Retro kúpeľňa, tipy a dizajnové inšpirácie

Plánujete svoju vintage kúpeľňu a potrebujete zopár dizajnových inšpirácii? Retro, jeden z najpopulárnejších trendov posledného desaťročia, ktorý stále rastie. Dá sa ľahko vytvoriť, je však potrebné ho vykonať s citom. Mali by ste rozoznať hranicu medzi retro nostalgiou a gýčom.

Retro dizajnové inšpirácie do kúpeľne

Teplé odtiene, tmavé farby, matné materiály spolu so zrkadlovými povrchmi a kovovými dekoráciami, dokážu vytvoriť celkový harmonický vzhľad, kde priemyselný nádych predstavuje jeho silnú osobitosť.

eTip: Kúpeľňový komplet RETRO poteší zástancov klasického farebného prevedenia. Dlhú životnosť zabezpečí, že táto kúpeľňová zostava je vyrobená z odolného masívu a jeho špeciálna povrchová úprava proti vlhkosti.

ako zariadiť retro kúpeľňu?

Namiesto toho sa zamerajte na dizajnové nápady inšpirované pohľadom do minulosti, vďaka čomu bude vaša kúpeľňa jedinečná a zároveň sa stále hodí pre modernejší domov a bývanie. Pri bielych obkladoch alebo bielej sanite sa doslova pýta trochu experimentovať. V tomto prípade by mal byť na vrchole preferencií teplý bronz. Okrem vzbudenia veľkého záujmu svojim štýlom a tvarom prináša bonus v podobe údržby. Výhodou bronzu je totiž aj to, že nie je na ňom vidieť škvrny, ktoré zanecháva vodný kameň.

eTip: Reitano Rubinetteria – ANTEA umývadlová batéria, bronz. Očarí vás dokonalá povrchová úprava a jedinečný tvar.

retro umývadlová batéria

Klasické vodovodné batérie obsahujú „nudnú“ známu páku. Retro kohútiky zažívajú v tomto období veľký návrat. Výrobcovia si dali záležať na naozaj prepracovaných detailoch. Príkladom je ručná sprcha v tvare starodávneho slúchadla.

eTip: Nástenná vaňová batéria Reitano Rubinetteria – ANTEA. Bronzová povrchová úprava vytvára dojem staršej patiny. V ponuke je aj kombinácia chróm / zlata a ružové zlato. Možnosť napojenia vodovodnej batérie do priestoru.

retro vaňová batéria

Sanitárna keramika, ktorá obstojí v skúške času, so sofistikovanými kohútikmi a ceneným príslušenstvom pre každodenné použitie doplní plány kúpeľne a definuje osobný štýl s najmodernejším výkonom. Nemusíte zabudnúť ani na lesklé chrómové povrchové úpravy, ak si vyberiete retro dizajn. Týmto spojíte modernú úpravu a tvarom starodávny nádych.

eTip: Reitano Rubinetteria – ANTEA trojprvková umývadlová batéria s výpusťou, chróm.

umývadlová batéria

Retro nábytok často stojí na nožičkách. Ďalšou možnosťou sú špeciálne tvarované dvierka alebo úchytky, čo dodáva nádych vidieka. Potom je tu atmosféra, kde vstupuje do hry farebná schéma a voľba materiálov, mramor, drevo alebo dlaždice.

eTip: Retro umývadlová skrinka SAPHO. V tmavom prevedení je nábytok vyrobený z masívneho bukového dreva, vo svetlom prevedení zo smrekového masívu. Skrinky sú napustené 2 vrstvami oleja – farebným pre zjednotenie farby dreva a bezfarebným pre zvýšenú odolnosť.

Klasické zrkadlo je ideálne do priestoru vašej kúpeľne, najmä ak nechcete zrkadlovú skrinku nad umývadlom. Ak máte úložné možnosti inde, môže to byť dokonalý priestor na vystavenie nádherného retro zrkadla. Okamžite dodá miestnosti charakter a funkciu.

eTip: SAPHO – BRAND umývadlová skrinka so zrkadlom (morený smrek).

najkrajšia retro kúpeľňa

Ak chcete vytvoriť zábavnú retro kúpeľňu, ktorá bude mať vlastný charakter, namiesto vstavaných jednotiek vyberte radšej samostatne stojace kusy vrátane umývadiel a vaní. Prepychová vaňa určená do najvychytenejšieho prostredia v dekoratívnom štýle so zvýšeným okrajom, ktorú je možné umiestniť aj do stredu miestnosti, čím vyjadruje svoj úplne klasický dojem.

eTip: Voľne stojaca vaňa MEXEN/S.

Preferujete skôr sprchový kút? Žiaden problém, výrobcovia mysleli na všetkých.

eTip: Sprchové dvere GELCO – ANTIQUE. Retro atmosféru navodia bronzové profily a detailne prepracované ozdobné prvky.

retro kupelna

Je veľa prvkov, od nábytku, vodovodných batérií, armatúry, sprchy, sanitárnej keramiky, osvetlenia až po dekoratívne detaily, ktoré zasahujú do vytvorenia kúpeľne s nostalgickou notou z dávnych čias. Retro kúpeľne môžu byť zariadené v duchu romantiky, inokedy zasa industriálne.

eTip: Kúpeľňový komplet ROMANTIC. Je vyrobený z masívneho dreva v bielom prevedení. Ponúka výnimočný vzhľad, ktorý je doplnený kovovými elegantnými pozlátenými úchytkami.

romantická retro kúpeľňa

Retro osvetlenie do kúpeľne

Nemôžete mať zdravý dizajn kúpeľne, ak nemáte dostatočné a krásne osvetlenie. Osvetlenie je dôležité pre viditeľnosť, prístupnosť a pohodlie. Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako môžete do kúpeľne zakomponovať svetlo. Najprv zvážte nejaké krásne stropné osvetlenie. To môže mať rôzne podoby. Najprv zvážte nejaké zapustené osvetlenie. Je to skvelý univerzálny spôsob, ako zakomponovať osvetlenie do vášho dizajnu. Môžete tiež použiť niektoré závesné stropné svietidlá. To môže mať rôzne podoby. Ak chcete veľmi krásnu možnosť, zvážte luster. Bude to jedna z drahších možností. Je to však niečo, čo treba zvážiť.

eTip: Nezabudnite ani na štýlové osvetlenie. Môže sa vám hodiť toto stropné svietidlo TK Lighting RETRO 1904.

Podlahové osvetlenie je tiež veľmi krásna a účinná možnosť. Existuje niekoľko rôznych verzií podlahového osvetlenia, vďaka ktorým môže byť dizajn vašej vintage kúpeľne dokonalý. Jednou z vecí, ktoré treba zvážiť, je, že sa uistíte, že používate vintage kúpeľňové materiály a povrchové úpravy. Podobne ako vaše zrkadlá alebo batérie je veľmi obľúbenou možnosťou zlatá povrchová úprava. Ak použijete tradičné zlato na správnych miestach, vaša kúpeľňa bude vyzerať nádherne.

Možnosťou je aj osvetlenie toaletných stolíkov. K dispozícii je aj mnoho variantov. Niektoré toaletné zrkadlá majú zakomponované aj LED osvetlenie. Je to pekný doplnok k vášmu hlavnému toaletnému osvetleniu. Osvetlenie márnosti je dôležité pre pohodlie aj prístupnosť, pokiaľ ide o váš historický priestor márnosti. V tomto ohľade môže pomôcť aj lekárnička. Osvetlená skrinka na lieky vám okrem dodatočného úložného priestoru poskytne aj ďalší zdroj vintage osvetlenia toaletného kútika.

Doplnky do kúpeľne v retro štýle

Nevyhnutnou a nenahraditeľnou súčasťou každej miestnosti sú doplnky. Tie v kúpeľni plnia, okrem estetickej, hlavne úžitkovú funkciu. Ide hlavne o retro mydelničky, retro poháre na kefky, retro dávkovače mydlá či retro WC kefy.

eTip: Dvojitý držiak pohárov SAPHO – ASTOR.

držiak pohárov

Mosadz, chróm a zlato sú veľmi obľúbené. V tomto dizajne sa bežne používa aj keramika, takže biela farba je vždy vhodná. Pokúste sa do dizajnu zakomponovať fotografie alebo maľby, ktoré ho zvýraznia. YVintage kúpeľňový dekor je nevyhnutný pre kompletný dizajn vintage kúpeľne.

eTip: Dávkovač mydla SAPHO – DIAMOND.

retro dávkovač mydla

V prípade, že preferujete modernejší dizajn a chcete ho iba ozvláštniť nejakým kúskom s nádychom minulosti, ktorý nenaruší celkovú dispozíciu, jeden alebo dva retro doplnky budú pre vás ideálnou voľbou.

eTip: Mydelnička Gedy – DAFNE.

Zvýrazniť hrejivo-sentimentálny retro štýl vašej kúpeľne môžu zvýrazniť aj vzorované a ozdobné dlaždice. Nebojte sa kombinovať aj s ich veľkosťami či tvarmi. Vyskúšať môžete väčšie formáty kontrastujúce s menšími mozaikovými dlaždicami. Veríme, že sme vás trochu inšpirovali do netradičnejšieho retro štýlu kúpeľne, ktorý ale v poslednej dobe zažíva ozajstný boom.

4.8/5 - (5 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Kúpelňa. Pridaj odkaz do záložiek.

1 thoughts on “Retro kúpeľňa, tipy a dizajnové inšpirácie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *