Uvažujete na fotovoltikou a počítate si návratnosť? Takto ju zlepšíte

Aj keď fotovoltiku ako technológiu už poznáme dlhšiu dobu, stále nemôžeme povedať, že by bola štandardne využívaná. Čoraz častejšie sa však rôzni spotrebitelia, vrátane obyvateľov rodinných domov, rozhodujú pre tento zdroj energie.

Návratnosť je prvoradá pri určovaní výhodnosti fotovoltiky

Často sa však stáva, že ľudia majú od fotovoltiky nereálne očakávania, ktoré vedú ku sklamaniu. Ak patríte k ľuďom, ktorí nad inštaláciou fotovoltiky vážne uvažujú, nasledujúce riadky sa vám môžu hodiť.

Inštalácia fotovoltiky stále stojí značnú sumu a preto je dôležité to, v akom časovom horizonte sa vám táto investícia dokáže vrátiť. Iste, neviete dopredu predpovedať cenu „štandardnej“ elektriny, ktorú chcete (aspoň čiastočne) fotovoltikou nahradiť, neviete ani, koľko elektrickej energie sa vám podarí zo slnka získať a podobne. To všetko sú faktory, ktoré majú na návratnosť vplyv.

Návratnosť tak môžete len predpokladať. Avšak dobrým plánovaním dokážete túto predpokladanú návratnosť zlepšiť, čím získate pri úspore určitý „priestor“, vďaka ktorému nebude vaša fotovoltika stratová ani ak sa najbližšie roky nebude všetko vyvíjať podľa vašich predstáv. Ako teda na to?

Znížte svoju spotrebu a dobre si premyslite umiestnenie panelov

Prvoradé je dobre vyhodnotiť svoju spotrebu, aby ste sa vedeli rozhodnúť pre primerane výkonný fotovoltický systém. Ešte predtým by ste však mali znížiť svoju spotrebu všade tam, kde je to možné. Prečo?

Odpoveď je jednoduchá. Je lacnejšie zaobstarať si napríklad úspornejšie žiarovky (alebo aj niektoré spotrebiče) ako investovať do výkonnejších fotovoltaických panelov, či nebodaj rovno do dodatočného panela. Aby bola vaša fotovoltika čo najefektívnejšia a teda sa vám investícia do nej čo najrýchlejšie vrátila, dôležité je aj jej umiestnenie. Netreba však automaticky inštalovať fotovoltiku smerom na juh. Napríklad v oblastiach, kde sú časté ranné hmly, je lepšia orientácia na západ. Fotovoltika síce nezačne vyrábať elektrinu tak skoro (čo nevadí, keď je aj tak hmla), ale bude vyrábať dlhšie večer.

4.5/5 - (2 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *