Najlepšie elektrické a plynové ohrievače 2023

Použitie ohrievačov vzduchu do bytu je pohodlný spôsob, ako rýchlo zvýšiť teplotu v miestnosti a pridať teplo do akéhokoľvek priestoru. Ohrievače do izby sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a štýloch. Mnoho ohrievačov priestoru sa môže pochváliť špeciálnymi funkciami, ako je automatická oscilácia a digitálne ovládanie, ktoré zaisťujú väčšie pohodlie počas prevádzky. Pred kúpou si položte základné otázky – bude tento ohrievač primerane vyhrievať môj priestor? Recenzie, skúsenosti, porovnanie a tipy ako vybrať najlepší ohrievač vzduchu 2023.

najlepšie ohrievače

Najlepšie ohrievače vzduchu do izby

Neviete si vybrať aký ohrievač vybrať do bytu? Vykurovanie domu v zime vás nemusí stáť „majland“. Ako si vybrať a nájsť ten pravý, najefektívnejší ohrievač pre váš jedinečný priestor? Aké sú výhody a nevýhody elektrických a plynových ohrievačov, konvektorov alebo infražiaričov? Prevádzka všetkých ohrievačov samozrejme niečo stojí. Niektoré sú však lacnejšie ako iné a niektoré sú obzvlášť účinné v určitých typoch priestorov. Vďaka tak širokej škále možností môže byť výber cenovo priaznivého a efektívneho kúrenia zložitý a časovo náročný.

Našťastie si nemusíte vyberať sami. Či už máte k dispozícii plyn alebo elektrinu, pomôžeme vám nájsť možnosť vykurovania, ktorá vás v zime udrží v tepľúčku a vy pritom neskrachujete.

Keramický ohrievač pre menšie izby

Ak máte izbu 20 m2 alebo menšiu, odporúčame vám ohrievače s malou kapacitou, ktoré majú výkon do 1,5 kW. V menšej izbe všeobecne potrebujete rýchle a stabilné teplo; nie maximálny výkon. Ak urobíte chybu a kúpite si príliš silný ohrievač, bude vám horúco a príde vám nepríjemne vysoký účet za spotrebované energie.

Prečítajte si aj:

Ohrievače vzduchu do kúpeľne

Ak uvažujete o kúpe kúpeľňového ohrievača, pravdepodobne sa pýtate: “Sú kúpeľňové ohrievače bezpečné?” Ďalej máte pravdepodobne niekoľko ďalších otázok týkajúcich sa výhod, typov, veľkosti, funkcií a toho, ktorý z nich bude pre váš kúpeľňový priestor najvhodnejší.
Ak dávate prednosť bezpečnejšej alternatíve, zvážte inštaláciu stropného, nástenného alebo do steny zapusteného ohrievača. Pripevnenie na stenu alebo pevné pripojenie k existujúcej elektroinštalácii zabezpečuje bezpečné používanie bez rizika úrazu elektrickým prúdom. Pri výbere prenosného ohrievača do kúpeľne, nástenného alebo zapusteného ohrievača by sa malo zohľadniť umiestnenie, podmienky v miestnosti a plocha.

Ohrievače vzduchu pre malé až stredné izby

Izby od 20 do 40 m2 (veľkosť mnohých obývacích izieb) sú najlepšie vykurované stĺpovými ohrievačmi, panelovými ohrievačmi a plynovými ohrievačmi s nižším výkonom.

Plynové ohrievače vzduchu

Sálavé a konvektorové plynové ohrievače sú vynikajúcou možnosťou priameho vykurovania. Ovládajú sa veľmi jednoducho, pre bezpečnosť sú vybavené detskými zámkami a rýchlo ohrejú menšie oblasti. Niektoré plynové ohrievače sú dokonca navrhnuté tak, aby boli prenosné (samozrejme za predpokladu, že v príslušných miestnostiach máte prívod plynu).

DÔLEŽITÉ: Nezabudnite, že takéto ohrievače budú odvádzať svoje nízke emisie späť do miestnosti, takže musíte vetrať. Môžu tiež spôsobiť podráždenie, ak máte astmu alebo citlivú pokožku.

...

Elektrické ohrievače pre stredne veľké izby

Elektrické ohrievače sú cenovo dostupné a vynikajúce na udržiavanie tepla. Aj keď sa neohrievajú tak rýchlo ako menej efektívne elektrické ohrievače s ventilátormi, sú skvelé na udržiavanie miestnosti v teple po celé hodiny.

eTip (konvekčný ohrievač, 2000 W): Klarstein Bornholm Curved Smart. Vhodný do miestností s veľkosťou (28 až 40 m2, v závislosti od izolácie v danej miestnosti).

Klarstein Bornholm Curved Smart
 • Ovládanie pomocou diaľkového ovládania alebo cez aplikáciu Klarstein-App
 • Vďaka časovaču si môžete nastaviť potrebnú teplotu na celý týždeň podľa vašej potreby
 • Praktickosť a elegancia v jednom, LED obrazovka s dotykovým displejom potešia oko milovníka moderného štýlu
 • Bezpečnostné prvky: poistka proti prehriatiu a detská poistka
 • Možnosť zavesenia aj na stenu – ideálna voľba pri inštalácii v kúpeľni
konvekčný ohrievač
...

Ohrievače vzduchu pre väčšiu izbu (40-50+ m2)

Väčšie obývacie izby, najmä tie s vyššími stropmi alebo netradičným tvarom, sa najlepšie vykurujú výkonnejšími plynovými ohrievačmi a výkonnejšími panelovými ohrievačmi. Namiesto priameho ohrievania oblasti ohrievajú a cirkulujú vzduch v miestnosti rovnomerne. V opačnom prípade by ste mali zvážiť klimatizáciu s reverzným cyklom, aby ste dosiahli najefektívnejšie výsledky vo väčších izbách.

eTip (plynové vykurovacie teleso): MORA PT 6140

plynový ohrievač
 • Plynový ohrievač s odťahom spalín cez stenu
 • Ideálna voľba pre väčšie miestnosti (do 95 m3)
 • Nerezový horák, ktorý je vybavený bezpečnostnou poistkou STOP GAS
 • Súčasťou je aj odťahové potrubie s dĺžkou 60 cm a fasádový kôš
 • Silný výkon 4,2 kW

Veľkosť ohrievača vzduchu do bytu

Pri vykurovaní na veľkosti záleží. Je to najdôležitejší faktor pri hľadaní správneho ohrievača. Ak zvolíte ohrievač nesprávnej veľkosti, budete doma trpieť chladné noci a za účty za energie budete platiť ešte viac. Ak chcete vypočítať veľkosť miestnosti, jednoducho vynásobte dĺžku miestnosti jej šírkou, čím získate veľkosť v metroch štvorcových.

Veľkosť elektrických ohrievačov

Keď budete mať veľkosť miestnosti v metroch štvorcových, vynásobte ju číslom 100. Získate tak približný výkon ohrievača, ktorý budete potrebovať na zahriatie miestnosti – 100 W na m2 (o niečo viac, ak žijete v chladnej časti Slovenska, napríklad na Orave) a o niečo menej, ak žijete v južnej časti). Napr. Izba, ktorá je 3 m široká a 5 m dlhá, má plochu 15 m2, a preto si vyžaduje elektrický ohrievač s príkonom 1 500 W (1,5 kW).

Upozorňujeme, že táto tabuľka je najvhodnejšia pre domy so štandardnou výškou stropu (~ 2,4 m) a kobercami/izoláciami. Ak má váš dom vyššie stropy a/alebo podlahy z dreva/dlaždíc, vyberte si o niečo výkonnejší ohrievač, ktorý zaistí správne vykurovanie vášho domu.

Sprievodca veľkosťamiKompaktný priestorMalá až stredná izbaVäčšia izba
Veľkosť izby – štvorcové metre (m2)5-20 m220-30 m230-40+ m2
Minimum potrebných killowatov1kW-1,5kW (1000-1500W)2kW-2,5kW (2000-2500W)2,5kW+ (2500W)

Veľkosť plynových ohrievačov

Akonáhle budete mať rozlohu miestnosti v metroch štvorcových, vynásobte ju 75. Získate tak približný výkon ohrievača, ktorý budete potrebovať na zahriatie miestnosti – 75 W na m2 (o niečo viac, ak žijete v severnejších okresoch a opačne). Napríklad miestnosť, ktorá je 3 m široká a 5 m dlhá má plochu 15 m2, a preto bude potrebovať plynový ohrievač 1125 W (asi 1,1 kW).

Ak má váš dom vyššie stropy a/alebo podlahy z dreva/dlaždíc, vyberte si o niečo výkonnejší ohrievač, ktorý zaistí správne vykurovanie vášho domu.

Sprievodca veľkosťamiKompaktný priestorMalá až stredná izbaVäčšia izba
Veľkosť izby – štvorcové metre (m2)5-20 m220-30 m230-40+ m2
Minimum potrebných killowatov1kW-1,5kW (1000-1500W)1.5kW – 2,5kW (1500-2500W)3kW+ (3000W)

Teplovzdušný ventilátor

Tiché, ľahko použiteľné a dostatočne malé na to, aby sa vošli do každej miestnosti. Teplovzdušné ventilátory sú efektívne v malých priestoroch, ktoré dokážu rýchlo vykúriť. Aj keď nie sú všeobecne také energeticky efektívne ako iné prenosné alternatívy, rýchlo vám poskytnú potrebné teplo. Štýly elektrických ohrievačov s ventilátorom sa pohybujú od jednoduchých elektrických modelov až po modely úplne bez čepelí.

...

Na ochranu vášho domova a vašich blízkych väčšina ventilátorových ohrievačov obsahuje celý rad bezpečnostných prvkov, ako je ochrana proti prevráteniu a izolácia, ktorá ich pri fungovaní na dotyk udržuje chladnejšími.

Ak hľadáte osobnejšiu alternatívu kúrenia, zvážte elektrické deky.

...

eTip: odporúčame vyhrievaciu deku Dr. Watson XL.

vyhrievacia deka

Záhradný ohrievač

Stĺpové a panelové ohrievače (pozrieť ponuk záhradných ohrievačov) do záhrady sú kompaktné, prenosné a cenovo dostupné. Nevyžadujú si inštaláciu a je možné ich umiestniť kdekoľvek, kde je zástrčka. Aj keď sa nezohrievajú tak rýchlo ako menej efektívne elektrické ventilátorové ohrievače, plynové záhradné ohrievače sú všeobecne vynikajúce na udržiavanie tepla. Niektoré jednotky obsahujú presné časovače termostatu, ktoré udržujú teplo podľa vášho ideálneho časového plánu. Jednoducho nastavte a zabudnite na to!

Plynové ohrievače pre veľké izby

Plynové ohrievače vzduchu sú vynikajúcou možnosťou vykurovania pre stredné, ale hlavne pre veľké miestnosti. Ovládajú sa veľmi jednoducho, pre bezpečnosť sú vybavené detskými zámkami a rýchlo rozprúdia teplo do vyhrievanej izby. Spravidla ich nájdete k dispozícii pre zemný plyn aj LPG. Plynové ohrievače sú buď neodvetrávané (ich emisie sú odvádzané späť do miestnosti; vyžadujú príslušné vetranie) alebo odvetrávané (svoje emisie odvádzajú do atmosféry pripojeným potrubím).

eTip (ľudová voľba): Plynový ohrievač GUDE BLUE FLAME 4200 B.

najlacnejší plynový ohrievač
 • Silný výkon 4,2 kW
 • Vhodný pre vykurovanie miestností do 150mš
 • Obsahuje držiak na plynovú fľašu (do 11 kg)
 • Pripojovací pretlak 30 mbar
 • Možnosť nastavenia požadovaného výkonu
 • Výborná cena
 • Potreba dokúpiť regulátor plynu a hadicu k pripojeniu (zhruba 10 EUR)

VAROVANIE: Je nezákonné používať neodvetrávaný plynový ohrievač v spálni alebo v málo vetranej miestnosti. Plynové ohrievače sú všeobecne dostupné v dvoch štýloch: sálavý a konvektorový.

 • Sálavé ohrievače sú tradičnejším štýlom a majú viditeľný vyhrievací článok za mriežkou. Sú najúčinnejšie na vykurovanie jednej priamej oblasti pred ohrievačom (ako bodový ohrievač).
 • Konvektorové ohrievače zase využívajú konvekčné teplo (a často aj ventilátor) na efektívnejšie šírenie tepla do väčšej plochy.

Elektrické krby

Túžili ste už niekedy mať doma klasický krb, bez toho, aby ste museli stavať komín, rúbať drevo alebo čistiť sadze? Praktickejšou možnosťou by bolo pridať do domácnosti elektrický ohrievač s efektmi plameňa, aby ste si mohli vychutnať to najlepšie z krbu a zároveň sa vyhnúť problémom a rizikám.

...

eTip (pre romantikov): Elektrický krb Klarstein Lausanne.

elektrický krb
 • Kombinácia elegancie (v bielom alebo čiernom prevedení) a úžitku (príjemne ohreje)
 • Pohodlné ovládanie diaľkovým ovládačom
 • Veľmi jednoduchá montáž (súčasťou je aj montážny materiál)
 • Voliteľný výkon 1000/2000 W
 • Možnosť výberu rôznych farieb pozadia
Klarstein Lausanne


Tieto ohrievače vzduchu, ktoré dômyselne využívajú svetlá a vodnú paru na vytváranie svojich plameňových efektov, dodajú vášmu domovu útulný vzhľad a dojem tradičného krbu a súčasne zachovávajú konzistentnú teplotu pomocou elektrického kúrenia – to najlepšie z oboch svetov!

Otvorené priestory / vykurovanie domu

Možnosti vykurovania celého domu alebo veľkých otvorených obytných priestorov sú nákladnejšie, ale z dlhodobého hľadiska na tom získate, pretože všeobecne ponúkajú oveľa širší rozsah vykurovania, pričom zostávajú energeticky účinné.

Odporúčania pre plynové ohrievače

Plynové systémy pre celý dom ako hydronické vyvažovanie a plynové potrubie sú energeticky účinné a pomaly si získavajú na popularite, sú však pomerne nákladné na inštaláciu.

Plynový ohrievač na terasu

Vykurovanie terasy plynom má mnoho výhod: ohrievač je mobilný, vďaka viditeľnému plameňu vytvára príjemnú atmosféru a, samozrejme, dodáva príjemné teplo. Uistite sa, že máte vždy po ruke náhradný plynový kanister, pretože ak sa jeden vybije, chcete ho vedieť rýchlo vymeniť, aby ste mohli zostať vonku dlhšie!

...

eTip: Ak si potrpíte na pohodlie na vašej terase a to isté chcete dopriať aj pre svojich hostí, určite vám v tom pomôže terasový plynový ohrievač Muztag Lhotse 960.

terasový plynový ohrievač
 • Kvalitná konštrukcia
 • Nadčasový elegantný dizajn
 • 25 hodín prevádzky na jednu plynovú 10 kg fľašu
 • Veľmi nízka spotreba energie
 • Certifikovaný ohrievač

Odporúčania pre elektrické ohrievače

Nižšie uvedené klimatizačné zariadenie so split systémom s reverzným cyklom patrí z dlhodobého hľadiska k cenovo najpriaznivejším a energeticky najefektívnejším možnostiam vykurovania. Rozmiestňujú vzduch rovnomerne do malých a veľkých obytných priestorov a v teplejších mesiacoch sú tiež vhodné na chladenie.

Ako vybrať najlepší ohrievač do bytu

Pri hľadaní ideálneho ohrievača musíte okrem spotreby energie brať ohľad na niekoľko ďalších vecí.

Pohodlie

 • Ak sa radi ráno zobúdzate do predhriatej miestnosti a v noci radi prichádzate do teplého domu, zvážte ohrievač s časovačom. Takto využívate teplo iba vtedy, keď to skutočne potrebujete, namiesto toho, aby ste mali kúrenie zapnuté celú noc alebo keď ste preč, čo je nákladné a v podstate zbytočné. Veľa stĺpových a plynových ohrievačov obsahuje programovateľné časovače, ktoré vám umožňujú jednoduché nastavenie a na ohrievač môžete zabudnúť.
 • Vynikajúcou voľbou sú tiež ohrievače so zabudovanými termostatmi, ktoré udržujú presnú teplotu. Aj keď bude lákať prihriať termostat počas chladnejších nocí, pokúste sa odolať nutkaniu, pretože každý vyšší stupeň môže dramaticky ovplyvniť vaše účty za energie. Ak ho nastavíte na 18°C až 21°C, bude vám pohodlne bez toho, aby ste zbytočne míňali na účtoch za elektrinu.

Všestrannosť

 • Ak hľadáte niečo, čím by ste mohli vykurovať viac ako jednu izbu, zvážte prenosný, ľahký model alebo model s kolieskami. Mnoho elektrických panelových a stĺpových ohrievačov sa dodáva s kolieskami. Neodvetrávané plynové ohrievače môžu byť použité v rôznych miestnostiach. VAROVANIE:  Je nezákonné používať neodvetrávaný plynový ohrievač v spálni alebo v málo vetranej miestnosti.
 • Prípadne môžete zvážiť klimatizáciu s reverzným cyklom. Ako už bolo spomenuté vyššie, sú vynikajúce pre otvorené a netradičné usporiadania, pretože veľmi efektívne vykurujú širokú oblasť. Mnoho modelov je univerzálnych, vykurujú aj chladia, takže ich môžete používať celý rok.

Bezpečnosť

Tu je niekoľko užitočných bezpečnostných tipov na vykurovanie domu:

1. Ak máte mladých členov rodiny alebo domácich miláčikov a bojíte sa , že sa popália, vyhnite sa sálavým ohrievačom s nechránenými prvkami. Stĺpové ohrievače a elektrické panelové ohrievače sú vo všeobecnosti bezpečnejšie, pretože sú na dotyk iba teplé, čiže sa nepopálite.

2. Nikdy nepoužívajte stĺpový ohrievač v kúpeľni, pretože nie sú určené na použitie vo vlhkom prostredí. Namiesto toho radšej zvážte panelový ohrievač; mnohé sú odolné proti kvapkám vody a niektoré môžu byť tiež pripevnené na stenu, aby boli mimo dosahu.

3. Mnoho moderných elektrických stĺpových a plynových ohrievačov je vybavených automatickým vypínaním a ochranou proti prevráteniu, ktoré spotrebič vypnú v prípade prehriatia alebo prevrátenia.

4. Ak máte záujem o sálavý alebo konvektorový plynový ohrievač, zvážte taký, ktorý má merač spotreby kyslíka. V prípade, že sa začne v miestnosti znižovať hladina kyslíka, merač vás upozorní a nakoniec prístroj úplne vypne, aby sa zaistila vaša bezpečnosť.

5. Používanie neodvádzaných ohrievačov v malých alebo málo vetraných miestnostiach je kvôli ich emisiám nezákonné.

Prostredie

Plynové sálavé a konvektorové ohrievače patria medzi najzelenšie varianty, ktoré produkujú nízku hladinu skleníkových plynov a podstatne menej ako elektrické ohrievače. Ich úroveň emisií musí byť certifikovaná špecifickými európskymi normami.

Najlacnejší stolový ohrievač vzduchu 🙂

Efektívnosť ohrievača

Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako môžete zvýšiť účinnosť svojho ohrievača, ušetriť nejaké peniaze za účty za elektrinu a zabezpečiť, aby ste počas chladnejších mesiacov boli v teple. Napríklad taká izolácia je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zlepšiť energetickú efektívnosť v domácnosti – v lete dlhšie udrží teplo vonku a chladný vzduch vo vašom dome.

 • Izolujte svoju strechu a/alebo steny. Váš domov bude v lete chladnejší a v zime teplejší. Je to dlhodobé, celoročné riešenie.
 • Noste teplé oblečenie. Môže sa to zdať zrejmé, ale vďaka vrstveniu oblečenia ušetríte viac tepla.
 • Zvážte investíciu do paplónov do svojej spálne, izolačných zarážok do dverí, aby ste zabránili prenikaniu studeného vzduchu, alebo do už spomínanej elektrickej prikrývky, ak chcete krátkodobejšie priame teplo.
najlepšia elektrická prikrývka
 • Zatvorte dvere medzi miestnosťami, aby ste udržali teplo. Otvorené dvere dramaticky znížia efektívnosť vykurovania, čo znamená, že platíte viac za menší efekt.
 • Ak staviate nový dom, rekonštruujete alebo ho inovujete, zvážte inštaláciu systému vykurovania celého domu, ako je klimatizácia so split systémom s reverzným cyklom, odvetrávaný/neodvetrávaný plynový ohrievač alebo hydronické vyvažovanie. Počiatočné náklady sú vyššie, ale oceníte trvalé dlhodobé výhody vyššej energetickej efektívnosti a rozšírenejšej distribúcie tepla.
4.9/5 - (34 votes)

1 thoughts on “Najlepšie elektrické a plynové ohrievače 2023

 1. Tibi says:

  Ja mám aj vami odporucany ohrievac vzduchu Klarstein Bornholm Curved SmBornholm, uplna dizajnovka, ovladam cez smartphone, izba ma 41m2 a v pohode vytopí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *