Ako pripraviť pre vašich hostí dokonalé a voňavé mäso?

miesacka na maso

Príprava mäsových jedál sa môže zdať náročná, pretože treba zvážiť množstvo spôsobov varenia, pečenia a ochutenia. V tomto článku však odhalíme jednoduché, no účinné tipy, ako zabezpečiť, aby ste svojim zákazníkom podávali lahodné a šťavnaté mäso a uspokojili tak ich túžbu po dokonalom steaku, pečenom alebo grilovanom pôžitku.

Výber kvalitného mäsa

Základom každého vynikajúceho mäsového jedla je výber kvalitného čerstvého mäsa. Druh mäsa a jeho kvalita výrazne ovplyvňujú výslednú chuť a štruktúru pokrmu. Investujte do prémiových kúskov mäsa, aby ste dosiahli vynikajúce výsledky.

Správny typ prípravy mäsa

Milovníci mäsa majú pri jeho príprave rôzne preferencie. Namiesto toho, aby ste sa držali len jednej metódy, zvážte striedanie rôznych spôsobov, aby ste uspokojili širšie množstvo zákazníkov.

Dusenie

Mäso môžeme dusiť na pare alebo na šťave, prvý spôsob je diétnejší a zároveň v ňom uchováte najviac výživných látok. Stačí vám na to jednoducho len hrniec či podložka na knedle.

Pečenie

Mäso môžete piecť v kuse alebo nakrájané na plátky, môžete ho pripraviť na panvici alebo v rúre. Keď pečiete väčšie kusy, zvoľte nižšiu teplotu a radšej ich pripravujte dlhší čas, vďaka čomu bude šťavnatejšie.

Grilovanie

Mäso môžete grilovať na priamom ohni, na rošte alebo na elektrickom grile. Hlavne si dajte  záležať na dobrej marináde a dávajte pozor, aby ste ho iba nespálili na povrchu, ale vo vnútri bude surové

Vyprážanie

Mäso nepražte pri úplne vysokej teplote, aby sa dobre prepieklo. Vyskúšajte tiež zdravšiu prípravu, keď ho rozložíte na plech na mastný papier, pokvapkáte trochou oleja a tak upečiete v rúre.

Sous-vide

Ak keď tento spôsob prípravy mäsa znie zložito ako z vysokej gastronómie, je veľmi obľúbený nielen medzi kuchármi, ale aj v bežných domácnostiach. Mäso najprv dochutíte, natriete olejom a môžete k nemu pridať bylinky. Takto pripravené mäsko dajte do vrecka na vákuovanie a zavákuujte ho. Varíme ho pri nižšej teplote veľmi dlho.

Použitie vhodného korenia

Na rovnomerné ochutenie mletého mäsa môže byť neoceniteľným pomocníkom miešačka na klobásy. Dosiahnutie ideálnej zmesi chutí je pre vaše jedlá nevyhnutné. A práve pomocou miešačky sa korenie dostane do mäsa rovnomerne a nebude v jednej časti prekorenené a v inej úplne bez chuti.

miesacka na maso

Marinovanie a dochucovanie steakov

Najčastejšou chybou pri príprave mäsa je, že ho veľmi skoro solíte. Kvôli tomu pustí všetku šťavu a už nie je tak chutné, preto ho nechajte na rozpálenej panvici najprv stiahnuť a až potom pridajte všetky dochucovadlá. Pri steakoch platí, že čím menej korení použijete, tým viac vynikne chuť kvalitného mäsa. Ak však radi experimentujete s koreninami, zmiešajte do marinády s olejom sladké, slané a pikantné korenie, ktoré máte radi.

Mäkšie mäso vďaka paličke / tĺčiku

Búchaním do mäsa sa lámu svalové vlákna, vďaka čomu je mäso mäkšie. Naklepávanie navyše pomáha marináde lepšie sa vstrebávať do mäsa, čo zvyšuje jeho chuť a zvyšuje mieru šťavnatosti mäsa.

Príprava steakov s hodinkami

Na steak sa najviac hodí hovädzie mäso. Vo všeobecnosti platí, že čím je hovädzie na dotyk mäkšie, tým je surovejšie. Najvhodnejšou metódou je vziať si do rúk stopky a riadiť sa presným časom. Základné časové miery, ktoré by ste mali poznať, ak sa rozhodnete pripraviť steak ako od šéfkuchára, sú nasledujúce:

  • Very rare – 30 sekúnd z každej strany
  • Rare – 1,5 minúty z každej strany
  • Medium rare – 2,5 minúty z každej strany
  • Medium – 3 minúty z každej strany
  • Medium well – 4 minúty z každej strany
  • Well done – 5 minút z každej strany

Správne krájanie mäsa

Spôsob, akým mäso krájate, môže výrazne ovplyvniť jeho jemnosť a chuť. Najlepšie je mäso narezať cez zrno, čím sa skrátia svalové vlákna a mäso bude mäkšie. Zvládnutie prípravy mäsa si vyžaduje pozornosť k detailom, kvalitné suroviny a pochopenie rôznych spôsobov varenia. Výberom vysokokvalitného mäsa, diverzifikáciou techník varenia a dodržiavaním správnych postupov ochucovania a marinovania môžete podávať delikátne, šťavnaté mäsové jedlá, ktoré potešia vašich zákazníkov. Či už ste skúsený kuchár alebo domáci kuchár, tieto tipy nepochybne pozdvihnú vašu prípravu mäsa a zabezpečia, že každé sústo bude kulinárskym majstrovským dielom.

Ako sa vám páčil článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *