Robotický vysávač a mop Xiaomi Roborock S5 Max, test a recenzia

Niekoľko rokov potom, čo Roborock uviedol na trh svoj prvý produkt (S5), prišli konečne so viditeľným vylepšením – S5 Max. Ide o odlišný model od ich ďalších dvoch produktov – S4 a S6, pričom väčšina vylepšení sa zameriavala na jeho mopovacie schopnosti. Aplikácia tiež dáva používateľom možnosť znížiť výkon vysávacieho motora a uprednostniť mopovanie – funkcia, ktorá nie je u Roborock S5 k dispozícii.

Je to najlepší robotický vysávač a mop?

Funkcia no-mop zóny je praktická, kedy pri vysávaní a mopovaní podlahy nejde vysávač na koberec s mopom.

Xiaomi Roborock S5 Max recenzie

Vylepšenia Roborocku u modelu S5 Max sa primárne zameriavajú na mopovanie. Má väčšiu nádrž na vodu ako S5 a S6 a možnosť upraviť v aplikácii prietok vody (4 rôzne režimy). Nenahradí tradičný mop, ale výkon je nadpriemerný v porovnaní s inými hybridmi robotických vysávačov a mopov. Ak hľadáte kombináciu vysávača a mopu, ktorá dokáže mopovať povrchy ako dlaždice alebo tvrdé drevo, je to vynikajúca voľba.

najlepší robotický vysávač

Výhody

 • Nová elektronická nádrž na vodu je vynikajúca pri riadení prietoku vody a účinná pri odstraňovaní škvŕn
 • Vďaka vylepšeniam navigačného softvéru je efektívnejší ako Roborock S5
 • Pri najnižšom nastavení funguje až 150 minút
 • No-go a no-mop zóny sú pre používateľov veľmi pohodlné

Nevýhody

 • Malá nádoba na prach pojme 490 ml nečistôt
 • Dodáva sa bez extra podložky alebo bočnej kefky
 • Vyššia vstupná investícia

Základné informácie o robotickom vysávači Xiaomi Roborock S5 Max

S5 Max je najnovší produkt spoločnosti Roborock, ktorý má podobné technické parametre ako predchádzajúci model S5. Oba varianty majú rovnaký výkon 2 000 Pascalov, ale S5 Max má lepšie mopovacie schopnosti s novou elektronickou nádržou na vodu a vylepšeným softvérom a s Roborock aplikáciou.

Dáva vám možnosť upraviť množstvo tečúcej vody a schopnosť vypnúť vysávací motor pre práce, ktoré si vyžadujú iba stieranie.

Pohľad zhora

Medzi rozložením tlačidiel S5 a S5 Max sú určité rozdiely, ale všetko ostatné zostáva rovnaké. Pod dvoma tlačidlami je laserový snímač vzdialenosti LIDAR (alebo LDS), ktorý presne mapuje svoje prostredie.

Roborock S5 max robotický vysávač

Pod LDS snímačom sú dvierka, ktoré poskytujú prístup k nádobe na prach, WiFi stavu a resetovaciemu tlačidlu.

Pohľad zdola

Xiaomi Roborock S5 Max si zachováva rovnaký dizajn ako model S5 s jednoduchou bočnou kefkou a kombinovanou kefkou. Čo sa medzi nimi líši je dizajn bočnej kefky. U novšieho Max má bočná kefka celogumovú konštrukciu bez akýchkoľvek štetín.

Za hlavnou kefkou je gumené tesnenie, ktoré pomáha pri presúvaní nečistôt smerom k sacej komore a do nádoby na prach.

robotický vysávač a mop

Nová nádrž na vodu

Najvýznamnejším vylepšením modelu S5 Max oproti modelu S5 je nová nádržka na vodu. V modeli S5 je nádrž na vodu a držiak mopu v jednom kuse, má teda menšiu kapacitu kvapaliny. Spoliehalo sa iba na gravitáciu, aby voda prešla cez dva otvory vedúce k podložke. Tento dizajn nemal funkciu, ktorá by zabránila kvapkaniu vody, keď sa robot nepoužíva. Takže ak zabudnete odstrániť nádrž na vodu, zostane vám pod ňou kaluž špiny.

To neplatí pre nádrž na vodu S5 Max, ktorá je elektronicky riadená a ktorá nebude kvapkať, pokiaľ nebude v prevádzke. Keďže je nádrž na vodu samostatný kus, bolo možné ju zväčšiť až na 290 ml. Elektricky riadený mop vynikajúco udržuje vlhkú podložku bez toho, aby bola premočená, čo je problém gravitačných nádrží. Má tiež pružinový systém, ktorý udržuje konštantný tlak 300 gramov počas celého mopovacieho cyklu. Táto funkcia pomáha zväčšiť oblasť pokrytia bez nutnosti výmeny podložky.

4 nastavenia robotického vysávača Xiaomi Roborock S5 Max

Ďalším vylepšením je schopnosť upraviť množstvo prietoku vody pomocou aplikácie.

Existujú štyri rôzne možnosti „vodnej hladiny“:

 1. Off / Iba Raz: Najnižšie množstvo prietoku, ak je pripevnený mop.
 2. Low: Ďalšie najnižšie nastavenie a režim, ktorý by som odporučil na zachytávanie tekutých neporiadkov.
 3. Medium: Stredné nastavenie, ktoré skvele poslúži na čistenie zaschnutých škvŕn.
 4. High: Má najvyšší prietok vody a je vhodné na mopovanie škvŕn, ktoré je ťažko vyčistiť, ako zvyšky džúsu.
ako vybrať robotický vysávač

Na čistenie mokrých neporiadkov by som odporúčal použiť režim „iba raz“ alebo „low“, zatiaľ čo nastavenie „medium“ a „high“ je najlepšie pre zaschnuté škvrny, ktoré si vyžadujú vlhšiu podložku.

Aplikácia má tiež päť možností „režimu čistenia“:

 1. Gentle / iba raz: Najnižšie nastavenie, ktoré by som radil použiť, ak chcete iba mopovať.
 2. Silent: Vynikajúce nastavenie pre vysávanie v noci.
 3. Balanced: Toto nastavenie vyvažuje výkon a čas prevádzky – skvelá voľba na tvrdé povrchy, ako je tvrdé drevo.
 4. Turbo: Viac prúdenia vzduchu ako balanced nastavenie pre čistenie koberca.
 5. Max: Najvyššie nastavenie výkonu, keď potrebujete hlboko vyčistiť koberec.

Majte na pamäti, že mop a režim čistenia sa navzájom dopĺňajú. Napríklad, ak potrebujete iba stieranie mopom, nastavte režim čistenia na najnižšie nastavenie a nastavenie mopu na Medium alebo High. Kombinácia mopovania a vysávania je taktiež možná príslušnou úpravou oboch nastavení. Pri S5 alebo S6 takúto možnosť nezískate. Roborock S4 nemá mop, takže je to najlepšia voľba, ak chcete iba funkciu vysávača.

Dizajn a kapacita nádoby na prach

Dizajn Roborock nádoby na prach zostáva rovnaký ako pri staršej S5. Pojme iba 480 ml suchej špiny, slušné, ale zase ani úžasné.

roboticky vysavac test

Za nádobou na prach je HEPA filter, ktorý pomáha udržiavať alergény vo vnútri koša. Otvor je dosť úzky, takže zbavovanie sa nečistôt môže byť trochu zložité. Navrhoval by som poklepať HEPA filter na pevnom predmete, ako je odpadkový kôš, aby ste uvoľnili všetky nečistoty, ktoré sa mohli dostať medzi ohyby.

Viacúrovňové mapy

Túto novú funkciu predstavil Roborocku po uvedení modelu S6 MaxV (prečítajte si aj recenziu na robotický vysávač S6 MaxV). Funkcia viacúrovňovej mapy poskytuje používateľom možnosť uložiť si až štyri jednotlivé úrovne mapy pre domácnosť. Väčšina domov má iba dve úrovne, takže je to viac než dosť. Tieto mapy je možné jednotlivo upravovať, čo znamená, že môžete nastaviť neviditeľné steny, no-mop zóny, no-go zóny, rozdelenie miestností atď., čo poskytuje veľkú flexibilitu.

Ak chcete získať prístup k tejto funkcii, musíte viacpodlažné mapy zapnúť v nastaveniach „Upraviť mapu“. Ak chcete pridať novú mapu, kliknite na „vytvoriť mapu“ a postupujte podľa pokynov. Robot sa vydá na „prieskum“, aby vytvoril a uložil mapu do cloudu. Po uložení môžete mapu premenovať. Roborock je veľkorysý vďaka funkciám aplikácie v celej svojej rade produktov, takže by vás to nemalo prekvapiť.

Ako sa Xiaomi Roborock S5 Max naviguje?

Jednou z najväčších predností produktov Roborock je inteligentný navigačný systém, ktorý sa spolieha na Laserový snímač. Všetky robotické vysávače Roborock používajú LIDAR, čo je technológia podobnej tej, ktorú používajú produkty Neato BotVac.

S5 Max má najnovšiu navigačnú technológiu od Roborocku, ktorú nazývajú „Adaptívne, dynamické plánovanie trasy“, kde robot vyberie optimálnu trasu čistenia v závislosti od tvaru miestnosti. To znamená, že nejde len v jednom stálom smere. Ako laser skenuje miestnosť, pôjde najefektívnejším smerom na základe obrysov miestnosti.

robotický vysávač s mopom

Neviditeľná stena a no-mop zóny

Ak si myslíte, že funkcia „Adaptívne, dynamické plánovanie trasy“ je cool, je tu niečo ešte lepšie. Roborock má dve vlastnosti, ktoré sú podľa mňa nevyhnutné v každom robotickom vysávači.

 • Prvou je „Neviditeľná stena“, ktorá umožňuje používateľom nakresliť na mape viac čiar, ktoré robotovi zabránia vo vstupe do oblastí, kam by nemal ísť. Táto vlastnosť v podstate nahrádza virtuálne steny alebo magnetické pásky, ktoré majú rovnakú funkciu. Neviditeľná stena sa nám páči viac, pretože šetrí peniaze a čas. Nemusíte strácať čas lepením magnetickej pásky alebo si kupovať ďalšie pásky, keď potrebujete zablokovať viacero oblastí.
 • Ďalšou zaujímavou funkciou sú no-mop zóny, ktoré majú rovnakú funkciu ako no-go čiary. Ale namiesto toho, aby ste iba kreslili čiary, funkcia no-mop zóny vám umožní nakresliť krabicu (alebo viac), ktorá blokuje konkrétnu oblasť, ktorú by robot nemal čistiť, napríklad koberčeky alebo koberce v domácnosti.

Nemusíte odstraňovať koberčeky alebo fyzicky blokovať robotovi cestu. No-go zóna má rovnakú funkciu ako no-mop zóna.

Selektívne čistenie izieb

Aplikácia tiež umožňuje používateľom zvoliť konkrétnu oblasť na čistenie v stanovenom čase. Nielen to, môžete si zvoliť vopred určené nastavenie mopu a čistenia pre každú zónu.

roboticky vysavac a mop

Táto funkcia je však prístupná iba vtedy, keď robot nakreslí celú mapu domu a pre každú oblasť na mape musíte vytvoriť „zóny“. S5 Max bohužiaľ nemá prieskumnú funkciu, akú má Roomba, ktorá robotovi hovorí nech vypne vysávací motor, aby maximalizoval čas chodu.

Táto funkcia v kombinácii s vlastnými ovládacími prvkami, ktoré poskytuje aplikácia Roborock umožňujúcimi používateľom upravovať nastavenia mopu a čistenia a vytvoriť z S5 Max pravdepodobne najlepší hybridný robotický vysávač/mop.

Môžete použiť mop a súčasne vysávať alebo upravovať nastavenia ako také, aby robot iba mopoval – čo sa u Roborock S5 alebo S6 nedá. Bočná kefka je tiež vylepšená a má celogumovú konštrukciu, o ktorej si myslíme, že vydrží dlhšie.

Výkon mopovania je asi najvýznamnejším zlepšením S5 Max oproti S5. Tento model má novú elektronickú nádrž na vodu, ktorá presne určuje, koľko vody pretečie podložkou.

Na rozdiel od S5, kde je po každom použití potrebné vyprázdniť nádrž na vodu, tým sa pri S5 Max nemusíte trápiť. Ak však mop nepoužijete na dlhšiu dobu, odporúčame ho vyprázdniť, najmä ak používate vodu z vodovodu, pretože môže vykryštalizovať a poškodiť elektronické súčiastky.

Roborock neodporúča používať vo vnútri nádrže na vodu čistiace prostriedky, pretože by to mohlo poškodiť vnútorné komponenty, ktoré upravujú prietok vody.

Aký dlhý chod má Roborock S5 Max?

Podľa Roborocku bude S5 Max v eko nastavení fungovať až 150 minút. Tento robot je teda ideálny na čistenie veľkých domov vďaka kombinácii účinnosti, inteligentnej navigácie a rozpätia.

Funkcie Xiaomi Roborock aplikácie

Vzhľadom na aplikáciu máte dve možnosti. K dispozícii je domáca aplikácia Xiaomi home a aplikácia Roborock. Aplikácia Roborock je primárne zameraná na svoju radu robotických vysávačov, čo je jej veľkou výhodou. Je jednoduchá na manipuláciu a dosť responzívna.

xiaomi roboticky vysavac

Rozhranie sa ľahko používa. Všetky dôležité informácie, napríklad stav batérie, sú navrchu, zatiaľ čo odkazy na najčastejšie používané funkcie sú v dolnej časti mapy.

Do no-go a no-mop zón máte prístup kliknutím na ikonu vľavo dole. Alebo vyberte nastavenie čistenia a hladiny vody kliknutím na ikonu vpravo dole. Tri ikony nižšie poskytujú prístup k rôznym funkciám miestnosti, napríklad k rozdeleniu rôznych častí mapy.

Chýba mu však možnosť pomenovať jednotlivé sekcie. Umožňuje používateľom iba ťuknúť na oblasť mapy, naplánovať, kedy majú byť vyčistené, a nastaviť čistenie a mopovanie pre každú zónu.

Aplikácia tiež poskytuje stav dôležitých komponentov vysávača, ako sú filter, bočná kefka, hlavná kefka a snímače.

Aby sme boli presnejší, kedy treba vymeniť spotrebný diel alebo vyčistiť senzory. Tiež zaznamenáva, koľkokrát ste robota použili, sleduje ako dlho bol používaný a tiež celkovú vyčistenú plochu.

Aplikácia tiež ukladá mapu a dáva používateľom možnosť prepínať medzi rôznymi plánmi. Táto možnosť však nie je v predvolenom nastavení zapnutá, čo je maličká nevýhoda. Budete musieť prejsť do ponuky nastavení a zapnúť možnosť „Režim uloženia mapy (Beta)“.

Je robotický vysávač Xiaomi Roborock S5 Max tichý?

Aj pri maximálnom nastavení výkonu vyprodukoval S5 Max iba 62,4 decibelov, čo zodpovedá počúvaniu bežnej konverzácie. Sme ohromení tým, ako dobre dokázal Roborock tlmiť hluk výfuku. Pri najnižšom nastavení je sotva počuť motor.

Čo je súčasťou balenia?

Roborock ku S5 Max nepridal veľa doplnkov. Okrem robota a nabíjacej stanice budete mať k dispozícii aj mopovacia utierka, mopovaciu podložku, držiak na podložku a čistiacu kefku, ktorá je už vo vnútri robota. Nezískate žiadny ďalší HEPA filter ani bočnú kefku, čo je dosť málo.

 1. S5 Max vysávač
 2. Mopovacia podložka + držiak
 3. Jeden HEPA filter
 4. Jedna bočná kefka
 5. Nabíjacia stanica
 6. Mopovacia utierka
robotický vysávač Xiaomi S5 max recenzia

Údržba robotických vysávačov

Rovnako ako akýkoľvek iný elektronický výrobok, aj robotické vysávače potrebujú správnu údržbu, aby si dlhodobo udržali svoj výkon. Medzi dôležité komponenty, ktoré by ste mali pravidelne kontrolovať, patria filter, bočná kefka, hlavná kefka a snímače všade okolo robota.

Jednou z funkcií, ktorá uľahčuje túto úlohu, je aplikácia Roborock, ktorá vám povie, kedy treba tieto diely vymeniť. Tiež vám ukáže životnosť (v hodinách), kedy je potrebné ich vymeniť alebo vyčistiť (v prípade snímačov klesania).

Môžete predĺžiť životnosť filtra, hlavnej kefky a bočnej kefky. Skontrolujte tiež, či bočná kefka neobsahuje vlasy, ktoré by sa mohli obmotať okolo základne. Ak aplikácia naznačuje, že je potrebné senzory vyčistiť, jemne ich pretrite čistým vatovým tampónom.

eTip: “Ďalšie recenzie a tipy na najlepšie robotické vysávače nájdete v tomto teste.”

Roborock S5 Max cena vs výkon

Cena nového S5 Max, keďže ide o nový produkt, je pomerne vysoká, ale je lacnejší ako model Roborock S6, ktorý má horší mopovací systém so slabším výkonom. Toto je prvý hybrid mopu a vysávača, ktorý sme testovali a funguje tak ako hovoria v reklame. Elektronická nádrž na vodu je mnohonásobne lepšia ako gravitačné nádrže Roborocku S5 a S6 a nezanecháva šmuhy.

Testy, ktoré sme urobili, preukázali ako dobre tento vysávač mopuje a zachytáva nečistoty. V testoch na zachytenie z povrchu bodoval vysoko a prekvapivo skvele čistil mletú kávu nielen z podlahy, ale aj z koberca so stredným vlasom.

Roborock S5 Max recenzia

Vylepšenia navigácie ho zefektívnili a poskytli spotrebiteľom viac možností blokovania oblastí, ktoré by robot nemal čistiť alebo nimi prechádzať. Chýba nám však extra podložka alebo bočná kefka. Za prémiovú cenu by mal mať prinajmenšom jednu z týchto dvoch vecí navyše.

Verdikt = Tento robot je najlepší hybrid robotického vysávača / mopu

Nová elektronická nádrž na vodu dokázala, že si poradí s mokrými špinami aj suchými škvrnami. Nie je to dokonalé, ale vďaka vylepšeniam dokáže jednoduchšie vyčistiť zaschnuté škvrny bez toho, aby za sebou zanechal kaluž vody. Čistiaci výkon je vynikajúci ako na povrchu, tak aj na nečistoty v koberci. Prináša tak veľa všestrannosti pre domácnosti, ktoré potrebujú robota s efektívnym vysávaním a mopovaním.

najlepsi roboticky vysavac test

5 dôvodov, prečo by ste mali zvážiť Xiaomi Roborock S5 Max

 • Vynikajúce mopovanie: Testy ukazujú, že S5 Max je veľmi schopný robotický mop, ktorý dokáže vyčistiť mokré aj suché škvrny.
 • Nezanecháva kaluže vody: Elektronicky ovládaná nádrž na vodu odvádza vynikajúcu prácu a udržuje podložku dostatočne vlhkú na to, aby utrela škvrny bez toho, aby zanechávala premočené podlahy.
 • Inteligentná navigácia: Spoločnosť Roborock doň vložila softvér vylepšený o „Adaptívne, dynamické plánovanie trasy“, kde robot vyberie najefektívnejšiu trasu v závislosti od tvaru oblasti, ktorú čistí.
 • Neviditeľná stena a No-mop zóny: Ďalšou významnou funkciou aplikácie sú tieto dve zóny, ktoré informujú robota o oblastiach, kam by nemal ísť.
 • Výborne sa hodí aj na čistenie tvrdých podláh a kobercov: Tento robot vyniká aj pri čistení podláh bez ohľadu na to, či ide o koberec alebo tvrdý povrch. Svoju úlohu si splní.
4.9/5 - (15 votes)

5 thoughts on “Robotický vysávač a mop Xiaomi Roborock S5 Max, test a recenzia

 1. Jolana says:

  S5 max je naozaj perfektný robotický vysávač.. po mopovaní vyzerá domček ako nový 🙂 je to naozaj špička a hlavne, že sa nenarobím xixi

  • Natália Libová says:

   Aj ja som veľmi spokojná…ibaže by som chcela zmeniť smer mopovania podľa smeru uloženia podlahy, zo začiatku takto mopoval, potom to z nejakého dôvodu zmenil a vidno pásy… viete mi poradiť, prosím? Vďaka

   • estamax says:

    Dobrý deň,

    nie je možné upravovať nastavenie zmeny smeru mopovania. Odporúčamé Vám zmeniť umiestnenie základne pre vysávač na iné miesto – na kolmú stenu k tej, kde je umiestnená momentálne). To môže spôsobiť zmenu, že by sa robotický vysávač rozhodol mopovať iným smerom.

    Radi by sme zdôraznili, že mopovaciu handru po 60-tich minútach čistenia je potrebné vyprať, aby bol zaistený správny prietok vody a kvalita čistenia. Takisto pomôže ak sa aspoň raz za pol roka handra úplne vymení za novú.

    Držíme palce.

    S pozdravom,
    Redakcia eTipy.sk

 2. BranoM. says:

  Za nás najlepší robotický vysávač na trhu v tejto cenovej hladine. Pomohli rady od známych, ktorí potvrdili presne to, čo je v tejto odbornej recenzii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *