Zelená voda v bazéne, poradíme čo robiť

zelená voda v bazéne

Zelená voda v bazéne je veľmi častým problémom, ktorý môže ovplyvniť každého majiteľa bazéna. Je to nepríjemné, pretože zelená voda nie je len esteticky nepríjemná na pohľad, ale môže tiež predstavovať zdravotné riziko. V tomto článku si preto podrobne vysvetlíme príčiny a riešenia tohto problému.

zelená voda v bazéne

Príčiny zelenej vody v bazéne

Zelená voda v bazéne sa zvyčajne objavuje kvôli nadmernému množstvu rias v bazéne. Tieto riasy sa vytvárajú, keď do bazéna vnikne nadmerné množstvo organických látok, ktoré slúžia ako potrava pre riasy. Organické látky môžu pochádzať z mnohých zdrojov, vrátane listov, trávy, prachu, chlpov a potu. Okrem toho môže byť aj nízka úroveň chloru, ktorý sa používa na dezinfekciu vody, spôsobom, ako sa riasy množia.

Riešenia pre zelenú vodu v bazéne

Ak sa po zime vrátite k svojmu bazénu a zistíte, že má zelenú vodu, môže to byť veľmi frustrujúce. Existuje mnoho spôsobov, ako sa môžete zbaviť zelenej vody v bazéne. Prvým krokom je zistiť príčinu problému a odstrániť ju. Ak je príčinou nízka úroveň chloru, je potrebné pridať do vody viac chloru. Ak sa organické látky dostávajú do bazéna z okolia, je dôležité odstrániť ich pomocou sieťky alebo vysávača na odpad.

Ak sú riasy príčinou problému, existuje niekoľko spôsobov, ako ich odstrániť. Jedným z nich je použiť riasu na bazénovom stene alebo dne, ktorá zabráni prieniku slnečného svetla do vody, čím sa zamedzí rastu rias. Ďalším spôsobom je použiť alguicíd, ktorý sa pridá do vody a zabíja riasy. Algaecidy sú k dispozícii v mnohých druhoch a silách, preto je dôležité zvoliť správny typ pre vaše konkrétne potreby.

Iným spôsobom, ako odstrániť riasy, je použiť kmitajúcu filterovaciu pumpu, ktorá pomôže zachytiť riasy z vody a odstrániť ich z bazéna. Je dôležité pravidelne čistiť filter, aby sa zabezpečilo, že je stále účinný pri zachytávaní rias a iných nečistôt.

vysávanie bazéna

Ak sa problém s riasami vyskytuje často, môže byť potrebné premyslieť o investícii do systému na dlhodobú kontrolu rastu rias. Jednou z možností je použitie solárneho čistiaceho systému, ktorý využíva slnečnú energiu na produkciu oxidu titaničitého, ktorý zabíja riasy.

Okrem toho existuje aj mnoho preventívnych opatrení, ktoré môžu pomôcť zabrániť vzniku problému s riasami v bazéne. Jedným z nich je pravidelné testovanie a úprava hladiny chloru a pH vody. Je dôležité mať na pamäti, že ideálna úroveň chlóru sa pohybuje medzi 1 a 3 ppm (parts per million) a pH medzi 7,2 a 7,8.

Ďalším preventívnym opatrením je čistenie filtra na bazénovej pumpe pravidelne, aby sa zabezpečilo, že je stále účinný pri zachytávaní rias a iných nečistôt. Môžete tiež použiť bazénovú prikrývku, ktorá pomôže zabrániť prístupu organických látok do vody. V neposlednom rade je dôležité pravidelne a dôkladne čistiť bazénové steny a dno. To pomôže odstrániť organické látky a riasy predtým, ako sa stihnú množiť a spôsobiť problémy.

zelena voda v bazene, ako vycistit

Postup na vyčistenie zelenej vody v bazéne

Vyčistenie zelenej vody v bazéne môže byť časovo náročným procesom, ale ak budete postupovať správne a systematicky, môžete sa tohto problému zbaviť. Tu je postup v krokoch, ako vyčistiť zelenú vodu v bazéne:

  1. Vyprázdnenie a očistenie bazéna. Ak je voda v bazéne extrémne zelená a silne znečistená, prvým krokom by mohlo byť úplné vyprázdnenie bazéna. Po vyprázdnení odstráňte akékoľvek veľké predmety alebo nečistoty z dna bazéna a dôkladne vyčistite steny a dno. Použite kefu na steny a dno bazéna, aby ste odstránili usadeniny a iné nečistoty.
  2. Vyčistenie filtra. Vyčistite filter bazénovej pumpy a skontrolujte stav filtru. Ak je filter poškodený alebo prasknutý, bude potrebné ho vymeniť.
  3. Testovanie vody a úprava pH a chlóru. Použite testovacie prúžky na overenie hladiny pH a chlóru vo vode. Ak je pH príliš vysoké alebo nízke, pridajte do vody pH regulátor. Ak je hladina chlóru príliš nízka, pridajte do vody chlor. Dôležité je sledovať a prispôsobovať dávkovanie podľa pokynov na obale výrobku.
  4. Použitie algaecidu. Algaecid je látka, ktorá sa používa na zabíjanie rias v bazéne. Prípravok použite podľa pokynov na obale a nezabudnite na dôkladné premiešanie vody. Algaecid by mal byť účinný proti riasam v priebehu niekoľkých hodín.
  5. Čistenie a škrabanie stien a dna bazéna. Po niekoľkých hodinách, keď sa algaecid dostatočne premiešal s vodou a účinne zabíjal riasy, použite kefu alebo škrabku na čistenie stien a dna bazéna. Opakujte tento proces, kým sa voda v bazéne úplne nevyčistí.
  6. Kontrola hladiny chlóru a pH. Je dôležité pravidelne testovať hladinu chlóru a pH vody a prispôsobovať ich podľa potreby. Ak je potrebné, pridajte do vody chlór alebo pH regulátor.
  7. Prevencia. Aby sa zabránilo opakovaniu problému s riasami, odporúča sa pravidelne čistiť bazénovú vodu, udržiavať správnu hladinu pH a chlóru a pravidelne používať algaecid na zabíjanie rias. Odporúča sa tiež čistiť filter bazénovej pumpy aspoň raz za týždeň a pravidelne vyčistiť steny a dno bazéna. Ak je vaše okolie bohaté na rastlinstvo a listy padajú do vody, odporúča sa použiť sieť na odstránenie nečistôt z hladiny.
chlor do bazena so zelenou vodou

eTip: Marimex Komplet 5 v 1. Pripravte sa na leto a vybavte sa tak, aby vás starostlivosť o bazén stála čo najmenej času a peňazí. AquaMar Complex 5 v 1 obsahuje 5 rôznych zložiek, ktoré zabezpečia, že bazén bude takmer bezúdržbový. Jedna tableta dokáže v jednom kroku dezinfikovať, odlupovať a filtrovať zákal, stabilizovať tvrdosť vody a pH a chrániť vodu pred nežiaducimi riasami.

Ďalšou možnosťou prevencie výskytu zelenej vody v bazéne je použitie bazénovej prikrývky, ktorá zabraňuje prístupu slnečného svetla do vody a tým aj rastu rias. Je dôležité pamätať, že pravidelná údržba vody v bazéne a prevencia výskytu rias je kľúčová pre zachovanie kvality a bezpečnosti vody pre kúpanie.

V prípade, že s údržbou bazéna nemáte skúsenosti alebo máte problémy s vyčistením vody, môžete využiť služby profesionálnych bazénových čističov. Tí vám pomôžu vyčistiť vodu v bazéne a poradia vám, ako zabrániť vzniku podobných problémov v budúcnosti.

Prečítajte si aj ďalšie články:

Zhrnutie

Zelená voda v bazéne môže byť nepríjemným problémom, ktorý sa vyskytuje často. Príčinou problému sú zvyčajne riasy, ktoré sa množia v bazéne kvôli nadmernému množstvu organických látok alebo nízkej hladine chloru. Existuje však mnoho spôsobov, ako sa s týmto problémom vysporiadať, vrátane pridania chlóru, odstránenia organických látok a použitia rôznych typov algaecidov a rias. Preventívne opatrenia, ako je pravidelné testovanie a úprava hladiny chlóru a pH vody, čistenie filtra a použitie bazénovej prikrývky, môžu pomôcť zabrániť vzniku problému s riasami v budúcnosti.

4.9/5 - (13 votes)
Tento článok bol uverejnený v kategórii Záhrada. Pridaj odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *