Ako vybrať správne sedlo na bicykel

ako vybrať sedadlo na bicykel

Ak uvažujete o novom sedadle na bicykel (správnejšie nazývanom sedlo), je to pravdepodobne preto, že to, na ktorom momentálne jazdíte, je nepohodlné. Pohodlie je častým problémom, najmä u nových cyklistov, a jedným z riešení je zaobstarať si nové sedlo, ktoré bude lepšie vyhovovať typu vašej jazdy a mechanike vášho tela. Výber nového sedla však môže byť náročná úloha. Existuje veľa možností a pohodlie je často veľmi subjektívne, čo znamená, že sedlo, ktoré vyhovuje vášmu priateľovi, nemusí nutne vyhovovať vám.

Ako vybrať správne sedlo na cestný či horský bicykel

Tento článok vám pomôže pochopiť, ako môžu výber cyklistického sedla ovplyvniť také veci, ako sú materiály, polstrovanie, dizajn a veľkosť, ako aj typ jazdy, ktorú vykonávate. Ak sa chystáte do predajne bicyklov, zistite, či si môžete vyskúšať jazdu na sedadle, aby ste si overili jeho pohodlie. V mnohých predajniach, aj keď nemajú presne to, ktoré chcete vyskúšať, majú niečo porovnateľné, čo si môžete vyskúšať. Počas jazdy meňte polohu, jazdite rýchlo aj pomalšie a prekonávajte nerovnosti.

Zvážte typ jazdy, ktorú vykonávate

Sedadlá na bicykel sa často zaraďujú do jednej z týchto piatich kategórií:

 • Rekreačná cyklistika: Ak sedíte vzpriamene pri šliapaní do pedálov na cestovnom, mestskom alebo prímestskom bicykli a preferujete krátke jazdy, vyskúšajte sedlo určené na rekreačnú cyklistiku. Sedlá sú často široké s plyšovým polstrovaním a/alebo pružinami a niekedy majú krátky nos.
 • Cestná cyklistika: Pretekáte alebo najazdíte veľa kilometrov na ceste? Sedlá pre cestnú cyklistiku bývajú dlhé a úzke a majú minimálne polstrovanie pre čo najlepší prenos sily pri šliapaní do pedálov
 • Horská cyklistika: Na horských trasách sa striedavo staviate na pedále, sedíte ďaleko vzadu (niekedy sa len vznášate nad sedlom alebo dokonca mimo neho) alebo sa krčíte v zastrčenej polohe. Kvôli týmto rôznym polohám budete chcieť sedlo vhodné pre horské bicykle s polstrovaním pre vaše sedacie kosti, odolným poťahom a racionálnym tvarom, ktorý vám pomôže pri pohybe.

eTip: Športové sedlo na horský bicykel Rockrider

 • Cyklistická turistika: Na jazdu na dlhé vzdialenosti budete potrebovať sedlo, ktoré sa radí medzi cestné a horské sedlo. Sedlá na turistické bicykle zvyčajne poskytujú polstrovanie pre vaše sedacie kosti a pomerne dlhý, úzky nos.
 • Dochádzanie do práce na bicykli: Podobne ako sedlá na cestnú cyklistiku a cykloturistiku, aj sedlá vhodné na dochádzanie do práce majú určité polstrovanie, ale spravidla nie príliš veľké. Cyklisti dochádzajúci do práce na bicykli, ktorí jazdia v daždi alebo za slnečného počasia, môžu zvážiť odolnosť poťahových materiálov voči poveternostným vplyvom.

eTip: Retro cyklistické sedlo BTWIN. Je kompatibilné s bicyklami vybavenými sedlovkou so zámkom.

Sedadlo a polstrovanie

Existujú dve široké kategórie sediel na bicykel: výkonné sedlá, ktoré majú minimálne polstrovanie a sedlá s polstrovaním, ktoré bývajú plyšové.

Výkonné sedlá sú zvyčajne dlhé a úzke a majú minimálne polstrovanie, aby sa dosiahol maximálny prenos výkonu a minimálne odieranie pri šliapaní. Bežne sa vyskytujú na cestných, horských a turistických bicykloch.

Tlmiace sedlá bývajú široké s plyšovým polstrovaním a/alebo pružinami, ktoré tlmia nerovnosti na ceste. Často majú krátku prednú časť. Zvyčajne sa nachádzajú na bicykloch určených na rekreačnú a cestovnú cyklistiku.

Dva najbežnejšie typy odpruženia sú gélové a penové.

 • Gélové odpruženie sa prispôsobí vášmu telu a poskytuje najväčšie pohodlie. Väčšina rekreačných jazdcov ho uprednostňuje pre jeho vynikajúce pohodlie pri bežných jazdách. Jeho nevýhodou je, že gél má tendenciu zhutňovať sa rýchlejšie ako pena.
 • Penové tlmenie ponúka poddajnosť, ktorá sa pružne vracia do tvaru. Cestní jazdci uprednostňujú penu, pretože poskytuje väčšiu podporu ako gél a zároveň poskytuje pohodlie. Pri dlhších jazdách, jazdcoch nad 200 kg alebo jazdcoch s dobre tvarovanými sedacími kosťami sa uprednostňuje pevnejšia pena, pretože sa nezhutňuje tak rýchlo ako mäkšia pena alebo gél.
 • Žiadne tlmenie: Niektoré cyklistické sedlá majú nulové polstrovanie. Tieto sedlá majú často kožené alebo bavlnené poťahy. Hoci sedlo bez polstrovania môže byť pre niektorých jazdcov nepohodlné, keď je úplne nové, častým jazdením sa prispôsobí vašej hmotnosti a tvaru. Niektorí jazdci tvrdia, že “prispôsobenie”, ktoré môžete získať z kožených alebo bavlnených sediel, ich robí pohodlnejšími napriek tomu, že nemajú žiadne polstrovanie. Ďalšou výhodou sediel bez polstrovania je, že zostávajú chladnejšie – čo je jednoznačná výhoda pri dlhých a horúcich jazdách. Túto možnosť si vyberte, ak sa vám sedlo s polstrovaním neosvedčilo a ak vás láka klasický vzhľad koženého alebo bavlneného sedla.
 • Podložka pod sedlo je voliteľný doplnok, ktorý možno umiestniť na akékoľvek sedlo na dodatočné odpruženie. Hoci je plyšová a pohodlná, jej polstrovanie nie je také uzavreté ako pri sedle, ktoré je už vypolstrované, takže môže migrovať tam, kde ju nepotrebujete alebo nechcete. Pri rekreačných jazdách to nie je problém, ale pri rýchlych jazdách alebo na dlhšie vzdialenosti by to problém byť mohol. Ak je to váš štýl jazdy, lepšou investíciou môžu byť polstrované cyklistické šortky alebo spodná bielizeň.

eTip: Gélové cyklistické sedlo Decathlon – ponúka veľmi širokú sedaciu plochu pre ideálne rozloženie tlaku a gélovú výstelku. Je kompatibilné so všetkými značkami sedloviek so 7 mm lyžinami a vhodné aj pre ženy aj mužov.

Sedadlo na bicykel so stredovým výrezom

Mnohé sedadlá na bicykel sú skonštruované tak, aby chránili vaše perineum – oblasť medzi sedacími kosťami, cez ktorú prechádza množstvo nervov a tepien. Tieto sedlá zmenšujú alebo odstraňujú materiál v strede sedla. Takto zmierňujú tlak na perineum a zabezpečujú prúdenie vzduchu a pohodlie počas dlhých jázd.

Keďže anatómia každého z nás je iná, niektorí jazdci nachádzajú veľkú úľavu v sedle s výrezom na perineum. Iní používajú sedlo, ktoré má v sedle malý výrez, alebo nemá žiadne prispôsobenie. Tento druh konštrukcie zmierňujúcej tlak je prospešný pre väčšinu mužov a žien, ale je to skutočne osobná preferencia.

eTip: Dámske športové sedlo na cestný bicykel Triban

Jazdci, ktorí majú ťažkosti s postavou, môžu dokonca zvážiť delené sedlo: vankúše vedľa seba na sedle bez nosa.

Materiál sedadla na bicykel

Sedlá sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré môžu ovplyvniť napríklad hmotnosť, ohybnosť, dobu zotavenia, odolnosť voči poveternostným vplyvom a cenu. Dve hlavné časti sedla, ktorým treba venovať pozornosť, sú poťah a koľajnice.

Poťahy sediel

Syntetické: Väčšina sediel je vyrobená výlučne zo syntetických materiálov, od tvarovanej škrupiny až po penové alebo gélové polstrovanie a poťah sedla. Sú ľahké a nenáročné na údržbu a nevyžadujú si žiadnu dobu na rozjazd, vďaka čomu sú obľúbenou voľbou pre väčšinu jazdcov.

 • Kožené sedadlo na bicykel: Niektoré sedlá nahrádzajú syntetický poťah tenkou kožou, ale inak sú veľmi podobné, pokiaľ ide o použité materiály. Iné kožené sedlá sú však vyrobené výlučne z koženého poťahu, ktorý je napnutý a zavesený medzi koľajnicami kovového rámu. Po období rozjazdov, ktoré trvá približne 200 kilometrov, sa koža prispôsobí vašej hmotnosti a tvaru. Podobne ako stará baseballová rukavica alebo spoľahlivý pár kožených turistických topánok môže počiatočné obdobie používania zahŕňať určité nepohodlie, ale konečný výsledok “padne ako uliaty”.

Jednou z nevýhod kože je, že nie je vodotesná, čo znamená, že ju možno budete musieť občas ošetriť kondicionérom na kožu. Ten môže chrániť pred vlhkosťou a pred vysychaním kože vplyvom UV žiarenia. eTip: Pred použitím kondicionéra alebo impregnačného prípravku na kožené sedlo si overte pokyny výrobcu týkajúce sa starostlivosti, pretože niektorí výrobcovia to neodporúčajú.

 • Sedadlo na bicykel z bavlny: V niektorých sedlách sa ako poťahový materiál používa bavlna. Bavlnené poťahy sú navrhnuté tak, aby sa počas jazdy len trochu roztiahli a pohybovali. Takto ponúkajú vynikajúce pohodlie a kontrolu pri šliapaní. Ďalšou výhodou je, že bavlna si vyžaduje oveľa kratšiu dobu zotavovania ako koža.

Koľajnice sedla

Koľajničky na sedle bicykla sú spojovacie body s bicyklom. Väčšina sediel má dve paralelné koľajničky, ktoré vedú od prednej časti sedla k zadnej časti sedla. Sedlovka bicykla sa upína na tieto koľajničky. Rozdiely v materiáli koľajníc ovplyvňujú napríklad cenu, hmotnosť, pevnosť a pružnosť.

 • Oceľ: Oceľ je pevná a spoľahlivá, ale pomerne ťažká, takže ak vám záleží na hmotnosti, zvážte iné možnosti.
 • Zliatina: Zliatiny, ako napríklad chrómolyd, sa používajú v koľajniciach pre ich pevnosť. Bývajú ľahšie ako oceľ.
 • Titán: Titán je veľmi ľahký a pevný a dobre pohlcuje vibrácie, ale je drahý.
 • Karbón: Karbón má podobne ako titán veľmi nízku hmotnosť a môže byť navrhnutý tak, aby pohlcoval niektoré vibrácie, ale vo všeobecnosti je dostupný len vo veľmi drahých sedlách.

Akú veľkosť sedadla na bicykel?

Cyklistické sedadlá sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, aby sa prispôsobili rôznym typom postavy. Nájdenie správnej veľkosti cyklistického sedla pre vašu postavu väčšinou súvisí so šírkou sedla a s tým, ako dobre podporuje vaše sedacie kosti. Všeobecne platí, že chcete sedlo, ktoré je dostatočne široké na dobrú oporu, ale nie také široké, aby spôsobovalo trenie a odieranie.

Všimnite si, že sedlá pre mužov a ženy sú navrhnuté tak, aby zohľadňovali rozdiely v šírke bokov a umiestnení sedacích kostí na základe “typických” pohlavných typov. Bez ohľadu na to, či je na sedle uvedené, že je určené pre mužov alebo ženy, vyberte si možnosť, ktorá najlepšie vyhovuje vašej postave.

Šírka sedla sa meria od okraja k okraju cez hornú časť sedla v najširšom bode. Zistiť presnú šírku pri kúpe však môže byť trochu zložité. Hoci je možné zmerať šírku sedacích kostí a pomocou tohto čísla približne zistiť, aká šírka sedla bude vhodná, nie je nič lepšie ako si na sedlo sadnúť a vyskúšať, ako sa v ňom cítite. Ak teda ešte neviete, akú šírku sedla chcete, odporúčame vám zastaviť sa v miestnej predajni bicyklov a niekoľko sediel si vyskúšať. Ak si prinesiete svoj bicykel, v predajni vám dokonca môžu dovoliť nasadiť sedlo na váš bicykel a vyskúšať si ho.

Uistite sa, že je vaše sedlo správne nastavené

Pred kúpou nového sedla zvážte, či vaše súčasné sedlo nepotrebuje jednoducho nastaviť. (Alebo keď si zaobstaráte nové, vyhnite sa zavádzaniu zbytočných problémov).

Výška sedla

Ak je vaše sedlo príliš vysoké, môže spôsobiť, že budete prenášať váhu zo strany na stranu, čo často vedie k podráždeniu citlivej perineálnej oblasti. Pri cestných a hybridných bicykloch je správna výška sedla taká, že vaša noha je len mierne ohnutá (približne 80 – 90 % plného natiahnutia), keď je noha v spodnej časti zdvihu pedálov. Ak si to chcete overiť, požiadajte priateľa, aby držal váš bicykel vo vzpriamenej polohe, zatiaľ čo vy nasadnete na sedlo a nastavíte pedále.

Horskí cyklisti si môžu zvoliť túto polohu na rovných a hladkých cestách, ale ak sú na ceste prekážky alebo dlhé zjazdy, často sa uprednostňuje nižšia poloha. Nastaviteľná sedlovka, ktorá umožňuje rýchle nastavenie stlačením tlačidla, môže byť dobrou investíciou pre horskú cyklistiku.

Poloha sedla vpredu/vzadu

Keď je pravá noha v polohe 3 hodiny pri šliapaní do pedálov, vaše koleno by malo byť zarovnané nad prednou časťou chodidla. Ak je vaše koleno príliš vpredu alebo vzadu, musíte upraviť polohu prednej/zadnej časti sedla. Jednoducho uvoľnite skrutku sedlového spojenia v hornej časti sedlovky a pod sedlom a posuňte sedlo dopredu alebo dozadu podľa potreby.

Naklonenie sedla

Vo väčšine prípadov je najlepšie umiestniť sedlo tak, aby bolo rovnobežné so zemou. Ak chcete upraviť sklon sedla, jednoducho uvoľnite skrutku sedlového spojenia a upravte ho podľa potreby.

Tipy na zlepšenie vášho pohodlia v sedadle

Aj pri správnom sedle môže veľa nárazov alebo dlhé dni v sedle viesť k útlaku perinea. Nájdenie najpohodlnejšieho sedla na bicykel si teda môže vyžadovať úpravu vášho štýlu jazdy. Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete vyskúšať:

 • Každých približne 10 minút sa na chvíľu postavte na pedále.
 • Mierne sa postavte nad nerovnosti a používajte nohy ako tlmiče nárazov.
 • Zaobstarajte si celoodpružený bicykel (najlepšie na horskú cyklistiku) alebo odpružený sedák (nachádza sa na niektorých rekreačných a dochádzkových bicykloch).

Noste polstrované cyklistické šortky. Pomôžu minimalizovať trenie, odvádzať vlhkosť a tlmiť nárazy.

4.8/5 - (5 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Šport. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *