Kompresory a ich miesto v každej zručnej dielni

kompresor

Kompresory nájdu svoje využitie na každom pracovitom dvore. Aj keď v charakteristikách o nich nachádzame uplatnenie najčastejšie v priemysle a v ekonomike, efektívne sú aj pre bežné domáce účely. Pod tým rozumieme práce s vozidlami, lakovanie a údržbu nevyhnutných strojov. Prečo práve kompresor a aké výhody prináša?

Čo je hlavnou podstatou kompresorov?

Kompresory sú zariadenia na výrobu stlačeného vzduchu. Získavajú ho z okolitého prostredia a na základe konkrétneho modelu a princípu mechanizmu v ňom vyvíjajú tlak. Vyberáme si z množstva kompresorov, záleží však na vás, na aké na domáce práce kompresor vyberiete.

Medzi kompresormi sú najväčšími konkurentmi piestové a skrutkové, ďalej bližšie rozdelenie na olejové a bezolejové. Dôležitým kritériom je veľkosť a mechanizmus vzdušníka, účinnosť a tlak. A ako na každom správnom dvore, aj u nás sa diskutuje o výhodnej cene.

Výhodné piestové kompresory 

Využitie piestových kompresorov sa najčastejšie skloňuje v autoservisoch a dielňach. V štandardnom domácom režime (majstrovanie po práci) využívame vzduch stláčaný pod piestom. Vieme si to predstaviť ako pohyb vo valci, resp. ako v pieste spaľovacieho motora.

Kompresor v domácnosti môžete využiť pri mnohých domácich prácach, ale aj na bežné používanie. Najčastejšie sa využívajú kompresory na fúkanie kolies, či už na aute alebo na bicykli. Taktiež pomocou nich môžete vyčistiť rôzne prístroje, prípadne nedostupné miesta. Často sa využívajú pri maliarskych prácach, kedy s vhodným nadstavcom môžete nastriekať výrobky, nábytok ale aj steny domu. V domácom prostredí si na piestových kompresoroch najviac ceníme jednoduchú obsluhu bez dodatočných úprav a zložitého nastavovania v každej fáze chodu. Pokiaľ sa rozhodujete nad kúpou kompresora, nemusíte hneď kupovať ten najdrahší (profesionálny), nájdite si niečo vhodné cenovo prijateľné, ale výkonnejšie.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *