Ako vyčistiť práčku od zápachu, vodného kameňa, usadenín a plesne?

ako vyčistiť práčku

Práčka je jedným z najpoužívanejších spotrebičov v domácnosti a často ju používame každý deň. Vďaka nej máme vždy čisté a voňavé prádlo. Avšak, pri jej používaní sa v nej zanechávajú nečistoty, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný zápach a dokonca aj poškodiť jej vnútorné komponenty. Preto je dôležité pravidelne čistiť práčku, aby sme predišli týmto problémom a udržali ju v dobrom stave. V tomto článku sa budeme venovať konkrétnym spôsobom, ako vyčistiť práčku od zápachu, vodného kameňa, usadenín a plesne. Popíšeme rôzne metódy a prípravky, ktoré môžete použiť, aby ste si svoju práčku udržali v čistote a v dobrom stave.

ako vyčistiť práčku od zápachu

Ako vyčistiť práčku od zápachu

Zápach z práčky môže byť nepríjemný a často sa šíri po celej domácnosti. Existuje však niekoľko spôsobov, ako ho odstrániť.

Použitie octu na odstránenie zápachu z práčky

Ocot je skvelý prostriedok na odstránenie zápachu z práčky. Stačí do nádobky na aviváž naliať približne 1/2 až 1 šálky octu a pustiť bežný cyklus prania bez prádla. Octová vôňa sa v priebehu prania vstrebá do práčky a odstráni nepríjemný zápach. Ak máte pochybnosti, či sa ocot zmestí do vášho typu práčky, skontrolujte návod na použitie.

Ďalšie možnosti, ako odstrániť zápach z práčky

  • Okrem octu existuje niekoľko ďalších spôsobov, ako odstrániť zápach z práčky. Môžete použiť prášok na čistenie práčky alebo prášok na pranie, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti a pomôžu eliminovať nepríjemný zápach.
  • Ďalšou možnosťou je kúpiť si špeciálne tablety alebo čistiace prostriedky určené na čistenie práčky. Tieto prostriedky môžu byť drahšie ako iné alternatívy, ale môžu byť veľmi účinné pri odstraňovaní zápachu a plesne.
  • Ak chcete použiť niečo prírodné, môžete použiť citrónovú šťavu alebo sódu bikarbónu. Stačí ich naliať do prázdnej práčky a pustiť bežný cyklus prania bez prádla.

Ak ste zápach z práčky neodstránili, môže to byť spôsobené aj nečistotami alebo vecami, ktoré uviazli v práčke, ako je napríklad ponožka či menšia spodná bielizeň a v takom prípade môže byť potrebné zavolať opravára.

Je dôležité si uvedomiť, že odstránenie zápachu z práčky nemusí byť jednorazová záležitosť. Ak chcete udržať práčku v čistote a bez zápachu, mali by ste pravidelne čistiť vnútorné komponenty, ako sú nádrže na prášok, guľôčky alebo hadice. Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť opakovanej tvorbe zápachu a plesne.

Ako vyčistiť práčku od vodného kameňa

Vodný kameň je obvykle výsledkom tvrdej vody, ktorá sa používa na pranie. Ak sa vodný kameň nahromadí v práčke, môže to spôsobiť problémy s funkčnosťou a životnosťou práčky. Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť vodný kameň z práčky.

Použitie octu alebo citrónovej kyseliny na odstránenie vodného kameňa

Ocot a kyselina citrónová sú veľmi účinné a lacné riešenia na odstránenie vodného kameňa. Stačí do prázdnej práčky naliať 2 až 4 šálky octu alebo kyseliny citrónovej a pustiť bežný cyklus prania. Po dokončení prania by sa malo množstvo vodného kameňa znížiť alebo úplne odstrániť. Ak je vodný kameň veľmi silný, môže byť potrebné použiť väčšie množstvo octu alebo citrónovej kyseliny alebo viac cyklov prania.

Ďalšie možnosti na odstránenie vodného kameňa

  • Okrem octu alebo citrónovej kyseliny existujú aj iné prípravky určené na odstraňovanie vodného kameňa z práčky. Tieto prípravky môžu byť k dispozícii v obchodoch s domácim tovarom alebo v obchodoch so zameraním na starostlivosť o práčky.
  • Síce za špecializované čistiace prostriedky zaplatíte viac peňazí, ale môžu byť účinnejšie pri odstraňovaní silného vodného kameňa. Pred použitím sa uistite, že sú vhodné pre vašu konkrétnu značku a typ práčky.

Je dôležité si uvedomiť, že pravidelná údržba a správne čistenie práčky môže pomôcť predchádzať tvorbe vodného kameňa. V závislosti od tvrdosti vody v mieste, kde žijete, môže byť potrebné používať kvalitnejšie prášky na pranie alebo iné prostriedky na znižovanie tvrdosti vody. V niektorých prípadoch môže byť tiež užitočné investovať do zmäkčovača vody, ktorý môže znižovať tvorbu vodných kameňov v práčke.

Ako vyčistiť práčku od usadenín a plesne

Odstránenie usadenín a plesne je dôležitou súčasťou pravidelného čistenia práčky. Ak sa nečistí pravidelne, môže sa v nej hromadiť nečistota a vlhkosť, ktorá vytvára ideálne prostredie pre rast plesní a iných nechcených mikroorganizmov. To môže viesť k nepríjemnému zápachu, ale aj k poškodeniu práčky a k nezdravým podmienkam pre používateľov.

Biely ocot a sóda bikarbóna proti usadeninám v práčke

Jednou z najúčinnejších možností na odstránenie usadenín a plesne je použitie bieleho octu alebo sódy bikarbóny. Biely ocot je známy svojimi vlastnosťami dezinfekcie a odstraňovania nečistôt, ktoré sa hromadia v práčke. Sóda bikarbóna má podobné vlastnosti a môže tiež pomôcť zbaviť sa usadenín a plesne.

Na použitie bielych octov stačí nalejte asi pol litra octu do prázdnej práčky a nechajte ju bez zapačania na bežný cyklus prania na teplotu 60 stupňov. Tento proces odstráni usadeniny a plesne, ale tiež pomôže vyčistiť hadice a filtre.

Špeciálne čistiace prostriedky na plesne v práčke

Alternatívou k použitiu bielych octov môže byť použitie špeciálnych čistiacich prípravkov na odstránenie usadenín a plesne. Tieto prípravky môžu byť dostupné v supermarketoch alebo v obchodoch so zameraním na domácnosť. Treba sa uistiť, že sú určené na použitie v práčkach a že sú bezpečné pre materiál práčky.

Nezanedbávajte čistenie práčky a vyhnite sa problémom, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nečistí pravidelne. Použitie bielych octov alebo sódy bikarbóny, alebo špeciálnych čistiacich prípravkov môže pomôcť zbaviť sa nečistôt, usadenín a plesne v práčke.

Záver

Vysvetlili sme si, prečo by sme mali venovať pozornosť pravidelnému čisteniu práčky a prečo by sme nemali ignorovať problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť, ak našu práčku nečistíme pravidelne. Pravidelné čistenie môže predchádzať zápachu, vodnému kameňu, usadeninám a plesni a zároveň predĺžiť životnosť práčky. Je dôležité venovať pozornosť aj čisteniu vonkajšieho povrchu a tesnení dverí.

Odporúčame používanie menšieho množstva prášku na pranie, pretože zbytočne veľké množstvo môže vytvárať usadeniny a prípadne zhoršiť problémy s vodným kameňom. Takisto nezabudnite prať pri vyšších teplotáchaspoň raz za mesiac, aby sa zabránilo vzniku plesní a baktérií. Pri použití citrónovej kyseliny alebo octu na čistenie by sme mali byť opatrní, aby nedošlo k poškodeniu práčky. Dôležité je tiež pravidelne čistiť príslušenstvo práčky, ako je filter a nádobka na aviváž. S pravidelným čistením a údržbou môžeme udržať našu práčku v dobrom stave dlhé roky.

4.8/5 - (9 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *