William Paul Young – Chatrč. Recenzia na knihu

Knihu Chatrč vydal v roku 2007 William Paul Young. Napísanú ju mal ale už v roku 2005, pretože pôvodne ju napísal ako vianočný darček pre svoje deti a priateľov. V čase vydania mala veľký úspech (vyše roka sa držala medzi americkými bestsellermi). Desať rokov od vydania sa dočkala aj filmovej adaptácie. Prinášame vám recenziu na túto úžasnú knihu.

Najlepšie cena

Príbeh hovorí o Mackenzieovi Allanovi Phillipsovi, ktorému počas rodinného výletu unesú najmladšiu dcéru Missy. Hlboko v oregonskej divočine, v opustenej chatrči sa nájde dôkaz, že bola zrejme brutálne zavraždená. O štyri roky neskôr dostane podozrivý odkaz, v ktorom ho niekto (vyzerá to tak, že Boh) pozýva na víkendové stretnutie v práve tej opustenej chatrči. Napriek svojmu zdravému úsudku sa Mack rozhodne na stretnutie ísť a vrátiť sa do svojho najhoršieho sna. Ale toto stretnutie  mu úplne zmení život.

Autor sa zaoberá otázkou vnímania Boha. Podľa neho môže mať Boh rôzne podoby a ku každému pristupuje iným spôsobom, podľa toho, čo človeku vyhovuje. Okrem toho sa v knihe rozoberá motív toho, že prečo sa vlastne ľuďom dejú zlé veci. V dnešnej dobe je totiž rozšírený názor, že ak by Boh existoval, ľuďom by sa nikdy neprihodilo nič zlé. Avšak tak to v živote nefunguje. William Paul Young sa pokúša na túto otázku odpovedať a ako sám hovorí, tá odpoveď vám môže zmeniť navždy pohľad na život.

Táto kniha oslovuje generáciu ľudí, ktorí strácajú kontakt s Bohom, a povzbudzuje ich, aby po ňom siahali. Zatiaľ čo kostoly otriasajú škandálmi a sú rozdelené v otázke homosexuality a jej miesta v Božích očiach, návštevnosť kostolov klesá. Táto kniha sa zaoberá témou nášho vzťahu s Bohom a nabáda nás, aby sme svoj vzťah s ním napravili. Neviem si predstaviť dôležitejšiu tému pre knihu a tlieskam autorovi za to, že napísal knihu, ktorá oslovila toľko ľudí. Táto kniha je nielen populárna, ale do centra pozornosti kladie rozhovor s Bohom a tento rozhovor nesie väčšinu knihy. (Young sa rozhodol neriešiť otázku homosexuality a cirkvi.)

Young vytvára postavu, ktorá sa hnevá na Boha kvôli smrti svojej dcéry. Nakoniec sa postava vydá na náročnú cestu k zmiereniu. Táto téma sa dotkne miliónov ľudí. Youngova charakteristika Boha bola prekvapivou voľbou. Young útočí na cirkev ako na niečo, čo vytvoril človek, o čo sa Boh nezaujíma. Považoval som to za veľmi nezodpovedné. Súhlasím s tým, že pozemskú cirkev vytvoril a riadi človek a ako taká je omylná.

Najlepšie knihy od William Paul Young

Veľká časť knihy sa zameriava na tragédiu, s ktorou Mack vo svojom živote zápasí. Tento prvok príbehu bol spracovaný vynikajúco a viem, že tento prvok knihy sa dotkol ľudí, ktorí stratili svojich blízkych, a najmä niektorých nevyliečiteľne chorých. Sila tohto príbehu prinesie pokoj do mnohých životov, pretože túto tému rieši vierohodná postava zoči-voči. Autor vo veľkej miere rozoberá našu nezávislosť a Božiu ochotu prihovárať sa v našich životoch. Tento aspekt príbehu bude pre mnohých skvelým liečiteľom a je jedným z najsilnejších dôvodov, prečo túto knihu odporučiť.

Young trochu obchádza problematiku kriminality a zločincov. Boh hovorí, že svoje deti miluje všetky rovnako, bez ohľadu na to, čo urobili, a to sa ukazuje vo veľmi silnej scéne v texte. Táto scéna bola asi najlepšia z celého diela. Na rozdiel od toho, alebo možno práve kvôli zameraniu, Young tvrdí, že zodpovednosť je človekom vytvorená konštrukcia, ktorá v Božích očiach nemá zmysel. Myšlienka, že by sme všetci mohli žiť spolu v mieri a harmónii, znie krásne, ale ignoruje skutočnosť, že žijeme vo svete s množstvom „zlomených“ duší.

Je neuveriteľne dobre napísaná a od začiatku pútavá. Nechcem prezrádzať príliš veľa, pretože si myslím, že táto kniha je určená na to, aby ste ju zažili s čo najmenším vplyvom. Na knihu sú veľmi rozdielne ohlasy. Niektorí ľudia z nej sú nadšení a iným sa až tak nepáči. Ja mám skôr neutrálny pohľad. Kniha ma síce nejako extrémne neohúrila (možno to bude aj tým, že v rámci kresťanstva mám radšej klasickejší a konzervatívnejší pohľad), ale ani ma nesklamala. Je v nej naozaj mnoho myšlienok na premýšľanie a určite má svojmu čitateľovi čo povedať. Je jedno či ste veriaci alebo nie, je veľká pravdepodobnosť, že vás kniha Chatrč zaujme.

Najlepšie cena
5/5 - (4 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *