiek. Zvyčajne sú vyrobené zo syntetických materiálov, ako je napríklad polyester CoolMax®, a odvádzajú vlhkosť od nôh do vonkajšej ponožky, kde sa môže odparovať. Podšívkové ponožky sú medzi turistami obľúbené, pretože sa dajú prať a sušiť rýchlejšie ako bežné ponožky na dlhých výletoch.
  • Nepremokavé ponožky: Máte 2 možnosti. Nepremokavé/priedušné zvrchné ponožky sú skvelé na cestovanie s batohom v daždivom počasí, keď je udržanie bežných ponožiek v suchu skutočnou nevyhnutnosťou. Alebo si vyberte nepremokavé/priedušné ponožky, ktoré sa nosia namiesto bežných ponožiek. Tie majú hrubú vonkajšiu časť, bariéru proti vlhkosti a flísovú vnútornú časť. Poskytujú teplo pre vodákov alebo surferov v studenej vode.

eTip: Neoprénové ponožky Aropec DINGO, sú protišmykové a vhodné pre všetky vodné športy a otužovanie.

  • Ponožky do prstov: Bezšvové “prstové ponožky” pomáhajú predchádzať vzniku pľuzgierov medzi prstami. (Poznámka: Pľuzgiere medzi prstami môžu byť aj dôsledkom príliš tesnej obuvi.) Ponožky na prsty sú zvyčajne vyrobené zo syntetických vlákien a sú určené na beh alebo turistiku.

eTip: Prstové bežecké ponožky na beh Kiprun. Vďaka pružnému pásu na priehlavku ponožky lepšie držia na nohách.

  • Fleecové ponožky: Tieto ponožky sú príjemnou voľbou k topánkam alebo sandálom, prípadne ako domáce papuče. Tkanina odvádza vlhkosť, ale neprispôsobí sa nohe tak ako turistické ponožky.
  • Vyhrievané ponožky: Tieto ponožky využívajú nízkoenergetickú batériu, ktorá poskytuje rýchle teplo odolné voči nárazom. Obľúbené pri sedavom zamestnaní alebo aktivite (napr. rybárčenie) v chladnom počasí.

eTip: Vyhrievané podkolienky Glovii GQ2. Ponožky s vyhrievaním, napájanie powerbankou (je súčasťou balenia), príjemný materiál, vhodné pre šport, turistiku i bežné nosenie.

Materiál ponožiek

Každé chodidlo je husto pokryté približne 250 000 ekrinnými potnými žľazami, takže chodidlá sú jedným z najpotivejších miest na tele. Výkonné materiály pomáhajú absorbovať a rozptýliť všetku túto vlhkosť. Tu sú najbežnejšie možnosti:

Ponožky z merino vlny

Jemné vlákna merino vlny bez svrbenia prakticky nahradili škriabajúce vlnené ponožky, ktoré používali predchádzajúce generácie. Ich najväčšou výhodou je, že sú termostatické (regulujú teplotu), takže vaše nohy zostanú v pohodlí v širokom rozsahu teplôt. Vlna dokáže absorbovať až 30 % svojej hmotnosti vody, čo pomáha nohám zostať v suchu vo väčšine podmienok.

Výhody: Pohodlné v chladných alebo teplých podmienkach, absorbujú a odvádzajú vlhkosť, tlmia, nesvrbia ako vlna.

Nevýhody: Schne o niečo pomalšie ako syntetika, je drahšia.

Ponožky zo syntetického materiálu

Viaceré materiály sa často kombinujú alebo používajú vo vybraných častiach ponožky pre väčšie pohodlie a prispôsobenie. Nylon a spandex Lycra® pomáhajú ponožkám udržať si tvar, vytvárajú priliehavý strih a v niektorých štýloch ponožiek poskytujú podporu klenby. Polyester CoolMax®, akryl Wickspun™ a polypropylén Isolfil® sú bežne používané vlákna, ktoré odvádzajú vlhkosť, aby udržali vaše nohy v suchu a zabránili vzniku pľuzgierov.

Výhody: Odolnosť, rýchlo schne, odvádza vlhkosť, odpružuje.

Nevýhody: Menej pohodlné v horúcich podmienkach, znížená izolácia, keď sú mokré.

Ponožky z Ingeo™

Toto vlákno na báze kyseliny polymliečnej (alebo PLA), ktoré sa vyslovuje IN-gee-oh, sa správa podobne ako polyester, ale je ekologickou alternatívou.

Výhody: Je to lepidlo, ktoré je vhodné na použitie pri práci s kožušinou: Vyrobené z obnoviteľného zdroja, recyklovateľné, odvádza vlhkosť, reguluje zápach.

Nevýhody: Menej odolné ako iné textílie; možno ho len komerčne kompostovať.

  • Hodváb: Tento prírodný izolant sa používa v niektorých podšívkových ponožkách. Odvádza vlhkosť a ponúka hladkú štruktúru na pokožke.

Výhody: Je odolný voči vlhkosti: Ľahký, odvádza vlhkosť, príjemný na pokožku.

Nevýhody: Menej odolný ako iné tkaniny.

Bavlnené ponožky

Bavlna sa neodporúča na aktívne použitie. Problémom ponožiek zo 100 % bavlny je, že absorbujú pot, rýchlo sa nasycujú a pomaly schnú, čo je dokonalý recept na pľuzgiere.

Výhody: Pohodlné na neaktívne použitie, lacné.

Nevýhody: Neodporúča sa na aktívne nosenie.

Bambusové ponožky

Bambusové ponožky môžu prospieť zdraviu vašich nôh. Ponožky vyrobené z bambusu sú podobné ponožkám, ktoré pravdepodobne práve nosíte, až na to, že sú mimoriadne mäkké a pohodlné, čo si všimnete hneď, ako si ich obujete. Bambus je fantastický organický materiál. Je odolný voči škodlivým škodcom, rýchlo rastie a slúži na prospech pôdy, v ktorej rastie. Od jeho zasadenia trvá približne tri až štyri roky, kým dosiahne plodnosť.

eTip: Bambusové stredné ponožky Bambuo Crew AG. Tieto pohodlné funkčné ponožky sú vhodné na každodenné používanie i šport.

Výhody: Bambus je trvalo udržateľný, teplotne flexibilný, nealergénny. mäkší, menej vlhký a menej zapáchajúci. Bambusová viskóza je čistá s väčším množstvom antibakteriálnych vlastností.

Nevýhody: Chemikálie, ktoré sa používajú na spracovanie bambusu, sú škodlivé pre ľudské zdravie a životné prostredie. Ponožky z bambusu môžu mať v porovnaní s bavlnou tendenciu rýchlejšie sa zmršťovať. Prírodná bambusová tkanina býva drahšia ako tkanina z umelého hodvábu alebo bavlny.

Vlastnosti ponožiek

Polstrovanie ponožiek

Ponožky sú vyrobené z kvalitného materiálu, ktorý sa dá použiť na výrobu ponožiek: Ponožky: Hľadajte polstrovanie na päte a na priehlavku, ktoré poskytuje odpruženie a ochranu. Dbajte na to, aby množstvo polstrovania nespôsobovalo, že vám bude topánka príliš tesná. Polstrovanie sa vytvára buď zvýšením hustoty výpletu v týchto oblastiach, alebo v niektorých prípadoch vpletením dlhotrvajúcich materiálov, ako je akryl, do týchto oblastí. Toto dodatočné polstrovanie môže byť skutočnou záchranou nôh pri náročných výletoch po nerovnom teréne.

Vystuženie klenby ponožiek

Niektoré ponožky ponúkajú pevnejšiu, zosilnenú väzbu v oblasti klenby, ktorá zlepšuje oporu. To je užitočné predovšetkým vtedy, ak máte vysokú klenbu, ale môže to byť užitočné aj pre tých, ktorí majú bežnú klenbu alebo ploché nohy. Bez správnej opory klenby sa môže vyvinúť bolesť klenby alebo dokonca plantárna fascitída, ktorá môže spôsobiť silnú bolesť päty. Majte však na pamäti, že kľúčovým faktorom podpory klenby je vaša obuv.

Výška ponožiek

V mnohých prípadoch ide len o osobné alebo štýlové preferencie. Posádkové a štvrťročné ponožky však poskytujú ochranu pred odieraním od vrchnej časti topánok, preto odporúčame aspoň takto vysoké ponožky, ak nosíte topánky stredného alebo vysokého strihu.

Strih ponožiek

Ak chcete získať správnu veľkosť, vyhľadajte si informácie o veľkosti špecifické pre výrobcu. Pri skúšaní ponožiek dávajte pozor na to, ako sedia v oblasti prstov a päty. Kľúčovým kritériom je správna dĺžka. Ak je ponožka príliš dlhá, bude sa vám zhŕňať cez prsty. Ak je príliš krátka, ponožka bude skĺzavať do topánky a bude vám tesná. V prípade silne polstrovaných ponožiek si ich vyskúšajte v topánkach, aby ste sa uistili, že vám pohodlne padnú a nebudú vám v topánkach príliš tesné.

Často kladené otázky o ponožkách

  • Chodím na túry v horúcom podnebí. Aké ponožky by som mal nosiť?

Prispôsobenie je kritérium č. 1, takže závisí od vašej obuvi. Stredne ťažké ponožky v skutočnosti absorbujú viac vody ako ľahké, čo umožňuje, aby vaše nohy zostali chladnejšie a suchšie napriek väčšiemu objemu. Vlna sa nasycuje o niečo rýchlejšie ako syntetika, ale pomáha lepšie regulovať teplotu.

  • Aké hrubé by mali byť moje ponožky?

Správna hrúbka ponožiek závisí od veľkosti vašej obuvi. Ak máte nohu s malým objemom, pravdepodobne budete chcieť hrubšie ponožky; nohy s veľkým objemom zvyčajne vyžadujú tenšie ponožky. Vždy si vyskúšajte ponožky s obuvou, aby ste sa uistili, že vám pohodlne sedia.

Zabráni nosenie vložky pod bežnou ponožkou vzniku pľuzgierov?

Nie nevyhnutne. Najdôležitejším faktorom je, aby vám obuv správne sedela. Zvážte vložky do ponožiek vždy, keď je potrebný väčší objem alebo v kombinácii s mierne tenšími bežnými ponožkami.

Aké ponožky by som si mal vziať na týždňový výlet s batohom?

Ušetrite miesto tým, že si vezmete niekoľko párov podšívkových ponožiek a 1 pár ponožiek do batohu. Pot sa vstrebáva do podšívkových ponožiek, zatiaľ čo ponožky do batohu zostanú relatívne čisté. Pri takomto prístupe stačí každý deň vymeniť podkolienky za nové. Podľa potreby vyperte podšívkové ponožky (schnú oveľa rýchlejšie ako hrubšie ponožky.)

Vďaka všetkým týmto tipom si vyberiete perfektný pár ponožiek namiesto toho, aby ste riešili dilemu alebo si vybrali, čo vám príde pod ruku. Nezabudnite, že ponožky nielen zvyšujú váš štýl, ale aj dlhodobo poskytujú požadované pohodlie pre vaše nohy. Dúfame, že odteraz uvidíte, ako môže ideálne vybraný pár ponožiek správne ovplyvniť vaše pohodlie, naplniť potreby a splniť svoj účel.

4.8/5 - (9 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Šport. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *