Saunovanie – ako si vybrať infrasaunu, fascinujúce fakty o infračervených saunách a infračervenej energii

Vďaka výhodám infračervenej sauny z hľadiska zdravia a wellness je infrasauna obľúbenejšia ako kedykoľvek predtým. Ako si vybrať najlepšiu infrasaunu a na čo sa zamerať?

ako vybrať infrasaunu?
Belatrix Infrasauna Benton 2

Obsah

 • Prečo by som si mal kúpiť infrasaunu?
 • Faktory pri výbere najlepšej infračervenej sauny podľa svojich potrieb

1. Extra výbava pre zábavu a pohodlie

2. Systém vnútorného osvetlenia

3. Ovládacie panely

4. Veľkosť infrasauny

5. Bezpečnosť v infrasaune

6. Charakter vykurovacích panelov

7. Spôsob vykurovania – druhy žiaričov

8. Efektívnosť

9. Materiál, z ktorého je infrasauna vyrobená

 • Zhrnutie

Prečo by som si mal kúpiť infračervenú saunu?

Čoraz viac sa infračervená sauna stáva medzi jej užívateľmi populárnejšia pre jej liečivé účinky ma pokožku, pretože je schopná pomôcť pri začatí procesu obnovy tkaniva. Iné zdravotné benefity sú  omladenie pokožky, zvyšuje prietok krvi do rôznych častí tela a jej infračervené žiarenie tiež spomaľuje starnutie, detoxikuje a odburáva telesný tuk.

Určite je výhodná aj pre tých, ktorí nemajú radi klasickú fínsku saunu, pretože v infrasaune je teplota znesiteľná a je vhodná aj pre deti.

Dôležité faktory pri výbere najlepšej infrasauny

Pri rozhodovaní o tom, ktorú infrasaunu si vyberiete je potrebné zohľadniť nasledovné faktory:

1. Extra výbava pre maximálny relax a pohodlie v infrasaune

Zahrievanie tela zvnútra je veľmi príjemné a každý si ho užije. Ale rovnako ako všetko ostatné, čo robíte dlho, aj časté saunovanie môže človeka po určitom čase začať trochu nudiť.

Počas dlhého saunovania je veľkým plusom niektorých infra sáun, ak sú vybavené video alebo audio prehrávačom. Vypočuť si nejaký podcast alebo hity svojej obľúbenej kapely určite oceníte.

2. Systém vnútorného osvetlenia

Medzi najvyhľadávanejšie infrasauny patria tie, ktoré majú vo svojom vnútornom prostredí svetelné prvky. Prichádzajú s chladnými odtieňmi modrého svetla, ktoré saunovaniu dodáva extra dotyk relaxácie.

3. Ovládacie panely infrasauny

Väčšina prenosných infračervených sáun má ovládací panel umiestnený na vonkajšej strane. V prípade, že si vyberiete modernú saunu, kde je ovládací panel vo vnútri, oceníte to počas saunovania, kedy nebudete musieť vychádzať von meniť nastavenie teploty, hlasitosť prehrávača či čas.

4. Veľkosť infračervenej sauny

Trh infra sáun vám ponúka možnosť vybrať si požadovanú veľkosť od sauny pre 1 človeka až po veľké, kde sa zmestí 4 a viac ľúdí.

➡ Infrasauny pre 1 osobu: Ideálna voľba pre jednotlivcov, ktorí žijú sami v domácnosti alebo im nevadí, že sa pri zdieľaní sauny s ostatnými striedajú.

eTip (infrasauna pre 1 osobu): Marimex SMART 1001 M.

infrasauna Marimex Smart
 • Infrasauna vybavená šiestimi karbónovými žiaričmi
 • Vďaka malým rozmerom máte variabilitu a viac možností jej umiestnenia
 • Veľmi jednoduchá obsluha
 • Vyrobená z kvalitného dreva (Kanadský jedľovec)
 • Jej poskladanie vyžaduje manuálnu zručnosť
 • Neobsahuje opierku chrbta
 • Chýba rádio – ak preferujete infrasaunu s rádiom a MP3, mohla by sa vám viac hodiť infrasauna Marimex Trendy 2001 M, ktorá zároveň obsahuje aj ionizátor a až sedem karbónových žiaričov

➡ Infrasauny pre 2 osoby: Obľúbené medzi pármi a menej početnými rodinami. Veľkostne dosť malá, aby sa v pohode zmestila do nie veľmi rozmerných priestorov. Majú ju radi aj jednotlivci, ktorým vyhovuje extra priestor len pre nich.

➡ Infrasauny pre 3 osoby: Vhodná voľba pre stredne veľké rodiny / domácnosti. Taktiež majú radi partneri, ktorí oceňujú viac priestoru vo svojej saunovej kabíne.

eTip (pre náročných): Infrasauna Marimex ELEGANT 3002 XXL

infrasauna pre náročných
 • Veľkou výhodou je možnosť voliť si požadovaný žiarič na každom vykurovacom telese – možnosť zapnutia len Red Light alebo magnéziového žiariča
 • Magnéziový žiarič je svojou štruktúrou veľmi podobný s keramickými žiaričmi, ale jeho vonkajšia vrstva je vyrobená z nerezovej ocele, hliníka alebo zliatiny incoloy
 • Príjemný relaxačný pocit zo saunovania znásobuje tlmené upokojujúce farebné spektrum LED osvetlenia
 • Skryté spojenie stien prináša estetickú celistvosť stien

Infrasauny pre 4 a viac osôb: Vyhľadávané viacpočetnými rodinami.

5. Bezpečnosť

Dnešné moderné technológie ponúka nízkofrekvenčné žiariče uhlíkových panelov, niektoré dokonca nulové hodnotenie EMF (Electromagnetic Fields), čo je skratka pre elektromagnetické pole. To sa vytvára v oblasti toku elektrického prúdu v elektrospotrebičoch, napríklad pri používaní mikrovlnnej rúry alebo fénu.

Aj infrasauny vytvárajú isté elektromagnetické pole. Je dôležité, aby vaša infrasauna mala čo možno najnižšiu hodnotu magnetickej indukcie elektromagnetického poľa, najideálnejšie menej ako 4 mG (mili Gauss), čo zodpovedá 0,4 µT v sústave SI.

Preto by ste sa mali, kvôli zdraviu a bezpečnosti, vyvarovať lacným nekvalitným infrasaunám, kde môžu byť tieto hodnoty vysoko prekročené.

6. Charakter vykurovacích panelov

Infrasauny najvyššej kvality sú pokryté karbónovými vyhrievacími panelmi po stenách. Sú to napr. predné ohrievače na oboch stranách sklenených dverí a vyhrievanie nôh v prednej časti sedadla. Odporúča sa totiž umiestniť v kabíne sauny taký počet infražiaričov, aby sa tým pokryla čo najväčšia plocha tela.

top infrasauna
Belatrix Infrasauna Benton 3

Obrovské infračervené vykurovacie panely maximálne pokryjú celé telo a umožňujú čo najviac  absorbovať  infračervené žiarenie, ktoré obklopuje používateľa sauny na všetkých vnútorných stenách.

 7. Spôsob vykurovania

Poznáme tri druhy žiaričov – karbónové, keramické a svetelné keramické (tzv. Red Light).

Infrasauny vybavené karbónovými žiaričmi

Dokážu produkovať povrchovú teplotu medzi 70 až 170 °C, preto sa optimálna teplota dosahuje trochu pomalšie. Jej výhodou je, že infračervené lúče distribuuje najrovnomernejšie. Obstarávacia cena karbónových žiaričov je najvyššia, na druhej strane ponúkajú najdlhšiu životnosť (až 12-tisíc prevádzkových hodín).

Keramické žiariče

Dokážu veľmi rýchlo vyvinúť povrchovú teplotu medzi 250 až 300 °C a preto nie je potrebné veľké množstvo tohto typu žiariča. Nevýhodou môže byť trochu vyššia spotreba, avšak obstarávacia cena býva väčšinou nižšia. Poskytuje životnosť okolo 8-tisíc prevádzkových hodín.

Svetelné keramické žiariče (Red Light)

Dokážu vyvinúť najvyššiu povrchovú teplotu (až 500 °C), preto musia byť chránené špeciálnou ochrannou mriežkou. Okrem veľmi rýchleho rozohriatia trubíc z kremičitého skla, vyžarujú zároveň svetlo, ktoré má pre naše telo veľmi priaznivé a blahodárne účinky.

eTip: Výbornou voľbou je kombinácia žiaričov, kedy môžete získať benefity z každého z nich – infrasauna Marimex TRENDY 3011 L.

Marimex TRENDY 3011 L infrasauna
 • Určite oceníte kombináciu 6 žiaričov (tri karbónové a tri Red Light), vrátane podlahového žiariča
 • Táto dizajnová infrasauna je vyrobená z kanadského jedľovca (hemlock) a má zabudovaný ionizátor a rádio / MP3 prehrávač
 • Obľúbená hlavne pre páry, keďže je určená pre 2 osoby
 • Je vybavená aj teplotným senzorom
 • Nie je možné zmeniť smer otvárania dverí

8. Efektívnosť infrasauny

Účinný systém by mal byť schopný vyžarovať infračervené lúče do horných častí tela ako sú ramená, krk a tiež do oblasti hlavy a tváre používateľa sauny. To má za následok to, že infračervená energia sa rovnomerne rozloží do celého tela.

V niektorých infračervených saunách nie je zabudované infra žiarenie na podlahu / nohy. Treba brať na vedomie fakt, že zohrievanie nôh je veľmi dôležité. Tým sa vylučujú toxíny a nahromadená kyselina mliečna. Takisto sa môžu upokojiť nervové zakončenia na chodidlách a tým pádom zmierniť bolesti spojené s kĺbmi.

9. Použitý materiál, z ktorého je infrasauna vyrobená

Céder je jedným z najpreferovanejších izolačných materiálov pre infračervené sauny.

Je tiež známy ako západný červený céder, ktorý je typický farebnejším dizajnom, ktorý z neho prináša luxusnejší dojem. Má vynikajúce fyzikálne vlastnosti. Vďaka nim sa céder zaraďuje medzi najunikátnejšie druhy dreva na svete. Aj kvôli tomu je jeho cena o niečo vyššia.

Pokiaľ ide o odolnosť voči deformácii a dlhovekej trvácnosti či tvrdosti je kvalitnejší ako ostatné ihličnaté dreviny. Obsahuje vysoký obsah silíc, preto je ideálny pre výrobu infrasáun.

Vysoká teplota v saune uvoľňuje z kanadského cédera intenzívnu sladkú drevitú vôňu, ktorá má priaznivý vplyv na ľudí s respiračnými ťažkosťami.

najlepšia infrasauna
Belatrix Infrasauna Vista 3-4

➡ Ďalšou možnosťou pre výrobu infrasauny je kanadský jedľovec (nazývaný aj ako Hemlock alebo Tsuga).

Toto drevo je používané na výrobu infrasauny kvôli tomu, že neobsahuje živicu, čo ocenia hlavne alergici. Zároveň ich poteší fakt, že kanadské jedľovce nevydávajú žiadnu arómu. Jeho výhodou oproti céderu je jeho nižšia cena.

Zhrnutie

Veríme, že vám náš sprievodca dôležitými funkciami trochu pomohol rozhodnúť sa pre tú najvhodnejšiu infrasaunu pre vás. Majte na pamäti, že by ste sa nemali primárne zameriavať na dizajn alebo nízku cenu, ale skôr na kvalitu žiaričov, ktoré pri prevádzke emitujú minimálne množstvo elektrosmogu.

Vo svete sáun získali infrasauny nezastupiteľné miesto. V nasledujúcich bodoch zistíte naozaj prečo.

36 fascinujúcich faktov o infrasaune a infračervenom žiarení

Aj keď sa čoraz viac ľudí presviedča o úžasných výhodách vlastníctva osobnej infračervenej sauny na vlastnej koži, mnohí majú stále veľmi málo vedomostí o tejto dôležitej téme. Nasledujúce informácie sme zhromaždili, aby pomohli šíriť povedomie s nádejou, že si viac ľudí vyberie cestu k lepšiemu zdraviu, relaxácii a pohode.

1. Používanie osobnej infračervenej sauny môže pomôcť posilniť imunitný systém tela stimuláciou zvýšenej produkcie bielych krviniek kostnou dreňou a t-lymfocytov detskou žľazou.

2. Infračervené lúče zlepšujú krvný obeh, stimulujú endorfíny, znižujú hladinu kyseliny mliečnej, ničia baktérie a parazity a spaľujú kalórie. Zástancovia hypertermie, známej tiež ako pyroterapia, tvrdia, že použitie energie z infračerveného žiarenia na terapeutické vyvolanie vyšších teplôt tela podporuje boj proti infekciám a dokonca aj proti rakovine. Ich argument je podporovaný samotným ľudským telom, ktoré vyžaruje infračervené žiarenie pre výhody tepla a opravy tkanív.

3. Dobrým príkladom infračerveného tepla je svetlo produkované slnkom. Ide o teplo, ktoré na slnku cítite prenikať do vašej pokožky a chýba vám, keď vstupujete do tieňa. Nemá to nič spoločné s ultrafialovým svetlom, ktoré môže poškodiť vašu pokožku. Ak ľudia neprijímajú dostatočné množstvo infračerveného tepla, môže často dôjsť k depresii.

4. Štúdie naznačujú, že výhody používania infračervenej sauny zahŕňajú: relaxáciu svalov; úľavu od stresu, napätia a bolesti hlavy; redukciu a odstránenie toxínov z tela; zvýšenú kardiovaskulárnu silu; zvýšený krvný obeh; posilnený imunitný systém; zlepšenú funkciu pľúc a osvieženú a zvlhčenú pokožku.

5. Infračervené sauny uznávajú odborníci na celom svete ako možno najefektívnejšiu metódu odstraňovania chemických toxínov a ťažkých kovov z tela. Infračervené sauny sa považujú za 7-krát účinnejšie pri detoxikácii ťažkých kovov, ako sú ortuť, hliník a ďalšie toxíny z prostredia, ako bežné saunové kúrenie alebo parné sauny. Pre mnohých chronicky chorých pacientov, ako aj pre ľudí, ktorí sú zdraví a chcú takto aj ostať znížením svojej toxickej záťaže, je najlepšou detoxikačnou metódou infračervená sauna.

6. Sedenie v infračervenej saune v počiatočných štádiách prechladnutia alebo chrípky môže pomôcť zastaviť ochorenie predtým, než sa objavia príznaky.

7. Infračervené teplo môže prenikať do pokožky asi jeden 4 až 5 cm hlboko a môže mať terapeutické výhody, ako napríklad pomoc pri rozpúšťaní tukových usadenín pod pokožkou. Keďže toxíny sa môžu ukladať v tukoch, môže ich hlboko prenikajúce teplo infračervenej sauny pomôcť vylúčiť, najmä toxíny ako sú ťažké kovy a kyslé zlúčeniny.

8. Žiarivé teplo infračervenej sauny je efektívne, pretože človeka ohrieva priamo. Telo absorbuje až 93% tepla a produkuje obrovské množstvo zdravotných výhod.

9. Infračervené sauny môžu pomôcť pri odstraňovaní celulitídy, gélovitých hrudiek tuku, vody a nečistôt zachytených vo vačkoch pod kožou. Európski špecialisti na krásu pravidelne zahŕňajú infračervené saunové kúpele do programov na zníženie celulitídy.

10. Vo všeobecnosti možno povedať, že infračervené sauny sú lacnejšie, ľahšie sa inštalujú a vyžadujú menšiu údržbu ako tradičné sauny. Osobná infračervená sauna je celkom prenosná, takže je skvelou voľbou, keď máte k dispozícii obmedzený priestor.

11. Infračervené žiarivé teplo poskytuje všetky zdravotné výhody prirodzeného slnečného žiarenia bez akýchkoľvek nebezpečných účinkov, ktoré v sebe nesie slnečné žiarenie.

12. Na rozdiel od tradičných sáun, kde sa teploty pohybujú od 60 až 105 stupňov Celzia, sa teploty infračervenej sauny pohybujú od 30 až 80 stupňov Celzia.

13. Teplota v osobnej infračervenej saune je nastaviteľná a príjemná. To umožňuje človeku dlhšie si užívať saunovanie. Typické sedenia v osobnej infračervenej saune trvajú od 15 minút do neobmedzeného času, aby sa maximalizovali výhody.

14. Spodný rozsah teplôt infračervených sáun je bezpečnejší pre ľudí s kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi alebo s krehkým zdravím, pretože nižšie teploty nezvyšujú srdcovú frekvenciu ani krvný tlak.

15. Infračervené sauny sa používali na liečbu výronov, burzitídy, reumatizmu, svalových kŕčov, neuralgie a hemoroidov. Ukázalo sa tiež, že zmierňujú akné, ekzémy, psoriázu a popáleniny.

eTip: Praktické rady, ako sa správne saunovať v infrasaune:

16. Účinky otravy toxínmi, chemickými látkami a pesticídmi možno výrazne znížiť detoxikačným účinkom infračervenej sauny. Ľuďom pracujúcim s chemikáliami, ako aj záhradníkom, ktorí často používajú hnojivá a pesticídy, sa odporúča pravidelne používať infračervené sauny.

17. Infračervené žiarivé teplo je forma prirodzene sa vyskytujúcej energie, ktorá ohrieva objekty priamou premenou svetla. Priama premena svetla ohrieva iba objekt a nezvyšuje teplotu okolitého vzduchu.

18. Infračervená sauna poskytne hypertermické výhody v oveľa kratšom časovom období (t.j. 10 až 15 minút) ako bežná sauna (30 až 45 minút).

najlepšia infrasauna
Belatrix Infrasauna Hadir 2L

19. Použitie infračervenej sauny môže pomôcť podporiť obnovu poškodeného tkaniva pozitívnym účinkom na fibroblasty, bunky spojivového tkaniva potrebné na opravu poranenia. Môže tiež pomôcť zvýšiť rast buniek, syntézu DNA a syntézu bielkovín, všetko čo je potrebné počas opravy a regenerácie tkaniva.

20. V elektromagnetickom spektre merajú infračervené vlnové dĺžky medzi 5,6 a 1 000 mikrónov. Jeden mikrón sa rovná jednému mikrometru alebo milióntine metra. Vlnové dĺžky medzi 6 a 14 mikrónmi sa považujú za najpriaznivejšie pre ľudí a iné živé bytosti na Zemi. Ľudská dlaň vyžaruje infračervené vlnové dĺžky medzi 8 a 12 mikrónmi. Energia vydávaná z infračervených sáun sa veľmi podobá žiarivej energii ľudského tela, preto sa takmer 93%  infračervených vĺn sauny dostane do pokožky.

21. Terapia infračervenou saunou pomohla ľuďom s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ako sú kongestívne zlyhanie srdca a angina pectoris. Zvyšuje endoteliálny oxid dusnatý, znižuje krvný tlak a zlepšuje kardiovaskulárne funkcie.

22. Ukázalo sa, že žiarivé teplo infračervených sáun je obzvlášť prospešné pre ľudí so športovými úrazmi, fibromyalgiou, artritídou a inými chronickými bolesťami.

23. V štúdii uskutočnenej americkými vedcami sa zistilo, že moč ľudí, ktorí používajú konvenčnú saunu, je 95 až 97 percent vody, zatiaľ čo moč osôb používajúcich infračervenú saunu bol 80 až 85 percent vody, kde nevodná časť bola hlavne cholesterol, v tukoch rozpustné toxíny, toxické ťažké kovy, kyselina sírová, sodík, amoniak a kyselina močová.

24. Používanie tepelných ohrievačov infračervenej sauny má určité výhody, ako napríklad žiadna klaustrofóbna reakcia z vysokej teploty a lepšia cirkulácia vzduchu. Infračervené ohrievače zahrievajú telo, nie vzduch, takže človeku je pohodlnejšie a chladnejšie. Infračervené sauny vyžadujú o 90 percent menej elektrickej energie ako bežné sauny a nevyžadujú žiadnu inštaláciu.

25. Použitie infračervenej sauny môže mať významný prínos pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť. 20 až 30-minútové sedenie v infračervenej saune spáli toľko kalórií ako beh na 7-8 kilometrov!

26. Infračervené sauny sa dnes používajú v zdravotníckych zariadeniach na rôzne zdravotné problémy, ako je menopauza, vredy, nespavosť, astma, bronchitída, infekcie uší a alergie.

27. Infračervené sauny ponúkajú rovnaké výhody ako tradičné suché sauny, ak nie ešte viac. Infračervené sauny sa navyše nespoliehajú na žiaden druh vody. Nemusíte sa báť umiestniť saunu na vodotesnú podlahu alebo blízko vodovodného potrubia a nemusíte sa báť plesní.

28. Na rozdiel od tradičnej sauny, ktorá vyžaduje uzavretú atmosféru na udržanie tepelnej hladiny potrebnej na dosiahnutie terapeutických výsledkov, je možné používať osobnú infračervenú saunu s úplne otvorenými dverami, ak jediným cieľom je infračervené prenikanie.

29. Infračervené sauny prospievajú všetkým vašim vylučovacím orgánom, od pľúc cez pečeň a obličky až po pokožku.

30. Infračervené svetlo leží medzi viditeľnou a mikrovlnnou časťou elektromagnetického spektra. Infračervené svetlo má rozsah vlnových dĺžok, rovnako ako vlnové dĺžky viditeľného svetla, od červeného svetla po fialové. Blízke infračervené svetlo je vlnovou dĺžkou najbližšie k viditeľnému svetlu a dlhé infračervené svetlo je bližšie k mikrovlnnej oblasti elektromagnetického spektra. Dlhé infračervené vlny sú tepelné, čo znamená, že ich pociťujeme ako teplo.

31. Infračervená sauna sa zvyčajne zahreje do 10 alebo 15 minút, zatiaľ čo bežná sauna môže dosiahnuť optimálne teploty za dlhšie ako hodinu.

32. Osobná infračervená sauna využíva na generovanie jemného tepla keramické prvky, ako aj prvky z uhlíkových vlákien. Ďalšou možnosťou je použiť infračervený žiarič umiestnený v sedadle na ischias (zápal sedacieho nervu), hemoroidy, úroveň čriev, zdravie prostaty a maternice.

33. Keď do tela človeka prenikne infračervené teplo, môže človek zažiť čerstvú myseľ, uvoľnenú náladu, zmiernenie bolestí, zlepšenie metabolizmu a systémovú pravidelnosť, ktorá vedie k celkovému pocitu zdravia.

34. Infračervené žiarenie sa považuje za jediný protiliek proti nadmernému ultrafialovému žiareniu.

35. Niektoré alternatívne liečebné postupy, ako napríklad liečenie dlaňami, ktoré má v Číne asi 3000 rokov tradície, sa spoliehajú na schopnosť ľudského tela emitovať infračervenú žiarivú energiu.

36. NASA používa terapiu pomocou infračerveného žiarenia na udržanie úrovne telesnej kondície astronautov v beztiažovom prostredí.

4.9/5 - (14 votes)

1 thoughts on “Saunovanie – ako si vybrať infrasaunu, fascinujúce fakty o infračervených saunách a infračervenej energii

 1. Leo M. says:

  Saunovanie – hlavne v infra pouzivam ako doplnok pri chudnuti, snazim sa aspon 2x do tyzdna.. aj tam clovek zrelaxuje po pracovnom tyzdni a treningoch v posilke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *