Najlepšia piesková a kartušová filtrácia do bazéna: Poradíme ako vybrať

Bazénová filtrácia je jedným z kľúčových aspektov udržiavania čistoty a kvality vody vo vašom bazéne. Správna voľba filtra do bazéna je nevyhnutná pre zabezpečenie čistej a zdravej vody, ktorú si môžete vychutnať počas letných mesiacov. Existuje niekoľko rôznych typov bazénových filtrov, medzi ktorými sa najčastejšie používajú pieskové a kartušové. Poradíme vám ako sa rozhodnúť pri výbere medzi pieskovou a kartušovou filtráciou pre váš bazén. Preskúmame princípy fungovania oboch typov filtrov, výhody a nevýhody spojené s každým z nich a dôležité faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere vhodnej metódy filtrácie.

piesková filtrácia

Ak už ste si vybrali svoj vysnívaný bazén, nezabudnite na jeho pravidelnú údržbu, aby zostal čistý a zdravotne neškodný. Určite by ste sa nechceli kúpať v zakalenej vode alebo vo vode plnej rias. Pohľad na krištáľovo čistú vodu je na nezaplatenie. Ak potrebujete bazénovú filtráciu, pomôžeme vám s rozhodovaním medzi kartušovou a pieskovou.

Piesková filtrácia

Piesková filtrácia je najobľúbenejší typ bazénového filtračného systému, ktorý využíva vrstvu jemného piesku na zachytenie a odstránenie nečistôt z vody bazéna. Princíp pieskovej filtrácie spočíva v prechode vody cez vrstvu piesku v filtračnej nádrži, kde sú zachytené nečistoty a zvyšky, čím sa voda stáva čistejšou a kvalitnejšou. Je vhodná pre stredné a väčšie bazény.

Výhody pieskovej filtrácie

  1. Efektívne zrážanie a odstraňovanie nečistôt: Piesková filtrácia je považovaná za veľmi účinný spôsob zachytenia a odstránenia rôznych druhov nečistôt, ako sú napríklad listy, tráva, piesok, hmyz a iné nečistoty, ktoré sa dostávajú do bazéna.
  2. Dlhšia životnosť piesku: Piesková vrstva vo filtračnej nádrži má dlhšiu životnosť, čo znamená, že nemusíte často meniť piesok v filtri. Správna údržba a periodické splachovanie v kombinácii s primeraným nastavením filtra umožňujú piesku vykonávať svoju funkciu dlhšie.
  3. Jednoduchá údržba: Pieskové filtre vyžadujú nenáročnú starostlivosť. Po potrebnom čase je potrebné vykonať spláchnutie, pri ktorom sa voda opláchnutím cez filtračný systém odstráni späť do bazéna. Tento proces pomáha zbaviť sa zachytených nečistôt a zlepšuje efektivitu filtračného systému.
  4. Životnosť päť až sedem rokov

Nevýhody pieskovej filtrácie

  1. Vyššie počiatočné náklady: Pieskové filtre majú tendenciu byť drahšie v porovnaní s kartušovými filtormi, čo predstavuje vyššie počiatočné náklady pri inštalácii. Avšak, v dlhodobom horizonte môže byť piesková filtrácia nákladovo efektívnejšia vďaka nižším nákladom na údržbu a výmenu filtračného média.
  2. Potreba frekventovaného spätného preplachovania: Pieskové filtre majú potrebu pravidelného preplachovania na odstránenie nahromadených nečistôt a obnovenie účinnosti filtračného systému. To vedie k vyššej spotrebe vody v porovnaní s inými typmi filtrov. Je potrebné pravidelne monitorovať tlak vo filtračnom systéme a vykonávať preplachovanie podľa potreby, čo môže byť časovo náročné.

Napriek týmto nevýhodám však piesková filtrácia zostáva najpopulárnejšou voľbou pre mnoho majiteľov bazénov vďaka svojej vysokorozpočtovej efektivite a schopnosti účinne zrážať a odstraňovať nečistoty z vody. Ak ste ochotní investovať do spočiatočných nákladov a dodržiavať pravidelnú údržbu, piesková filtrácia môže byť skvelou voľbou pre váš bazén.

eTip: univerzálna piesková filtrácia BESTWAY Ultra.

  • Možnosť použiť v bazénoch s objemom 1 100 až 66 600 litrov vody
  • Kompatibilita s takmer všetkými bežne dostupnými nadzemnými bazénmi
  • Jednoduchosť ovládania
  • Vstavaný časovač
  • Kvalitná filtračná nádrž odolná voči korózii

Napriek všeobecnému názvu „pieskový filter“ môže sa na filtráciu použiť aj zeolit (zeolitový piesok) alebo sklenené guľôčky (filtračné sklo). Zeolitový piesok má životnosť približne päť rokov. Filtračné sklo je recyklované a jemne drvené s asi trikrát dlhšou životnosťou ako pri piesku.

eTip (nový trend filtrovania vody v bazénoch): Filtračné guličky MAKERS AQUALOON.

filtračné guličky do bazéna
  • Prelomový spôsob filtrovania vody v bazéne – náhrada piesku
  • Polyethylenové filtračné guličky vynikajú svojou veľmi vysokou účinnosťou
  • Zníženie nákladov z dlhodobého hľadiska – možnosť opakovaného použitia po vypraní v práčke
  • Veľkou výhodou je aj ich nízka váha čo umožňuje nenáročnú manipuláciu s filtračnou nádobou

eTip (pre stredne veľký bazén, lacnejšia verzia): Piesková filtrácia STANDARD – prietok 3,028 l/hod.:

  • Výborný pomer cena / kvalita
  • Príkon 60W
  • Certifikát CE
  • Antikorózny materiál, šesťcestný ventil
  • Objem filtračnej nádoby 10 kg piesku
  • Doporučené pre nadzemné bazény s objemom do 24.000 litrov vody.
najlepšia piesková filtrácia

Každá dažďová kvapka musí najskôr pretiecť vrstvou štrkopiesku, aby sa z nej stala priezračne čistá pramenitá voda. Preto je ku bazénu najvhodnejšia taká filtrácia, ktorá využíva rovnaký princíp čistenia vody ako príroda.

eTip (pre väčší bazén, drahšia verzia): odporúčame pieskovú filtráciu ProStar 6000.

  • Do filtračnej nádoby sa zmestí 18-20 kg filtračného piesku,
  • Nádoba je vyrobená z vysokokvalitných materiálov, tým pádom odoláva korózii a chemikáliám používaných v bazéne,
  • Šesťcestný ventil umožňuje aj odľahčenú polohu pre zimnú odstávku
  • Súčasťou je aj manometer a spínacie hodiny
  • Určená pre bazény do objemu 30 m3

Túto požiadavku bez váhania spĺňa piesková filtrácia, v ktorej voda prechádza cez pieskovú náplň, ktorá zachytáva nečistoty. Pokiaľ teda chcete mať vo vašom bazéne krištáľovo čistú vodu, je piesková filtrácia veľmi dobrou voľbou.

Každé dva týždne je potrebné pieskový filter prepláchnuť. Ak neviete presne ako na to, pozrite si tento užitočný návod.

Kartušová filtrácia

Kartušová filtrácia je ďalšou metódou používanou pri filtrovaní bazénovej vody. Znečistená voda z bazéna je nasávaná čerpadlom cez kartušu, na ktorú sa zachytávajú nečistoty. Kartuša je filtračná vložka, ktorá je najčastejšie vyrobená zo skladaného filtračného papiera. Podobá sa na vzduchový filter v aute. Kartušovú filtračnú vložku je potrebné pravidelne čistiť preplachom a v prípade poškodenia vymeniť za novú. Ide o najvhodnejšiu voľbu pre malé bazény.

Výhody kartušovej filtrácie

  1. Nižšie počiatočné náklady: Kartušové filtre majú tendenciu mať nižšie počiatočné náklady v porovnaní s pieskovými filtrami. Toto môže byť príťažlivé pre majiteľov bazénov, ktorí sú obmedzení rozpočtom alebo ktorí preferujú úsporu nákladov pri inštalácii filtrácie.
  2. Jednoduchá inštalácia: Kartušové filtre sú známe svojou jednoduchou inštaláciou. V porovnaní s pieskovými filtrami nie je potrebná žiadna vrstva piesku a nádrž na filtračné médium, čo uľahčuje proces inštalácie a zjednodušuje údržbu.
  3. Menšia spotreba vody: Kartušové filtre majú menšiu spotrebu vody v porovnaní s pieskovými filtrami. Pri splachovaní sa voda nevyplavuje z filtračného systému, čo vedie k úspore vody a znižuje vplyv na životné prostredie.

Nevýhody kartušovej filtrácie

  1. Menej efektívne zrážanie nečistôt: Kartušové filtre môžu byť menej efektívne pri zrážaní veľkých množstiev nečistôt v porovnaní s pieskovými filtrami. Niektoré jemné častice a sedimenty môžu prejsť cez kartušu, čo môže vyžadovať dodatočné úsilie pri údržbe a čistení bazéna.
  2. Nutnosť pravidelnej výmeny kartuší: Kartušové filtre vyžadujú pravidelnú výmenu kartuší. Kartuše sú náchylné na nahromadenie nečistôt a straty účinnosti s plynúcim časom. Pravidelná výmena kartuší je nevyhnutná na udržanie optimálnej účinnosti filtračného systému.
  3. Zväčšené riziko upchatia: Vzhľadom na to, že kartuše môžu byť náchylné na nahromadenie nečistôt, existuje zvýšené riziko upchávania filtračného systému. To môže spôsobiť znížený prietok vody a potrebu častejšieho čistenia alebo výmeny kartuší.

Aj keď kartušová filtrácia má svoje nevýhody, stále je to populárna voľba pre mnoho majiteľov bazénov, najmä pre tých, ktorí preferujú nižšie počiatočné náklady a jednoduchú inštaláciu. Ak máte bazén s nižším objemom vody a menej nečistôt, kartušová filtrácia môže byť pre vás vhodnou voľbou.

eTip: Filtrácia kartušová + hadice a príslušenstvo

kartušová filtrácia
  • prietok vody: 2 m3/hod.
  • príkon filtrácie: 45 W
  • pre bazény do 7 m3

Údržba a čistenie bazéna

Pre správnu údržbu a udržanie čistoty v bazéne je nevyhnutná bazénová chémia:

  • Chlórová dezinfekcia – rokmi overený dezinfekčný prostriedok, v bazénoch používané chlórové tablety ideálne v dávkovači, granulovaný chlór, antialgické prostriedky a ďalšie. Tieto chemikálie pomáhajú udržiavať správnu hladinu chlóru a ďalších chemických parametrov vody, čím zabraňujú rastu baktérií, algií a iných nečistôt.
  • Bezchlórová dezinfekcia – využíva silný antibakteriálny účinok voľného kyslíka vo vode, ktorý likviduje riasy,
  • Regulácia pH a minerálov – Dôležitou súčasťou údržby bazéna je pravidelné testovanie vody. Zaobstarajte si testovacie prípravky, ako sú testovacie prúžky, kvapaliny alebo digitálne testery. Pre zaistenie čo najlepšieho účinku chlórovej a bezchlórovej chémie je nutné mať správne nastavené pH vody (požadovaná hodnota pH 6,8 – 7,2).
  • Likvidácia rias – v prípade, že sa už v bazéne premnožili riasy, pomocou týchto prostriedkov ich rýchlo a ľahko zlikvidujete,
  • Chémia pre vírivky,
  • Zazimovacie prípravky.

Odporúčame dodržiavať výrobcom predpísané množstvo každej bazénovej chémie, pretože nesprávne používanie môže dráždiť vaše oči, nos a hrdlo. Ak sa budete o svoj bazén dobre starať, bude vám slúžiť veľa rokov. Nezabudnite pravidelne monitorovať chemické parametre vody a udržiavať ich v optimálnych hodnotách. Vykonávajte pravidelnú údržbu filtra a podľa potreby vymieňajte fitrovací materiál alebo kartuše. Venujte pozornosť aj čisteniu povrchu bazéna a odstraňovaniu nečistôt.

Zhrnutie / výber najlepšej pieskovej a kartušovej filtrácie

Zhodnoťte svoje preferencie a potreby

Po preskúmaní princípov a výhod pieskovej a kartušovej filtrácie, ako aj krokov pri výbere vhodnej metódy filtrácie pre váš bazén, je dôležité zhodnotiť svoje vlastné preferencie a potreby. Zvážte faktory, ako veľkosť bazéna, úroveň používania, rozpočet, úroveň údržby a iné individuálne požiadavky. Ujasnite si, čo je pre vás prioritou a aké sú vaše preferencie vzhľadom na účinnosť, náklady a údržbu.

Vyberte metódu filtrácie, ktorá najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám

Na základe zhodnotenia vašich preferencií a potrieb môžete teraz rozhodnúť, ktorá metóda filtrácie najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám.

  • Ak preferujete vyššiu účinnosť pri zrážaní nečistôt a ste pripravení investovať do vyšších počiatočných nákladov a pravidelne vykonávať údržbu, piesková filtrácia môže byť správnou voľbou.
  • Ak preferujete nižšie počiatočné náklady a jednoduchšiu údržbu, kartušová filtrácia by mohla byť pre vás lepšou možnosťou.

Užite si čistotu a jas vlastného bazéna

Po vybratí vhodnej metódy filtrácie je čas si užiť čistotu a jas vo vašom bazéne. Dôsledná údržba, pravidelné testovanie vody a správne používanie bazénovej chémie vám pomôžu udržať vodu vo vašom bazéne čistú, bezpečnú a zdravú. Nezabudnite tiež dodržiavať pokyny výrobcu týkajúce sa údržby filtračného systému a pravidelnej výmeny filtračného média.

S čistou vodou vo vašom bazéne si môžete užiť osviežujúce plávanie, relaxáciu a zábavu s rodinou a priateľmi. Správne vybraná metóda filtrácie a starostlivosť o bazén vám umožnia mať jasný, zdravý a bezpečný bazénový zážitok celú sezónu.

4.9/5 - (16 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *