Kuchynský robot ocenia aj skúsené gazdinky. Ktorý je najlepší?

Kuchynský robot je skvelý pomocník pre každého, kto rád varí a pečie, ale nerád plytvá časom a energiou. Prípravu jednoduchých aj zložitých receptov dnes už našťastie zvládnete rýchlejšie a jednoduchšie s týmto všestranným pomocníkom.

Food procesor alebo kuchynský robot?

Medzi kuchynským robotom a food procesorom sú určité rozdiely. Obe zariadenia sú však v kuchyni viac ako užitočné.

Moderné kuchynské roboty sú ideálne na miešanie, šľahanie, miesenie cesta a mnohé modely dokážu aj pomlieť mäso alebo vyrábať cestoviny. Spracujete s nimi aj väčšie množstvá surovín. Robot má výklopné rameno, viacero nadstavcov a nádobu na spracovanie surovín. Jeden dobrý kuchynský robot dokáže nahradiť niekoľko menších kuchynských pomocníkov, ako napríklad ručný mixér, šľahač či mlynček.

Food procesor je kuchynský robot bez ramena, nádoba je osadená na pohyblivej osi a ňu sa nasadzujú nadstavce. Vzhľadom pripomína mixér, no dokáže oveľa viac. S food processorom je možné aj šľahanie, sekanie či krájanie, niektoré modely sa dajú používať aj ako smoothie mixér alebo drvič ľadu.

Na začiatku je teda potrebné vedieť, ktoré funkcie využijete najviac a podľa toho sa rozhodnúť, či budete hľadať ideálneho kuchynského robota alebo food processor. 

Funkcie kuchynského robota

Kuchynský robot dokáže veľa vecí, no máloktorý model vie úplne všetko. Niektoré majú okrem funkcie miešania, miesenia, šľahania aj mlynček na mäso, iné zasa odšťavovač alebo mixér. Napríklad Multifunkčný kuchynský robot Tefal Click and Cook má až 32 funkcií a 10 varných programov, takže s ním dokážete pripraviť aj omáčky, polievky, ryžu, cestoviny, zmrzlinu či likér.

Takéto šikovné multifunkčné roboty vám dokážu ušetriť množstvo času a námahy, sú však samozrejme finančne náročnejšie ako jednoduchšie modely. Investícia do kuchynského robota sa vám ale môže naozaj vyplatiť, ak ho plnohodnotne využijete. Zvážte, ako často a aké funkcie budete využívať a či vám stačí robot so základnými funkciami alebo chcete niečo lepšie. Tiež si overte, aké príslušenstvo sa dá k robotu dokúpiť.

Dbajte na parametre robota

Okrem funkcií robota venujte pozornosť aj objemu nádoby, materiálu či dĺžke káblu. Objem nádoby sa pohybuje cca 0,5 l až po 6 – 7 l. Pre domácnosť so 4 a viac členmi je vhodná nádoba s objemom aspoň 4 l. Čo sa týka materiálu, najviac sa používa plast a kov. Čím viac kovových častí má robot, tým je odolnejší a trvácnejší, ale aj drahší. Ak sa ale oplatí za niečo si priplatiť, sú to prevody z kovu. Celokovový robot sa jednoduchšie udržiava, výhodou je ak sa dajú jednotlivé časti a príslušenstvo umývať v umývačke. Aj taký detail ako dĺžka prívodného kábla môže narobiť problémy. Štandardne je dĺžka 1-2 m, záleží však na tom, ako máte umiestnené zásuvky.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *